Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האטה בעזרת המעצורים אל מול האטה בעזרת תיבת ההילוכים.

danko
שימו לב! השרשור הזה בן 6738 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ברכב בעל תיבת הילוכים אוטומטית, באיזו צורה עדיף להאט?

האם עדיף להאט גם בעזרת תיבת הילוכים, משמע להוריד הילוכים, או שהאם כדאי יותר להאט רק בעזרת המעצורים ולא לגעת בתיבה?

ועוד משהו..., האם יש מערכות/חלקים ברכב שנפגעות כאשר מאיטים בעזרת תיבת ההילוכים?, ואם אפשר גם פירוט...

תודה מראש לכל העונים!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיטים אך ורק בעזרת הבלמים, ולא בעזרת תיבת ההילוכים. הסיבה פשוטה. עלות רפידות בלמים - עשרות שקלים. עלות שיפוץ תיבה - אלפי שקלים.

בהאטה בעזרת התיבה מופעל עומס רב על המצמדים וסרטי הבלימה שבתוך התיבה (שיא העומס הוא ברגע מעבר ההילוך). בלאי נוסף משימוש בתיבה לבלימה (אם כי פחות מהותי מהבלאי לתיבה עצמה) נגרם לתושבות המנוע ולציריות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היה על זה שרשור בעבר הקרוב.

ארנון צודק, אם כי יש גם הרבה תיבות אוטומטיות שמורידות הילוכים לבד בבלימה, או שמאפשרות לך מצב טיפטרוניק שבו ברור שלפעמים תאיט על ידי הורדת הילוך. מן הסתם כהרגל עדיף להשאיר ב D.

האמת שחיקה של הקלאץ' אין, וגם שחיקה של השסתומים בגיר תהיה בכל מקרה, כי גם ב D הרכב מוריד הילוכים, פשוט רק אחרי שהאוטו איבד הרבה מהירות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מקרים בהם חייבים להאט בעזרת הורדת הילוכים ולא בעזרת הבלמים.

בירידות ארוכות שימוש ממושך בבלמים עלול לגרום להתחממות הרפידות, והדרך משם אל הוואדי (או העץ, או יש קצת מזל) קצרה מאוד.

אני נוהג בזמן האחרון הרבה על וואנים גדולים ואוטומטיים, ובהם בלימה בעזרת ההילוכים הכרחית הרבה יותר. הברקסים מאבדים מהר מאוד מיכולתם לעזור את הרכב במורד ההר.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צביקה לא מדובר על הרים וירידות ממושכות.

האמת לי נהיה הרגל מגונה שעצירות מ100 קמש אני קצת משחק עם הגיר, צריך להיגמל. כנראה שאני מתגעגע לידני.

התמונות של הסובארו שלי

http://yonatans-subaru.pic.co.il

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מקרים בהם חייבים להאט בעזרת הורדת הילוכים ולא בעזרת הבלמים.

בירידות ארוכות שימוש ממושך בבלמים עלול לגרום להתחממות הרפידות, והדרך משם אל הוואדי (או העץ, או יש קצת מזל) קצרה מאוד.

אני נוהג בזמן האחרון הרבה על וואנים גדולים ואוטומטיים, ובהם בלימה בעזרת ההילוכים הכרחית הרבה יותר. הברקסים מאבדים מהר מאוד מיכולתם לעזור את הרכב במורד ההר.

זה לא קשור ליכולות של מערכת הבלימה, זה קשור לאופן השימוש בבלמים -

גרור את הבלמים לאורך הירידה ותמצא אותם מתחממים ומאבדים את יכולת הבלימה.

תן להם להתקרר בין בלימות ותראה איך הם שומרים על יכולת בלימה גבוהה מההתחלה ועד הסוף.

מוטי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא בטוח שארנון צודק, הרי הטיפטרוניק מאפשר לך לעשות כך (עד גבול מסויים) מה גם שניתן לומר שקיקדאון הוא לא בריא באותה המידה.

אבל אם אתה רוצה ללכת על בטוח פשוט בירידה בלום העבר הילוך ושחרר את הבלמים, כך הם לא יתחממו משימוש ממושך.

נוסע על:

טויוטה פריוס 2019.

טויוטה קורולה 2008 רובוטית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא בטוח שארנון צודק, הרי הטיפטרוניק מאפשר לך לעשות כך (עד גבול מסויים) מה גם שניתן לומר שקיקדאון הוא לא בריא באותה המידה.

אבל אם אתה רוצה ללכת על בטוח פשוט בירידה בלום העבר הילוך ושחרר את הבלמים, כך הם לא יתחממו משימוש ממושך.

ההגיון שלך ("אם אפשר לעשות את זה, אז זה בטח לא מזיק") לא עומד במבחן המציאות.

בלימת רכב על ידי הורדת הילוך יזומה, מפעילה על התיבה האוטומטית עומס רב ומיותר שמקצר את חייה.

קיק דאון (שגם הוא אינו פעולה שתורמת להארכת חייה של תיבה) אינו שקול לבלימה בעזרת התיבה. הנזק בעת הורדת הילוך לשם בלימה גדול הרבה יותר.

מדבריך משתמע שאינך מבין כיצד תיבה אוטומטית פועלת, ולכן כדאי להימנע ממתן עיצות שיעלו לקוראים כסף רב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צר לי לחלוק על רוב המגיבים: הסוגיה של הבחירה בין נהיגה נכונה ובטוחה ולבין בלאי הרכב אינו נתון לשיקול בכלל. כמובן , לפי תנאי הנסיעה גם ברכב אוטומטי וגם ידני, הבחירה להיעזר בבלמים ע"מ לעזור למנוע לבלום, ולא להיפך, הוא צורך הגנתי מבחינת בטיחות. לכן גם אם המנוע והתיבה סובלים, מערכת הבלמים צריכה להישמר פעילה. היחס בין בלימת המנוע והבלמים ברכב פרטי,הוא ישר מול זה של משאיות, לכן כמו באחרונות, הכללים דומים.

נכון , כי ברכב אוטומטי, חסרי ניסיון, ישתמשו פחות באפשרויות לבלימה מנוע בפניות במישור, אך בירידות , כבר ראינו דברים...

נוסע רגוע, חסכוני וגם בטוח:wave2:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיטים אך ורק בעזרת הבל]

ארנון, זו הודעה פרטית גלויה ניסיתי לשלוח לך ה"פ אך המערכת אומרת כי עברת את המכסה ואינך יכול לקבל הודעות עד אשר לא תפנה שם מקום!!!

KEEP MY ZVIDOC

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צר לי לחלוק על רוב המגיבים: הסוגיה של הבחירה בין נהיגה נכונה ובטוחה ולבין בלאי הרכב אינו נתון לשיקול בכלל. כמובן , לפי תנאי הנסיעה גם ברכב אוטומטי וגם ידני, הבחירה להיעזר בבלמים ע"מ לעזור למנוע לבלום, ולא להיפך, הוא צורך הגנתי מבחינת בטיחות. לכן גם אם המנוע והתיבה סובלים, מערכת הבלמים צריכה להישמר פעילה. היחס בין בלימת המנוע והבלמים ברכב פרטי,הוא ישר מול זה של משאיות, לכן כמו באחרונות, הכללים דומים.

נכון , כי ברכב אוטומטי, חסרי ניסיון, ישתמשו פחות באפשרויות לבלימה מנוע בפניות במישור, אך בירידות , כבר ראינו דברים...

לא מובן..

אם התכוונת שזה טוב להשתמש בהילוכים להורדת המהירות אז הרי שצדקת אך בתנאים מגבילים אין לעשות בתיבת הילוכים אוטומטית שימוש כמו ידנית..

למה קיימים הבלמים ?

בתיבת הילוכים אוטומטית יש להעביר להילוך נמוך רק בעת ירידה מה שגם קיים כפתור ה-HOLD למיניו ובשמותיו השונים..

בתיבת הילוכים אוטומטית שימוש בבורר המצבים (L,D,S והלאה)ייעשה אך ורק בירידות ועוד מספר מטרים לפניהן (להוריד מהירות , להעביר להילוך נמוך ובלי גז כמובן).

שימוש בתיבת הילוכים אוטומטית כמו ידנית ייגרום לבלאי מואץ..מה שיגרום לבעל הרכב ללמוד "בדרך הקשה" את מכוניתו ..

לא עדיף פשוט להשתמש בברקס הרי למה הוא נועד אם לא לבלום את הרכב?

בהילוכים (אוטומט)נוגעים רק בתנאי שטח המכריחים לגעת..כדוגמת ירידה ממושכת שעלולה לגרום לברקסים לאבד מכוחם לאחר בלימה רציפה וממושכת..

לידי כל המעות שלכם , עכשיו !!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיטים אך ורק בעזרת הבל]

ארנון, זו הודעה פרטית גלויה ניסיתי לשלוח לך ה"פ אך המערכת אומרת כי עברת את המכסה ואינך יכול לקבל הודעות עד אשר לא תפנה שם מקום!!!

KEEP MY ZVIDOC

טעות. טועים. טעיתי.

פיניתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תנאי הנסיעה , מצב הכביש ומיומנות הנהג , הם הקובעים, לא הייתי רוצה להיות ליד נהג השם יהבו רק על הבלמים. לצערי, הזמן הקצר בו מאפשרים לימוד נהיגה, רחוק מלהיות מספיק על מנת להנחות את התלמיד בנהיגה חכמה ובטוחה והרבה אנשים משלמים זאת על בשרם ברגע מכריע.

מה חש על בשרו נהג המרים את רמת הבלאי לטובת הבטיחות, זה חישוב גלובלי בעת רכישת רכב ונהיגה בכלל.

לא עדיף פשוט להשתמש בברקס הרי למה הוא נועד אם לא לבלום את הרכב?

בהילוכים (אוטומט)נוגעים רק בתנאי שטח המכריחים לגעת..כדוגמת ירידה ממושכת שעלולה לגרום לברקסים לאבד מכוחם לאחר בלימה רציפה וממושכת..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תן להם להתקרר בין בלימות ותראה איך הם שומרים על יכולת בלימה גבוהה מההתחלה ועד הסוף.

מוטי

גם אני נוהג להשתמש בשיטה זו בירידות ארוכות, כמובן שבירידות כאלו אני גם משלב להילוך נמוך ואפילו מדליק מזגן (תוספת משמעותית לבלימת מנוע).

אבל -

לפי מה שידוע לי על פיזיקה של מעבר-חום:

מקרה ראשון- ליטוף עדין ורצוף של הבלם יגרום ליצור חום ברפידות ובדיסק, מצד שני יש פינוי חום לאוויר שזורם על פני הדיסק. פינוי החום נהיה משמעותי ככל שהדיסק מתחמם, אבל יצור החום מהחיכוך הוא קבוע ולא גדל (כל עוד מהירות הרכב קבועה ועוצמת הלחיצה זהה). לבסוף קצב פינוי החום משתווה לקצב הייצור ואז טמפ' הדיסק נשארת קבועה וחמה, אבל לאו דווקא חמה-מאוד. מצד שני, לחיצה ושחרור מדי פעם, יגרמו לאותה כמות חום להיות מיוצרת, רק באופן לא אחיד: ייצור חום גדול מאוד, ואחריו חוסר יצור חום בכלל ושוב... לכן באופן ממוצע הטמפ' תהיה בערך זהה למקרה הראשון, אלא שברגעים מסוימים יש קפיצות בטמפ' שעלולות להגיע לטמפ' של שריפת הרפידות או סדיקת הדיסק.

לכן יתכן וכדאי ללחוץ לחיצה חלשה וקבועה ולא לשחק עם הדוושה.

יתכן גם שמקרים של אובדן הבלמים נבעו מעומס-יתר, כניסה במהירות גדולה לירידה חזקה וארוכה, או הזנחה במערכת הבלימה, ולא עקב ליטוף רצוף וארוך של הבלם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבלמים בוואנים האלו נוטים לאבד מהיכולת שלהם מהר יותר מאשר בפיג'ו הקטנטנה שלי. זה מורגש מאוד לאחר שתיים-שלוש בלימות חזקות יחסית בירידה. יכול להיות שזה נגרם עקב תקלה מכנית, אבל מכיוון שמדובר במשהו שנקלתי בו בכל הוואנים, אני מניח שבכל מדובר.

בכל מקרה, בירידות ארוכות אני נוהג לשלב את התיבה האוטומטית להילוך נמוך ולתת לחיצה קצרה אך הגונה על דוושת הברקס מעט לפני הכניסה לסיבוב.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6738 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...