Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

בפעם הבאה שאתם חושבים על הגדלת החישוקים כדי לשפר את הביצועים...

שימו לב! השרשור הזה בן 339 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מכוון שהנושא ברור, ולדעתי אין מה להוסיף,

חשבתי אולי להרחיב נושא לכיוון של השפעת רוחב של הצמיג.

היום במירוץ אחרי גודל של הג'נט,

אנשים שמים צמיגים רחבים במיוחד.

דעתכם... ?

נ.ב.

אני עם 14 מקורי :wink:

Omnia mea mecum porto

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההפך הוא הנכון.

הפרופורציות מגוחכות לגמרי, החישוקים צרים במיוחד ביחס לקוטר הגדול שלהם.. שים לב - מאזדה 3 (לדוגמא) מגיעה עם חישוקי 17X6.5 וצמיגי 215, זה פשוט דבילי לגמרי... אין שום בעיה להוציא ביצועים יותר טובים מחישוק 16 או 15 נורמליים ברוחב 7 אינצ' (מה שהאפטרמרקט מציע בד"כ לקטרים הנ"ל), עם צמיגים ברוחב זהה ומשקל כולל נמוך יותר שיביא לשיפור בכל התחומים.

בד"כ אפשר לראות באיזה רכב קוטר החישוק הוא פוזה נטו ובאיזה רכב מדובר במשהו שהיצרן ניסה לשפר את הביצועים שלו לפי רוחב החישוק... באיבו לדוגמא החישוק הוא גם כן בקוטר 17 בגלל הבלמים העצומים, אבל רוחב החישוק הוא 8 (!) אינצ'ים שלמים שזה הבדל עצום.

מן הראוי לציין שהרבה אנשים לא מבינים את חשיבותם של צמיגים טובים ובטעות הולכים שולל אחרי המידה... הרוחב קובע פחות מהאיכות של הגומי.

כתבתי שרשור שלם בנושא - http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=71736

מוטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר ...

אני חדש ורק רציתי להגיד שבארה"ב יש (למכסיקנים) אופנה של גלגלים קטנים!

השאלה שלי היא אם יחסי העברה לא משתנים בעקבות שינוי הקוטר .

צמיג שקוטרו "13" מתגלגל 163 ס"מ לסיבוב אחד וצמיג "17" מתגלגל 213 ס"מ לסיבוב

כלומר: בחישוב פשוט חישוק "17" מזיז את הרכב 50 ס"מ יותר מ"13" דבר שאמור להשפיע על המומנט כוח וכידוע (חוק שימור אנרגיה) זה חייב לבוא על חשבון משהו אחר שהוא לא פחות ולא יותר מאשר תאוצה! לא רק שלפי החישובים שלי התאוצה נפגמת אלה שהספידומטר משקר ומראה שהמהירות קטנה מהמציאות .

עוד משהו אם החישוב נכון המהירות המרבית אמורה לגדול אבל לא בטוח שלמנוע היה את הכו הנדרש בגלל ההתנגדות הגדולה יותר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עם שינוי קוטר החישוקים, יש לשנות את חתך הצמיגים בהתאם ע"מ שקוטר הגלגל הכללי לא ישתנה וכך לא יגרמו כל התופעות שציינת (שנכונות אגב).

ממש כשם שהגדלת הקוטר תפגום בביצועי הרכב ללא שינוי לחתך מתאים, גם הקטנתו תגרע מהביצועים.

על כן, בעת שינוי קוטר החישוקים, יש להקפיד על קוטר גלגל כללי קרוב עד כמה שניתן לקוטר המקורי.

בברכה,

שחף בן צבי.

בברכה,

שחף בן צבי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שנה מאוחר יותר...

זו מזימה של יצרני הצמיגים לגרום לנו לשלם הון תועפות על צמיגי חתך נמוך מיותרים.

פעם כל מה שהיית צריך כדי להוציא קצת זנב זה לעזוב את הגז.

עם מידות הצמיגים שיש היום צריך מהירות תלת ספרתית ועוד רכב שייתן לך פוש בזווית מתאימה מאחור...

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז אוקיי... הבנו שרוחב הצמיג ואיכות הצמיג הם אלו שקובעים, והבנו שיש אופנה ויש ביצועים, אבל לשאלות האמיתיות:

נגיד יש לי מגאן, עם 175/70/13

האם בארץ, אני יכול להשיג גלגל וצמיג שיהיה ברוחב נגיד 215/70/13??? ואם כן, איך בדיוק גלגל כזה יראה? (מבחינת ה"ציור" שלו?) וכמו כן, האם אני בכלל אוכל להכניס ג'אנט יותר רחב לכנף שלי? (אני מדבר כרגע על מכונית ליומיום).

ועוד דבר: חברות הצמיגים, בד"כ משקיעות יותר פיתוח וציור "ספורטיבי" יותר בצמיגים הגדולים יותר (עם קוטר גדול יותר). כלומר בצמיד 290/35/19 (סתם מידה) הציור יהיה יותר יעיל (עם "חיצים"), ואילו רוב הצמיגים במידה 13" יהיו בעלי ציור "ריבועים" הכי פשוט.

והרי אמרנו שאיכות הגומי ותכנון הצמיג הן קריטיות לביצועים, אז השאלה היא אם אני יכול להשיג צמיג למידה 13", ברוחב מוגדל, שיהיה בעל ציור ספורטיבי וגומי איכותי?

ונקודה נוספת היא עניין הציפה בתקופות גשם: צמיג רחב יותר בד"כ מגדיל את אפקט הציפה ומגדיל את הסיכוי לאיבוד שליטה, לא?

בברכה!

יונתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא מבין מה אתה מנסה להגיד בשורה התחתונה, שלמי שהאוטו נוסע על צמיגים בגודל של גלגלי עזר קשה יותר למצוא צמיגים ספורטיביים?

נכון.

קשה יותר.

אז?

יש פעמים שעושים בהן פשרות על מנת להגיע לתוצאה מיוחלת.

בין גלגלי העזר שנקבת במידתם לבין המטרה שלשמה פתחתי את השרשור אין כ"כ קשר, את השרשור פתחתי בשביל כל אלו שרוצים לשפר את האחיזה באוטו שלהם והולכים להרכיב במקום חישוקי ה-"14 הקיימים שלהם סט חישוקים "18 "כדי לשפר את האחיזה".

אגב, אם באמת שאלת ולא סתם כדי לנסות נקודה ידועה מראש, הרי שיש חישוקים וצמיגים ספורטיביים גם בקוטר "13 רק שהם באמת נדירים למדי.

הנה 235/45R13 בפעולה -

bills1.jpg

מוטי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להגיד את האמת, אני באמת מתעניין.

כי אם נגיד החלטנו שזה לא מועיל להגדיל את הקוטר. ואני רוצה לשים צמיגים רחבים יותר, אז השאלה איזה צמיגים אני אוכל לשים כך שהם גם יהיו רחבים יותר, גם יכנסו מתחת לכנף, וגם ישארו בגדר החוקי?

ולגבי רוחב הגלגל - לא ענית על שאלתי, רציתי לדעת אם צמיג רחב יותר מועד יותר להחלקה בתנאי חורף, בגלל שטח המגע הגדול בהרבה עם האספלט?

הרי זה ידוע שגם בראלי, כשהם נוסעים בשלג/בוץ, הגלגלים הם ברוחב של גלגלי אופניים כמעט, ואילו על אספלט, הצמיגים הם רחבים הרבה יותר.

מכיוון שאני לא מבקר כל יומיים במסלול, אלא לרוב נוסע מהאוניברסיטה לעבודה ולבית, השאלה אם צמיגים כאלה יעזרו לי? או רק יגרמו יותר בעיות? (אין באפשרותי להחליף צמיגים בחורף ובקיץ, פשוט אין תקציב חופשי מספיק בשביל זה).

בברכה!

יונתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צמיגים רחבים טובים גם לחורף וגם לקיץ, צמיגי אופניים משתמשים בראלי רק באמת לבוץ ולשלג\קרח כי אלו צמיגים עם ספייקים מאיזשהי מתכת לא יודע בדיוק איזה, מבחינת חוקית בישראל אתה לא יכול לשים משהו בסביבות ה 225 אבל יש לך כמה אופציות חוקיות ומחיפוש מצאתי תשובה לשאלה שלך ששאלת כבר, באדיבות kompy:

(1)175/65R14H - חישוק 5.5X14

(2)175/70R14T - חישוק 5.5R14

(3)185/60R14H - חישוק 5.5X14

(4)185/70R14T - חישוק 5.5X14

(5)185/55R15V - חישוק 6.5X15

(6)195/50R16V - חישוק 6.5X16

מכאן אתה יכול לבחור מה שמתאים לך אם אתה רוצה להישאר עם אותו ג'אנט אז לך על 185/60/14 אם אתה מחליף אז רק ל 195/50/16

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צמיגים רחבים טובים גם לחורף וגם לקיץ, צמיגי אופניים משתמשים בראלי רק באמת לבוץ ולשלג\קרח כי אלו צמיגים עם ספייקים מאיזשהי מתכת לא יודע בדיוק איזה, מבחינת חוקית בישראל אתה לא יכול לשים משהו בסביבות ה 225 אבל יש לך כמה אופציות חוקיות ומחיפוש מצאתי תשובה לשאלה שלך ששאלת כבר, באדיבות kompy:

(1)175/65R14H - חישוק 5.5X14

(2)175/70R14T - חישוק 5.5R14

(3)185/60R14H - חישוק 5.5X14

(4)185/70R14T - חישוק 5.5X14

(5)185/55R15V - חישוק 6.5X15

(6)195/50R16V - חישוק 6.5X16

מכאן אתה יכול לבחור מה שמתאים לך אם אתה רוצה להישאר עם אותו ג'אנט אז לך על 185/60/14 אם אתה מחליף אז רק ל 195/50/16

אכן שאלתי בעבר איזה מידות מתאימות, אבל השאלה, שנשאל את מוטי כרגע, איזה מהאפשרויות הזמינות הנ"ל היא היחס העדיף ביותר בין רוחב לקוטר?

כי מבחינה אבסולוטית, ברור ש195מ"מ היא המידה הכי רחבה. אבל היא גם בעלת החישוק ההכי גדול. אז האם זו באמת האופציה ההכי טובה?

ועוד שאלה - האם הגלגל 16" בתצורה שאוזכרה כאן יפגע או יתרום לנוחות הנסיעה?

וגם - האם גידול של 20 מ"מ באמת יועיל בצורה משמעותית מספיק שתצדיק את ההשקעה בסט גלגלים וצמיגים חדשים ויקרים יותר?

בברכה!

יונתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בשתי המידות הכי רחבות ה 185/55 וה 195/50 ישנם צמיגים ספורטיביים יחסית, כי שאר המידות אלה מידות רגילות של מכוניות רגילות שמבחר הצמיגים שם הוא בינוני ומטה. לעומת המידות הרחבות ששם כבר באמת אפשר למצוא צמיגים אוחזים מאוד, 2 הסנטימטר נותנים הרבה לאחיזה אבל מה שנותן יותר זה טיב הצמיג ומה לעשות היצרנים לא מייצרים צמיגים ספורטיבים במידות של מכוניות משפחתיות רגילות, ה 16 יפגום בנוחות הנסיעה בגלל החתך הנמוך אבל לא בצורה מציקה מאוד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש הרבה במה שאתה אומר.. אני בעל איביזה וקיבלתי ג'אנט 17 אינץ' מחברה.. ואגב אני סולח..

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=1011959&postcount=11

אבל יש מכוניות שבאמת צריכות ג'אנט גדול בגלל הברקסים לדוגמא קאיין טורבו.. אי אפשר לשים 19 אינץ' בגלל הברקסים הענקיים ובגלל זה חייבים ג'אנט 20 אינץ' לפחות... וזה בדוק.. תראה את הפרק של פורש קאיין טורבו בטופגיר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודש מאוחר יותר...

חישוק בעל קוטר גדול יותר, כלומק בעל היקף גדול יותר, "עושה" יותר דרך על כל סיבוב של ציר הגלגל. מכאן נובע שבאותו סל"ד חישוק בעל קוטר גדול יותר עובר יותר דרך מחישוק קטן יותר, ולכן רכב בעל חישוק גדול- מהיר יותר !

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש גם את עניין הצמיגים, אתה יודע..

רוב החישוקים הגדולים מצטמצמים לקוטר סופי נורמלי בשל חתך נמוך של הצמיגים.

אם נעזוב את זה ונתייחס לקוטר כללי גדול, המהירות אכן תגדל בסל"ד X ב-2 רכבים זהים, אבל ההאצה תיפגע.

אביחי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל אתה לא מתייחס להעדר הכח.

אם הגדלת את קוטר הגלגל אז בעצם העלת את היחס הסופי בין סיבובי מנוע לסיבובי גלגל.

על ידי זה תאורטית הרווחת מהירות אבל הפסדת כח דבר שלא יתן מהירות סופית גבוהה יותר

מכיוון שלמנוע יהיה קשה יותר להסתובב תחת עומס.

במקרה שלנו, התנגדות האוויר

זה כמו שהמהירות הסופית של הרבה רכבים נקבעת לא לפי הקו האדום של ההילוך האחרון אלא

לפי השלב שבו הטורים פשוט לא עולים יותר, אפילו אם זה רק אמצע הסקאלה.

"I teach the fools some basic rules"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 339 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...