Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

פירוט: איך מנוע גמיש וחלש פותח מנוע עם הספק גבוה

נהג רגוע
שימו לב! השרשור הזה בן 6763 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

נניח שני מנועים באותו נפח, על רכבים עם אותו משקל ואותם יחסי העברה בגיר. כל כיוון מנוע שעושה היצרן הוא פשרה, בין גמישות לבין הספק גבוה. לשני המנועים אותו נפח ולכן אותו מומנט מרבי, נניח 20 קג"מ, רק בסלדי"ם שונים. נניח שמנוע אחד גמיש, כלומר נותן הרבה מומנט בסל"ד נמוך, אבל מאבד כוח ככל שהסל"ד עולה כך שיש לו הספק מאכזב מאוד. המנוע שני מוציא הספק מרשים, אבל הוא מתחיל די חלש בסל"ד נמוך, והולך ומתחזק ככל שעולים בסל"ד.

מה יקרה בתחרות בין שני הרכבים? נניח ששני הרכבים נוסעים בהתחלה במהירות 30 קמ"ש ב1500 סל"ד, באותו הילוך שניהם, ואז לוחצים עד 6000 סל"ד, כלומר עד 120 קמ"ש. מי יקח?

כדי להמחיש איך הרכב החלש מנצח, נניח שיש הבדל גדול בין הכוח בתחום הסל"ד היעיל של כל מנוע, לתחום הלא יעיל.

ביצועי הרכבים - המנוע הגמיש מאיץ מ30 ועד 60 במשך 2 שניות, מ60 עד 90 הוא נחלש, וזקוק ל 3 שניות, ומ90 עד 120 הוא כבר זקוק ל4 שניות.

המנוע השני מגיב שונה, דווקא בסל"ד נמוך, בין 30 ל 60 קמ"ש הוא זקוק ל4 שניות, בין 60 ל 90 הוא מתחזק וזקוק רק ל3 שניות, ומ90 עד 120, כששאר המכוניות בכביש כבר נחלשות, ההספק הגבוה בא לידי ביטוי והאוטו מאיץ מ90 ל 120 ב 2 שניות בלבד.

אם תבדקו היטב, שני הרכבים נזקקו ל 9 שניות כדי להגיע מ30 ל 120, אבל זה ממש לא אומר שהם האיצו ראש בראש כל הדרך.

שימו לב טוב לקטע הבא:

שתי שניות לאחר תחילת התחרות, כאשר המנוע הגמיש כבר ב60 קמ"ש, המנוע החזק רק ב45 קמ"ש. שלוש שניות לאחר מכן, המנוע הגמיש נמצא ב90 קמ"ש, והמנוע החזק רק ב70 קמ"ש. בסוף המנוע החלש מגיע מ90 ל 120 ב 4 שניות, והמנוע החזק מצמצם את כל הפער מ70 קמ"ש עד 120 קמ"ש באותן 4 שניות. כך שבהתחלה ובסיום המהירות היתה זהה עבור שני הרכבים, אבל במשך התחרות עצמה הרכב הגמיש היה כל הזמן במהירות יותר גדולה, ולכן התקדם יותר מרחק. בסוף התחרות שנמשכה 9 שניות, יש לנו שני רכבים שנוסעים 120 קמ"ש, רק שהרכב עם המנוע הגמיש נמצא עשרים וחמישה מטר לפני הרכב עם המנוע החזק...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאני יבין, מה בדיוק אתה מנסה להגיד פה?

אני אתמצת לך:

בלה, בלה, בלה, בלה ,בלה...

שאלות?

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקיצור אתה בא להגיד שרכב עם מנוע דיזל יאיץ מהר יותר מרכב זהה לו רק עם מנוע דיזל

זה לא נראה לי הגיוני מכמה סיבות

עם מנוע דיזל רגיל יהיה קשה מאוד מאוד להגיע ל6000 סל"ד זה כבר הרבה הרבה מעבר לקצה רצועת כוח של מנוע דיזל ממוצע , אולי ב3000 סל"ד , אחרי נקודת ההספק המקסימלי כבר יהיה ממש לא סביר לטפס עוד 3000 סל"ד בכזאת קלות .

בקיצור , אין מצב ...

ים long time no

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה נראה כמו חפירה של אבשלום קור :drinking:

זה רק אני שלא הבנתי כלום מזה? ( כן כן קראתי יותר מפעם אחת... )

אור, אתה היחיד שהזכיר פה את המילה "דיזל"...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נניח שני מנועים באותו נפח, על רכבים עם אותו משקל ואותם יחסי העברה בגיר. כל כיוון מנוע שעושה היצרן הוא פשרה, בין גמישות לבין הספק גבוה.

.

.

.

.

.

.

אינפורמטיבי ומעניין, אבל בעיקרון אי אפשר להסיק מכאן כלום..

אולי תנסה לשנות כמה פרטים על מנת להפוך את זה לפחות ערטילאי..

אור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני דווקא הבנתי את המסר

הכוונה שמנוע עם עקומט מומנט גמישה יותר ינצח מנוע שנותן הספק גבוה בסל''ד מקסימלי

אני ינסה להמחיש את זה בצורה אחרת:

קחו שתי מכוניות זהות לחלוטין חוץ מהמנוע, לאחת תשימו מנוע שעובד בסל''ד מטורף כמו המנוע של ה S2000

וברכב השני שימו מנוע באותו נפח של ב.מ.וו שעובד אומנם על סל''ד נמוך יותר אבל נותן מקסימום הספק

כבר אחרי 2000 סל''ד

המנוע של ב.מ.וו ינצח בגלל שמההתחלה הוא צובר יותר מהירות מהמנוע של ההונדה שצריך יותר

זמן בשביל להגיע להספק מקסימלי

זה בערך מה שידיד ניסה להסביר.

כשיש לך דאבל וופר 8 אינצ' בכל דלת אתה מתחיל לחשוב פעמיים,

אם בכלל אתה צריך לשים סאב.

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=455879

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני דווקא הבנתי את המסר

הכוונה שמנוע עם עקומט מומנט גמישה יותר ינצח מנוע שנותן הספק גבוה בסל''ד מקסימלי

אני ינסה להמחיש את זה בצורה אחרת:

קחו שתי מכוניות זהות לחלוטין חוץ מהמנוע, לאחת תשימו מנוע שעובד בסל''ד מטורף כמו המנוע של ה S2000

וברכב השני שימו מנוע באותו נפח של ב.מ.וו שעובד אומנם על סל''ד נמוך יותר אבל נותן מקסימום הספק

כבר אחרי 2000 סל''ד

המנוע של ב.מ.וו ינצח בגלל שמההתחלה הוא צובר יותר מהירות מהמנוע של ההונדה שצריך יותר

זמן בשביל להגיע להספק מקסימלי

זה בערך מה שידיד ניסה להסביר.

מקסימום הספק אחרי 2000 סל"ד מעניין...

אולי כוונתך היתה למומנט, אך בסל"ד הנ"ל רק דיזל עם טורבו יספק ובקושי רב את מה שכתבת כאן/לפי התיאוריה ההזויה שלך נקח לדוגמא את מנוע העל של במוו ה-V10 מה-M5- 507 כ"ס ב-2000 סלד. :drinking:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מקסימום הספק אחרי 2000 סל"ד מעניין...

אולי כוונתך היתה למומנט, אך בסל"ד הנ"ל רק דיזל עם טורבו יספק ובקושי רב את מה שכתבת כאן

למרצדס יש מנוע בנזין (לא זכור לי אם יש או אין טורבו) שנותן מקסימום מומנט ב 2500 סל''ד

ואני נתתי סתם דוגמה להמחשה

כשיש לך דאבל וופר 8 אינצ' בכל דלת אתה מתחיל לחשוב פעמיים,

אם בכלל אתה צריך לשים סאב.

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=455879

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למרצדס יש מנוע בנזין (לא זכור לי אם יש או אין טורבו) שנותן מקסימום מומנט ב 2500 סל''ד

ואני נתתי סתם דוגמה להמחשה

אמרת במוו, ועכשיו מרצדס.

אמרת הספק ועכשיו מומנט.

:roll:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל אופן, דיונים על שאלות מעורפלות שגורמות לכולם להתחיל לזרוק ניחושים למה התכוון המשורר מקומם בפורום חיזוי העתיד.

מוטי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שהוא מנסה לאמר הוא שנתוני יצרן לא יכולים כל כך להגיד מי "ינצח" ב"פתיחות".

ז"א אם יש 2 מכוניות אם אותה תאוצה מ0 ל 100 למשל, והם עושים תחרות בינהם ממצב עמידה למהירות 100 קמ"ש, והנהגים הם רובוטים שנוהגים באותו אופן בדיוק, יכול להיות שמכונית אחת תגבור על השנייה בפער ניכר!

למה ? הכי קל להבין מתוך גרף של מהירות לעומת זמן. נניח שתאוצה מ0 ל-100 היא 10 שניות, לכן חייבות להיות 2 נקודות בגרף לפחות (0,0) ו (10,100), כאשר ציר ה X הוא הזמן וציר Y מהירות.

העקומה בין שני נקודות אלו יכולה להיות כול עקומה (אבל מונוטונית עולה כמובן...).

איך נידע איזה אוטו יותר חזק בין 0 ל 100 ? אם המהירות היא במטרים לשנייה אז השטח מתחת לגרף הוא המרחק שהמכונית תעבור. לכן במכונית אם ביצועים גבוהים מ0 ל100 השטח מתחת לגרף יהיה גדול ככך האפשר.

זה הכל.

סיאט איביזה FR טורבו 2005 צהובה 8-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6763 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

Guest
הנושא הזה נעול לתגובות.
  • תוכן חדש...