Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

סקר: השנה בה מכוניות הפורמולה 1 היו היפות ביותר.....

lior_baruch
שימו לב! השרשור הזה בן 6485 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

מהי מכונית הפורמולה 1 היפה ביותר בהיסטוריה?  

97 הצבעות

1. 1. מהי מכונית הפורמולה 1 היפה ביותר בהיסטוריה?

• 1950 אלפא-רומאו
    • 1952 פרארי
    • 1954 מרצדס
    • 1958 פרארי
    • 1959 קופר-קלימקס
    • 1967 פרארי
    • 1973 טיירל-פורד
    • 1979 פרארי
    • 1985 לוטוס
    • 1994 מינארדי
    • 2001 מקלארן
    • 2005 פרארי

פוסטים מומלצים

"מה אם נארגן מרוץ ואף אחד לא יגיע?..." שאלו את עצמם "Le Velocipede", המארגנים של המרוץ הראשון בהיסטוריה, שתוכנן להיות מרוץ קצר באזור פאריז בשנת 1887. משתתף אחד בלבד הופיע למרוץ...

האירוע המאורגן הבא היה בשנת 1894. מרוץ מכוניות מרואן לפאריז, מרחק של 126 ק"מ. המרוץ אורגן באמצעות העיתון "La Petite Jornal" וכל "כרכרה לא ממונעת" שרוצה להשתתף במרוץ צריכה להיות בטוחה, קלה לנהיגה וחסכונית. 21 משתתפים זינקו מקו הזינוק בפריז ב22 ביולי. למקום הראשון הגיע הרוזן דה-דיון, עם רכבו המונע בקיטור. לצערו של דה-דיון, חבר השופטים פסל את נצחונו עקב היות רכבו רכב לא פרקטי ופשוט לנהיגה והפרס הועבר למובילים אחריו, פז'ו ואחריו הפאנהרד-ליווסור. המהירות הממוצעת של הרכב המנצח הייתה 17 קמ"ש...

במהלך השנים הבאות, התנהלו מרוצי רכב רבים אך לא מאורגנים, בעיקר בין ערים כגון פאריז ובורדו. במרוץ מאורגן בשנת 1895 ניצח אמיל ליווסור, נוהג ברכב מסוג פאנהרד-ליווסור המצוייד במנוע 2 צילינדרים בעל הספק של 4 כ"ס. קטע המרוץ ארך 48 שעות ו-48 דקות של נהיגה ללא הפסקה משמעותית. בשל העובדה שרכבו היה דו מושבי ולא ארבעה מושבי כפי שנדרש מהרכבים המשתתפים במרוץ, נפסלה זכותו לקבל את הפרס הראשון בסך 31,000 פרנקים צרפתים אך הוא זכה להכרה על הישגו וביצועיו.

כמה שנים וכמה מלחמות מאוחר יותר, בשנת 1950, נערך מרוץ הפורמולה 1 הראשון בארגון ה-FIA. למכוניות היו מנועים בנפח 4500CC, ללא הגבלת משקל או הגבלות בכלל... מאז, בכל שנה ושנה, התפתחו המכוניות הן מבחינת ביצועי מנועיהם, מכלולי ההינע, מתלי המכוניות, עיצובן והאווירודינמיות שלהן. אחד ה"חידושים" הגדולים ביותר היה ה"ספויילרים", אותם כנפונים, אשר הדביקו את המכוניות למסלול ובכך איפשרו פיתוח מנועים ומכוניות מהירות יותר, חזקות יותר. בראשית שנת 1969, כשאובזרו המכוניות הראשונות עם אותם כנפונים, גילו שאחת הבעיות הגדולות היא לגרום לאותם כנפונים לא להתנתק מהמכוניות... תאונה קשה בה היו מעורבים מספר נהגים, עקב התנתקות כנפון במהלך נסיעה, גנז את הכנפונים עד לשנות ה-70-80, כאשר שוכללו ושיפו את פני הפורמולה, כפי שהיו ידועים עד אותם הימים.

שנות השמונים עשו חסד עם אותן מכוניות, זאת עם הופעת הטכנולוגיה והמחשוב, אשר אפשרו לייעל משמעותית את עיצובן ואת יעילותן. בשנת 1980, רנו לראשונה שילבה טורבו במנועיה ובכך השיגה עליונות באותה עונה. כשיתר היצרניות שיבו טורבו במנועיהן, נוצרו להן "מוטציות" על המסלול, מכוניות אשר היו כמעט בלתי אפשריות לשליטה והתאונות היו רבות. ה-FIA גנז את גדישת הטורבו בשנת 1982, לטובת חיי הנהגים..

שנות התשעים המוקדמות היו שנות המחשב, השנים בהן מערכות מחשב שולבו כמעט בכל רכיב ברכב, עד לאותה רמה של מכוניות המוכרות לנו כיום, בה כמעט כל רכיב וחלק במכונית מנוטר ע"י מערכת ממוחשבת זו או אחרת, המדווחת בזמן אמת על המערכות הן לנהג והן לצוות.

כפי שתראו בתמונות מטה, בתחילת הדרך לא צוידו המכוניות באבזורי בטיחות, בלשון המעטה. בשנות השישים החל ה-FIA לחייב את היצרניות לאבזר את המכוניות בחגורות בטיחות, כלובי התהפכות, מערכות בלימה כפולות, הגנה מאש, ביגוד נגד אש וקסדה וכן מיכל דלק עמיד בהתפוצצות. 12 שנים בהן לא היו תאונות קטלניות נקטעו כאשר האגדה, איירטון סנה נהרג בשנת 1994 בסופ"ש של מרוצים באירנולה. מאז, עסוקות היצרניות מעבר לשיפור המכוניות ברמת הביצועים, גם בשיפור בלתי פוסק של הבטיחות האקטיבית והפסיבית של מכוניות הפורמולה אחת.

ולסיבה אשר לשמה התכנסנו כאן הערב.... :) לאורך אותן השנים, שונה עיצובן של הפורמולה 1, בכל שנה ושנה. דגמתי חלק מאותן שנים בכדי שתוכלו אתם להביע את דעתכם.. באיזו שנה היו מכוניות הפורמולה 1 היפות ביותר...האמיתיות ביותר, לדעתכם...

המכוניות לבחירתכם:

לתשומת לבכם, ברוב שנות הפורמולה 1 הדימיון בין מכוניות כל היצרניות היה רב, עד כדי העתק כמעט מדויק... כך שבחירת מכונית מתוצרת שנה מסוימת, הינה בעצם בחירת עיצוב אותה שנת עיצוב של היצרניות...

1. זוכת המקום הראשון בשנת 1950, אלפא-רומאו, נהוגה ע"י ג'וזפה פארינה האיטלקי:

1950Alfa-Romeo-158.jpg

2. פרארי שנת 1952:

1952ferrari500.jpg

3. ו 1954 מרצדס W196:

1954Mercedes-W196.jpg

4. ו 1958 פרארי D246:

1958Ferrari-D246.jpg

5. ו 1959 קופר-קלימקס:

1959Cooper-Climax.jpg

6. פרארי 1967:

1967ferrari.jpg

7. ו 1973 טיירל-פורד:

1973Tyrrell-Ford.jpg

8. ו 1979 פרארי 312T4:

1979ferrari312T4.jpg

9. ו 1985 לוטוס 97T:

1985Lotus97T.jpg

10. ו 1994 מינארדי:

1994Minardi.jpg

11. ו מקלארן 2001:

2001Mclaren.jpg

12. ו 2005 פרארי :

2005ferrari.jpg

חלומות נועדו להתגשם

http://www.BackOnTwo.com

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ובלי שום קשר לסקר...2-3 תמונות מהימים בהם נהגים נהגו את המכוניות "על-אמת" ולא המחשבים...

N-rburgring-1967.jpg

N-rburgring-1969.jpg

היפה ביותר..לדעתי... זו שבתור ילד היו פוסטרים שלה תלויים לי על הקירות והייתי מנצח את כל הילדים בשכונה עם המכונית צעצוע בדמותה.. :)... הלוטוס של שנת 1985:

lotus12[1].jpg

חלומות נועדו להתגשם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הלוטוס יפיפיה.

את תחילת שנות ה-80 (אז התחלתי להתעניין בנושא) העברתי בצפייה צמודה בקופסאות הסיגריות השחורות זהובות המתנייעות - מה גם שסנה נהג באחת מהן , והיה להם את מנוע הרנו טורבו האימתני.

עד שראיתי את הפרארי שארק נוז.

הלך הכדור...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הלוטוס.

בכל יום ומצב רוח.

ואם זכרוני אינו מטעה, עידו הטורבו נמשך עד 1987, והמנועים היו נשלטים יחסית להספקים עליהם מדובר חוץ מב-QLs,שם לא הייתה סיבה לחסוך דלק ולתכנן אסטרטגיה וההספקים הגיעו לעד 1500 כ"ס במנועים מסוימים,וזה כבר באמת גבל בטירוף.

מנועי הטורבו בעידן ההוא הם משהו שונה לחלוטין ממה שאתה רואה על הכביש כיום, לא היה להם לאג.

בוסט מלא ברגע שלחצת על הדוושה.

די... מספיק. נגמרה התקופה הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליאור, אני חושש שעשית כאן סלט אחד גדול...

קודם כל, אני לא מבין איך חילקת את התקופות. למה, למשל, גם אלפא מ-1950 וגם פרארי מ-1952? ההבדל ביניהן כזה גדול?

חלוקה הגיונית יותר, שתיתן בערך אותו מספר של תקופות, תהיה לדעתי בערך כזו (אני לא מתחייב על השנים המדויקות, אגב):

- 1950-1957 - מכוניות מנוע קדמי בנפח שניים וחצי ליטר

- 1958-1960 - רוב היצרנים הלכו בעקבות קופר והעבירו את המנועים לאחור, עדיין שניים וחצי ליטר

- 1961-1965 - מנועי ליטר וחצי, המנוע הקדמי הוא כבר היסטוריה

- 1966-1967 - מנועי שלושה ליטר, המכוניות יותר גדולות מאשר בשנות הקודמות

- 1968-1970 - מתחילות להופיע כנפיים על המכוניות, הרדיאוטרים עדיין בחרטום המכונית

- 1971-1978 - הרדיאטורים עוברים ל-sidepods והמכוניות מתחילות לקבל את הצורה הנוכחית

- 1978-1982 - אפקט קרקעי ומנועי טורבו

- 1983-1988 - מנועי טורבו בלי אפקט קרקעי

- 1989-1994 - מנועי שלושה וחצי ליטר אטמוספריים

- 1995-2005 - אין גבול טבעי בשנים האלה, אפשר לחלק שרירותית באמצע התקופה.

שנית, בבחירה של המכונית הספציפיות דילגת על כמה מכוניות שנחשבות ליפות ביותר בהיסטוריה של הספורט: המזארטי 250F משנות החמישים, הפרארי 156 מ-1961, האיגל ווסלייק מ-1967, הלוטוס 79 מ-1978 (אם כי אני יכול להבין למה ויתרת עליה, כשהפרארי 312T4 והלוטוס 97T ברשימה), והג'ורדן 191 מ-1991. אולי התוצאות של הסקר יהיו שונות אם המכוניות היפות באמת יהיו ברשימה?

ושלישית, וחמור במיוחד - בשנת 2001 מקלארן לא היו בצבעי מרלבורו אלא בצבעי ווסט, ואיירטון סנה כבר לא נהג שם. או בכל קבוצה אחרת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מבין המתמודדות אני בוחר את הפרארי 312, בעיקר בזכות היותה המכונית של ג'ודי שכטר, אלוף הפורמולה 1 היהודי הראשון וכנראה שהיחיד לעולם (עם חנוך ניסני הסליחה).

זאת, למרות שאני חושב שהפרארי היפה היותר היא זאת של 1989, שבה התחרו מנסל וברגר. היה לה גוף עגלגל, עם השראה מכינורות, ואולי גם קצת מהגוף הנשי. לא זכתה באליפות אומנם (רק לאחר מכן, עם קצת שינויים ופרוסט מאחורי ההגה), אבל ניצחה פעמיים, כולל ניצחון בלתי נשכח בהונגריה (מנסל זינק ממקום 12, ועקף את דרכו לראש הפודיום, כולל את סנה ופרוסט).

אבל חסרה לי בין העשר מכונית הפורמולה-1 היפה ביותר כיום: המקלארן MP4, עם הכנפונים היפהפיים במרכז הגוף. הוכחה שלפעמים יופי יכול להיות פונקציונלי, ומקרה נדיר שמכונית הגרנד פרי היפה היותר היא גם המהירה ביותר.

mclaeren 2005.JPG

ferrari 1989.JPG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לטעמי זו הפרארי מ1967.

לא בגלל המסורת.

לא בגלל הנהגים או כל סיבה אחרת שאינה עיצוב.

כן בגלל, שהיא מזכירה לי את הכוחניות של המכוניות המודרניות אך עדיין לא רובוטריקית מדי, ובגלל זיכרונה (גם אם מועט) למכוניות של שנות ה-50, בצורתה הכללית.

למכירה - פולריס ריינג'ר. 2002. פרטים בה"פ או כאן:http://carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=129096

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכונית הF1 הכי מדהימה לדעתי היא הלוטוס 49. זאת שקופצת באויר בהודעה השניה של ליאור.

פשוט יפהפיה, וגם מתקדמת מאוד לזמנה, עם שימוש במנוע כרכיב נושא עומס, ונסיונות ראשונים בכנפונים.

והכי מכוערת? הטיירל עם ששת הגלגלים:

Tyrell%20P34%20FNCB.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכונית הF1 הכי מדהימה לדעתי היא הלוטוס 49. זאת שקופצת באויר בהודעה השניה של ליאור.

פשוט יפהפיה, וגם מתקדמת מאוד לזמנה, עם שימוש במנוע כרכיב נושא עומס, ונסיונות ראשונים בכנפונים.

המכונית שקופצת בתמונה היא BRM P115. מצטער להיות נודניק שוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליאור, אני חושש שעשית כאן סלט אחד גדול...

קודם כל, אני לא מבין איך חילקת את התקופות. למה, למשל, גם אלפא מ-1950 וגם פרארי מ-1952? ההבדל ביניהן כזה גדול?

הרעיון היה סקר לאו דווקא "מדעי"... לא נכנסתי כאן לדקויות אשר ציינת למעלה ואולי בדיעבד הייתי צריך, הרעיון היה לתת נקודה היסטורית של הפורמולה 1... זה הכל.. :)

חלומות נועדו להתגשם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

והכי מכוערת? הטיירל עם ששת הגלגלים:

Tyrell%20P34%20FNCB.jpg

אכן.

מזכירה לי משאיות 18 גלגלים...:?

למכירה - פולריס ריינג'ר. 2002. פרטים בה"פ או כאן:http://carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=129096

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני אישית אוהב את צורת ה"סיגר" של המכוניות הישנות. יש בהם משהו שאין באלה של ימינו. איזו פשטות, שאבדה. אכן רבים שילמו בחייהם בשביל ההנאה של הנהיגה, אבל איך אומרים, היום כבר לא בונים אותם כמו פעם.

היום מכוניות הפורמולה הפכו להיות, בין השאר, לצעצוע של המהנדסים. אני חס וחלילה לא מפחית מערכם של הנהגים, שעוברים אימונים מפרכים מאוד כדי לשלוט במפלצות האלה, אבל בכל זאת אני חושב שהן התמסחרו יותר מידי.

כמה תמונות יפיפיות של מכוניות העבר.

גדעון.

Pre 1961 Front Engine GP Cars.jpg

1954 Maserati 250F-2.jpg

1948 Gordini Type 15-7.jpg

1937 Alfa Romeo 12C-37-1.jpg

!AWDSOME

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6485 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...