Jump to content

חיפוש כללי

מציג תוצאות לתגיות 'm135i'.

• חיפוש לפי תגית

הפרד בין תגיות באמצעות פסיקים.
  • חיפוש לפי מחבר ההודעה

סוג התוכן

פורומים

• רכב
    • רכב כללי
    • טכני, אחזקה וטיפולים
    • ייעוץ ברכישת רכב
    • שיפורים - כוח, אחיזה ומה שביניהם
    • אסתטיקה לרכב - דיטיילינג, שיפורים קוסמטים, מדבקות, חלונות כהים וכיו"ב
    • רכבי אספנות
    • פורום משפטי - דיני תעבורה, נזקי גוף, ביטוח ושמאות רכב
    • פורום רכבי שטח
    • פורום אודיו ומולטימדיה לרכב
    • ספורט מוטורי
    • רכבים על שלט, משחקי נהיגה וסימולטרים, דגמי רכבים ועוד
    • פורום חוות דעת בעלי מקצוע
    • פורום אופנועים
    • אוף-טופיק
  • פורום מסחרי-מבצעים והנחות לחברי הפורום
    • מבצעי רכב
    • שיפורים ותוספות לרכב
    • חלקי חילוף, אביזרים ועוד.
    • מוסכים, בעלי מקצוע ונותני שירותים בענף הרכב.
  • קניה ומכירה
    • מכוניות ודו גלגלי
    • חלקים, חלפים, אביזרים, שיפורים ועוד.
    • אודיו
    • אלטעזאכן
  • שונות
    • הודעות חשובות
    • תמיכה לאתר
  • מועדוני רכב
    • מועדון מרצדס
  • פורומים פרטיים
  • A Test Category
    • A Test Forum
  • בפורום בדיקה מנהלי מועדונים של מועדון בדיקות וניסויים פתוח לכולם
  • בפורום בדיקה חברים של מועדון בדיקות וניסויים פתוח לכולם
  • בפורום - כללי של BeReZ Club
  • בפורום אלפא כללי של מועדון אלפא רומיאו
  • בפורום תחזוקה, טיפולים וחלפים של מועדון אלפא רומיאו
  • בפורום טכני של מועדון VOLVO ישראל
  • בשרשור היכרות חברי המועדון של מועדון VOLVO ישראל
  • בייעוץ ברכישת וולבו של מועדון VOLVO ישראל
  • במכירה וקנייה של וולבו מחברי המועדון של מועדון VOLVO ישראל
  • בתוספות וגאדג'טים לוולבו שלך של מועדון VOLVO ישראל
  • בפורום של מועדון BMW
  • בדיבורים כללי של מועדון פולקסווגן
  • במועדון רכבי חברה של מועדון רכבי חברה
  • בטכני של MX-5
  • בכללי של MX-5
  • בפורום של מועדון הנהג התפרן
  • בפורום סיאט של מועדון סיאט
  • בפורום טכני של S-Max Mondeo owners club IL
  • בפורום שיפורים של S-Max Mondeo owners club IL
  • באביזרים ל 5008 / 3008 של פיג'ו 3008 / 5008
  • בפורום (נושאים) של פיג'ו 3008 / 5008
  • באודיו ומולטימדיה של פיג'ו 3008 / 5008
  • באחזקה וטיפולים של פיג'ו 3008 / 5008
  • בביטוח לאוטו של פיג'ו 3008 / 5008
  • בפורום (נושאים) של מועדון TOYOTA ישראל

הבלוגים שלנו

• תחזוקה וטיפולים שוטפים - שברולט סוניק RS
  • חסר תקנה
  • מבחני Joom
  • דור שפייזמן
  • בבלוג בדיקות של מועדון בדיקות וניסויים פתוח לכולם
  • בבלוג של מועדון סוזוקי ג'ימני Suzuki Jimny
  • בבלוג של משווקים על גלגלים

קטגוריות

• מאמרי משתמשים

לוח אירועים

• לוח אירועים
  • לוח ראשי
  • ימי הולדת
  • בבדיקות אירועים של מועדון בדיקות וניסויים פתוח לכולם

מצא תוצאות ב...

מצא תוצאות שמכילות את...

תאריך פרסום

• התחלה

סיום

עידכון אחרון

• התחלה

סיום

סנן לפי...

• התחלה

סיום

קבוצה

קצת עליי

איזה רכב יש לך?

תחביבים

מקצוע

עמוד הבית שלכם

מדיה חברתית

1. אחת השאלות שנשאלתי בשרשורי החלפת הרכבים שלי בשנה האחרונה (אני מזהיר מראש שמדובר בשרשורים של חפירות, אכילת ראש ויותר מדי מידע על התלבטויות כאלו ואחרות - לחובבי הזאנר בלבד: מיאטה ל-M235i כאן, M235i ל-M2 - כאן) היא: מהם ההבדלים בין הבמוו M235i לבין האחות שעברה טיפול מלא בסדנת ה-M - ה-M2? ובכן, כיוון בשנה האחרונה צברתי יותר מידי מידע בנושא וכדי לנקות את הראש מענייני העבודה שתפסו את רוב זמני בשבועות האחרונים, החלטתי לחלוק פה את הידע ואת ההתנסות האישית. לפני זה, נעשה קצת סדר בדגמים. בגדול לבמוו יש 2 סדרות ביצועים. יש את דגמי ה-M-Performance שהם הדגמים הבכירים בכל הסדרות שעברו כיול עדין לכיוון הספורטיבי - דברים כמו הקשחות מתלים, הנמכת מרכב, הגדלת הספק, קוסמטיקה ואבזור. בציון קוד הדגם הפנימי של במוו, הם שייכים לאותה הסדרה יחד עם הדגמים הרגילים האחרים. כך למשל, קוד הדגם של ה-M235i הוא F22, בדיוק כמו ה-220 או 228. רוב הדברים שנכונים ל-M235i בהקשר של הכתבה הזו רלוונטים גם לאחות מרובעת (או מחומשת) הדלתות מסדרה אחת, קוד דגם F21, ה-M135i (הן חולקות את המכלולים המדוברים - מתלים, בלמים, דיפרנציאל, הילוכים וכד…) וגם, במידה מסויימת, למחליפות שלהן, ה-M240i וה-M140i. ויש את מכוניות ה-M "האמיתיות". המכוניות שנושאות את ה-M רק לצד שם הסדרה. אלו מכוניות יחודיות ולמרות המראה החיצוני הדומה הן מכילות שינויים מרחיקי לכת ולראיה הן מקבלות קוד דגם משלהן. כך למשל ה-M2 מקבלת את הקוד F87 ובעוד סדרה 3 רגילה מקבלת את הקוד F30, הרי שגרסת ה-M מקבלת את הקוד F80 וכן הלאה. ל-M2 (קוד F87) עצמה יש 3 תתי דגמים. ה-M2 "המקורית" הושקה ב-2016, עברה מתיחת פנים קוסמטית ב-2018 שהייתה גם שנתה האחרונה. גרסה זו ידעה בקרב החובבים גם כ-M2 OG (קיצור של Original). ב-2019 החליפה אותה ה-M2 Competition (בקיצור M2 CP) והשנה הוציאו במוו גם גרסה מיוחדת (ומוגבלת) בשם Competition Special, או בקיצור M2 CS. M2 CS, אחת משלוש בלבד (כרגע) בארץ בגלל ההתנסות האישית שלי הכתבה תתמקד בהבדלים בין ה-M235i לבין ה-M2 OG, אבל אשתדל גם בלעשות סדר בכלל ההבדלים העיקריים בין כל הדגמים כי לעיתים זה נהיה קצת מבלבל. בגדול, ההבדלים העיקריים מתרכזים (לפי סדר החשיבות לטעמי) במתלים, בלמים, דיפ' אחורי ומנוע, נתחיל… מתלים והתנהגות למרות שזה החלק שפחות נראה לעין, ההבדל הדרמטי ביותר לטעמי בין המכוניות היא מערכת המתלים. שתי תת השלדות, הקדמית והאחורית, אינן "שיפור" של אלו ב-M235i, אלא יובאו במלואם,AS-IS יחד עם מערכת ההיגוי מה-M3 וה-M4. כלומר, מבחינת השלדה, ה-M2 היא הרבה יותר M4 (או M3) מקוצרת מאשר M235i משופרת. הסרנים רחבים יותר (63 מ"מ מלפנים, 69 מ"מ מאחור), המתלים קשיחים יותר, הזרועות והבושינגים חזקים וקשיחים יותר ותתי השלדות מחוברות ישירות לשלדה, ללא בושינגים - כל זאת תורם ליציבות, שליטה ותקשורת עם הנהג במחיר של נוחות ועידון. זו גם הסיבה שהגוף כולו רחב יותר (מנופח) ב-80 מ"מ ביחס לסדרה 2 סטנדרטית. תת שלדה קדמית של M2, זהה ל-M3/M4 תת שלדה אחורית, מתלה רב חיבורי, של M2, זהה ל-M3/M4 בעולם האמיתי, זה עושה הבדל דרמטי באופן בו הרכב מרגיש ומתנהג - בכל מצב ובכל מהירות. כפי שניתן לצפות, בהתנהלות היומיומית, ה-M235i מרגישה הדוקה אך מעודנת, מאפשרת שיוט או נסיעה מהירה בתחושה קלה של ניתוק ועידון שגורמת לכל נסיעה וכמעט לכל מהירות להרגיש חסרת מאמץ. אפשר לנסוע מאוד מהר ובנוחות במהירויות מאוד לא חוקיות (כך סיפרו לי, לא התנסתי בעצמי…) והכל מרגיש טבעי, זורם וחסר דרמה. לא נתבלבל - האוטו מרגיש מהיר מאוד, חזק מאוד והמנוע הוא חלק מאוד משמעותי בחוויה, אבל כשהכביש מתחיל להתפתל והקצב גבוה הנהג מפסיק בשלב מסויים לקבל היזון חוזר לגבי מה בדיוק קורה עם השלדה, האחיזה ושאר התחושות עליהן מסתמכים בנסיעה מהירה (או מסלול). מעבר לעדות שלי, זה פחות או יותר תואם לתאור של נהגים אחרים שמדברים על רכב רך מדי, לא מתקשר סביב המגבלות או רכב של שמונה עשיריות - כל התאורים הללו פחות או יותר נכונים לדעתי. שווה להזכיר של-M235 (ולאחיות) יש גם אופציה למתלים אדפטיביים (היו לי וזו תוספת סטנדרטית ב-M135i וב-M140i החל מ-2016) ולמרות שההבדל בין המצבים מורגש, גם המצב הקשיח ביותר רחוק מלייצר את החיבור שקיים ב-M2 (שוב, בעיקר כיוון שמדובר ברכיבים וחיבור לשלדה שונה מאוד). ה-M2 הפוכה בדיוק. בהתנהלות יומיומית, רגועה יותר או פחות, היא לא נותנת לך לרגע לשכוח שאתה במכונה שבנויה לביצועים ולא לנוחות או עידון. המתלים קשיחים, יש יותר רעשים מכניים ודברים שזזים בכל מקום, והרכב כולו יותר רועש ו"מתוח", החיים פחות נינוחים ב-M2. שום דבר פה לא מרגיש זורם או חסר מאמץ לחלוטין, זה אוטו שצריך לנהוג בו - כל יום וכל היום. אבל מצד שני יש פה הרבה יותר יכולת. כשהקצב עולה, או הכביש מתפתל הכל מתחבר יחד והרכב מתקשר הצורה ישירה עם הנהג וזה מתרגם להרבה שליטה והרבה יותר הנאה מנהיגה. חשוב לומר שאבסולוטית, לא מדובר בחווית נסיעה מענישה, סה"כ גם ה-M2 מציעה חיים נוחים, אבזור מצויין ויכולת יומיומית נהדרת גם אם פחות מפנקת מה-M235i. מילה לגבי מתלים האדפטיבים ו-M2: במוו לא ציידה את ה-M2 וגם לא ה-M2 CP במתלים אדפטיביים וחבל כי זה היה עושה אתה עוד יותר טובה בכך שזה היה משפר את איכות החיים היומיומית מחד ואת היכולת במסלול מאידך. אני יכול רק לשער שזו הייתה החלטה מודעת של אנשי השיווק והמכירות שמטרתה היא לא להאפיל על הסדרות הבכירות יותר, ה-M3/M4. הם כן הוסיפו את זה כסטנדרט ב-CS ומשיחות עם בעלים נראה שזה אכן עדיף, אבל לא יצא לי (עדיין) להתנסות אישית. מה שאני כן יכול לומר מהתנסות עצמית, זה שהחלפה לקוילאברים של אהלינס הפכה את הנסיעה ב-M2 לנעימה יותר (וניתן גם לכוון אותם, אם כי ידנית ולא בלחיצת כפתור, בימי מסלולים וטיולים). בלמים (וגלגלים) אם כבר הביאו את כל תת השלדה מה-M3/M4, אז למה לא להביא גם את הבלמים? ואכן - הבלמים יובאו במלואם וזהים למעשה לבלמים של ה-M3 וה-M4 (ברמת המק"ט). מדובר בבלמי 380 מ"מ מלפנים ו-370 מ"מ מאחור לעומת 340 מ"מ מלפנים ו-345 מ"מ מאחור ב-M235i (לא טעות, הדיסקים מאחור גדולים יותר). בשני הרכבים מדובר בבלמים של ברמבו עם ארבע בוכנות מלפנים ושתים מאחור. בחיים זה מתרגם להבדל גדול בתחושה בתנאי כביש מפותלים ומהירים ובמסלול. שלא כמו הבלמים ב-M2, אלו ב-M235i תמיד הרגישו לי חלשים ולא נסכו בי תחושת בטחון ואחראים לכמה Oh-shit moments. הם מתחממים ודועכים מהר מדי ובוודאות נקודת תורפה של הרכב. אגב, למרות היכולת העדיפה בהרבה, גם ב-M2 הבלמים נחשבים לנקודת תורפה (במיוחד במסלול) ונוטים להתחמם מדי (מגבלות שאישית עדיין לא הגעתי אליהן). ב-CP הייתה אופציה מקורית לבלמים מוגדלים מלפנים עם 6 בוכנות ו-400 מ"מ. ב-CS בלמי ה-400 מ"מ מגיעים כסטנדרט ויש אופציה לבלמים קרמיים (לראשונה בסדרה 2). הבלימה העדיפה של ה-M2 אינה רק בגלל הבלמים העדיפים אלא גם בזכות הרבה יותר גומי על הכביש. אם עקבתם עד כאן אז בטח ניחשתם שגם הגלגלים ב-M2 זהים לאלו של ה-M3/M4 ומגיעים בגודל של 19 אינטש (אין אופציה ל-20 באף אחד מהדגמים) ברוחב של 9 אינטש מלפנים ו-10 מאחור. הצמיגים הם 245/35 מלפנים ו-265/35 מאחור (והם דווקא שונים מאלו ב-M3/M4 שמגיעים במידה קצת יותר רחבה של 255 מלפנים ו-275 מאחור, too much information, אני יודע…). הגלגלים ב-M235i (והאחיות) הגיעו בגודל של 18 אינטש ברוחב של 7.5 אינטש מלפנים ו-8 אינטש מאחור וצמיגים של 225/40 מלפנים ו-245/35 מאחור. דיפרנציאל מוגבל החלקה עוד הבדל דרמטי בין ה-M לגרסות ה-M-performance היא העובדה שרכבי ה-M הגיעו עם דיפרנציאל מוגבל החלקה כסטנדרט בעוד שה-M235 והאחיות הגיעו ללא דיפרנציאל. במוו אמנם מציעה דיפ' מוגבל ל-M235 כאופציה מקורית כחלק של BMW M-Performance אבל יש הבדל גדול בין השניים. הדיפ' של M-performace עבור ה-M235 הוא דיפ' מבוסס נעילת מומנט (מכני) ונועל עד 30% בתאוצה ו-9% בבלימה. זה לא רע כמובן ותוספת כמעט הכרחית לנהג ה-M235i חובב הנהיגה אבל הוא לא מתוחכם כמו ה-M Active Diff שמותקן ב-M2 לדורותיו (וכן, הוא זהה לזה ב-M3/M4). ה-M Active Diff הוא דיפ' ננעל חשמלית נשלט מחשב ומחובר להרבה חיישנים (רשימה לא מלאה: מהירות נסיעה, מהירויות הגלגלים, מהירות המנוע, זווית המרכב, זווית ההיגוי ועוד) - כל זאת כדי לחלק את המומנט בין הסרנים (עד 100% נעילה) בצורה מדוייקת ומותאמת לנהיגה ככול הניתן. המטרה היא אחת - שליטה ברכב והנאה מנהיגה. ועד כמה זה מורגש בנהיגה? מאוד. לא היה לי דיפ' כלל ב-M235i וזה חד משמעית פגם בתחושת השליטה על הרכב. מעבר לתחושות השליטה, היה קשה לרכב להוריד את הכוח (התאוצה ב-M2 ברוטלית יותר ולא רק בגלל עודף הכוח) לכביש ואולי חשוב יותר - היה לרכב יותר קשה להסתובב מאשר ל-M2 (זה היה מאוד בולט במסלול קצר וטכני כמו פצאל למשל). המכוניות שלי בפצאל (אז, ה-M2 עוד לא הייתה שלי) מנוע מבין ההבדלים הגדולים, זה בעיני הפחות חשוב, אבל יש הרבה שינויים, ניואנסים ובלבול בין המנועים, אז זו הזדמנות לעשות סדר. לרוב, המנועים שבמוו שמה בדגמי ה-M שלהם הם מנועיים יעודיים לסדרות ה-M ומתחילים באות S. כך למשל ה-S54 ב-M3 E46, ה-S65 ב-M3 E92 (דור קודם) ועד למנוע ה-S55 בדור הנוכחי והיוצא של ה-M3 וה-M4. יחד עם זאת לחוק הזה יש יוצאים מן הכלל. ב-1M הנהדרת מתחילת העשור הותקן מנוע מהסדרות "הרגילות" וכך החליטה לעשות במוו עם ה-M2 המקורית (OG). ולכן כל ה-M2 בין השנים 2016-2018 ציידו בגרסה משופרת של המנוע מהסדרות הרגילות - ה-N55. אותו מנוע שמוקן גם ב...M235i (וב-M135i). אז ל-M2 OG ול-M235 יש באופן בסיסי את אותו המנוע, ה-N55...אבל זהו, שלא בדיוק. במוו לא הסתפקו בשינויי ניהול וגדישה כדי להגדיל את ההספק (365 כ"ס מול 320 כ"ס) אלא הלכו דיי רחוק כדי להתאים אותו לאופי השימוש הקשוח יותר ב-M2. גל הארכובה, מייסבים, בוכנות ומצתים - כולם מחוזקים ולמעשה זהים לאלו במנוע של האחים הגדולים, ה-S55. גם מערכת הקירור של ה-M2 חוזקה עם משאבת שמן נוספת, עוד קולר מים ועוד משאבת שמן לתיבת ההילוכים, כמו גם שיפור כללי באוורור - כולם תורמים ליכולת קירור ועמידות משופרים ב-M2 לעומת ה-M235. כך שהמנוע "הזהה" למעשה דיי שונה וזהו N55 יחודי (תת דגם N55B30T0) לדגם ה-M2 (וגם האמת... ל-X4 M40i). בקצרה על הבדלים נוספים במנועים, תמיד אלו נקודות בדיונים: בסדרות ה-M performance במוו החליפו את ה-N55 במנוע 6 צילינדרים טורי חדש בשם ה-B58 בסוף שנת הדגם 2016. המכוניות עם המנוע החדש החליפו קידומת ל-40, כלומר ה-M235 הפכה ל-M240 ובתאמה ה-M135 הפכה ל-M140. אאאאבל ה-M2 המשיכה עם מנוע ה-N55 עד לשנת הדגם 2018. לבסוף במוו נאלצה להוציא את המנוע לגמלאות בשל מגבלות על זיהום אוויר ולכן ב-2019 שמה (סוף סוף) את המנוע "הנכון", את ה-S55 ב-M2 (עם הספק מופחת של 404 כ"ס), החליפה את השם ל-M2 Competition ולמעשה הפסיקה לייצר את ה-M2 "הרגילה". גם ה-CS צויידה כמובן במנוע ה-S55, אבל בהספק ראוי יותר של כ-440 כ"ס. ה-B58 הוא (גם) מנוע מעולה. מעבר לכך שההספק שלו גבוה יותר מה-N55 הרגיל (340 כ"ס) הוא מנוע closed deck, כלומר בנוי כולו כיציקה אחת ועם מנגנון קירור מבוסס מים. מדובר באותו המנוע שנמצא גם בסופרה )ועל פי השמועות פותח יחד ועל פי אמות המידה של האמינות של טויוטה), ב-Z4 החדשה ובדגמים נוספים. האם הוא טוב יותר או פחות מהמנוע ב-M2 זו שאלה שקצת קשה לענות עליה, מצד אחד הוא מודרני וחזק, מצד שני יש הרבה שיפורים שמותאמים ליעוד ב-M2, כך שאשאיר אתכם עם העובדות ותחליטו לבד. ה-S55 אמנם מבוסס על ה-N55, אבל מדובר במנוע אחר וחזק הרבה יותר - closed deck, שני מגדשי טורבו לעומת אחד, קירור מים ועוד הבדלים רבים אחרים שהופכים אותו למנוע M "אמיתי". כך או כך, לא חסר כוח וגם לא פוטנציאל לשיפורים באף אחד מהמנועים וזה לא הופך רכב אחד למהנה יותר או פחות לנהיגה מאחרים, שאר ההבדלים (מתלים, בלמים, דיפ') משפיעים הרבה יותר ולדעתי דיונים על המנוע הם הרבה יותר מדי over rated. אני יכול להעיד מניסיון אישי שגם ללא שיפורים המנוע של ה-M235 מתפקד מצויין בימי מסלול, מושך כמו קטר ולא מראה כל סימני חימום יתר (אם כי אני נמנע מימי מסלול ביולי-אוגוסט אחרי שכמעט גמרתי מנוע במיאטה בגלל שימון דליל מדי וטמפ' גבוהות). עדות נוספת למצוינות של המנועים "הרגילים" היא העובדה שהם (N55 ו-B58) גם המנועים שמשמשים את במוו במכונית מרוצים שלהם - M235i/M240i Racing. הבדלים קטנים יותר תיבת הילוכים התיבות הידניות זהות בין ה-M2 ל-M235, התיבות האוטומטיות שונות. ב-M235 יש תיבה פלנטרית של HP8 ZF עם 8 הילוכים בעוד שה-M2 מצויידת בתיבה כפולת מצמדים M-DCT של במוו. כמובן שכמספר התיבות מספר הדעות ואתם מוזמנים להכנס לאחת מני עשרות ויכוחים ברחבי הרשת על מה עדיף, אני יכול לומר כך: התיבה של ZF מצויינת, עמידה ומהירה ועם זאת חלקה מאוד. זה מאוד מתאים לרכב מעודן יחסית כמו ה-M235i ולכן השילוב הזה מעולה. עם זאת, 8 הילוכים זה המון ואני לא אהבתי את העובדה שכל הזמן הייתי עסוק בלבחור את ההילוך הנכון בטיולי נהיגה וגם במסלול. אי-אפשר להשאיר את התיבה במצב אוטומטי בנהיגת מסלול כי היא לא מספיק "חושבת" ומורידה הילוכים יותר מדי, לא מספיק נשענת על מומנט וגורמת לנהיגה פחות "חלקה" לטעמי. לעומת זאת לרכב כמו ה-M2 מתאימה תיבה אגרסיבית יותר ולכן השימוש ב-DCT הוא כנראה נכון, אבל לא נהגתי עליה אז אני לא יודע (ה-M2 שלי ידנית). בכל מקרה, אין תיבות רעות או בעייתיות לבמוו. ואם כבר הזכרנו קודם את ה-M235i/M240i Racing, במוו השאירו אותן עם התיבות האוטומטיות הפלנטריות של ZF (אם כי הכיול בתוכנה קצת שונה) - עדות נוספת למצויינות, אמינות ועמידות של התיבה. לגבי ידני מול אוטומטי - זה עניין מאוד אישי ואני את הבחירה שלי עשיתי (ידני ב-M2). אבל יש יתרונות וחסרונות לכאן ולכן ולכן אני חושב שכל בחירה היא טובה. לא יצא לי לנהוג בכלל על M2 עם M-DCT אז קשה לי להעיד על ההבדלים בינה לבין ה-ZF, אבל נהגתי על התיבות הללו גם ב-M3 E92 וגם ב-M4 והן סה"כ תיבות טובות ומהירות (אם כי לא מגיעות לרמה של ה-PDK של פורשה, למשל). בידוד רעשים (ורעשים) זוכרים שה-M2 היא רועשות ומחוספסת? לא פלא… מסתבר שבמוו השילו לא מעט ק"ג (אני חושב שכ-30 ק"מ) של בידוד רעשים לעומת ה-M235. זה עוד לפני שנזכיר יותר גומי ופחות בושינגים. אז אם אתם מעדיפים את המכוניות שלכם שקטות יותר - לכו על ה-M performance. בצד השני של הסקאלה, במוו משתמשת בהוספה מלאכותית של רעשים דרך המערכת בשתי המכוניות וזו שב-M2 כמובן רועשת יותר. אז איזו מכונית טובה יותר? אם השאלה היא איזו מכונית היא ספורטיבית יותר, או בעלת מעטפת ביצועים גבוהה יותר אז אין פה בכלל שאלה, ה-M2 עדיפה בכל פרמטר ומהסיכום מעלה אפשר להבין למה אני באופן אישי, ויתרתי על לנסות להפוך את ה-M235 שלי ל-M2. עם זאת, קשה להתעלם מהעובדה שעד ל-85% מאותה מעטפת הביצועים, ה-M235i היא המכונית הטובה יותר לרוב הנהגים. היא נוחה יותר, שקטה יותר, מעודנת יותר מבלי להיות יותר איטית או פחות מבצעת. אם אתם נמנים על אלו שרוצים אוטו ספורטיבי ויוקרתי ואין לכם עניין בימי מסלול או נהיגה על המגבלות, זו ככול הנראה המכונית בשבילכם ואם תלכו בטעות על ה-M2 תשלמו הרבה יותר ותקבלו דווקא פחות. מצד שני… אם אתם רוצים לקחת את המכונית למסלול, רוצים לתקשר עם הרכב על (וגם מעבר) למגבלות ונהנים (כמוני) מ"עבודת" הנהיגה והחיבור למכונה - ה-M2 היא כנראה הרכב בשבילכם.
  2. אחת השאלות שנשאלתי בשרשורי החלפת הרכבים שלי בשנה האחרונה (אני מזהיר מראש שמדובר בשרשורים של חפירות, אכילת ראש ויותר מדי מידע על התלבטויות כאלו ואחרות - לחובבי הזאנר בלבד: מיאטה ל-M235i כאן, M235i ל-M2 - כאן) היא: מהם ההבדלים בין הבמוו M235i לבין האחות שעברה טיפול מלא בסדנת ה-M - ה-M2? ובכן, כיוון בשנה האחרונה צברתי יותר מידי מידע בנושא וכדי לנקות את הראש מענייני העבודה שתפסו את רוב זמני בשבועות האחרונים, החלטתי לחלוק פה את הידע ואת ההתנסות האישית. לפני זה, נעשה קצת סדר בדגמים. בגדול לבמוו יש 2 סדרות ביצועים. יש את דגמי ה-M-Performance שהם הדגמים הבכירים בכל הסדרות שעברו כיול עדין לכיוון הספורטיבי - דברים כמו הקשחות מתלים, הנמכת מרכב, הגדלת הספק, קוסמטיקה ואבזור. בציון קוד הדגם הפנימי של במוו, הם שייכים לאותה הסדרה יחד עם הדגמים הרגילים האחרים. כך למשל, קוד הדגם של ה-M235i הוא F22, בדיוק כמו ה-220 או 228. רוב הדברים שנכונים ל-M235i בהקשר של הכתבה הזו רלוונטים גם לאחות מרובעת (או מחומשת) הדלתות מסדרה אחת, קוד דגם F21, ה-M135i (הן חולקות את המכלולים המדוברים - מתלים, בלמים, דיפרנציאל, הילוכים וכד…) וגם, במידה מסויימת, למחליפות שלהן, ה-M240i וה-M140i. ויש את מכוניות ה-M "האמיתיות". המכוניות שנושאות את ה-M רק לצד שם הסדרה. אלו מכוניות יחודיות ולמרות המראה החיצוני הדומה הן מכילות שינויים מרחיקי לכת ולראיה הן מקבלות קוד דגם משלהן. כך למשל ה-M2 מקבלת את הקוד F87 ובעוד סדרה 3 רגילה מקבלת את הקוד F30, הרי שגרסת ה-M מקבלת את הקוד F80 וכן הלאה. ל-M2 (קוד F87) עצמה יש 3 תתי דגמים. ה-M2 "המקורית" הושקה ב-2016, עברה מתיחת פנים קוסמטית ב-2018 שהייתה גם שנתה האחרונה. גרסה זו ידעה בקרב החובבים גם כ-M2 OG (קיצור של Original). ב-2019 החליפה אותה ה-M2 Competition (בקיצור M2 CP) והשנה הוציאו במוו גם גרסה מיוחדת (ומוגבלת) בשם Competition Special, או בקיצור M2 CS. M2 CS, אחת משלוש בלבד (כרגע) בארץ בגלל ההתנסות האישית שלי הכתבה תתמקד בהבדלים בין ה-M235i לבין ה-M2 OG, אבל אשתדל גם בלעשות סדר בכלל ההבדלים העיקריים בין כל הדגמים כי לעיתים זה נהיה קצת מבלבל. בגדול, ההבדלים העיקריים מתרכזים (לפי סדר החשיבות לטעמי) במתלים, בלמים, דיפ' אחורי ומנוע, נתחיל… מתלים והתנהגות למרות שזה החלק שפחות נראה לעין, ההבדל הדרמטי ביותר לטעמי בין המכוניות היא מערכת המתלים. שתי תת השלדות, הקדמית והאחורית, אינן "שיפור" של אלו ב-M235i, אלא יובאו במלואם,AS-IS יחד עם מערכת ההיגוי מה-M3 וה-M4. כלומר, מבחינת השלדה, ה-M2 היא הרבה יותר M4 (או M3) מקוצרת מאשר M235i משופרת. הסרנים רחבים יותר (63 מ"מ מלפנים, 69 מ"מ מאחור), המתלים קשיחים יותר, הזרועות והבושינגים חזקים וקשיחים יותר ותתי השלדות מחוברות ישירות לשלדה, ללא בושינגים - כל זאת תורם ליציבות, שליטה ותקשורת עם הנהג במחיר של נוחות ועידון. זו גם הסיבה שהגוף כולו רחב יותר (מנופח) ב-80 מ"מ ביחס לסדרה 2 סטנדרטית. תת שלדה קדמית של M2, זהה ל-M3/M4 תת שלדה אחורית, מתלה רב חיבורי, של M2, זהה ל-M3/M4 בעולם האמיתי, זה עושה הבדל דרמטי באופן בו הרכב מרגיש ומתנהג - בכל מצב ובכל מהירות. כפי שניתן לצפות, בהתנהלות היומיומית, ה-M235i מרגישה הדוקה אך מעודנת, מאפשרת שיוט או נסיעה מהירה בתחושה קלה של ניתוק ועידון שגורמת לכל נסיעה וכמעט לכל מהירות להרגיש חסרת מאמץ. אפשר לנסוע מאוד מהר ובנוחות במהירויות מאוד לא חוקיות (כך סיפרו לי, לא התנסתי בעצמי…) והכל מרגיש טבעי, זורם וחסר דרמה. לא נתבלבל - האוטו מרגיש מהיר מאוד, חזק מאוד והמנוע הוא חלק מאוד משמעותי בחוויה, אבל כשהכביש מתחיל להתפתל והקצב גבוה הנהג מפסיק בשלב מסויים לקבל היזון חוזר לגבי מה בדיוק קורה עם השלדה, האחיזה ושאר התחושות עליהן מסתמכים בנסיעה מהירה (או מסלול). מעבר לעדות שלי, זה פחות או יותר תואם לתאור של נהגים אחרים שמדברים על רכב רך מדי, לא מתקשר סביב המגבלות או רכב של שמונה עשיריות - כל התאורים הללו פחות או יותר נכונים לדעתי. שווה להזכיר של-M235 (ולאחיות) יש גם אופציה למתלים אדפטיביים (היו לי וזו תוספת סטנדרטית ב-M135i וב-M140i החל מ-2016) ולמרות שההבדל בין המצבים מורגש, גם המצב הקשיח ביותר רחוק מלייצר את החיבור שקיים ב-M2 (שוב, בעיקר כיוון שמדובר ברכיבים וחיבור לשלדה שונה מאוד). ה-M2 הפוכה בדיוק. בהתנהלות יומיומית, רגועה יותר או פחות, היא לא נותנת לך לרגע לשכוח שאתה במכונה שבנויה לביצועים ולא לנוחות או עידון. המתלים קשיחים, יש יותר רעשים מכניים ודברים שזזים בכל מקום, והרכב כולו יותר רועש ו"מתוח", החיים פחות נינוחים ב-M2. שום דבר פה לא מרגיש זורם או חסר מאמץ לחלוטין, זה אוטו שצריך לנהוג בו - כל יום וכל היום. אבל מצד שני יש פה הרבה יותר יכולת. כשהקצב עולה, או הכביש מתפתל הכל מתחבר יחד והרכב מתקשר הצורה ישירה עם הנהג וזה מתרגם להרבה שליטה והרבה יותר הנאה מנהיגה. חשוב לומר שאבסולוטית, לא מדובר בחווית נסיעה מענישה, סה"כ גם ה-M2 מציעה חיים נוחים, אבזור מצויין ויכולת יומיומית נהדרת גם אם פחות מפנקת מה-M235i. מילה לגבי מתלים האדפטיבים ו-M2: במוו לא ציידה את ה-M2 וגם לא ה-M2 CP במתלים אדפטיביים וחבל כי זה היה עושה אתה עוד יותר טובה בכך שזה היה משפר את איכות החיים היומיומית מחד ואת היכולת במסלול מאידך. אני יכול רק לשער שזו הייתה החלטה מודעת של אנשי השיווק והמכירות שמטרתה היא לא להאפיל על הסדרות הבכירות יותר, ה-M3/M4. הם כן הוסיפו את זה כסטנדרט ב-CS ומשיחות עם בעלים נראה שזה אכן עדיף, אבל לא יצא לי (עדיין) להתנסות אישית. מה שאני כן יכול לומר מהתנסות עצמית, זה שהחלפה לקוילאברים של אהלינס הפכה את הנסיעה ב-M2 לנעימה יותר (וניתן גם לכוון אותם, אם כי ידנית ולא בלחיצת כפתור, בימי מסלולים וטיולים). בלמים (וגלגלים) אם כבר הביאו את כל תת השלדה מה-M3/M4, אז למה לא להביא גם את הבלמים? ואכן - הבלמים יובאו במלואם וזהים למעשה לבלמים של ה-M3 וה-M4 (ברמת המק"ט). מדובר בבלמי 380 מ"מ מלפנים ו-370 מ"מ מאחור לעומת 340 מ"מ מלפנים ו-345 מ"מ מאחור ב-M235i (לא טעות, הדיסקים מאחור גדולים יותר). בשני הרכבים מדובר בבלמים של ברמבו עם ארבע בוכנות מלפנים ושתים מאחור. בחיים זה מתרגם להבדל גדול בתחושה בתנאי כביש מפותלים ומהירים ובמסלול. שלא כמו הבלמים ב-M2, אלו ב-M235i תמיד הרגישו לי חלשים ולא נסכו בי תחושת בטחון ואחראים לכמה Oh-shit moments. הם מתחממים ודועכים מהר מדי ובוודאות נקודת תורפה של הרכב. אגב, למרות היכולת העדיפה בהרבה, גם ב-M2 הבלמים נחשבים לנקודת תורפה (במיוחד במסלול) ונוטים להתחמם מדי (מגבלות שאישית עדיין לא הגעתי אליהן). ב-CP הייתה אופציה מקורית לבלמים מוגדלים מלפנים עם 6 בוכנות ו-400 מ"מ. ב-CS בלמי ה-400 מ"מ מגיעים כסטנדרט ויש אופציה לבלמים קרמיים (לראשונה בסדרה 2). הבלימה העדיפה של ה-M2 אינה רק בגלל הבלמים העדיפים אלא גם בזכות הרבה יותר גומי על הכביש. אם עקבתם עד כאן אז בטח ניחשתם שגם הגלגלים ב-M2 זהים לאלו של ה-M3/M4 ומגיעים בגודל של 19 אינטש (אין אופציה ל-20 באף אחד מהדגמים) ברוחב של 9 אינטש מלפנים ו-10 מאחור. הצמיגים הם 245/35 מלפנים ו-265/35 מאחור (והם דווקא שונים מאלו ב-M3/M4 שמגיעים במידה קצת יותר רחבה של 255 מלפנים ו-275 מאחור, too much information, אני יודע…). הגלגלים ב-M235i (והאחיות) הגיעו בגודל של 18 אינטש ברוחב של 7.5 אינטש מלפנים ו-8 אינטש מאחור וצמיגים של 225/40 מלפנים ו-245/35 מאחור. דיפרנציאל מוגבל החלקה עוד הבדל דרמטי בין ה-M לגרסות ה-M-performance היא העובדה שרכבי ה-M הגיעו עם דיפרנציאל מוגבל החלקה כסטנדרט בעוד שה-M235 והאחיות הגיעו ללא דיפרנציאל. במוו אמנם מציעה דיפ' מוגבל ל-M235 כאופציה מקורית כחלק של BMW M-Performance אבל יש הבדל גדול בין השניים. הדיפ' של M-performace עבור ה-M235 הוא דיפ' מבוסס נעילת מומנט (מכני) ונועל עד 30% בתאוצה ו-9% בבלימה. זה לא רע כמובן ותוספת כמעט הכרחית לנהג ה-M235i חובב הנהיגה אבל הוא לא מתוחכם כמו ה-M Active Diff שמותקן ב-M2 לדורותיו (וכן, הוא זהה לזה ב-M3/M4). ה-M Active Diff הוא דיפ' ננעל חשמלית נשלט מחשב ומחובר להרבה חיישנים (רשימה לא מלאה: מהירות נסיעה, מהירויות הגלגלים, מהירות המנוע, זווית המרכב, זווית ההיגוי ועוד) - כל זאת כדי לחלק את המומנט בין הסרנים (עד 100% נעילה) בצורה מדוייקת ומותאמת לנהיגה ככול הניתן. המטרה היא אחת - שליטה ברכב והנאה מנהיגה. ועד כמה זה מורגש בנהיגה? מאוד. לא היה לי דיפ' כלל ב-M235i וזה חד משמעית פגם בתחושת השליטה על הרכב. מעבר לתחושות השליטה, היה קשה לרכב להוריד את הכוח (התאוצה ב-M2 ברוטלית יותר ולא רק בגלל עודף הכוח) לכביש ואולי חשוב יותר - היה לרכב יותר קשה להסתובב מאשר ל-M2 (זה היה מאוד בולט במסלול קצר וטכני כמו פצאל למשל). המכוניות שלי בפצאל (אז, ה-M2 עוד לא הייתה שלי) מנוע מבין ההבדלים הגדולים, זה בעיני הפחות חשוב, אבל יש הרבה שינויים, ניואנסים ובלבול בין המנועים, אז זו הזדמנות לעשות סדר. לרוב, המנועים שבמוו שמה בדגמי ה-M שלהם הם מנועיים יעודיים לסדרות ה-M ומתחילים באות S. כך למשל ה-S54 ב-M3 E46, ה-S65 ב-M3 E92 (דור קודם) ועד למנוע ה-S55 בדור הנוכחי והיוצא של ה-M3 וה-M4. יחד עם זאת לחוק הזה יש יוצאים מן הכלל. ב-1M הנהדרת מתחילת העשור הותקן מנוע מהסדרות "הרגילות" וכך החליטה לעשות במוו עם ה-M2 המקורית (OG). ולכן כל ה-M2 בין השנים 2016-2018 ציידו בגרסה משופרת של המנוע מהסדרות הרגילות - ה-N55. אותו מנוע שמוקן גם ב...M235i (וב-M135i). אז ל-M2 OG ול-M235 יש באופן בסיסי את אותו המנוע, ה-N55...אבל זהו, שלא בדיוק. במוו לא הסתפקו בשינויי ניהול וגדישה כדי להגדיל את ההספק (365 כ"ס מול 320 כ"ס) אלא הלכו דיי רחוק כדי להתאים אותו לאופי השימוש הקשוח יותר ב-M2. גל הארכובה, מייסבים, בוכנות ומצתים - כולם מחוזקים ולמעשה זהים לאלו במנוע של האחים הגדולים, ה-S55. גם מערכת הקירור של ה-M2 חוזקה עם משאבת שמן נוספת, עוד קולר מים ועוד משאבת שמן לתיבת ההילוכים, כמו גם שיפור כללי באוורור - כולם תורמים ליכולת קירור ועמידות משופרים ב-M2 לעומת ה-M235. כך שהמנוע "הזהה" למעשה דיי שונה וזהו N55 יחודי (תת דגם N55B30T0) לדגם ה-M2 (וגם האמת... ל-X4 M40i). בקצרה על הבדלים נוספים במנועים, תמיד אלו נקודות בדיונים: בסדרות ה-M performance במוו החליפו את ה-N55 במנוע 6 צילינדרים טורי חדש בשם ה-B58 בסוף שנת הדגם 2016. המכוניות עם המנוע החדש החליפו קידומת ל-40, כלומר ה-M235 הפכה ל-M240 ובתאמה ה-M135 הפכה ל-M140. אאאאבל ה-M2 המשיכה עם מנוע ה-N55 עד לשנת הדגם 2018. לבסוף במוו נאלצה להוציא את המנוע לגמלאות בשל מגבלות על זיהום אוויר ולכן ב-2019 שמה (סוף סוף) את המנוע "הנכון", את ה-S55 ב-M2 (עם הספק מופחת של 404 כ"ס), החליפה את השם ל-M2 Competition ולמעשה הפסיקה לייצר את ה-M2 "הרגילה". גם ה-CS צויידה כמובן במנוע ה-S55, אבל בהספק ראוי יותר של כ-440 כ"ס. ה-B58 הוא (גם) מנוע מעולה. מעבר לכך שההספק שלו גבוה יותר מה-N55 הרגיל (340 כ"ס) הוא מנוע closed deck, כלומר בנוי כולו כיציקה אחת ועם מנגנון קירור מבוסס מים. מדובר באותו המנוע שנמצא גם בסופרה )ועל פי השמועות פותח יחד ועל פי אמות המידה של האמינות של טויוטה), ב-Z4 החדשה ובדגמים נוספים. האם הוא טוב יותר או פחות מהמנוע ב-M2 זו שאלה שקצת קשה לענות עליה, מצד אחד הוא מודרני וחזק, מצד שני יש הרבה שיפורים שמותאמים ליעוד ב-M2, כך שאשאיר אתכם עם העובדות ותחליטו לבד. ה-S55 אמנם מבוסס על ה-N55, אבל מדובר במנוע אחר וחזק הרבה יותר - closed deck, שני מגדשי טורבו לעומת אחד, קירור מים ועוד הבדלים רבים אחרים שהופכים אותו למנוע M "אמיתי". כך או כך, לא חסר כוח וגם לא פוטנציאל לשיפורים באף אחד מהמנועים וזה לא הופך רכב אחד למהנה יותר או פחות לנהיגה מאחרים, שאר ההבדלים (מתלים, בלמים, דיפ') משפיעים הרבה יותר ולדעתי דיונים על המנוע הם הרבה יותר מדי over rated. אני יכול להעיד מניסיון אישי שגם ללא שיפורים המנוע של ה-M235 מתפקד מצויין בימי מסלול, מושך כמו קטר ולא מראה כל סימני חימום יתר (אם כי אני נמנע מימי מסלול ביולי-אוגוסט אחרי שכמעט גמרתי מנוע במיאטה בגלל שימון דליל מדי וטמפ' גבוהות). עדות נוספת למצוינות של המנועים "הרגילים" היא העובדה שהם (N55 ו-B58) גם המנועים שמשמשים את במוו במכונית מרוצים שלהם - M235i/M240i Racing. הבדלים קטנים יותר תיבת הילוכים התיבות הידניות זהות בין ה-M2 ל-M235, התיבות האוטומטיות שונות. ב-M235 יש תיבה פלנטרית של HP8 ZF עם 8 הילוכים בעוד שה-M2 מצויידת בתיבה כפולת מצמדים M-DCT של במוו. כמובן שכמספר התיבות מספר הדעות ואתם מוזמנים להכנס לאחת מני עשרות ויכוחים ברחבי הרשת על מה עדיף, אני יכול לומר כך: התיבה של ZF מצויינת, עמידה ומהירה ועם זאת חלקה מאוד. זה מאוד מתאים לרכב מעודן יחסית כמו ה-M235i ולכן השילוב הזה מעולה. עם זאת, 8 הילוכים זה המון ואני לא אהבתי את העובדה שכל הזמן הייתי עסוק בלבחור את ההילוך הנכון בטיולי נהיגה וגם במסלול. אי-אפשר להשאיר את התיבה במצב אוטומטי בנהיגת מסלול כי היא לא מספיק "חושבת" ומורידה הילוכים יותר מדי, לא מספיק נשענת על מומנט וגורמת לנהיגה פחות "חלקה" לטעמי. לעומת זאת לרכב כמו ה-M2 מתאימה תיבה אגרסיבית יותר ולכן השימוש ב-DCT הוא כנראה נכון, אבל לא נהגתי עליה אז אני לא יודע (ה-M2 שלי ידנית). בכל מקרה, אין תיבות רעות או בעייתיות לבמוו. ואם כבר הזכרנו קודם את ה-M235i/M240i Racing, במוו השאירו אותן עם התיבות האוטומטיות הפלנטריות של ZF (אם כי הכיול בתוכנה קצת שונה) - עדות נוספת למצויינות, אמינות ועמידות של התיבה. לגבי ידני מול אוטומטי - זה עניין מאוד אישי ואני את הבחירה שלי עשיתי (ידני ב-M2). אבל יש יתרונות וחסרונות לכאן ולכן ולכן אני חושב שכל בחירה היא טובה. לא יצא לי לנהוג בכלל על M2 עם M-DCT אז קשה לי להעיד על ההבדלים בינה לבין ה-ZF, אבל נהגתי על התיבות הללו גם ב-M3 E92 וגם ב-M4 והן סה"כ תיבות טובות ומהירות (אם כי לא מגיעות לרמה של ה-PDK של פורשה, למשל). בידוד רעשים (ורעשים) זוכרים שה-M2 היא רועשות ומחוספסת? לא פלא… מסתבר שבמוו השילו לא מעט ק"ג (אני חושב שכ-30 ק"מ) של בידוד רעשים לעומת ה-M235. זה עוד לפני שנזכיר יותר גומי ופחות בושינגים. אז אם אתם מעדיפים את המכוניות שלכם שקטות יותר - לכו על ה-M performance. בצד השני של הסקאלה, במוו משתמשת בהוספה מלאכותית של רעשים דרך המערכת בשתי המכוניות וזו שב-M2 כמובן רועשת יותר. אז איזו מכונית טובה יותר? אם השאלה היא איזו מכונית היא ספורטיבית יותר, או בעלת מעטפת ביצועים גבוהה יותר אז אין פה בכלל שאלה, ה-M2 עדיפה בכל פרמטר ומהסיכום מעלה אפשר להבין למה אני באופן אישי, ויתרתי על לנסות להפוך את ה-M235 שלי ל-M2. עם זאת, קשה להתעלם מהעובדה שעד ל-85% מאותה מעטפת הביצועים, ה-M235i היא המכונית הטובה יותר לרוב הנהגים. היא נוחה יותר, שקטה יותר, מעודנת יותר מבלי להיות יותר איטית או פחות מבצעת. אם אתם נמנים על אלו שרוצים אוטו ספורטיבי ויוקרתי ואין לכם עניין בימי מסלול או נהיגה על המגבלות, זו ככול הנראה המכונית בשבילכם ואם תלכו בטעות על ה-M2 תשלמו הרבה יותר ותקבלו דווקא פחות. מצד שני… אם אתם רוצים לקחת את המכונית למסלול, רוצים לתקשר עם הרכב על (וגם מעבר) למגבלות ונהנים (כמוני) מ"עבודת" הנהיגה והחיבור למכונה - ה-M2 היא כנראה הרכב בשבילכם. לצפייה במאמר המלא
  3. הרכב המדהים שלי למכירה: שנת 2014. 91,500 קילומטר. עבר במשפחה לכן יד גבוהה (03). שמור בצורה יוצאת דופן עם רשימת תוספות שלא קיימות ברכבים אחרים והמון שדרוגים. בבקשה לפנות רק מי שבאמת רציני ומחפש רכב מיוחד. נרכש כמעט ב400 אלף שקל. יש קבלות על הכל. כמעט כל הנסיעות מחוץ לעיר לכן הרכב שמור מכנית וגם חיצונית. דניאל אפס חמש חמש 6620678 [ATTACH=CONFIG]519437[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]519438[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]519439[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]519440[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]519441[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]519442[/ATTACH]
  • תוכן חדש...