Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלה בקשר לחיווט של הרמקולים...

aviin
שימו לב! השרשור הזה בן 7118 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אם אתה מתקין למשל בתיבה אחת סאב אחד רגיל והשני הפוך אתה צריך להפוך את הפאזה של ההפוך ברמת העקרון וזאת מכיוון שברגע שהפכת אותו ביחס לראשון, הפכת את הפאזה. כעת אתה הופך את הפאזה באמצעות החוטים ואתה הופך את הפאזה שוב (כל פעם ב180 מעלות) כך שהיא תתאים לסאב שמותקן רגיל.

אם הסאב בודד לא חובה להפוך את הפאזה, צריך לשמוע פעם ככה ופעם ככה ולשמוע מה נשמע טוב יותר בדיוק כמו במצב שבו הסאב מותקן בצורה רגילה.

(אני מקווה שאין לי טעויות כתיב וכו' אני חייב לזוז).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 32
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

ימים פופולרים

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אם בשני הרמקולים הפאזה הפוכה הם ישמעו זהה. מה שמשפיע זה הפאזה של הרמקולים אחד ביחס אל השני.

יש לי בעיה בהבנת הנקרא?

אם הם ישמעו זהה, אז למה אני צריך להפוך את הפאזה בסאב שלי ?

או שלא הבנתי טוב.. או שלא הסברת טוב... אחד מהשניים צריך להתקיים

המשתמש עזב את הפורום.

if i have seen farther than other men it is because i have stood on the shoulders of giants

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם שניהם באותה פאזה (לא משנה אם הפלוס והמינוס מחוברים הפוך בשניהם - את זה גם אתה בעצמך אמרת) - הם ישמעו כמו שצריך. אם אחד הפוך מהשני - התאבכות הורסת.

(פספסתי את הנקודה מצטער :) )

אם החלטת על הפאזות המתאימות לך ולסטאפ שלך - נסה לשמוע את הסאב שלך עם פאזה הפוכה (לעומת רגילה). אולי הוא ישמע יותר טוב בשילוב כזה עם הרמקולים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

soundwave' הוא אמר שמה שקובע, זה היחס של הפאזות, ביחס לרמקולים.

והוא אמר שאם הפאזות זהות, אז אין בעיה, שומעים רגיל.

אז מה פתאום אני צריך לשמוע את הסאב שלי בשני התצורות, כדי להחליט מה נשמע טוב יותר?

המשתמש עזב את הפורום.

if i have seen farther than other men it is because i have stood on the shoulders of giants

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לך 2 וופרים - אם הפאזה של אחד תהיה הפוכה מהשני, תהיה התאבכות הורסת - ולכן במקרה הזה זה חשוב לשמור על פאזות דומות.

א-ב-ל!!!

יש לך קומפוננט - 2 וופרים מחוברים בפאזה רגילה. עובדים טוב. 2 טוויטרים מחוברים בפאזה הפוכה יחסית לוופרים. דבר כזה יכול להתקיים ויכול להישמע יותר טוב בכך שהוא יוצר הדגשה או החלשה של אחד מהזוג אלמנטים השונים (צריך לשמוע ולראות מה מודגש יותר, ואם זה נשמע טוב או לא).

אותו דבר עם סאבוופר. כדאי לנסות לשנות לו את הפאזה (בלי קשר לרמקולים האחרים), כי אולי זה ייצור אפקט יפה עם שאר הרמקולים שלך.

EDIT

אם יש לך 2 סאבוופרים (או יותר) שמכוונים על אותו תחום תדרים - תהפוך את הפאזות של כולם כדיי לא ליצור התאבכות הורסת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איך זה אותו דבר עם הסאבוופר ?

איל אמר שהיחס בין הפאזות, הוא מה שקובע.

אם יש לי סאב יחיד, איזה יחס יש לי ? לא צריך להיות שוני, נקודה.

המשתמש עזב את הפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה אגוז קשה :wink:

יש לך יחס בין האלמנט(ים) שמפיק את תדרי הסאב-באס, לבין האלמנטים שמפיקים את המיד-באס, לבין האלמנטים שמפיקים את הטרבל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם בשני הרמקולים הפאזה הפוכה הם ישמעו זהה. מה שמשפיע זה הפאזה של הרמקולים אחד ביחס אל השני.
אולי אני באמת אגוז קשה.

איל אמר שחור על גבי לבן, אם אין פאזה הפוכה בין הרמקולים, הרמקולים ישמעו זהה.

אז למה אני צריך לשחק עם הפאזה של הסאב שלי, אם בכל זאת , הוא ישמע זהה.

משום שאין שום דבר שינגד אותו !??!?

המשתמש עזב את הפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בפעם השלישית שאני מזכיר את היחס הזה:

יש לך יחס בין וופר לוופר. אם שניהם הפוכי פאזות - הם ישמעו זהה, ואם אחד הפוך מהשני תהיה התאבכות הורסת.

אבל חוץ מהיחס בין וופר לוופר, יש לך גם את היחס בין הוופרים (בתור קבוצה), לבין הטוויטרים (בתור קבוצה), לבין הסאב (בתור קבוצה - לא משנה אם הוא יחיד).

לדוגמא-

וופרים: >

טוויטרים: >

סאבוופר:

יכול להיות מצב, שכשהסאבוופר שלך מחובר הפוך ביחס לוופרים והטוויטרים - המוזיקה תישמע לך יותר טוב.

EDIT:

איל התכוון שאם כל הרמקולים שלך מחוברים בפאזה הפוכה - הם ישמעו רגיל.

אם רמקולים באותה קבוצה (וופרים, שמנגנים תחום תדרים זהה) - הפוכים אחד ביחס לשני, הם יבטלו אחד את השני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא אחזור על ההודעה האחרונה שלי, אתה לא מתיחס אליה בכלל.

המשתמש עזב את הפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסברתי כבר... זה לא חשוב אם יהיה לך עוד סאב שינגוד אותו - כשאיל אמר שכדאי לנסות לשמוע את הסאב בפאזה הפוכה - הוא התכוון לעומת שאר קבוצות האלמנטים באוטו - ולא לעומת משהו שינגוד אותו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשאיל יבוא הוא יצטרך להסביר את עצמו.

ואם הוא אכן התכוון לזה, אז אני משנה את השאלה.

אם יש לי , רק סאב אחד ברכב, ללא שום אלמנט, ואני הופך לו פאזה,

אז אני לא אשמע שום שינוי ?

המשתמש עזב את הפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואי, אין לי מושג איך הגעתי למסקנה השגויה הזאתי.

יכולתי להישבע שכשחיברתי את הסאב ברכב, עם פאזה הפוכה,

אז לא שמעו בקושי באס.

וכשהחזרתי את הפאזה, אז שמעו טוב.

בכל אופן, אין לי מושג איך הגעתי למסקנה השגויה,

מתנצל מראש אם זילזלתי במישהו בתרד הזה, יכולתי להישבע שזה לא כך.

(ההתנצלות מכוונת במיוחד לבוריס!)

(עשיתי את הניסוי כרגע ברכב שלי, רק סאב אחד, עם פאזה הפוכה, לא היה שום הבדל.

וניסיתי לשמוע הבדל ...........)

המשתמש עזב את הפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איל יצטרך להסביר את עצמו? ממש אין לי חשק להסביר לך (וזה שוב כי אתה מתנסח בצורה גרועה) אבל אני אעשה זאת בכל זאת מכיוון שגם אחרים יכולים ללמוד מזה. אני מאוד מקווה שלא תגיב אחרי דקה אלא שבאמת תקציב מספר דקות לקריאה והבנת הדברים. בדרך כלל כשרוצים ללמוד משהו חדש שואלים שאלות במקום לטעון טענות.

אם אתה שומע רק עם סאב אחד, תהפוך לו את הפאזה ולא תשמע שום הבדל. אם מדובר בסאב עם זוג רמקולים, יהיה שינוי בסאונד כשתהפוך את הפאזה שלו מכיוון שעכשיו הסאב הבודד הוא חלק ממערכת שמכילה בתוכה מספר רמקולים והפאזה של הסאב תשתנה ביחס לפאזה של הרמקולים הקדמיים.

יש להבדיל בין המושג פאזה אבסולטית (יש שאומרים פאזה מכנית) לבין פאזה אקוסטית. פאזה אבסולטית היא כזו שבה כל הרמקולים מחוברים באותה הקוטביות, כלומר פלוס מהרמקול לפלוס מהמגבר וכנ"ל לגבי המינוס. במצב כזה שיש לנו פאזה אבסולטית נכונה עדיין יכולה להיות לנו פאזה אקוסטית שגוייה.

מהסיבה הזו יש לשחק עם הפאזות בכל רמקול ולנסות להגיע לפאזה אקוסטית נכונה (לא לפאזה אבסולוטית או מכנית נכונה). ברכב יכול להיות מצב שלמשל תהפוך את הפאזה רק במיד הימני ותשיג בכך פאזה אקוסטית נכונה (למרות שאבסולוטית היא תהיה שגוייה).

הסיבה לכך שיכול להיווצר מצב שלמרות שיש לנו פאזה אבסולוטית נכונה היא תהיה אקוסטית שגוייה היא בגלל שברכב יש לנו זוויות שונות של הרמקול, תדרי חיתוך ומיקומים שונים. גם ברמקולים ביתיים נוקטים המתכננים בכל מיני שיטות על מנת להשיג פאזה אקוסטית נכונה (שתשאר נכונה כאשר תחבר את הקוטביות בצורה רגילה).

אני מעתיק לכאן הסבר לכיוון פאזות שנכתב ע"י CHUCK MUSIC מתחרה בארה"ב שאולי יעזור לך להבין יותר טוב איך זה מתבצע מבחינה מעשית:

1. Set all bands flat, as well as the head unit bass and treble.

2. Turn off the subs. Using music with a good bass line, run the highpass crossover up and down until the midbasses can play as low as possible without any distortion or excessive door panel vibrations.

3. Unhook the mids and tweeters, allowing only the midbasses to play. Listen to mono pink noise or a well-recorded song with a centered vocalist. Test CDs such as the IASCA test CD or Autosound 2000 Test CD 102 or 103 will work great. Listen to where the centered sounds are coming from. Then reverse the polarity of one midbass (Reverse the speaker wires coming from the passive crossover and going to the speaker, just flip the positive and negative wires. I usually flip the driver’s side speaker.) and re-listen to the test CD. If the sounds are more centered then keep it as is. If the centered sounds are more diffuse and un-locatable, then flip the polarity back to where it was originally.

4. Then unhook the midbasses and play the mids only and follow the same polarity and listening tests as before. Mark your best settings.

5. Do the same procedure for the tweeters.

6. When you have tested for the proper polarity from all three ranges of speakers, hook all of them back up with respect to each set of speaker’s best polarity. You can have any combination of polarity, such as all the midbass and tweeters straight and one midrange reversed.

7. Now you should have the correct “acoustic” polarity set within each set of speakers. Next is to set the acoustic polarity between the sets of speakers.

8. Listen to some very familiar music with a good range of sounds. Then flip both midbass’ polarity and listen again. Before you only flipped one midbass, now you are doing both at the same time. For example if the left midbass was reversed and the right was not before, now the left will be not reversed and the right will be. Listen to the music again. If the midbass is more powerful and full then leave the wiring as is. If the midbass sounds weaker and wrong then restore the wiring as before.

9. Perform the same listening tests while flipping the mids and tweeters, and use the wiring configuration that sounds the best.

10. If you have went though all these steps adjusting the polarity of the speakers then the system should sound really good without any eq adjustments. You might want to play with the gain adjustments on the crossover and/or amp to better blend all the speakers together.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7118 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...