Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מיקרים של התערבות מיותרת, של הבלימה האוטונומית.

yossiaviel
שימו לב! השרשור הזה בן 1627 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פיג'ו- כמו שמישהו כבר כתב לגבי פיאט תיקון סטיה מנתיב אלים ומסוכן, ההגה ממש ננעל ואז כתוצאה מתיקון שלך אתה "נזרק" לשוליים. אחרי כמה פעמים פשוט נוטרלה כל תחילת נסיעה.

מה שנחמד בפיאט זה שכשמכבים את המערכת, היא נשארת כבויה עד שמדליקים אותה (לפחות כאן בפורטוגל), כך שלא צריך לעשות זאת מחדש בכל נסיעה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 53
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אני עברתי נתיב במהירות די גבוהה וכנראה בצורה די חדה עבור שוודים, אבל רגילה עבור ישראלים.

רכב חשב שאני הולך להתנגש במעקה בטיחות וסובב את ההגה.

אני מניח שהרכב צדק, בדיעבד לא הייתי צריך לעשות את זה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המקרה שתיארת עם הכיכר - קרה לי אחד לאחד עם אוטובוס שעבר מימין לשמאל במזדה 2 2017 ונראה לי ששמעתי/קראתי עוד מישהו בפורום שציין בעיה זהה, כנראה שמדובר בפיצ'ר שאינו בשל לחלוטין בתוכנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הייתי בצרפת ושכרתי רכב ונסעתי לקאן באזור נומרנדי.

קיבלתי שדרוג ברכב, מפיג'ו 208 למרצדס A180d

לרכב היתה בקרת בלימה אוטונומית, בלי בקרת שיוט.

וזיהוי נתיב.

כאשר הייתי עובר את שול הדרך, הוא היה מרעיד את ההגה ונותן בלימה הגונה לבטח על מנת להעיר את הנהג הסורר.

במידה והרכב היה ממשיך בסטייתו לשול הדרך, המחשב היה בולם את הרכב עד סופו.

באוטוסטרדה היו הרבה עבודות ולעיתים הזיזו כבישים ועל שול הדרך או הקו האמצעי, צבעו בשחור על מנת להסתירו.

המחשב לעיתים היה מזהה את הפס השחור ובולם לי לפתע את הרכב בנסיעה של 130 קמ"ש.

מפחיד קצת ומוזר קצת.

ד"א.

ראיתי ראיון או כתבה, לא זוכר בדיוק, על נושא רכבים ובין היתר דובר על כך שיבואן של פגושים אמר שהמכירות שלו ירדו ב-25% מאז שהגיעו הבלימות האוטונומית.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המערכות האלו ילכו וישתפרו כל שנה, רמת השגיאות שלהם תלך ותרד ועדיין חשוב לזכור כי הם מהירות יותר מכל אדם באופן התגובה שלהם.

תכלס אני יודע כי יש כבר היום מערכות מאוד אמינות אם אחוז שגיאות כמעט אפסי, אבל זה דורש חומרה כבדה ומאוד יקרה.

העבודה של המהנדסים שמפתחים מערכות אלו היא ליצור מזעור של החומרה והפיכתה לזולה יותר ועדיין אמינה מספיק.

זה למעשה פרדוקס אמיתי (מזעור והוזלה) אבל זאת המציאות שלה נדרשים לתת פתרונות.

זה קרה עם הרבה מערכות בתחום הרכב, שעברו מזעור ועם הזמן גם הוזלו לרמה שהיה ניתן לשלבן ברכב הפרטי הרגיל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלת תם:

מה קורה כשיש קרטון באמצע אוטוסראדה? הרכב בולם בלימת חרום? וניילון באויר בגובה הרכב?

אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן.

- רבי נחמן מברסלב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באיזו חומרה הם משתמשים כדי לגלות מכשולים?

חיישנים אקוסטים כמו שיש בחיישני רוורס, מצלמה או lidar שהוא הכי אמין אבל גם הכי יקר?

LIDAR לא קיים היום בשום רכב שזמין למכירה בגלל הגודל והמחיר. המערכות שקיימות היום משתמשות במצלמות, ברבים. בטסלה למשל יש 8 מצלמות. כמו כן משתמשים ברדאר כדי לשמור מרחק מהרכב לפנים. משתמשים גם בחיישנים אקוסטים, אבל הטווח שלהם יחסית מוגבל ולכן עיקר השימוש שלהם הוא בתמרוני חניה.

https://www.tesla.com/autopilot

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגולף 2018 שהייתה ברשותי המערכת התערבה רק במקרי צורך ממשיים, כך שנסיוני עם המערכת הזאת הוא דווקא חיובי (אף על פי שהבלימה אכן לא נעימה ובלי קשר הרכב דואג להכניס את הנוסעים להיסטריה לפני ותוך כדי)

אז: פיאט פונטו 1999 1.2 כ"ס (אוטו זה מטוס)

אז פחות ישן: רנו מגאן 1.6 16V (מכירים אותי במוסך)

אז הרבה יותר קרוב להיום: אופל אסטרה 1.4 טורבו ENJOY PLUS (מה זה סחירות?)

היום: בעיקר רכבת תחתית אבל גם קצת טראם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום

בטייפ אר המערכת עובדת טוב ועוצמת הבלימה שלה משתנה בהתאם למהירות הנסיעה . כיוון שאיני מנתק את מערכות הבטיחות במסלול אז קורה שאני חוטף בלימה ( אם מגדילים את המרחק מהרכב לפנים ונותנים לו לפנות לך את הקו זה אין בעיה ) כמובן שניתן לקצר את מרחק ההתראה ואז הבלימה האוטונומית תבוא מאוחר יותר ( סביר להניח בעוצמה חזקה , לא ניסיתי )

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. המערכות הללו זה דוגמא קלאסית להבדל בין משפחתית ליסינג לרכב יוקרה. צריך לזכור שלכל קונצרן יש מותג יוקרה שתחתיו יושב הפיתוח (R&D) וה- Active ADAS זה חתכת פיתוח (ברמת הייטק סיליקון וואלי). רק אח"כ המערכות זולגות למותגים העממיים של הקונצרן. מכאן גם חשיבות סגמנט היוקרה - הוא מממן פיתוחים שאח"כ הופכים לסטנדרט בתעשייה. התחושה שלי שבמותגי היוקרה המערכות כבר משופשפת היטב ופחות טועות. מנגד נוצר לחץ להציג את המערכות בדגמים העממיים והם קיבלו גרסאות חצי אפויות. לדוגמא שברולט - תחת GM הם אמורים ליהנות בשלב כלשהו ממה שפותח עבור קאדילק ויש שם מערכות ADAS מהשורה הראשונה.

2. בלימה בחניה זה דבר אחד, ומרחק של 2 מטר שפותח האשכול ציין אולי זה סבבה בישראל אבל לדוגמא בחניון בגרמניה זה די קרוב... הסכנה היא כמובן בלימה פתאומית בכביש מהיר וכו'.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

LIDAR לא קיים היום בשום רכב שזמין למכירה בגלל הגודל והמחיר. המערכות שקיימות היום משתמשות במצלמות, ברבים. בטסלה למשל יש 8 מצלמות. כמו כן משתמשים ברדאר כדי לשמור מרחק מהרכב לפנים. משתמשים גם בחיישנים אקוסטים, אבל הטווח שלהם יחסית מוגבל ולכן עיקר השימוש שלהם הוא בתמרוני חניה.

https://www.tesla.com/autopilot

ליידאר בדרך כלל יקר, עולה אלפי שקלים, ולכן נדיר לראות אותו במכוניות מייצור סדרתי.

עם זאת, במכוניות המיני של קבוצת פולקסווגן (אפ!, סקודה סיטיגו וסיאט מי) ובפיאט פנדה ברמת הגימור הגבוהה, יש ליידאר זול של ולודיין. הטווח שלו קצר יחסית, ולכן המערכת מתפקדת רק במהירויות נמוכות, עד 30 קמ"ש. גם במאזדה 2, ובמאזדה 3 דור קודם ברוב השנים, הייתה מערכת בלימה אוטונמית עד 30 קמ"ש, ייתכן שגם על בסיס ליידאר.

יש היום מאמץ להוריד את עלויות המערכת, לטובת הרכב האוטונומי ורכבים בעלי יכולות אוטונומיות בדרגה 3. אינוביז הישראלית מפתחת ליידאר ארוך טווח שאמור לעלות 100-200 דולר, גייסה עד כה יותר מ-200 מיליון דולר ויש לה כבר חוזה ייצור עם ב-מ-וו.

יבואני רכב בארץ שמשווקים כיום מערכות אוטונומיות מבוססות מכ"ם ומצלמות, שפועלות במהירויות גבוהות יותר, מדווחים על ירידה של 50-60 אחוז במערכת חלפי תאונות חזית, כמו מכסי מנוע, פנסים, גרילים, פגושים וכו, מה שמוכיח שהמערכות האלה, אפילו שיש להן עדיין התראות שווא, עובדות במציאות.

מדובר על מערכת עזר. היא לא מחליפה את הנהג, והחוק לא מתיר עדיין להוריד ידיים מההגה ועיניים מהכביש גם במכוניות שמצויידות בשלל מערכות ADAS.

בארה"ב קאדילק כבר מוכרת מכוניות עם מערכת הסופרקרוז שלה, שכוללת מלבד מכ"ם ומצלמות גם מיפוי מאוד חד של הכבישים, והייתה הראשונה שקיבלה אישור רגולטורי בארה"ב לאפשר לנהגים להוריד ידיים מההגה בכבישים מהירים שעברו מיפוי כזה. אבל המערכת עדיין דורשת מהנהג מבט לכביש, וכאשר הוא מסיט עיניים לנייד או לכל מקום אחר, הוא מקבל התרעה ואם לא מגיב, המערכת מתנתקת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנה תמונה מהספר רכב סיוויק למתי המערכת יכולה להיכנס לפעולה בצורה שלא בהכרח רצוייה:

cm2ynjin2fiw.jpeg

לי הכי הפריע זה רק בצומת שיש רכב שפונה, אבל מצד שני באמת יותר בטיחותי היה להאט יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1627 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...