Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

[פרוייקט מצולם] החלפת שמן מנוע - רנו מגאן 2 1.6

efi_shams
שימו לב! השרשור הזה בן 5375 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כחלק משגרת הטיפולים של הרכב, אני נוהג להחליף את שמן המנוע ומסנן השמן בכל 5,000 ק"מ.

המלצת היצרן היא לביצוע החלפה בכל 30,000 ק"מ או שנתיים, כמובן עם הסתייגויות שונות, המפורטות בספר הרכב, כגון: התנעות רבות, מאמץ רב, נסיעות קצרות עם מנוע קר, רכב חלוקה, נסיעה באיזור מאובק ועוד.

במקרים אלוף עפ"י הגדרת היצרן, יש לבצע החלפה של שמן מנוע + מסנן שמן אחת ל-15,000 ק"מ לפחות.

מאחר ואני מחמיר בנושא זה, מזדמן לי לבצע את הפעולה מדי פעם.

לכן, החלטתי לתעד את הנושא ולהעלותו לפורום.

המטרה היא להציג כיצד יש להחליף שמן + מסנן ברכב ספציפי זה, ומתן דגשים כלליים, הנוגעים לביצוע פעולה זו.

כלים וחומרים

ראשית, מדובר בפעולה הדורשת הגבהה של הרכב.

לכן מומלץ להצטייד בחמורים להצבה בטוחה של הרכב.

המחיר אינו יקר ושווה את ההקשעה לטווח הארוך.

מאד מומלץ שלא להשתמש במגבהה לתיקון תקר או כל מגבהה הידראולי מאולתר.

שימו לב: מדובר בהיבט בטיחותי.

לפתיחת בורג הניקוז נשתמש במפתח מרובע בגודל 8 מ"מ (צרפתיה בכל זאת...)

כדי להסיר את מסנן השמן רצוי להשתמש בכלי יעודי לפתיחת פילטרים, המתאים במידותיו לפילטר הספציפי.

ניתן להשיג כמעט בכל חנות לכלי-עבודה.

באופן אישי, אינני ממליץ על שימוש במפתח בעל רצועת פח מתהדקת, שכן הוא אינו נוח לעיתים מחליק (ולאחר מספר שימושים לבסוף גם נקרע...).

מפתח שרשרת אינו מתאים לשימוש ברכב זה, שכן תוכלו לראות בתמונות כי מרווח התנועה לפתיחה/סגירה מצומצם ביותר, עקב תא המנוע הצפוף מאד של המגאן.

מומלץ להשיג משפך למזיגת השמן למנוע.

כלי לניקוז השמן הישן.

ואחרונים חביבים: סמרטוטים לניקוי.

כמו כן, נרכשו מבעוד מועד פילטר שמן מקורי (47 ש"ח), טבעת אטימה לבורג ניקוז (8 ש"ח) וכמובן שמן חצי-סינטטי בצמיגות 10W-40, העומד בדרישות A3/B3-B4 , בדירוג SL לפחות.

אני אישית מעדיף להשתמש במוטול Synergy 6100. מחירו יקר מאד (200 ש"ח ל-4 ליטרים).

...ולעבודה (לאחר שהגבהנו את הרכב)

כדי לאפשר ניקוז יעיל של השמן, מומלץ לבצע הפעולה כאשר המנוע חמים (לא חם!), כך שהשמן אינו צמיגי מדי.

לא מומלץ לנקז שמן ממנוע קר שדמם מספר רב של שעות, משום שכל כמות השמן הנמצאת בעוקה תנוקז, מה שמשאיר לנו מנוע יבש, גם לאחר מילוי השמן, ובנוסף יש לזכור כי בהרכבת פילטר חדש חולפות שניות יקרות עד שהוא מתמלא בשמן ונבנה לחץ שמן במנוע כולו.

לכן מומלץ להניע את הרכב מספר דקות לפני תחילת הניקוז, למשך 2-3 דקות.

במגאן 2 קיים כיסוי מגן תחתי מפלסטיק, המחוזק לרכב ע"י 7 ברגי 10 מ"מ.

יש להסירו כדי לאפשר גישה לאגן השמן.

כעת, יש לפתוח את בורג הניקוז בעזרת המפתח המרובע.

מומלץ להשתמש בכפפות מגן מלטקס, גם כדי לשמור על ידיים נקיות, מה שמקנה צורת עבודה מסודרת, אך מעבר לכך, שמן משומש (מחומצן) מסרטן כאשר הוא בא במגע עם העור.

לצורך הסרת הפילטר נשתמש במפתח הייעודי ובראצ'ט מתאים (במקרה הזה "3/8).

הגישה אינה קלה עקב הצפיפות הרבה.

חשוב לפעול בזהירות יתרה, כדי להימנע מלפגוע בצינורות הגז של מע' המיזוג, בחיישן המחובר לסעפת היניקה ובכבלים המחוברים לאלטרנטור הסמוך.

לאחר הסרת הפלטר נרכיב חדש, לא לפני שנשמן את אטם הגומי העגול במעט שמן.

יש להקפיד ולהדק את הפילטר בצורה נכונה: על גוף הפילטר החיצוני מודפסים חיצים המורים על כיוון הסגירה, ובסמוך להם הספרות 1-4 (כל ספרה ממוקמת במרווח של רבע סיבוב משכנתה).

יש להדק את הפילטר 3/4 סיבוב, בהתאם לספרות ה"חולפות" מול עינינו.

כעת נחזור לתחתית הרכב ונסגור את בורג הניקוז, כשמותקנת עליו הטבעת החדשה (מומלץ לבצע פעולה זו לאחר החלפת הפילטר, כדי לאפשר בינתיים לשמן להתנקז מהאגן לכלי הניקוז).

לאחר מכן, יש למזוג את השמן דרך פתח המילוי העליון.

הכמות הדרושה היא 4.85 ליטרים.

לאחר המילוי יש להמתין מספר דקות, כדי לאפשר את שקיעתו של השמן ורק אז להניע את המנוע, ורק אז לבדוק את המפלס באמצעות המדיד.

אין צורך להיבהל מ"מפלס היתר" המופיע כעת, חשוב לזכור כי פילטר השמן עדיין לא ספוג בשמן (יתרחש רק לאחר התנעת המנוע ופעולה של מספר שניות).

יש לשים לב כי נורית לחץ השמן כבית מייד עם ההתנעה.

חשוב לבדוק כי אין נזילות והזעות מבורג הניקוז ומפילטר השמן.

על אף קיומו של חיווי דיגיטלי למפלס השמן, מומלץ מדי פעם להשתמש במדיד השמן לבדיקת המפלס.

ולבסוף.... נרכיב את כיסוי המגן התחתי בחזרה.

לא לשכוח למסור את השמן הישן למוסך הקרוב אליכם (כל מוסך יקבל זאת ללא בעיה).

אפי.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 34
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אפי,

כל הכבוד. תאור מדויק ותמונות טובות שממחישות היטב את ביצוע הפעולה ברכב מהסוג הזה.

אני בטוח שזה יעזור לאחרים.

אגב, איך הרמת את האוטו ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אשמח לעזור בכל שאלה (אגב מדובר במנועים דומים עד מאד, לא זהים).

אם אתה מעוניין במידע מפורט מהיצרן, יש בידיי את ה- TIS המלא של רנו לכל הדגמים, שבו משתמשים במוסכים המורשים בכל העולם.

אפי.

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אפי,

כל הכבוד. תאור מדויק ותמונות טובות שממחישות היטב את ביצוע הפעולה ברכב מהסוג הזה.

אני בטוח שזה יעזור לאחרים.

אגב, איך הרמת את האוטו ?

תודה מיקי.

הרמת הרכב בוצעה ע"י 2 ג'קים הידראולים (כמו של פנצ'רמאכרים) ולאחר מכן קיבעתי באמצעות חמורים.

אפי.

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מפתח לפילטר שמן ניתן להשיג בחנויות לכלי עבודה.

את המפתח הנ"ל רכשתי מ"שוורץ כלי עבודה" שברחוב יצחק שדה בת"א.

מחירו של מפתח נע בין 40-150 ש"ח (לרוב הם עולים 40-50 ש"ח, אך לעיתים יש צורך בהזמנת ביצוע מיוחדת, תלוי בגודל המפתח ובמספר השיניים).

מהיכן אתה בארץ?

אפי.

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ניתן להשיג מפתחות ייעודים לפילטר שמן ב- Ebay במחירים נמוכים.

יש לחפש: Oil filter wrench.

בעת חיפוש מפתח מסוג זה חשוב לשים לב לשלשה פרמטרים:

1. קוטר המפתח.

2. מספר השיניים (אם קיימות) ועומקן.

3. צורת הפילטר (עגול / מצולע ואז יש לציין מספר צלעות).

4. סוג המחבר. ברוב המקרים מדובר בחיבור רבע או שלש שימניות.

אפי.

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בצבא לפעמים יוצא לי לעבוד בסיכה שאני עוזר לחבר שמתבכיין שמגיע איזה מאק או משהו בסגנון ואחד מהכלים יש שם פלייר פטנט מקומבן וקטלני להפליא... תחשבו שיש פלייר פטנט אבל רק הפלייר פטנר בלי התופסנים בסופו. במקומם יש שני חצאי עיגול מולחמים וזה בעצם יוצא ממש ממש טוב לפתיחת פילטרים ברכבים רעים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

8 שקלים על דיסקית נחושת?

יש בה משהו מיוחד או שחנות החלפים שלך עושה עליך עמלות מיותרות?

חוץ מזה אחלה תיאור. לא ברור לי בכלל למה להחליף כל 5K אבל כשאוהבים עושים דברים מוזרים :)

בכל מקרה, כל הכבוד

רון.

oo==00==00

למכירה אגזוז SEBRING אובלי, כניסה 2.5', פרטים בה"פ

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

.....

8 שקלים על דיסקית נחושת?

יש בה משהו מיוחד או שחנות החלפים שלך עושה עליך עמלות מיותרות?

הדיסקית סטנרטית לחלוטין, ונרכשה במוסך המרכזי של רנו.

אין בה שום דבר מיוחד, מלבד תג מחיר מופקע.

אולם גם בין כה וכה אני נוסע לשם כדי לרכוש פילטר שמן מקורי, כך שנסיעה למוסך אחר גם כה וכה תעלה לי בדלק ובזמן.

חוץ מזה אחלה תיאור.

תודה רבה :-D

לא ברור לי בכלל למה להחליף כל 5K אבל כשאוהבים עושים דברים מוזרים :)

מוזרים? לא. מועילים? בהחלט כן, ומהרבה היבטים: בלאי מנוע מופחת (מה שמשפיע על אורך חיי מנוע), נקיון מנוע פנימי, שקט בזמן העבודה ועוד.

אני מציע לך לקרוא את האשכולו הרבים שאנוכי ורבים מחברי הפורום פתחנו בנושא תכיפות החלפת שמן מנוע.

בנוסף, קיימים מאמרים רבים ברשת העוסקים בנושא זה.

מעבר לכך, טעת נפוצה היא להיצמד ל"מספר" קילומטראז' קבוע ורוטיני בנושא החלפת השמן (15,000 או 20,000 או 30,000 ועוד).

היצרן עצמו מגדיר פרמטרים לא מעטים, המשפיעים על תכיפות החלפת השמן (ראה פירוט בהודעה שפתחה את השרשור).

זאת ועוד, אני מזמין אותך לקרוא בספר המעמיק "How to select a motor oil and a filter for your car" בנושא שמנים מוטוריים וסוקר את נושא הסינטטיות, הצמיגויות השונות, התקנים הבינלאומיים ונושא הפילטרים.

אשמח לשלוח לך אותו (קובץ DPF).

בכל מקרה, כל הכבוד

ושוב תודה...:wink:

אפי.

תנו חיוך, הכל לטובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אפי שלום

ראשית כל הכבוד על ההשקעה,

שנית הייתי רוצה לקבל את הקובץ של בחירת שמן ופילטר בבקשה

ושלישית עצה קטנה: כאשר אני מחליף שמן מנוע אצלי, לפני שאני מרכיב את הפילטר שמן החדש

אני ממלא אותו בשמן כמעט עד סופו (אצלי הוא מותקן בזווית קלה כלפי מטה כך שהשמן לא נשפך מה גם שאם מטפטפות 2 3 טיפות מנגבים..) וכך אני חוסך שניות יקרות בעת הנעה ראשונה:)

ללא קשר ומכיוון ואתה משתמש בשמנים מעולים אני לא חושב שיש טעם גם בתנאי נסיעה "קיצוניים"

-אני מניח שאתה לא משתמש ברכב למירוצים/סוחב נגרר /עומד כל היום בניוטרל כמו ניידת משטרה..-להחליף שמן בתדירות כל כך גבוהה

יובל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5375 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...