Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

פרינץ - קיצור תולדות. כתבה הסוקרת את ההיסטוריה + תמונות

lior_baruch
שימו לב! השרשור הזה בן 6930 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם,

מכיוון שכבר בכמה שרשורים שונים נשאלתי מה ההבדלים בין הפרינצים השונים (בלי להתייחס לדגמי ה NSU האחרים כגון ה-RO80, K70 וכו'..אלא אם תבקשו יפה...). באווירת פסח, החלטתי לעשות קצת "סדר"

:) ולהביא בפניכם כתבה מתוך אתר קלאסיק-קאר:

כתב: ליאור ברוך

NSU PRINZ - קיצור תולדות:

NSU נוסדה בשנת 1886 כיצרנית אופניים והמשיכה לייצור אופנועים משנת 1900. חברה גרמנית זו החלה בייצור מכוניות בשנת 1906 ובהמשך דרכה ייצרה מגוון סוגי כלי-רכב ממונעים עד ייצור הדגם האחרון והמפורסם, ה- Ro80, אשר היווה מרכיב משמעותי בנפילתה וסגירת מפעליה ב- 1977.

המכוניות נבנו ב- נקרסולם שבגרמניה, עיר קטנה יחסית מצפון לשטוטגרט ועסקי הקונצרן היו מתונים יחסית עד שנות ה-30. התרחבות למפעל גדול יותר הייתה משגה שכמעט הביא לנפילת NSU ובצעד לאחור המפעל החדש נמכר לפיאט וNSU - המשיכו בייצור הרכבים במפעלם המקורי.

לאחר שהחברה קצרה מעט מפירות הצמיחה הכלכלית ב-1930 הופסק ייצור המכוניות בשנת 1931 וייצור האופנועים המשיך בקצב איטי. המכוניות הראשונות לאחר מלחמת העולם השנייה לא ראו אור עד שנת 1957-8, ואלו, כמו רכבי NSU לפני המלחמה היו רכבים קטנים המצוידים במנועים חלשים בכדי להוזיל את מחיר השוק וצריכת הדלק.

רכבי הNSU של שנות השישים היו בעלי מבנה קצר ורחב יחסית, בהשפעת דגם הקורבייר של שברולט. הרכבים היו בעלי מנועים ממוקמים אחורית ומקוררי אוויר. ההשראה שהביאה לפיתוחם של דגמים חדשים נבעה מיצירת הקשר בין NSU לבין פליקס וונקל, שהביא לפיתוחו של מנוע הרוטארי החדש. גם אז, הצליחה חברת NSU לייצר רק שני דגמים שצוידו במנועי הוונקל, הספיידר וונקל וה-Ro80, לפני שנקלעה שוב לקשיים ונמכרה בסופו של דבר לפולקסווגן בשנת 1969.

ראשית המלוכה:

בשנת 1957 ראו אור הפרינץ (Prinz - נסיך בגרמנית) I וה-II, מונעות במנוע אופנוע NSU MAX בנפח 598 סמ"ק והספק של 20 כ"ס.

בשנת 1959 הושקה הספורט פרינץ, בעיצובו המבריק לזמנו של ברטונה. המעניין הוא שמכוניות אלו הורגכו למעשה באיטליה ולא בגרמניה, ארץ המקור. למנוע הספורט הספק של 30 כ"ס, אותו מנוע ששימש מאוחר יותר את הפרינץ III ובל ישכח שלכל הנ"ל, יש עדיין מנוע של אופנוע...

בשנת 1963 הוצגה הפרינץ 4 אשר זכתה לכינוי "מיני קורבייר", על שם השברולט קורבייר האמריקאית אשר לה עיצוב דומה, פלוס כמה מטרים של אורך... לפרינץ 4 הותאם מנוע ה2 צילינדר אשר שימש את קודמותיה. למשך תקופה מסוימת, הפרינץ 4 הייתה הנמכרת ביותר במדינות שונות באירופה (כמכונית ייבוא).

בשנת 1964 הושקה הפרינץ 1000. שמה מרמז על שינוי במנוע האופנוע הותיק, בדמות מנוע ארבע צילינדר, בנפח 996 סמ"ק מקורר אוויר, בעל גל-זיזים עליון והספק של 45 כ"ס מכובדים. משקלה הקל, 700 ק"ג בלבד, הקנה לה זריזות ונוחות נסיעה מפתיעה לגודלה והספקה. נהגי מרוצים באירופה ובארה"ב גילו את הנוסחה המושלמת בין מנוע בעל יכולת שיפור פוטנציאלית, משקל קל, ארבעה מתלים עצמאיים והנעה אחורית והחלו להשתמש בפרינץ 1000 במרוצי מכוניות שונים, שם זכתה להצלחה עצומה ולנצחונות רבים בקבוצתה. גרסאות ה-TT וה-TTS היו חזקות עוד יותר וסיפקו נתוני האצה ומהירות סופית של מכוניות חזקות וגדולות בהרבה (כ-7 שניות מ0-100 לדוגמא).

דגם נוסף של הפרינץ היה הפרינץ Type 110, אשר הושק בסוף שנת 1965. לדגם זה היה "אף" ארוך מאשר ליתר דגמי הפרינץ ומנוע בנפח 1200 סמ"ק בעל הספק של 60 כ"ס. דגם זה הוחלף לדגם ה-1200, בעל הספק של 55 כ"ס.

הפרינץ לסוגיהן, כמפורט מטה, יוצרו עד סוף שנת 1972.

משמאל לימין: פרינץ 4, פרינץ 1000, פרינץ TT, פרינץ 1200.

article_365_a_pic4.jpg

ישנם דגמים ורבים ותת דגמים לפרינץ. הדגמים המפורטים מטה הם הנפוצים ביותר:

פרינץ I,II,III:

שנות ייצור: 1958-1962

סה"כ ייצור: I-1,648 , II-31,910 , III-30,678

מנוע: אחורי, 583 סמ"ק, שני צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 23-30כ"ס.

article_365_a_pic5.jpg

פרינץ ספורט (בעיצוב ברטונה):

שנות ייצור: 1959-1967

סה"כ ייצור: 20,831

מנוע: אחורי, 583 סמ"ק, שני צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 30 כ"ס.

אורך: 356 ס"מ

רוחב: 144 ס"מ

בסיס גלגלים: 204 ס"מ

article_365_a_pic6.jpg

פרינץ ספורט וונקל ספיידר (בעיצוב ברטונה):

שנות ייצור: 1959-1967

סה"כ ייצור: 2,375

מנוע: אחורי, 500 סמ"ק (בערך...בוונקל זה עובד קצת אחרת למי שמכיר), רוטור וצילינדר אחד

הספק: 96 כ"ס ב-12,000 סל"ד(!).

אורך: 363 ס"מ

רוחב: 152 ס"מ

בסיס גלגלים: 202 ס"מ

article_365_a_pic7.jpg

פרינץ 4:

שנות ייצור: 1961-1972

סה"כ ייצור: 625,171

מנוע: אחורי, 598 סמ"ק, שני צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 30 כ"ס.

אורך: 334 ס"מ

רוחב: 148 ס"מ

בסיס גלגלים: 204 ס"מ

article_365_a_pic8.jpg

פרינץ 1000:

שנות ייצור: 1964-1972

סה"כ ייצור: 207,608

מנוע: אחורי, 996סמ"ק, ארבע צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 43 כ"ס.

אורך: 378 ס"מ

בסיס גלגלים: 225 ס"מ

article_365_a_pic9.jpg

פרינץ 1200:

שנות ייצור: 1965-1972

סה"כ ייצור: 267,600

מנוע: אחורי, 1177 סמ"ק, ארבע צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 55 כ"ס

אורך: 400 ס"מ

רוחב: 150 ס"מ

בסיס גלגלים: 243 ס"מ

article_365_a_pic10.jpg

פרינץ 1000 TT:

שנות ייצור: 1965-1972

סה"כ ייצור: 11,457

מנוע: אחורי, 1085 סמ"ק, ארבע צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 55 כ"ס.

article_365_a_pic11.jpg

פרינץ 1000 TTS (בתמונה מוצג דגם הנקרא Group B):

שנות ייצור: 1967-1972

סה"כ ייצור: 2,405

מנוע: אחורי, 996 סמ"ק, ארבע צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 70 כ"ס.

article_365_a_pic12.jpg

פרינץ 1200 TT:

שנות ייצור: 1967-1972

סה"כ ייצור: 52,058

מנוע: אחורי, 1177 סמ"ק, ארבע צילינדרים, מקורר אוויר

הספק: 65 כ"ס.

article_365_a_pic13.jpg

תמונות מ"חיי המסלול" של הפרינץ 1000:

article_365_a_pic14.jpg

article_365_a_pic15.jpg

article_365_a_pic16.jpg

נקודה אישית

בשנת 1995 רכשתי פרינץ 1000 שנת 1973 (72 למעשה, רישוי 73), אשר שירתה אותי נאמנה במשך למעלה מ-3 שנים וגמעה אלפי קילומטרים מדי שנה. מאז שמכרתי אותה, התמלא ליבי חרטה וגעגוע, אשר הסתיים כאשר רכשתי שוב פרינץ 1000 שנת 1970 לפני מספר חודשים. בקרוב פרויקט בניית פרינץ 1000 נוספת יצא לדרך, כשהמטרה הינה בניית פרינז TTS Group B, המצוידת במנוע בעל הספק של 140 כ"ס ומתלים ומערכות היגוי בהתאם...

למעט המדבקות....כך פחות או יותר תיראה התוצאה הסופית וכך, כך אני מקווה גם תיסע.... :

article_365_a_pic17.jpg

חלומות נועדו להתגשם

http://www.BackOnTwo.com

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליאור ידידי שלום

אתה פשוט היטרפת אותי על המכונית שלך.

אני לא מפסיק לחשוב האם כדאי לי לחפש רכב כזה לכיף.

רכב מהמם ויפה.

ירון מאיר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למרות ויכוחים רבים עם ליאור השתכנעתי הTTS פשוט מדהימה! :shock:

במקור הפרינץ 1000 לא מדהימה אבל אחרי הניפוחים אני חושב שהאוטו פשוט מושלם...

למה? ככה!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה...

מה יכול להיות יותר טוב מרכב ספורטיבי עם מנוע אחורי?

תשובה...

רכב ישן, ספורטיבי עם מנוע אחורי :roll:

גילי

מחפש בלוק מנוע V8 לתרומה וגם מחסן למכוניות שלי

האם זה נכון שחמישה מכל ארבעה אנשים מתקשים במתמטיקה ?

הציבור מטומטם, ולכן הציבור משלם...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראשית כמובן, בהצלחה בפרוייקט. אני בטוח שתבצע אותו ביסודיות שמאפיינת אותך, ואשמח לקרוא עדכונים שוטפים.

שנית, מה קרה לקמארו? ציינת בעמימות שהיא הולכת לאכסון ממושך, אבל לא הסברת למה. זה לא שאפשר אפילו להתקרב לפרינץ 1000 מבחינת הגודל, נוחות, מהירות, ומראה חיצוני, אבל בכל זאת השקעת בה לא מעט. לא חבל?

נמרוד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראשית כמובן, בהצלחה בפרוייקט. אני בטוח שתבצע אותו ביסודיות שמאפיינת אותך, ואשמח לקרוא עדכונים שוטפים.

שנית, מה קרה לקמארו? ציינת בעמימות שהיא הולכת לאכסון ממושך, אבל לא הסברת למה. זה לא שאפשר אפילו להתקרב לפרינץ 1000 מבחינת הגודל, נוחות, מהירות, ומראה חיצוני, אבל בכל זאת השקעת בה לא מעט. לא חבל?

נמרוד

בקמארו עשיתי טעות אחת.... שמתי רינגים רגילים ולא סוג שנקרא כרום מולי. במנוע עם יחס דחיסה של 11:1 כמו של מנוע הקורבט אותו שיפרתי, צריך להשתמש בסוג רינגים שונה מזה שהשתמשתי בו. הסוג שהשתמשתי הוא הטוב ביותר (לצערי גם היקר ביותר ) מסוגו, עם המנוע שלי כפי שבניתי אותו בתחילת הדרך.

לאחר שסיימתי את הפרויקט ביצעתי עוד כמה שיפורים שהוסיפו כ-60-70 כ"ס למנוע (גל-זיזים רדיקאלי לדוגמא), מה שגרם לרינגים לאבד מחוזקם ולמנוע "לנפח" קצת, כלומר הרינגים היו בדרך ללכת.

בשלב זה, החלטתי להשבית את המנוע, לפני שיגרם לו נזק (המנוע, אגב, כבר נמכר לטובת מכונית ספורט אמריקאית אחרת...). יכולתי להחליף רינגים אך החלטתי לבנות מנוע שונה קצת בתפיסה שלו מהמנוע הנוכחי (במקום מנוע עם מהלך בוכנה קצר, מנוע סטרוקר, עם צריך הסבר, רק לבקש....) יתר המכונית במצב חדש ומשופץ ואין לי ממש מה להוסיף/לשנות/לשפר.

אני מתחיל תהליך בניית מנוע ברמה אחת מעל זה הנוכחי, עם הספק בסביבות ה-450 כ"ס נטו ומומנט של לפחות 65 קג"מ. זאת המטרה. הקמארו לשם כך הושבתה לתקופה של בניית המנוע וכן לצורך הפניית משאבים (זמן וכסף) לטובת פרויקט הפרינץ TTS, שכבר החל מבחינתי (הזמנת חלקים וכו').

הפרויקט הנוסף שתכננתי, בניית שברולט קורבייר עם מנוע מרכזי, ירד מהפרק לצערי בשל בעיות רישוי בישראל של הרכב הנ"ל.

נגיד את זה ככה...עוד שנה, לכך אני חותר, פלוס-מינוס, יעטרו את חנייתי הTTS והקמארו עם המנוע החדש, במלוא הדרן :)

חלומות נועדו להתגשם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הי ליאור,

כתבה מקיפה ומעניינת.

במיוחד אני שמח לראות כיצד אתה מפיץ את תרבות NSU וסוחף אחריך את הפורום....כל הכבוד:-)

כרמל טוכמן

NSU CLUB ISRAEL

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליאור - קודם כל תודה רבה

כתבה מעניינת ומעמיקה.

בהחלט תרבות הפרינץ הולכת ומתפתחת בארץ,תודות לאנשים כמוכם.

בכלל, אני חושב שכל התרבות המוטורית של רכבי אספנות הולכת ומתפתחת.

שימו לב איך בשנתיים האחרונות מפגש המועדון גדל ,

נהייה לאנשים יותר מודעות לרכבים המקסמים הללו.

חג שמח

לירון

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא התאפקתי...הייתי חייב לשים עוד תמונה :)

עזבו את הצביעה שלה, כמכונית מרוץ, שימו לב לקווים של הרכב, לניפוחי הכנפיים (מקוריים כאמור, בדגם Group B), החזית כפולת הפנסים וכו'...

33.jpg

חלומות נועדו להתגשם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכרת את המנוע?! :shock: מבחינת מה אתה הולך לעשות שונה במנוע... מנועי הקורבט הם דיי המנוע הכי טובים שאפשר להרכיב על המכוניות האלה.. כמובן שיש מיליון דברים שונים שאפשר לשנות במנועים האלה אבל עדיין.. בגלל רינגים?

למה? ככה!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6930 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...