Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך בוחרים קרן נאמנות

Morningstar
שימו לב! השרשור הזה בן 1508 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

תן לי להבין, אתה אומר לצורך הדוגמא שהאדם הפשוט ישים את הכסף שלו על ה S&P

ומה יקרה בתקופות ש S&P יורד ?

בתי השקעות יכולים לסחור בחסר

וככה להגיע למצב שבשנים ש S&P יורד ימזערו נזקים ואפילו יוציאו אותך ברווח

S&P500 הוא אחד המדדים החזקים (אם לא החזק שבהם) לכלכלה האמריקאית. הכלכלה האמריקאית היא הכלכלה החזקה בעולם. אם המדד הזה נמצא בירידה, הדבר היחיד שיכול "להציל" את תיק ההשקעות שלך הוא החלק הדפנסיבי (אג"ח). לצאת ברווח אם S&P יורד? מאיפה הבאת את זה?! הדרך היחידה שזה יכול לקרות זה אם אתה משקיע במניות מאוד ספציפיות ויודע דברים שמליוני אנשים אחרים לא יודעים (ואתה לא, וגם אני ואף אחד מהפורום לא, וספק גם אם האנליסטים של הבתי השקעות).

בבקשה, קריאה מהנה (וזו סתם כתבה שנתקלתי בה, והיא אפילו מטעם בית השקעות): https://www.ibi.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%9B%D7%9C-%D7%90%D7%97%D7%93-%D7%95%D7%90%D7%97%D7%AA-%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D-sp-500-%D7%91%D7%97%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%94%D7%9D/

וכל החלטה שיקבלו בטוח תהיה יותר טובה משלי או שלו או שלך.

...

זה ברור

רק מי שהיה שם יבין את זה

אתה רואה חודש שלם של ירידות, מתחיל לקרוא כתבות, לקרוא בפורומים, ה' ישמור האסון הבא מתקרב

זורק את הכסף שלך לתעודת סל שסוחרת S&P בחסר ואפילו מרשה לעצמך למנף

אבל הופ,

תוך יומיים המדד פותח בטיסה

והפסדת גם בזמן הירידה וגם בזמן העליה

לא הבנתי?... למה שתכנס בדיוק "כשהאסון הבא מתקרב" (אף אחד בשום מצב לא יכול לדעת אם "האסון" הגיע כבר לשיאו או לא)? למה שתזרוק אותו לS&P ותמנף? למה אם המדד "פותח בטיסה" אתה מפסיד?

עריכה אחרונה על ידי Blaz00r
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חבל לך על המאמץ. אם זכור לי מדיון קודם הוא העלה את אותן טענות. הוא לא מבין שמה שהוא מתאר שקול לקריאה בקפה/מגדת עתידות.

הוא לא מבין שאי אפשר לתזמן את השוק, והוא לא מבין שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

S&P500 הוא אחד המדדים החזקים (אם לא החזק שבהם) לכלכלה האמריקאית. הכלכלה האמריקאית היא הכלכלה החזקה בעולם. אם המדד הזה נמצא בירידה, הדבר היחיד שיכול "להציל" את תיק ההשקעות שלך הוא החלק הדפנסיבי (אג"ח). לצאת ברווח אם S&P יורד? מאיפה הבאת את זה?! הדרך היחידה שזה יכול לקרות זה אם אתה משקיע במניות מאוד ספציפיות ויודע דברים שמליוני אנשים אחרים לא יודעים (ואתה לא, וגם אני ואף אחד מהפורום לא, וספק גם אם האנליסטים של הבתי השקעות).

בבקשה, קריאה מהנה (וזו סתם כתבה שנתקלתי בה, והיא אפילו מטעם בית השקעות): https://www.ibi.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%9B%D7%9C-%D7%90%D7%97%D7%93-%D7%95%D7%90%D7%97%D7%AA-%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D-sp-500-%D7%91%D7%97%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%94%D7%9D/

...

לא הבנתי?... למה שתכנס בדיוק "כשהאסון הבא מתקרב" (אף אחד בשום מצב לא יכול לדעת אם "האסון" הגיע כבר לשיאו או לא)? למה שתזרוק אותו לS&P ותמנף? למה אם המדד "פותח בטיסה" אתה מפסיד?

בוא נעשה סדר

שנינו מסכימים ש S&P הוא המדד שמראה את כיוון השוק

השאלה מה התאוריה שאתה מדבר עליה כאן (כי ברור לי שלא מדובר בהמלצה)

אתה מדבר על לשים את הכסף על ה S&P ? לכמה זמן ?

בוא נניח ששמתי היום את הכסף כי ראיתי שהמדד אכן עולה לאורך השנים

עשיתי תוך חצי שנה 6%

ועכשיו המדד מתחיל לדשדש

לא ברור לאן הולך

מה אני בתור בנאדם מן השורה אמור לעשות ?

חודש אחד אני רואה את הכסף שלי ב 6% רווח, חודש לאחר מכן אני רואה שירדתי ל 3.5% רווח

חוזר ל 6%

מה בדיוק אני אמור לעשות?

(שים לב שלא נתתי פה דוגמא של ירידות חס ושלום כדי לא להקשות)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כלום?

ואם ה 6% רווח הפכו למינוס 13%?

מה אני עושה בשלב הזה?

אני כרגע מוציא מהמשוואה את מה שבנאדם מתחיל מרגיש באותה תקופה

כשרואה את כל הכתבות בחדשות על בורסה קורסת, ה' ישמור, כל העולם בפחדים

כל הפרשנים שממליצים להזהר עם הכסף שמושקע במניות וכו'

עריכה אחרונה על ידי Transporter
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תן לי לשאול אותך מכיוון הפוך, בבקשה: האם לדעתך קיימים הרבה משקיעים \ אנליסטים \ ואטאבר, שבשום קונסטלציה בעולם לא מפסידים כסף?

מחר פורצת מלחמה בין סין לארה"ב, או העולם "סתם" נכנס לgreat depression חדש. מה, לדעתך, הסיכוי שלך או של מי שמנהל עבורך את התיק לצאת מזה בזמן, ללא השפעה?

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם ה 6% רווח הפכו למינוס 13%?

מה אני עושה בשלב הזה?

אני כרגע מוציא מהמשוואה את מה שבנאדם מתחיל מרגיש באותה תקופה

כשרואה את כל הכתבות בחדשות על בורסה קורסת, ה' ישמור, כל העולם בפחדים

כל הפרשנים שממליצים להזהר עם הכסף שמושקע במניות וכו'

..עדיין כלום? בהנחה והכסף מושקע לטווח ארוך של לפחות 5 שנים (וזו הנחת מוצא חזקה שעליה מתבססת התיאוריה של השקעה פאסיבית), אין שום סיבה לגעת בו. משברים היו ויהיו, זה בלתי נמנע, וההבדל בין משקיע (פאסיבי) "מוצלח" לאחד שלא הוא היכולת לעמוד במשברים ולא להוציא בהם את הכסף ("לממש את ההפסד"). אבל מצד שני, איזו תשובה אתה מצפה לקבל?.. להוציא את הכסף מאיפה שהוא מושקע (ושוב, לממש את ההפסד) ולשים אותו במקום אחר עם "פוטנציאל" להחזיר את הרווח?

וסתם כאנקדוטה, התקופה הכי טובה *להיכנס* לשוק (והכי גרועה לצאת ממנו) היא בקריסה/משבר. אבל גם אז, אין לאף אחד שום יכולת לדעת מתי המשבר הגיע לשיאו (ואז אתה נכנס בדיוק כשהשוק מתחיל לעלות) או שרק התחיל/באמצע/מה שלא יהיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תן לי לשאול אותך מכיוון הפוך, בבקשה: האם לדעתך קיימים הרבה משקיעים \ אנליסטים \ ואטאבר, שבשום קונסטלציה בעולם לא מפסידים כסף?

מחר פורצת מלחמה בין סין לארה"ב, או העולם "סתם" נכנס לgreat depression חדש. מה, לדעתך, הסיכוי שלך או של מי שמנהל עבורך את התיק לצאת מזה בזמן, ללא השפעה?

אתה ראית אותי כותב או רומז משפט כזה?

לא, אבל אני יכול להגיד לך משהו אחר בוודאות:

אנליסט שעושה את זה 20 שנה יום ולילה ויושב יום יום בחדר מסחר, שומע חדשות, קורא, לומד, מתעמק בדברים שלי ולך נראים לא רלוונטים

הסיכוי שלו להרוויח עם הכסף שלי ושלך הוא הרבה יותר גדול מהסיכוי שלי ושלך

לא אני ולא אתה מתעסקים בשוק ההון

יש לנו את החיים שלנו, עבודה שלנו, עיסוקים שלנו

למה אתה חושב שאתה או אני נרוויח יותר ממנו ?

הרי זה בלתי אפשרי

במיוחד כשאני ואתה ניזונים מהרבה חדשות מטומטמות, כתבות ממומנות, עצות של חברים שאין להם מושג ואנשים אנונימים בכל מיני פורומים

הייתי שם, ראיתי

ראיתי גם את אותם אנשים שפתאום איזה מניה שיש להם בתיק זינקה 20% ביום בגלל חדשות מרעישות

הלכו והראו לכל החברים איזה חכמים הם וכמה הם מבינים את השוק וכל מי שלא הקשיב להם מטומטם

שכחו לספר לנו על שאר המניות האגרסיביות שכשלו בניסוי על פטנט מסוים ומחקו להם 40% ביום

חברות שהימרו עליהן בלי לדעת כלום ויום אחד הוציאו דוח מזעזע ומחקו 10%

ככה גם ה S&P

יושב פותח השרשור מקבל את העצות כאן

מסתכל על הגרף (במקרה הטוב) ואומר פששש המדד הזה לאורך זמן רק עולה

נכנס לשוק באמצע יוני 2018, אחרי שהמדד ביצע ירידה ואמרו לו שעכשיו זה זמן להכנס כי הייתה ירידה גדולה.

עושה רווח מדהים של 6% כל כך מהר

עברו כמה שבועות והרווח מתחיל להמחק

מתאפס

אבל אומרים לו שזה הגיוני וזה תיקון קל

עוברים עוד כמה שבועות והוא במינוס

המינוס מגיע ל 15%

כשבפועל- לא אני ולא אתה ואולי גם האנטליסטים באלטשולר לא יודעים לאן ה 15% הזה יכול עוד לרדת

אז מציעים לו לדלל את התיק, למכור חצי, לשים חצי על אגחים

במקרה היותר חמור הוא בכלל נלחץ כשמסתכל על התיק ורואה מינוס 15%, מאשים את עצמו ששיחק במשהו שגדול עליו וכדאי לצאת

אז בוא נניח שמדובר בבנאדם ריאלי ולא במהמר כפייתי

הוציא חצי מהכסף שלו

השוק יורד עוד 2%

ואז טיסה למעלה

חזר שוב לרווח 6% שהיה בהתחלה

אבל רק עלחצי מהכסף

זה בערך חודש מאי 2019

שוב ירידות

מה יעשה הבחור החובבן ? יקח הבייתה את ה 4-5% שנשארו לו

או יאמין בעצמו וישאר בשוק אחרי שחווה מינוס 15% על חצי מהכסף שלו ?

בחודשים הבאים הכסף שוב יתאפס, שוב ירידות

נכון שאם מנבאים מה יקרה קדימה רואים איך זה נגמר מבינים שבסוף השוק טס

אבל כשמסתכלים אחורה ורואים את הקריסה ב 2008

תמיד זוכרים שלא לעולם חוסן

ואם השוק ביצע ירידה של 15% אולי זה סימן לברוח כל עוד נפשך בך כי אנחנו עומדים לפני מפולת

מי שחושב שבנאדם מן השורה יכול לחזות את הדברים האלה ולקבל החלטות נכונות - טועה בגדול

רק בנאדם שלא אכפת לו מאותו סכום כסף ומוכן ללכת כנגד כל הסיכויים ירוויח שם

הרי וורן באפט לא נכנס לשוק ב 25.1.20

הוא חיכה למינוס 15% כדי להכנס

והיו תקופות (בירידה הגדולה של הנפט) שהוא קנה ברף מאוד נמוך, והפסיד 10-20 עם מינוף

פשוט לא הזיז לו

כי הוא קנה ברף מאוד נמוך ומדובר בכסף שלא באמת ירגיש אם ימחק 50%

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

..עדיין כלום? בהנחה והכסף מושקע לטווח ארוך של לפחות 5 שנים (וזו הנחת מוצא חזקה שעליה מתבססת התיאוריה של השקעה פאסיבית), אין שום סיבה לגעת בו. משברים היו ויהיו, זה בלתי נמנע, וההבדל בין משקיע (פאסיבי) "מוצלח" לאחד שלא הוא היכולת לעמוד במשברים ולא להוציא בהם את הכסף ("לממש את ההפסד"). אבל מצד שני, איזו תשובה אתה מצפה לקבל?.. להוציא את הכסף מאיפה שהוא מושקע (ושוב, לממש את ההפסד) ולשים אותו במקום אחר עם "פוטנציאל" להחזיר את הרווח?

וסתם כאנקדוטה, התקופה הכי טובה *להיכנס* לשוק (והכי גרועה לצאת ממנו) היא בקריסה/משבר. אבל גם אז, אין לאף אחד שום יכולת לדעת מתי המשבר הגיע לשיאו (ואז אתה נכנס בדיוק כשהשוק מתחיל לעלות) או שרק התחיל/באמצע/מה שלא יהיה.

תקרא את התגובה האחרונה שלי ותראה את הדוגמא שנתתי שם, היא לקוחה מהגרף לא מהדמיון שלי

בנאדם שרואה את הכסף שלו הולך ונמחק + קורא חדשות + פורומים + עצות מחברים

לא יעמוד מהצד ויגיד "לא נורא עוד 5 שנים יהיה בסדר

כי תמיד יהיה את מי שיראה לו את הגרף של 2006 לפיו מי שנכנס לשוק, קיבל את הכסף שלו בחזרה רק אחרי 6 שנים

וגם אז, בוא נהיה כנים

אחרי שהכסף שלך ירד 30-40%

והשוק מתחיל לתקן,

אתה כל כך סקפטי והססן, שלפחות חלק מהכסף אתה תמשוך בחזרה אחרי תיקון של 10%

אתה לא תחכה לרגע שהשוק יסתובב ויתן עוד מינוס 20%

וככה הכסף נשחק

אגב "למה שתכנס לשוק לפני שהאסון הבא מתקרב"

מי יודע מתי האסון מתקרב?

אם השוק ירד עכשיו 10% מתקרב אסון ? לא יודע, אולי

אם ירד 15% מתקרב אסון? לא יודע אולי

אתה תוכל להבטיח לי באותו זמן שאם אני נכנס אחרי ירידה של 10% המדד יתקן תוך 5 שנים ? אני לא יכול להבטיח לך

אבל בתי השקעות הראו שבזמן שהשוק ירד 10% אני הפסדתי 4%

והיו גם חודשים של רווחים בתקופה הזו

ושוב אני מוציא מהדיון הזה כל מיני פסיכולוגיות שעוברות על בנאדם שלא עוסק למחייתו בשוק ההון ורואה כסף נמחק.

מציגים את זה כאן כאילו "שטויות, ימחקו לו 10% הוא ישמור על קור רוח ויגיד שעוד 5 שנים הכל יהיה בסדר"

חבל לך על המאמץ. אם זכור לי מדיון קודם הוא העלה את אותן טענות. הוא לא מבין שמה שהוא מתאר שקול לקריאה בקפה/מגדת עתידות.

הוא לא מבין שאי אפשר לתזמן את השוק, והוא לא מבין שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

כתבת בקצרה בדיוק מה שאני ניסיתי לפרט

ולכן

בית השקעות יניב תשואה הרבה יותר גבוהה ממני או ממך אם נסחור לבד

כי בית ההשקעות קורא את הגרף יותר טוב וקורא את החדשות יותר טוב

וורן באפט לא נכנס לשוק \ מדד \ סחורה ביום אקראי כי הוא קיבל בבוקר ירושה מסבא שנפטר

הוא נכנס בתקופות שהמדדים מתפרקים וחווים ירידות רציניות

איך בדיוק מישהו כאן יכול להמליץ לפותח השרשור להתקרב למדדים בעצמו, לבד, כשאנחנו אחרי שנה של עליות מטורפות ותיקון חייב להגיע בשלב כזה או אחר

אם לא היום אז עוד מחר ואם לא מחר אז עוד חצי שנה.

לעומת זאת

בית השקעות יודע מתי לדלל אחזקות, מתי לאפשר לקחת מניות יותר אגרסיביות ומתי לקחת מניות יותר בטוחות או בכלל לסחור בחסר

אם אתה חושב שאתה יודע לעשות את זה ויכול להבטיח לפותח השרשור שאם יכנס היום או בעוד חודש הוא לא יקבל ירידה כמו שקיבל מי שנכנס ב 2006 -כל הכבוד לך, אבוא אלייך שתקרא לי בקפה בהזדמנות

עריכה אחרונה על ידי Transporter
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה חסר טעם. אתה מערבב אלף נושאים לא קשורים אחד לשני, נותן דוגמאות סופר-ספציפיות שמתאימות בדיוק לאג'נדה שלך, ולא טורח לקרוא מה שרושמים לך (הבאתי כתבה שמראה שחור על גבי לבן שבתי ההשקעות ברוב המקרים לא מצליחים להכות את השוק!!! ויש עוד המון הוכחות לזה. ומאז ב3 הודעות נפרדות אתה חוזר על המנטרה שזה בדיוק ההפך). שיהיה בהצלחה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מבין לאן הדיון הזה הולך. על מה מדברים פה בכלל? מהניסיון שלי מי ששואל איפה להשקיע רק מעיד על עצמו שהוא לא מבין והוא חושב שיש אנשים שכן מבינים וזאת טעות! לכן הכי כדאי להציע אגח כדי שלא יבכה. שוק ההון מצריך הבנה והשקעה של זמן. יש מוסכמות: 1) לא נכנסים עם כסף לקיום יומיומי. 2) פיזור. 3) לכמה זמן נכנסים.

היופי בשוק ההון שאין מומחים וכל אחד יכול להוסיף מהמוח שלו ולהצליח. אני חוזר – אין סיבתיות כי אם היתה לא היו מפסידים כלל.

לא הבנתי אם מדובר פה על העברת הכסף לבית השקעות או רכישה עצמית. זה הבדל עצום! מנהלים יהיו יותר זהירים ויפעלו לפי הנהלים תמיד. אבל אם נחזור לאחד העקרונות שהם לא מבינים כלום אז אין טעם לפנות אליהם. בקיצור מי שיש לו סבלנות יוכל להצליח כי כן אפשר לדעת מה המגמות הצפויות בימים הקרובים ולזה בדיוק אני התכוונתי. דוגמא: השוק כעת יורד וביום ראשון בישראל יהיו ירידות בגלל מה שקורה בסין. עכשיו ההתלבטות אם להכנס ביום ראשון, שני או שלישי. מי שיכנס ירוויח. למה? כי העולם לא הולך להתמוטט.

ויש עוד מוסכמה שצריך להבין: 4) הבורסה לא משקפת בהכרח את המצב האמיתי. היא משקפת פחדים, לחצים וכל מיני שיט שנקראים בשפה המקצועית "הטיות פסיכולוגיות". זאת היתה הסיבה המרכזית שבגינה נכנסתי לתחום הזה, ואני מצליח! אני קונה ומוכר ומרוויח לטווח קצר וחוזר חלילה. מפולת מתרחשת אחת לעשור ולכן אין טעם להכנס לפניקה ותמיד אפשר לגדר וזה מצמצם עוד יותר את הסיכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

transporter, השקעה ב-sp500, זה ממש ממש לא שקול להשקעה במניה מסוימת, ספציפית, שאולי יום אחד טסה למעלה 20% ויום אחר כך מאבדת 30%.

כל תפיסת העולם מאחורי השקעה במדדים היא שונה.

בתי ההשקעות, על המסלולים שהם מציעים, מגיעים לתשואות די שונות משנה לשנה. להגיד באופן גורף שעדיף שהכסף יהיה שם? מעבר לאלמנט הפסיכולוגי הברור, אני מכיר לא מעט מקרים של אנשים שחיכו 6 שנים לקרן ההשתלמות שלהם וגילו פתאום שיקבלו סכום משמעותית ממה שציפו לו, כי בדיוק היו חודש או שניים לא טובים. ואז מה?

בית השקעות יודע מתי לדלל אחזקות, מתי לאפשר לקחת מניות יותר אגרסיביות ומתי לקחת מניות יותר בטוחות או בכלל לסחור בחסר

אלטשולר חוו הפסדים ב-2018, שבחודשה האחרון התשואה הממוצעת בקרנות ההשתלמות היתה שלילית

זו כמובן רק דוגמא אחת, לחודש רע אחד.

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה חסר טעם. אתה מערבב אלף נושאים לא קשורים אחד לשני, נותן דוגמאות סופר-ספציפיות שמתאימות בדיוק לאג'נדה שלך, ולא טורח לקרוא מה שרושמים לך (הבאתי כתבה שמראה שחור על גבי לבן שבתי ההשקעות ברוב המקרים לא מצליחים להכות את השוק!!! ויש עוד המון הוכחות לזה. ומאז ב3 הודעות נפרדות אתה חוזר על המנטרה שזה בדיוק ההפך). שיהיה בהצלחה.

הדוגמא שנתת על וורן באפט לא משקפת ב 0.0001% את ההתנהגות של פותח השירשור או שלי או שלך במצבים כאלה או אחרים

פוסטים כמו שלך קראתי לפני 10 שנים בפורומים של משקיעים מאנשים ש"עשו מאות אלפי שקלים בשוק כי הם כרישים ויודעים מתי להכנס ומתי לברוח"

אבל במבחן התוצאה לטווח ארוך כל מה שהם יעצו שם היה גורם להפסדי ענק

אם אתה חושב שאתה יודע מתי הטיימינג הנכון להכנס לשוק - אשרייך

אתה יועץ כאן לבנאדם לשים את הכסף על מדד שנמצא בשיא כל הזמנים וטס בצורה מטורפת

בידיעה שזה עניין של זמן עד שיבוא תיקון. גדול \ בינוני \ קטן - אף אחד לא יודע

הוא לא כתב לכמה שנים הוא מתכוון להשקיע את הכסף

ויכול להיות שאם יכנס היום הוא יראה רווחים רק בעוד כמה שנים

אם אתה חושב שאתה מבין משהו, אשרייך

להראות כאן כתבות על אחד המשקיעים הכי גדולים בעולם, שבוחר בפינצטה לאן הוא נכנס ומתי בדיוק, ולהגיד לי שכל אחד כאן יכול להיות כמוהו זה לא יותר מהטעיה שיכולה לגרום להמון אנשים שיקראו את הפוסטים שלך להפסד כסף עצום

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. אני לא ממליץ ולא מייעץ לאף אחד, אני מתדיין איתך, אין פה שום המלצה מה לעשות עם הכסף, של פות"ש או של כל אחד אחר.

לפות"ש ספציפית אמליץ לקרוא את הבלוג של הסולידית, או/ו את הספר The Bogleheads' Guide to Investing.

2. הדוגמה של וורן באפט היא מדוייקת ואתה לצערי לא הבנת אותה. השורה הזאת:

פוסטים כמו שלך קראתי לפני 10 שנים בפורומים של משקיעים מאנשים ש"עשו מאות אלפי שקלים בשוק כי הם כרישים ויודעים מתי להכנס ומתי לברוח"

רק מוכיחה את זה, כי ההתערבות היתה ע"ב של השקעה פאסיבית (באפט) מול השקעות אקטיביות (קרנות הגידור), ובאפט בכלל הוא חסיד של השקעות פאסיביות עבור משקיעים פרטיים. מה שאתה מתאר זה השקעה אקטיבית ב-100% ("מתי להיכנס/לצאת", אילו מניות לבחור וכו'). באפט בהתערבות הזאת ממש לא "בחר בפינצטה" לאן או מתי להיכנס אלא שם את הכסף על "השוק" (S&P500, שמורכב מ...500 מניות), והאמת שזה גם ממש ממש לא משנה כי ההתערבות היתה מול קרנות גידור אמריקאיות, כשלכל המשתתפים אותה נקודת התחלה (אין "לצאת/להיכנס", ההתערבות היתה ל-10 שנים מרגע שהתחילה).

3. אני לא מבין כלום בהשקעות אקטיביות. אני לא יודע אילו מניות הולכות לעשות מה ו/או מתי תהיה קריסה/נסיקה/מה שלא יהיה. אני כן מבין, אחרי הרבה קריאה, בהשקעות פאסיביות (הרכבת תיק השקעות שבנוי מקרנות מחקות של מדדים ואג"ח שמיועד ל10+ שנים). ואת זה, למען האמת, לא צריך להיות גאון בשביל להבין - כל אחד יכול לעשות את זה, ודי בהצלחה (בגלל זה הגישה כ"כ פופולארית). לי אישית יש תיק שמורכב מ-80% מניות (50% S&P500 ו-30% MSCI WORLD שמאגד בתוכו 1,600 מניות מכל המדינות המתפתחות בעולם) ו-20% אג"ח. הביצועים של התיק הזה עשו יותר מהביצועים של חבר באלטשולר המהוללים (מסלול "חיסכון פלוס", יש מצב טוב שזה גם המסלול שאתה נמצא בו). אבל כרגע זה לא אכפת לי, כי שוב - זה חסכון לטווח ארוך (מאוד). היתה גם תקופה שראיתי -8%, וגם זה לא הזיז לי, כי שוב, טווח ארוך.

בסופו של דבר, לטעמי, מי שרוצה "לזרוק" את הכסף איפשהו ולתת לו לעבוד תוך ראש קטן - בתי השקעות זו האופציה הכי טובה. מי שרוצה לפתוח תכנית השקעה לטווח ארוך ולהשקיע קצת בלמידה של איך הדברים עובדים, יקרא על השקעות פאסיביות ויבנה לעצמו תיק בהתאם לצרכים שלו, באמת שזה לא כזה מסובך. בסבירות גבוהה מאוד גם ירוויח יותר (אם זה בתשואות גבוהות יותר ואם זה בעמלות שנחסכו) וגם תהיה לו הבנה יותר טובה של איך כל העסק עובד. וכמובן שזה לא מתאים לכל אחד (למשל הדוגמה שלך של אדם שרואה הפסדים וישר יוצא - זה הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות בהשקעה, ולכן עדיף לו לחפש אפיקי השקעה אחרים).

עריכה אחרונה על ידי Blaz00r
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...