Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

"הקופסה" - פרוייקט CARPC לרכב מסוג פונטו ELX 2002

שימו לב! השרשור הזה בן 5446 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לאחרונה יצא לי להיתקל במספר רכבים בהם עובדת מערכת מחשב PC שהותאמה לעבודה ברכב. לרוב מדובר בשימוש בחומרה חלשה יחסית על מנת להימנע מהתחממות שבסביבה הביתית היא "בסדר" אך ברכב יש לה השלכות על יציבות המערכת שגם ככה סובלת מבעיות של טמפרטורה קיצונית. כמובן גם צריכת זרם נלקחת בחשבון ולכן רכיבים חלשים הם הרבה פעמים הבחירה הנכונה.

המטרה בפרויקט הזה היא לתת מענה לכמה דברים. בראש ובראשונה נושא האודיו ברכב. אצלי ברכב מותקנת מערכת סבירה הכוללת יחידת ראש ותיקה ופשוטה יחסית ללא אפשרויות חיתוך, סט קומפוננט וסאב. נכון לרגע זה אני מבצע את כל החיתוכים דרך הקרוס הפאסיבי שבמגבר מה שמגביל את היכולת לחתוך. בעזרת כרטיס קול איכותי (במקרה הזה SoundBlaster Audigy2 ZS) ושילוב עם פרויקט קוד פתוח הנקרא Kx Project, ניתן להגיע לכיוונים מאוד מפורטים החל מאקולייזר לכל ערוץ בנפרד, Time Alignment (תזמון הרמקולים), חיתוכים בסלופים שונים, אפקטים ועוד. מניסיון של כמה אנשים שעובדים עם מערכות איכותיות מאוד לא דווחה כל ירידה באיכות במעבר מיחידת ראש ברמה גבוהה למחשב עם כרטיס קול איכותי.

במעלה השנייה בפרויקט הזה ישנו נושא הניווט, כאן עולה השימוש בתוכנות מוכרות שעברו הסבה לסביבת ה-PC. בניגוד למחשב כף-יד המציג את המפה על מסך 3.5 אינצ', במקרה הטוב, כאן המפה מוצגת בבירור על מסך 7 אינצ'.

לבסוף, דיאגנוסטיקה של הרכב, דרך שקע OBDII. הנושא הזה עדיין נמצא בבדיקה.

מעבר לזה, המערכת גמישה מאוד ומאפשרת שינוי של רכיבים ותוכנות בצורה קלה ונוחה.

חומרה:

את הפרויקט החלטתי להתחיל מחומרה הנמצאת ממש מתחת לאף ולהשתמש במחשב ישן שהיה ללא שימוש. כמובן שמחשב בתצורתו המוכרת לא מתאים לרכב ויש להקטין את המארז, לרכוש ספק שמתאים לסביבת עבודה של הרכב ולקרר את המארז בהתאם.

רכב: פיאט פונטו, ELX, 2002.

לוח אם: ASUS בעל כרטיס מסך מובנה.

מעבד: אינטל פנטיום 4 במהירות 2.4 ג'יגה הרץ.

זיכרון: 512 מגה.

כרטיס קול: Sound Blaster Audigy2 ZS PCI

ספק: Minibox M4-ATX

כונן קשיח: כרגע 3.5" בנפח 60 ג'יגה שישודרג בהמשך ל-2.5" שכמעט ואינו רגיש לזעזועים.

כרטיס רדיו: נמכר באתר של Brando אך בפועל מכיל צ'יפ של Silabs.

מסך: Lilliput EBY-701 שפורק לגורמים כמה ימים אחרי שנחת בארץ.

כמובן שישנם עוד אביזרים כגון דונגל BT ועוד אך הם לא יפורטו כאן.

תוכנה:

מערכת הפעלה – XP Pro

Ride Runner – תוכנה בעלת פיצ'רים הייעודיים לתחום הרכב וניתנת לעיצוב והתאמה אישית די בקלות.

דרייברים לכרטיס קול – KX Project.

WINAMP

ועוד אי אילו נלווים שוודאי אינני זוכר.

תהליך העבודה:

תהליך העבודה החל בבדיקה שטחית שאכן הפרויקט הזה מתאים לי ולאופי השימוש שלי. לאחר מכן בוצעה רכישה של כל הרכיבים החסרים (ספק מיוחד לרכב) כבלים שונים וכדומה וכאשר הכל היה כאן הזמנתי מארז אלומיניום בהזמנה אישית ממפעל בחולון. המארז חורר ועבר עיבוד ידני, לאחר מכן הורכבו כל הרכיבים ואז פניתי לנושא התצוגה.

כאן נתקלתי בכמה קשיים כאשר הגדול מכולם היה לקיחת ההחלטה לגבי מיקום המסך. לבסוף הוחלט למקמו בגובה הדשבורד, אך לא בולט מעליו בצורה שיראה כאילו יצא מהמפעל. קניתי חלק זהה של פתחי המזגן, מפירוק, והתחלתי לבצע עליו עבודת פיברגלאס בשילוב פוליאסטר והטמעה של המסך כחלק מפתחי המיזוג. התוצאה לא רעה, אך דורשת עוד הרבה עבודה שוודאי תהיה בהמשך.

הותקנה גם קופסת בקרה בתא הכפפות. הקופסה המכילה כפתור אתחול, פיקוד REMOTE למקרים בהם אינני רוצה שהמחשב ידלק אוטומטית (מוסך וכו) ושני לדים לחיווי מצב מחשב וכונן קשיח. החיבור לקופסה הוא בעזרת חיבור כבל רשת.

ההתקנה בוצעה בעזרתו של אחי, שחר, שעשה המון על-מנת שהפרויקט הזה יצליח (לא בגלל שהוא אחי, אלא כי הוא גם רוצה כזה בעתיד הקרוב) כאן אני רוצה להודות לו. וכמובן, תודה רבה לאבא שרכש כל מיני כלי עבודה משונים במהלך השנים (ללא שום הסבר מדויק למה הוא צריך אותם) שקיצרו לי הרבה שעות עבודה קשות.

עדין יש על מה לעבוד, בעיקר בתחום הרדיו בו הקליטה לא משהו.

גורל, ניר ושאר החברים שחלקו מידע, תודה.

מכאן אתן לתמונות לדבר.

Morel Dotech + MT22 - JBL 75.4 - Hertz ES250

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 37
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

תהליך יצור המסך:

אינני מרוצה מהרמה אליה הגעתי מבחינת הפינישים, ישנו מקום לשיפור. אך הפירוק מהשלב הזה קל ויתכן ואבצע מקצה שיפורים בהמשך.

DSCF2449.jpg

DSCF2450.jpg

DSCF2451.jpg

DSCF2453.jpg

DSCF2454.jpg

DSCF2455.jpg

DSCF2456.jpg

DSCF2458.jpg

DSCF2460.jpg

DSCF2465.jpg

DSCF2463.jpg

DSCF2462.jpg

DSCF2461.jpg

DSCF2469.jpg

DSCF2478.jpg

DSCF2476.jpg

DSCF2480.jpg

DSCF2488.jpg

DSCF2491.jpg

DSCF2490.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התקנה:

תהליך ההתקנה דרש השתלה של 5 כבלי USB, כבל למסך, כבל רשת וכבל מתח. בכדי לשתול אותם ברכב היה צורך בפירוק של מושב הנוסע, שני המושבים האחוריים, כל מיני פלסטיקים. בנוסף, בכדי לשחרר את אזור פתחי המיזוג היה צריך לשחרר את כל הקונסולה המרכזית, שכן ישנם ברגים שתופסים את פתחי המיזוג מלמטה.

תמונות של ההתקנה, למרות שאין הרבה, יועלו בהמשך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה פרויקט, ממש כול הכבוד

אחלה רכיבים ובניה יפה

מה שער חלקים?

שאר החלקים? אתה מתכוון למערכת השמע?!

JBL 75.4, סאב של HERTS בקוטר 10" ומורל פולס שישודרגו בהמשך.

ישר כוח כל הכבוד זמן וההשקעה' date='אגב מאד ענינה אותי הצורה שהקופסת ב'קרה עובדת,אפשר פירוט?[/quote']

קופסת הבקרה היא בעצם שקע של כבל רשת בעל 8 חוטים (מגיע מוכן) שמיועד להתקנה על הקיר.

אני החלטתי להשתמש על תשתית של כבל רשת להעברת הדברים הבאים:

1. REMOTE לאחר מתג (למקרה שארצה מחשב כבוי במהלך נסיעה) (דורש חוט אחד, אך השתמשתי בשניים במקביל)

2. כפתור RESET למחשב (דורש צמד חוטים)

3. לד מצב ספק (צמד חוטים)

4. לד מצב HD (צמד חוטים)

בצד השני חווט כבל רשת אל המקומות הרלוונטיים על לוח האם ככה שקיבלתי תקע רשת מצד המחשב.

בעזרת מתאם חיברתי כבל רשת אל הכבל היוצא מהמחשב ובקצהו השני הוא מתחבר לקופסה הזו ומעביר חיווי של הלדים והיא מעבירה אל המחשב את ה-REMOTE ופקודת RESET במקרה שצריך.

היתרון ברור, קל להתקנה ונח להעברה.

בבית ישנה קופסה דומה (רק מכוערת יותר) למקרה שארצה את המחשב בבית לשיפוצים אוכל לשלוט בו גם בבית ללא התערבות כירורגית.

Graphic1.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ניראה ממש טוב ישר כוח,

ממש ניראה מגרה אולי גם אני יעשה איזה CAR PC

במקום לרכוש פרוססור...

בבוא העת נשקול גם את זה.

נשמח לדעת אם אכן האיכות היא טובה דיה בכדי הלחליף את הECLIPS 7200MKII + פרוססור בעתיד..

בהצלחה ומחכים לעוד תמונות על הרכב.

רוני נ.

AUDI A3 2.0t FSI DSG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נראת עבודה ברמה גבוהה עם ירידה לפרטים, אהבתי את רעיון קופסאת הפיקוד ושימוש בכבל הרשת. לדעתי החומרה קצת חלשה, גורל, האם אני טועה?

בשיפוצים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5446 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...