Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הסבר טכני לחומר "פוליפיל" שכולנו אוהבים.

elik0
שימו לב! השרשור הזה בן 6168 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פעם יצא לכם לבנות תיבה שלדעתכם יצאה קטנה מדי? [בטח שכן!]

התדרים הנמוכים שלכם נשמעים כמו הצרות שלי, אבל אין לך זמן וכסף לבנות עכשיו תיבה חדשה.

זרקתם קצת פוליפיל לתוך התיבה, ונדהמתם מהשיפור שנוצר לכם בצליל, ואז ישר אתם מתחברים לפורום ומספרים לכולם , ואז כל העניינים מתחילים להיות מבלבלים.

אתה לא יודע מה זה עשה או איך זה עובד , אבל אתה רק יודע שזה עשה את העניינים טובים יותר!

אז הגיע הזמן ללמוד קצת יותר על הנושא!

קודם כל , יש כמה סוגים שונים של פוליפיל שנמצאים בשימוש.

זה כולל סיבי פוליאסטר , בידוד פיברגלאס, וסיבי צמר ארוכים. מבין שלושת אלה , סיבי הפוליאסטר הם כנראה הבחירה הטובה ביותר שאפשר לעשות, וגם המושג שממנו בא הצירוף "פוליפיל". polyester fiberfill

שלושת החומרים הנ"ל הם די זולים , וגם נורא קל ונוח לעבוד איתם בתוך התיבה. פשוט להדביק או לשדך את החומרים לתוך התיבה, וזהו.

איך זה עובד?

לדחוף פוליפיל לתוך התיבה גורם לה להיות "גדולה יותר" וכל זה קשור לפיזור החום בתוך התיבה.

כששמים פוליפיל בתוך התיבה זה משנה את מהלך הרוח שנוצרת בתוך התיבה מ"adiabatic" ל "isothermal" [סלחו לי שלא מצאתי ביטויים טובים יותר לכך בעברית]

המושג "אדיאבטיק" אומר שאין פיזור חום בתוך התיבה.

התהליך האיזותרמי מתחיל מהרגע שהוספתם את הפוליפיל לתיבה. האוויר עובר דרך הפוליפיל מה שגורם לסיבי להתנועע ולהתחכך וגורם לאנרגיה שנוצרת מה"קפיץ אוויר" [מה שקורה כשהרמקול "מכה"] להתפזר כחום.

מה שגורם להתחממות המולקולות אויר שבתוך התיבה , וגורם לאויר בעצם להיות פ-ח-ו-ת דחוס בתוך התיבה.

ופה בגלל שצליל עובר ביתר קלות בתוך מקומות "דחוסים" יותר , הרמקול "חושב" שהתיבה שלכם בעצם יותר גדולה ממה שהיא.

הגידול האפקטיבי בגודל התיבה יכול להגיע עד לשיעור של 40% !.

יש פה כמה תכונות שאנחנו מקבלים מתיבות גדולות יותר. דבר ראשון , הנצילות עולה [תיבה גדולה יותר תמיד תהיה נצילה יותר מתיבה קטנה , ללא שום קשר לדרייבר שנמצא בה]

דבר שני ה F3 , יורד [אתם צריכים לדעת כבר מה זה אומר]

בזמן שיש את שני היתרונות האלה , החסרון הוא שבגלל זה בכח הנתון הרמקול יכול ביתר קלות to bottom out או לעבור את גבולות המהלך שלו .

הכל תלוי ברמקול\כח\תדר שאליו אתם מכוונים. אם משומש בתיבה פתוחה , אתם גם תראו את הFb צונח למטה. [התדר עצמי של הפורט]

יש גם שיקולים מאוד מעניינים לחשוב עליהם.הוספת הפוליפיל לכל תיבה תהיה בחירה מעולה!. אבל יותר מדי פוליפיל יכול גם לגרוע מהתכונות הטובות ולהיות דבר רע.

בנקודה מסויימת המילוי יכול להיות דחוס מדי , ולא יאפשר לסיבים להתנועע בנקודה זו לא רק שפגעת ביכולת של הפוליפיל להגדיל לך את התיבה ,אלא ההיפך , אתה הקטנת את נפח התיבה שלך .

חשוב גם להזכיר שפוליפיל לא כל כך מורגש בתיבות גדולות, בואו נשלב את שני המחשבות הנ"ל לשני חוקים פשוטים.

1. אם התיבה היא פחות מ 2.5-3 קיוביק פיט בגודל , אתה לא צריך לשים יותר מ700 גרם פוליפיל לקיוביק פיט בתוך התיבה שלך.

2. אם התיבה גדולה מ2.5-3 קיוביק פיט , אל תשתמש ביותר מחצי קילו פוליפיל בתוך התיבה שלך.

דוגמאות ספציפיות להשפעת הפוליפיל מבחינת כמות ובגודלים שונים של תיבות אפשר למצוא ב http://www.amazon.com/Loudspeaker-Design-Cookbook-Vance-Dickason/dp/1882580109

The Loudspeaker Cookbook by Vance Dickason [כן , אני לא יודע לתת לינקים כמו שצריך]

ויש דבר אחרון שתשמעו בד"כ בנוגע לפוליפיל : שפוליפיל עוצר גלים סטטיים בתוך תיבה. כשמתייחסים לכך לסאבוופר שמנגן תדרים בסיסיים בטווח מסויים , זה שגוי לחלוטין.

גל עומד בטווח התדרים שאליו הוא מכוון יהיה באורך כמה מטרים ובגלל זה זה לא יכול לקרות.

אבל בתדרים גבוהים יותר, זה באמת יכול להשפיע ולהוסיף לצליל קצת לכלוך .

שימוש בפוליפיל על מנת לעצור תדרים קצרים יותר [גבוהים יותר] כמו לשימוש למידריינג' וכו נעשה בעבר.אבל ממש לא אפקטיבי בשביל סאבוופר.

מקווה שעכשיו יש לכם הבנה קצת יותר טובה בנוגע למה שפוליפיל עושה או לא עושה

אם אתם עדיין לא סגורים עם ההשפעות של הפוליפיל

לכו ושימו פוליפיל בתיבה שלכם בזה הרגע!

שבוע טוב:)

מוכר סטים קומפוננט ומגברים ברמה גבוהה לרכב!

טוויטרים HYBRID AUDIO L1 PRO + L1V2

מידריינג Hybrid Audio L4

מגברים לרכב - TRU TECHNOLOGY S44 - \ TRU TECHNOLOGY S45

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה אלי שוב היה נעים להשכיל מהדיון.

אתה עובד עם כל החומרים האלה שאתה כותב עליהם ?

או שרק במקרה יוצא לך להסביר ולסקר אותם

F3 יודעים בדיוק מהדיון הקודם :grin:

ערב טוב

יעקב

pioneer 5050+dellD820 CarPC .Focal Utopia Mid - Focal utopia tweeter - Focal Utopia Woffer @ CrossOver Utopia .JBL 75.4 .EARTHQUAKE 1142 rms @ 3ohm . The Monster : JL W7

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני פותח איתם את הבוקר והולך לישון איתם בלילה :)

מידריינג Hybrid Audio L4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אצל שמעון.

מידריינג Hybrid Audio L4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי יש תיבה של 6 קיוביק פיט.

דובר על פיט רבועים , לא מטרים רבועים.

קיוביק פיט 1 = 28 ליטר.

תעשה את החשבון לבד.

מידריינג Hybrid Audio L4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אצל שמעון.

:lol::lol::lol::lol::lol:

תמשיך תמשיך. נהיה מעניין בפורום.

ולכן אתן לו בכל הכבוד את הזכות להרצות לי על מחזיקי כוסות וגגות שמש, לא יותר מזה.

ZOOM-ZOOM

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי יש תיבה של 6 קיוביק פיט.

דובר על פיט רבועים , לא מטרים רבועים.

קיוביק פיט 1 = 28 ליטר.

תעשה את החשבון לבד.

ברור לי שזה פיט ולא מטרים. ר"מ = רגל רבוע :p, אבל כן, טעיתי בחישוב. ו150 ליטר זה יותר מ(duh) 120תזכיר לי במה אתה נוהג?

כל קרב הוא קרב אוכל כשאתה קניבל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פורד אקונוליין E350 :)

מידריינג Hybrid Audio L4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מודע, מודע , מודע - כן, עשיתי תיבה איכותית ומצויינת לסאב שלי (בחתימה) אבל נראה לי (הרגשה פנימית) שעוד כמה ליטרים של נפח ממש יעשו רק טוב!

התיבה הקיימת: 16-18 ליטר אטומה מMDF 25 מ"מ עובי, דופן קדמית (עליה יושב הסאב) 44 מ"מ עובי, מרוססת מבפנים עם ספריי זפת, בקיצור כמו שכתוב בספר.

לעניינינו :) - מי זה שמעון ואיפה אני קונה את החומר הזה, ומה בדיוק הפרוצדורה של ההדבקה שלו בתוך התיבה.

אלי אתה גדול.

בברכה.

בוריס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צר לי לצאת חוצץ כנגד ההשקעה העצומה בכתיבת מאמר יפה נפש זה, אבל זה לא מדוייק :-)

במקרה (ממש במקרה) יצא לי בחודש האחרון לבחון וללמוד לעומק על השפעת החומר הזה, וכל ייעודו בתיבה הוא להפחית את הרזוננס וההד בתוכה. הוא לא "מגדיל" את נפח התיבה והוא לא גורם לסאב להשמע כאילו הוא בתיבה יותר גדולה. כל ההסבר עם הטמפרטורה הוא פשוט לא נכון (הסקות מדעיות, טענה מחלשת).

תעשו ניסוי פשוט:

נסו לדבר (כן כן, תראו טיפשים אבל אף אחד לא באמת רואה אתכם) לתוך תיבה ללא הפוליפיל \ ספוג אקרילי \ פוך סינטטי \ כל שם שקר כלשהו ותקשיבו לרזוננס.

עכשיו תשימו חומר רק על דופן אחת ותדברו שוב.

תמלאו את כל התיבה בחומר ותדברו.

תשימו לב להבדל גדול מאוד בקול שיהדהד בתיבה. זו בדיוק מטרה שלשמה החומר נמצא בפנים.

* מי ששאל איפה קונים - המקום מס' 1 ללבד, בדים, ויניל, פוך סינטטי, עור של טיגריס הוא מדרחוב נחלת בינימין בת"א. יש שם הכל ודי בזול.

** כמו בכל דבר בתחום שלנו יש מיליון ואחד תיאוריות. במקרה הנוכחי התיאוריה שהצגתי סותרת את התיאוריה עליה מבסס אליקו את דבריו ולדעתי היא הנכונה. עם זאת אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, כל אחד ראשי לאמץ לעצמו את התיאוריה שעושה לו טוב במכונית.

איתמר.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אליקו - עוד פעם לקחת את הגלולה הכחולה? - הסבר יפה וגם בו יש הרבה מאוד מידע מועיל לגבי הכמות הנכונה וסוגי החומר.

אמרת שאתה הולך לישון עם זה בלילה? אני מקווה שאתה לא הולך לישון עם הסוג שעשוי מפיבר גלאס (בד זכוכית) זה יסביר למה אתה כל הזמן מתגרד כמו כלב... אבל זה לא מסביר למה אתה מנסה ללקק לעצמך את ה... טוב! יש דברים שלא צריך לדבר עליהם! :-P

בכל מקרה - השימוש בפוליפיל מבחינתי השיג שתי מטרות:

1. כמו שמרפדים את הדלתות בדיינאמאט ככה גם אפשר לרפד את התיבה של הסאב בחומר אקרילי או ספוג או משטחי גומי (דיינא-אקסורב למשל) סופגי גלי קול.

בתכלס - כל חומר רך וסופג יעשה את העבודה, תיקחו בחשבון שעץ זה חומר מאוד קשה ולמרות שהוא לא מתכת הוא עדיין דחוס מאוד ועדיין יש לו החזרים גבוהים - ריפוד של המשטח הזה בחומר רך וסופג יבטל חלק גדול מאוד מההחזרים האלה - שבסופו של דבר נקלטים באזניים שלנו כעיוותים.

2. קבלת באס עמוק יותר ורך יותר - זה נובע בעיקר בגלל שהצליל שמתקבל מה"נקישה" של הסאב בעץ עצמו - נעלם ברובו או יותר נכון צנח בכמה דציבלים נכבדים. הצליל שמתקבל הוא צליל עמוק יותר ורך יותר.

מה שנכון כאן זה שאם נשים יותר מידי חומר - זה יחנוק את הסאב בגלל שיותר מידי מהנפח הפנימי של התיבה נאכל.

אפילו אם האוויר מתחמם יותר בתוך התיבה והוא נהיה פחות דחוס זה עדיין זניח בהתחשבות בנפח האוויר בתיבה ושסה"כ כמות האוויר הפנוי בתיבה גם קטנה יותר בגלל הנפח שנתפס ע"י חומר המילוי - אבל זה גם סיבה נכונה שהיא חלק בלתי נפרד מה"תופעה".

איתמר - את אותו הניסוי שאתה עשית עם התיבה - אפשר גם לעשות עם דלת וחומר בידוד נוסח דיינאמאט - התוצאות יהיו כמעט זהות - אפילו אם תשתמש בדלת בפוליפיל (רק שזה לא יחזיק מעמד אחרי הגשם הראשון וגם הרכב שלך יעלה באש בשרב הראשון - אבל זה פרט שולי...).

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תוספת קטנה ומעניינת:

בתחום חומ"מ (חומרים מרוכבים) יש בד מסויים שנקרא "בד נושם".

כאשר עושים תיקון (של הפרדה בין שכבות) על משטח העשוי מחומ"מ, אחת מהפרוצדורות היא לשים מכשיר וואקום על התיקון ל24 שעות יבוש, עכשיו בין המכשיר וואקום לבין המשטח המתוקן שמים את הבד הזה, שאחת הפעולות שלו - להעביר דרכו את האויר.

והשאלה היא האם זה שימושי בתיבה של סאב?, תחליף ראוי לפוליפיל/צמר סלעים?

תמונות:

PICT01271.jpg

PICT01281.jpg

PICT01291.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6168 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...