Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

עוד 3 חודשים היא בת 30 - קיצור תולדות הפנדה.

חן פרחי
שימו לב! השרשור הזה בן 5249 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

סוף שנות ה 70' היו שנים קשות עבור היצרן האיטלקי, שחשיבותו לכלכלה האיטלקית לא תסולא בפז.

מרבית דגמי פיאט היו מיושנים ועמדו בפני החלפה - 127, 128, 131 ו 132, ולמעט הריטמו, שהושקעו בה משאבים עצומים, לא היה לפיאט היצע אטרקטיבי.

ואז הגו בפיאט רעיון, שלימים יחשב לגאוני; ייצור מכונית קטנה, חסכונית וזולה לייצור שתתבסס על מיכללים קיימים ותדרוש משאבים מינימליים לייצורה.

עם הרעיון הנכון פנו פיאט למעצב העל ג'יוג'יארו, וזה עיצב עבורם מכונית מיני קופסתית, בעלת קווים חדים וישרים, שאמורה להיות זולה לייצור, אך מלאת חן וקסם.

באותם שנים מכוניות חסכוניות במלוא מובן המילה כמו רנו 4 או סיטרואן ויזה קלאב זכו להצלחה לא מבוטלת, ופיאט בהחלא שמה לב לעובדה זו.

גם משטחי הפח שבמכונית היו ישרים, ואפילו השמשה הקדמית היתה שטוחה, כמו ברנו 4 ובחיפושית, על מנת להוזיל את עלויות הייצור.

העיצוב הפנימי המשיך את הקו החסכוני אך הנאה, והציע לוח מחוונים שכלל מדף ארוך ותיבת מחוונים, מושבים שניתן היה לפרקם ולהתאימם לכל שימוש אפשרי, מה שיצר משטח הטענה מרשים למדי, וגימיק נחמד בצורת מאפרה ניידת שנעה לרוחב תא הנוסעים.

הצד המכאני היה שיגרתי יותר, וכלל שימוש במנוע ה 126, 2 בוכנות ו 30 כ"ס ומנוע 903 סמ"ק שנילקח מה 127 עם 45 כ"ס.

המיתלה הקדמי ומערכת ההיגוי נילקחו מה 127 ואילו בסרן האחורי נעשה שימוש בסרן "חי" בעל זוג קפיצי עלים אורכיים, שוב, על מנת להוזיל עלויות.

המכונית הוצגה בפברואר 80', התקבלה בתשואות רמות וזכתה להצלחה גדולה; עיתונאי הרכב התלהבו מהתיכנון החכם של תא הנוסעים, מהביצועים הטובים והתנהגות הכביש המהנה.

למרות שהפנדה היתה זולה, היא לא הרגישה עלובה, אלא חסכונית במובן הטוב של המילה והמכירות עלו על הציפיות של אנשי פיאט, ובכך העניקו לחברה תקופת שקט יחסי שבה תוכננה האונו, מחליפת ה 127.

בשנת 82' נוסף עוד מנוע להיצע - 843 סמ"ק שנילקח מה 850 עם 34 כ"ס ונוסף דגם סופר 45 שכלל גיר בעל 5 הילוכים, שעון חום מנוע ומצית סיגריות..

ביוני 83' הוצגה הפנדה 4X4, שבפיתוח מערכת ההינע שלה לקחו חלק חברת שטייר פוך האוסטרית.

לפנדה 4X4 הותאם מנוע גדול יותר, 956 סמ"ק שנילקח מהאוטוביאנקי עלית והיו לה 50 כ"ס.

למכונית היה מרווח גחון גדול יותר, גלגלים וצמיגים גדולים יותר ויכולת שטח מפתיעה בהחלט.

באותה שנה, 83', הוצגה האונו החדשה, ולמרבה הפליאה לא פגעה במכירותיה המצויינות של הפנדה, שבאותה הזדמנות קיבלה את הגריל הקדמי החדש שאיפיין את כל דגמי היצרן - 5 פסים.

אבל בלא עידכונים אי אפשר, ולקראת שנת 86' הוצגה מתיחת הפנים של הפנדה.

מנוע ה 652 של ה 126 הושמט מהמבחר, ובמקומו הוצג מנוע חדש מסדרת FIRE החדשה בנפח 769 סמ"ק עם 34 כ"ס ואת מנוע ה 902 סמ"ק החליף מנוע FIRE בנפח 1.0 עם 45 כ"ס ומומנט עדיף בהרבה.

שינוי משמעותי נוסף חל במיתלה האחורי, שהוחלף במיתלה חצי ניפרד מסוג אומגה, כמו באוטוביאנקי Y10 שהוצגה באותה שנה.

עידכונים אלו עזרו לפנדה ושיפרו את האטרקטיביות שלה, אם כי האונו החלה להאפיל עליה, ובזכות ייצור ממוחשב ועתיר רובוטים, הפרש המחיר בינהם היה קטן למדי ואפשר לאמר קטן מדי.

פיאט המשיכה שלעדכן את הפנדה, ובשנת 91' הוצגה גירסה אוטומטית שנקאה SELECTA שעשתה שימוש בגיר הרציף של האונו ומנוע 1100 FIRE חדש.

בנוסף, פיאט השתעשעה ברעיון של מנוע חשמלי, ובתחילת שנות ה 90' הוצגו גירסאות ניסוי כאלו עם מנוע בעל 18 כ"ס.

הן לא הגיעו לייצור סדיר, בעיקר בשל מחיר ומשקל המצברים.

ייצור הפנדה נימשך עד מאי 2003 באיטלייה, ובסך הכל ניתן לאמר שהפנדה היתה הצלחה גדולה של פיאט ובהחלט סייעה לה בתקופותיה הקשות.

הפנדה יובאה לארץ בשנים 82 -83' ולא זכתה כאן להצלחה; אולי בשל העיצוב הייחודי והפנים הפשוט מידי, מה שלא ממש קסם לקהל הישראלי השמרני. חבל.

מספר דגמי 4X4 הגיעו אף הם ושימשו את חברת מקורות - מעניין עם שרדו.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 35
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

הפנדה אחת המכוניות הכי אמינות שהיו לי נרכשה בשנת 91 מודל 82 והיתה ברשותי 4 שנים שבהן עברה 200000 ק"מ וזו לא טעות ללא תקלות מיוחדות. הרכב שופר על ידי הוחלפו צמיגים לצמיגים רחבים הבולמים הוחלפו לבולמים קשיחים יותר והגיר הוחלף ל-5 הילוכים. הלוואי שיכולתי למצוא פנדה לשיפוץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיתי לפני שנה-שנתיים (ואולי זה היה אף מוקדם יותר) פנדה 4X4 נוסעת על כביש החוף. אני לא ממש זוכר איך היא נראתה, רק זכור לי שהיא היתה כחולה ונסעה די מהר.

בהחלט נראה רכב חביב.

אגב חן, נראה לי שהיה כדאי לציין שקמה לפנדה המקורית יורשת, הממשיכה את הקו החסכוני החיובי של אמה הרוחנית ושזוכה להצלחה לא פחותה ממנה.

איזו יותר חמודה? בחיי שעוד לא החלטתי. שפטו בעצמכם:

panda-glam-4x4-0.jpg

attachment.php?attachmentid=178063&stc=1&d=1257615431

fiat_panda_4x4_1983.jpg

AUTOBIANCHI A112 JUNIOR '84 | FIAT BRAVO SENSATION '11 | RENAULT CLIO ESTATE '14

לא תמצא רוטס HR במחיר זול יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ולא לשכוח את המרביאה של סיאט שהיתה העתק של פנדה ויוצרה עד שלנת 1998.

אלבום התמוונות של המוסטנג 1966 והפלקון 1960 ושני אוטובוסי הטייגר 1965 ו-1975, ראו כאן:

http://www.flickr.com/photos/benihasp/

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כחודשיים שכרתי בסיציליה פנדה 1.2 חדשה. אני מאוד אוהב פיאטים שאני לא הבעלים שלהם, והפנדה לא איכזבה.

המכונית נחמדה מאוד. מרווחת באופן מפתיע מבפנים, נוחה לנהיגה, סוחבת מצויין, וחסכונית מאוד בדלק. אפשר להחנות אותה בכל מקום ולעבור איתה בכל סימטה. בסיציליה הפנדה מאוד נפוצה, ויש גם דגמים "ספורטיבים" עם 100 כ"ס, 4X4 ועוד.

נמרוד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שרדו בסך הכל 2 פנדה 4*4 .

אחת בצבע כחול נוסעת יום יום ושייכת לבחור שעובד בנתב"ג . חונה בחניון עובדי "אשדוד בונדד".

יש עוד אחת לבנה , נצפתה לפני שנה בחיפה.

ככל הנראה אלה ה 2 היחידות ששרדו.

צביקה.ש

חבר מועדון ה-5

fiat 127 900 L 1979

\fiat qubo 1.4 2013

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוודאי אבל מבטאים בלי ה"ל".

אגב, לפני כמה שנים היתה פנדה 4X4 בחניה פרטית של בית בהרצליה ברחוב המסילה ליד פסי הרכבת. (בבתים המדורגים בצלע המזרחית של גבעת הכורכר שנקראה פעם הרצליה ג)

אלבום התמוונות של המוסטנג 1966 והפלקון 1960 ושני אוטובוסי הטייגר 1965 ו-1975, ראו כאן:

http://www.flickr.com/photos/benihasp/

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיתי לפני שנה-שנתיים (ואולי זה היה אף מוקדם יותר) פנדה 4X4 נוסעת על כביש החוף. אני לא ממש זוכר איך היא נראתה, רק זכור לי שהיא היתה כחולה ונסעה די מהר.

בהחלט נראה רכב חביב.

אגב חן, נראה לי שהיה כדאי לציין שקמה לפנדה המקורית יורשת, הממשיכה את הקו החסכוני החיובי של אמה הרוחנית ושזוכה להצלחה לא פחותה ממנה.

איזו יותר חמודה? בחיי שעוד לא החלטתי. שפטו בעצמכם:

panda-glam-4x4-0.jpg

attachment.php?attachmentid=178063&stc=1&d=1257615431

למעט השם, אין כלום משותף בין הפנדה המקורית לזו של 04'.

ברור שכמכונית, הפנדה החדשה עדיפה על הישנה עשרות מונים, וכיום אין שום אפשרות למכור מכונית ללא איבזור מקיף (מזגן, חלונות חשמל והגה כוח כמינימום) ואיבזור בטיחות, והפנדה המקורית אפילו לא שמעה על כך..

הפנדה המקורית היתה אולי הפיאט האחרונה "של פעם" שעדיין יוצרה, לטוב ולרע.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברור לי שאין דבר משותף בין האמא לבת, למרות שלדעתי, הפנדה הנוכחית משקפת היטב את ערכיה של המקורית, בהתאם לאילוצי התקופה. אני חושב גם שהיא עומדת במשימה הזאת בצורה מכובדת.

לגבי מרבלה/מבראה: בספרדית, LL יבוטא כ-א', ממש כמו בתבשיל מעורר התאווה פאאה, שבכלל נכתב PAELLA.

AUTOBIANCHI A112 JUNIOR '84 | FIAT BRAVO SENSATION '11 | RENAULT CLIO ESTATE '14

לא תמצא רוטס HR במחיר זול יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רכב מעולה,אמין,חסכוני והכי חשוב בעל עבירות שטח מדהימה.

היה ברשותי לפני מספר שנים , מצטער שמכרתי ומחפש לרכוש שוב פנדה שתשמש אותי נאמנה.

ד"א כתבה מעניינת מאוד , כל הכבוד העשרת הידע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באיזור התעשייה הרצליה מסתובבת פנדה 4X4 שחורה.

הפנדה שווקה באירופה גם בגירסת דיזל (1300 סמ"ק).

אז זה אומר ששרדו 3 בסך הכל.

אגב לגבי הרכבים שאתה מחפש. יש 126 למכירה בראש העין.

צביקה.ש

חבר מועדון ה-5

fiat 127 900 L 1979

\fiat qubo 1.4 2013

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5249 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...