Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

זקוק לעזרה בבחירת רמקולים קדמיים.

Nakamichi
שימו לב! השרשור הזה בן 7839 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

טוב, אז החלטתי מטעמים כאלה ואחרים להחליף את החולייה החלשה שלי כדברי ניקי.

הממ.. מדובר ברמקולים שאמורים להמצא בלדת הקדמית, וגודלם קטן יחסית...

אני לא מבין בכלל בזה...

אבל אשמח אם תמליצו לי על משהו איכותי....אבל ממש איכותי. שיכול לעבוד בווליומים גבוהים בלי בעיה.

המחיר? לא פונ' כרגע...

אבל שיהיה נורמלי... לא 3000 שקל לזוג רמקולים.

המממ....אם מישהו יוכל להסביר לי מה זה קומפוננט, ומה ההבדל בינו לבין רמקול רגיל.

אולי כמה מילים על גדלים של רמקולים.

ההד יוניט הוא פיוניר 1300...לא להיט לדעתי, מוציא 40 או 45 וואט...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרבה שאלות :

לגבי הרמקולים , קיימים שלושה סוגים עיקריים של רמקולים לרכב :

1) רמקולים אינטגרליים - רמקולים אשר כוללים מספר אלמנטים במבנה אחד. כך לדוגמה רמקול 2 Way יכלול בד"כ וופר וטוויטר המולבש עליו ו 3 Way יכלול גם מיד במבנה. אלה הם הרמקולים הנמכרים והנפוצים ביותר.

2) קומפוננט - טוויטר ומיד בשני חלקים אשר ביניהם מחבר קרוסאובר פסיבי המפריד את התדרים ביניהם. יתרון מבנה זה הנו הפרדת צלילים טובה יותר ואפשרות למקם את האלמנטים במיקומים שונים על מנת ליצור במת צליל איכותית יותר. ככלל קומפוננטים איכותיים יותר מרמקולים אינטגרליים אך רובם מיועדים למערכות מקצועיות (הכוללות סאב) ועל כן אינם מספקים את תחום התדרים הנמוך.

3) אלמנטים נפרדים - במערכות מקצועיות באמת משתמשים באלמנטים נפרדים לחלוטין (מיד, טוויטר, מיד באס, סאב) כאשר כל אלמנט מחובר למגבר נפרד , כך , בעזרת כיוון מדוייק ניתן להגיע לאיזון האופטימלי.

Leon Cupra 2009

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יודע מה הגודל ב-827 , אבל עם הד יוניט כמו שלך הייתי הולך על רמקול לא חזק במיוחד (120-150W PEAK) מסוג 2WAY או 3WAY.

אני מניח שלא תיפול ברמות הפשוטות האלה עם שום חב' מוכרת.

פשוט חבל שתשקיע כסף על ציוד קצה טוב ,שיוציא צליל לא מספק בגלל מקור לא איכותי.

כשתחליף את שאר המערכת תוכל להחליף במקביל את הרמקולים.

זה לא צריך להיות סיפור יקר במיוחד.

לגבי קומפוננט.

נהוג לחלק את הרמקולים ל-4 קבוצות (למרות שביח' מקצועיות יש עוד תתי קבוצות ,אבל זה כבר באמת ברמת COMPETITION).

1. טוויטרים - אחראים על הצלילים הגבוהים , צפצופים וכו' (תססס,תססס)

2. מיד ריינג' - הצלילים הבינוניים , אלה שנשמעים הכי טוב לאוזן הממוצעת.

3. וופר (WOOFER) - צלילים נמוכים , יעקב אילון ודומיו , באסים רכים וכאלה.

4. סאב -וופר - הבאסים האמיתיים , אלה שנותנים לך מכות בבטן,גב וכו' , התופים הגדולים ודומיהם (אומצה אומצה).

רמקול ONE WAY , יכיל בד"כ מיד-ריינג' (אלא אם יש לו שימוש מיוחד),ויהיה הזול ביותר (שוב ,מלבד בשימוש מיוחד - למשל וופר ,או סאב וופר או טוויטר.כל אלה הינם ONE WAY ,אבל הם מיועדים לבצע עבודה ספציפית ובנויים מרכיבים יקרים ,ולכן מחירם בהתאם).

רמקול TWO-WAY , מורכב מוופר וטויטר , אמור לכסות קשת צלילים רחבה יותר.מחירו מעט גבוה יותר.

רמקול 3-WAY ,מורכב מוופר,מיד וטויטר (או טויטר וסופר טויטר,תלוי ביצרן ובדגם) , שוב ,אלמנט מייצג לכל תחום תדר , כיסוי צליל רחב יותר , בלה בלה.

רמקול 4-WAY ,וופר,מיד,טויטר,וסופר טויטר.אותו כנ"ל.

לדעתי בשלב מסויים ,הגודל הקטן של האלמנטים והקרבה הפיזית יוצרת כזה בלגן בצליל עד שאין שום יתרון לרמקול מרובה אלמנטים (4 WAY) על אחד עם פחות רכיבים - סתם בזבוז כסף.

ברמה העקרונית - רמקול קטן = צלילים גבוהים.

רמקול גדול = צלילים נמוכים.

לשם כך קיימים הקומפוננטים.

רמקולים אלה הינם סט של רמקולים ONE WAY נפרדים , בהם כ"א מהרמקולים אחראי על תחום אחר של תדרים (לפי מה שפירטתי למעלה) , ועקב היותם נפרדים ניתן לתכנן את גודלם הפיזי ביתר דיוק כך שיתאימו להספק המוזן לתוכם (להבדיל מרמקול משולב ,בו לא ניתן להגדיל את ההספק בלי חשבון אלא רק לפי יכולת המקסימום של הרכיב החלש באותו רמקול).

כמו כן הסטים הללו מכילים בד"כ (האיכותיים שבהם) קרוס אוברים פאסיביים ,שהינן מסננות אשר מונעות מתדרים לא רצויים להגיע לרמקול וע"י כך לגרום לעיוות בצליל.

סט קומפוננט יכול להיות מורכב משני סוגי רמקולים (וופר וטויטר ,או ,לפי האיכות ,להכיל 3 רמקולים שונים ויותר) - כמובן שהמחיר הוא בהתאם למרוכבות ואיכות הסט.

גדלי רמקולים נפוצים:

(" הינו סימן מוסכם לאינץ' (או צול,אם מדובר בצינורות) , שהינו 2.6 ס"מ בקירוב ,ומייצג את היקפו של הרמקול)

"4 - קצת יותר גדולים בקוטר ממיני דיסק לדוגמא..עגולים ,קטנים , ולרוב לא יתנו צליל איכותי עקב הממברנה הקטנה שלא מאפשרת התפתחות צליל נורמלי (למרות ששמעתי כבר רמקולים כאלה ,יקרים להחריד ,שנשמעים טוב).

"1/4 5 - אחד משני הרמקולים הנפוצים בדלתות מכוניות,יחסית קטן, אבל עדיין סביר.

"1/2 6 - אולי הרמקול הנפוץ ביותר בדלתות המכוניות , ואף בסדר ולמעלה מכך עבור מדף אחורי ,במערכות מרמה בינונית ומטה.

" 9 * 6 - רמקול אובלי (אליפטי) , הנפוץ ביותר עבור מדפים אחוריים. מפיק באס חזק באופן יחסי (לא כמו סאב ,אבל בכל זאת). הטעות הנפוצה היא לשלב אותו עם סאב ,ואז ,בכיוון לא נכון ,ישנן התנגשויות צלילים.

כמו כן יש את המידות הבאות :

" 7* 5 - מתאים לדלתות קדמיות במאזדה/פורד - אובלי אף הוא ,רק קטן יותר ,ולא מפציץ בבאס באותה צורה.

" 10 * 7 - זהה ל 9*6 ,רק גדול יותר .אני מכיר את הרמקול של קנווד. מעטים הרכבים המגיעים עם הכנה ,אבל אם כבר חותכים ,אז אין הבדל , והבאס אמור להיות עמוק יותר.

כמובן שיש הרבה יצרנים עם שגעונות משלהם (או שלעיתים אילוצי עיצוב פנימי) , ואצלם תמצא רמקולים בגדלים ובצורות שונות (VW למשל.מרצדס ,שם יש אפילו רמקולים משולשים בחלק מהדגמים למיטב זכרוני). ליצרנים הגדולים יש אפילו רמקולים ייעודיים תחליפיים המיועדים לדגמים ספציפיים (ופופולאריים מן הסתם) של אותן מכוניות.

בסאבים יש שלושה גדלים נפוצים :

" 10 - הסאב הקטן ,צליל עדין יחסית.

" 12 - הגודל הפופולארי , פשרה טובה בין עוצמה חזקה וצליל נמוך לגודל ומחיר סביר .

" 16 - הנפוץ מבין המפלצות, באס אימתני ועוצמה חזקה.תופס בד"כ את כל הבגאז'.

כמדומני שיש גם "15 ואפילו "18 אבל הם נדירים יחסית.

כל הסאבים מיוצרים בשיטות שונות - יש כאלה שלא חייבים בכלל תיבה (סדרת ה-F של פיוניר למשל) ומשתמשים בתא המטען של הרכב . לא ! מיועדים חעבוד בתוך תיבה.

יש כאלה שדורשים תיבה חצי אטומה (עם פתח).

ויש כאלה שדורשים תיבה אטומה לחלוטין (SEALED).

כמו כן יש תיבות חצויות ובעלות אלמנטים כאלה או אחרים של החזרה ,מדע שלם.

ולא לשכוח את הבזוקה ,שהיא בעקרון אלמנט גלילי המכיל סאב.

זהו להפעם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האמת היא שהרמקולים שיש לי מקדימה הם לא סתם עוד איזה זוג רמקולים ב-99 שקל.

ולכן חבל לי לקנות ב-300 או 400 שקל צמד פיוניר לדוגמא, ולקבל אותה איכות.

הבעיה שלהם הם שהם לא עומדים באותה רמה כמו הרמקולים האחוריים שלי, שהם חזקים מהם בכמה רמות לדעתי...(קלריון אני חושב...אני צריך לבדוק).

אולי אם פעם אני ישיג יום שישי חופשי, אני יוכל לבוא למפגש ואם תסכימו אז אולי תעיפו מבט ותראו מה יש לי, ומה כדאי להוסיף/לשנות אם בכלל....

תודה לכם בכול מקרה על ההסברים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. לגבי קומפוננט אין עוד חלוקה, זו החלוקה שיש. ודרך אגב בסט וופר לא מפיק רק תדרים נמוכים הוא יכול גם להפיק את התדרים של המיד. בסט קומפוננט של 2 אלמנטים הדרייברים הם טוויטר ווופר.

2. מה שאמרת על כך שהקרבה הפיסית יוצרת בלגן בצליל הוא לא נכון, זה בדיוק ההפך. רצוי מאוד שהצליל יבוא ממקור אחד, בגלל זה יש הרבה חברות שמוכרות את הטוויטר עם התקן שניתן להתקינו ישירות מעל הוופר שמסופק עם הסט. העובדה שהאלמנטים מורכבים במקומות שונים רק יכולים להשפיע לרעה על הסאונד מכיוון שלמשל אם הטוויטר מורכב גבוה והוופר נמוך אז התדרים הגבוהים יגיעו לאוזנייך מוקדם יותר.

ברכב יש בעיה גדולה ליצור SOUNDSTAGE כמו שצריך בגלל הקרבה לרמקול מצד ימין והמרחקים הקטנים מהרמקולים, בגלל זה כשאתה שם אותם במרחק אחד מהשני אתה רק מסבך את העניין. יש כמובן סטים שבקרוסאובר אתה יכול לחבר את הטוויטר כך שיהיה -3DB ואז אפשר לפצות על זה קצת.

התפקיד של הרמקולים ומיקומם הנכון הוא לשחזר במידה מדוייקת את במת הצליל ( SOUNDSTAGE) דמיין לעצמך שאתה בהופעה, ואת המגבר של הגיטריסט מיקמו ממש לידך ואת שאר המגברים של הכלים המנגנים מיקמו במרחק של 10 מטרים ממך, איך אתה חושב שזה ישמע?

כל הקומפוננטים באים עם קרוסאובר פאסיבי, גם הרמקולים הקואקסיילים (ה 3-WAYשדיברת עליהם) באים עם קרוס אובר פאסיבי שמורכב בתוכם.

3. סאבים, תיקון קטן הגודל הנפוץ הוא לא 16" אלא 15". בכל מקרה, ככל שהסאב יהיה גדול יותר הוא גם יוכל לנגן נמוך יותר, וכן אמור להיות גם חזק יותר בגלל שטח הממברנה. זאת בהנחה שאתה לוקח סאבים בגדלים שונים של אותו הדגם, כי ישנם גם 12" של חברות מסויימות שינגנו חזק יותר ונמוך יותר מ15" של חברה אחרת.

רמקול גדול יותר הוא גם "איטי" יותר, סאב של 10" ינגן בדרך כלל את התדרים העליונים של הסאב באסס (נגיד 60-80HZ) בצורה טובה יותר מסאב של 15", כשעולים מעל גודל של 15" זה כבר בדרך כלל בשביל תחרויות SPL כי הסאב נעשה לא מדוייק.

בתיבות הסאבים שכחת את ה BANDPASS, בשביל לקרוא על סוגי התיבות ניתן להיכנס לאינדקס ב AUTOSOUND.CO.IL .

תיבה גלילית היא לא סוג בפני עצמו, זה סך הכל צורה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תדרי עבודה של סאב ממוצע נעים בין 30-35 לבין 70-80 הכל ב-W כמובן.. :wink:

אבל בכל מקרה אחלה של תשובות שמר ואייל. שמח לראות פורום אודיו פה שמרכז כמה אנשים עם שכל בענין.

ח"ח להנהלה ועוד אחד לפוקו.

ראלימן

קורס 154 RESTEPA.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מקבל את רובן,רק שתי הבהרות.

הכוונה בקרוס אובר פסיבי הייתה לקופסה נפרדת לחלוטין מהרמקולים,בה ניתן לבנות מסננות ללא הגבלת גודל ומיקום,כמו שקורה לעיתים כאשר הן בתוך הרמקול.ברור שלא ניתן ליצור אלמנטים נפרדים של תדרים ללא סינון מוקדם כי אז הדבר ייצור עיוותים מתדרים לא רצויים.

לגבי בוקסות - לא ממש שכחתי את ה-BANDPASS , כתבתי שיש כל מיני מחיצות וסוגי החזרים ,רק שלא כדאי על רגל אחת.

הבזוקה , בעקרון נכון , התכוונתי בעיקר לצעצועים משולבי המגבר ,מה שלא תמצא בד"כ בתיבות רגילות (ושלא הייתי לוקח אפילו בחינם ,למען הפרוטוקול).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7839 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...