Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

חוות דעת השוואתית לג'יפונים קטנים ותוספות

erezarmo
שימו לב! השרשור הזה בן 1550 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כמו שכבר כתבתי במספר פוסטים, עברנו לפורטוגל לפחות זמנית, ובחודשים האחרונים שכרנו מספר רכבים (מחליפים לפחות פעם בחודש). המצב הזה ימשך גם בחודשים הקרובים כי המחיר מגוחך ועדיף בהרבה על קניית רכב (כרגע השכירות עולה לנו כ-110 יורו לחודש).

החלטתי לרכז בשרשור מתגלגל את חוות הדעת שלי על הרכבים. לרוב אנחנו נוסעים בהם כ-2,000-3,000 ק"מ. כל הרכבים חדשים יחסית (ביררתי עם חברת ההשכרה – הם שוכרים את הרכב מהיצרן ל-6-18 חודשים בכל פעם), כך שכל הרכבים הם בני עד שנה וחצי. מצד שני, כל הרכבים שקיבלתי עד כה היו מדגמים בסוף ימיהם, כך שאני מניח שהסקירות שלי רלוונטיות יותר לרכב משומשים.

רוב הרכבים שאנחנו שוכרים הם בקטגוריית הג'יפונים הקטנים. גם כשאני מזמין משפחתית, שהיא יותר זולה, לרוב משדרגים אותי לג'יפון הקטן (פעמיים מתוך 3). עד כה שכרנו:

ג'יפונים קטנים: ניסאן ג'וק (דור קודם), פיאט 500X, פיג'ו 2008 (דור קודם) וג'יפ רנגייד (הרכב הנוכחי).

קומפקטית: פיג'ו 308

ג'יפון קומפקטי: ניסאן קשקאי

קטנה (בביקור באיים האזוריים): ניסאן מיקרה.

כל הרכבים ידניים. מרביתם בנזין – רק הרנגיייד והג'וק דיזל.

היום אסכם בקצרה (יחסית). בפוסטים עתידיים אשתדל לתת יותר מידע.

אף אחד מהרכבים לא מתעלה וגורם לנו לרצות לרכוש אותו. את ה-2008 אסרב לקבל שוב. הרכב הגרוע ביותר שנהגתי בו. גם אשתי לא מוכנה לנהוג בו ואם לא הייתי מתעקש על ה-308 – תוצרת פיג'ו היתה מוחרמת בבית...

הנהיגה ב-308 היתה הכי מוצלחת. תגובת מנוע מצויינת, שקטה מאוד והיא גם ספגה מהמורות טוב מכולן, אבל היא הוחלפה בהקדם האפשרי (אחרי 5 ימים) בגלל הצפיפות במושב האחורי (לבן שלי נשארו 12 ס"מ בין כסא הבטיחות לגב המושב שלי בתנוחת נהיגה נוחה לי (מושב לא עד הסוף אחורה). ברנגייד יש 22 ס"מ). לרעה שווה גם לציין את המראות הקטנות מידי של הרכב הזה, את העובדה שהפנסים הגבוהים לא מאירים מספיק טוב לתוך פניות ואת העובדה שאם אתה משתמש ב-אנדרואיד אוטו ורוצה לשנות את טמפרטורת המזגן בחצי מעלה, צריך ללחוץ 4 לחיצות במוקמות שונים על מסך המגע. מילא שליטה במזגן דרך מסך מגע, אבל כבר בפריוס ב-2006 ידעו לחזור ממסך הגדרות המזגן לתצוגה הראשית לאחר 10 שניות ללא שימוש. למה לא לחזור לאנדרואיד אוטו לבד לאחר השינוי?

המושב המוצלח ביותר היה בקשקאי. הוא גם היה המרווח ביותר. בפער ניכר. ובנוסף הגיע למקום השני בחוויית הנהיגה. הסיבה שלא המשכנו לשכור את הקשקאי היא שהוא מרגיש גדול מידי לכבישים הצרים שבאיזור שלנו. ברור שמדובר רק בתחושה כי הוא לארחב מה-308, ובכל זאת מרגיש גדול מידי, אולי זה מכסה המנוע המוגבה. יכול להיות שלאחר שנמצה את הרכבים השונים נחזור לקשקאי.

קראתי בהרבה מקומות שהג'יפונים הקטנים הם " לא יותר מרווחים מסופר מיני. כאמור – החוויה שלי היא הפוכה לחלוטין. כל אחד מהג'יפונים, כולל הג'וק המיושן שתמיד נחשב לצפוף – מרווח בהרבה מכל סופר מיני (היאריס של הוריי, רנו קליאו דור קודם ששכרתי במאי או המיקרה החדשה). ולא רק זאת אלא שהם גם מרווחים משמעותית מרכבים קומפקטים כמו פיג'ו 308 או טויוטה אוריס. בקיצור – לא סתם משפחות צעירות מעדיפות אותם על הרכבים המסורתיים, למרות שהמהנסיון שלי – הם בפירוש פחות נוחים ונחותים דינמיים.

להפתעתי מבין הג'יפונים הפיאט הוא המוביל נכון לעכשיו. תגובת מנוע נעימה. מרווח מאוד וסופג מהמורות הכי טוב מהג'יפונים הקטנים. אפילו לכסא שלו התרגלתי. החסרונות המרכזיים שלו היו מערכת פראית לתיקון סטיה מנתיב (זו שברנגייד טובה יותר), באגים במערכת המולטימדיה וקורה A ענקית שפוגעת מאוד בראות.

כמה מילים על ה-2008. לא ברור על ידי איזה ייצור הוא תוכנן, אבל קשה לי להאמין שמדובר בייצור אנושי. הוא פשוט לא מתאים לבני אדם. מבנה הגוף שלי ושל אשתי שונה מאוד ועדיין, לשנינו הכסא היה מאוד לא נוח. כל הזמן ניסיתי להזיז משהו שיושב לי על השכמות, זה היה בליטה מיותרת בכסא. בנוסף, מוט ההילוכים נמוך מאוד וממוקם רחוק לפנים. שנינו היינו צריכים לשנות את תנוחת הנהיגה שלנו כדי להגיע להילוך החמישי. אם זה לא מספיק, את דוושת הדלק הצמידו לקונסולה המרכזית כך שהרגל כל הזמן השתפשפה עליה. מעבר לזה, המנוע שלו היה הכי חלש והכי פחות גמיש מכולם, וב-120 בכביש המהיר הוא צרח ב-4,000 סל"ד. בנוסף, הוא גם היה מצוייד פחות מכל הרכבים האחרים (בקרת אקלים ידנית למשל). אציין שגם דוד שלי שהגיע לביקור קיבל 2008 מחברת ההשכרה והתלונן עליה קשות. לא הבנתי על מה הוא מדבר, עד שקיבלתי גם אני כזו.

הרנגייד ברשותינו רק 24 שעות אז קצת מוקדם לי להתייחס אליו יותר מידי לעומק. בתחושה הראשונית הוא קצת מאכזב כי הוא קצת קופצני מידי, המושבים שלו קצת קשים מידי, הקלאץ' שלו קצת נוקשה מידי, הוא מרגיש קצת דיזלי מידי (במובן הכבד של המילה) והעיצוב שלו גורם לו להרגיש מגודל מידי לכבישים הצרים. באופון מוזר הוא הרכב הראשון ששכרנו כאן ללא מצלמת רוורס (למרות היותו בגרסת לימיטד). יש לו חיישני חנייה גם לצידי הרכב, אבל בינתיים הם מעיקר מציקים ולא ממש עוזרים. מלבד זאת הוא מצוייד באופן מלא (חיישני גשם, אורות ואורות גבוהים, שמירה על נתיב, אבל לא על מרכזו, מראה מתכהה אוטומטית, מסך ענק ונוח מאוד, בקרת אקלים דיגיטלית מפוצלת, כניסה והנעה ללא מפתח ועוד). לזכותו גם מערכת תאורה מצויינת שעוזרת מאוד בכבישים הצרים, החשוכים והמפותלים באיזור.

יתכן שיש לו גם בקרת שיוט אדפטיבית, אבל לא הצלחתי להפעיל אותה בנסיעה. קראתי עכשיו את ספר ההוראות ברשת ומחר אבדוק אם זה אכן עובד. בכל מקרה - בפורטוגל זה הרבה פחות משמעותי מבארץ. בכבישים הצרים והמפותלים אי אפשר להשתמש בבקרת שיוט ובכבישים הראשיים אין צורך בבקרת שיוט אדפטיבית (אתמול נסעתי 160 ק"מ בכביש המהיר כשיצאתי מליסבון ב-19:30 והייתי צריך לנתק את בקרת השיוט רק פעם אחת לאורך כל מסלול הנסיעה).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עדכון - לרנגייד אכן יש בקרת שיוט אדפטיבית. ובנוסף פנסי לד, ופנס הערפל הרלוונטי נדלק בפניות.

ללא ספק הרכב המאובזר מכל הרכבים ששכרנו. מה שעושה את היעדרות מצלמת הרוורס לצורמת ותמוהה במיוחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר ...

נגמרה תקופת השכירות של הרנגייד ואחרי 2,000 ק"מ אני יכול להגיד שבסה"כ הוא היה רכב מוצלח וחשבנו להישאר איתו (חברת ההשכרה לא הסכימה, מסיבות טכניות).

לדעתי הפיאט 500x היה עדיף עליו, בעיקר בגלל הנוחות (הרנגייד מכוייל על הצד הנוקשה ומציג נוחות נסיעה של ג'יפ - בקטע הרע של זה), אבל גם ההיסטריה של חיישני הצד והחוסר במצלמת רוורס היו קצת מעיקים.

עוד כמה דברים מעצבנים: מערכת המיזוג מחליטה בעצמה אחת לכמה ימים לשנות את ההגדרות לאחר ההנעה לטמפרטורת מינימום בעצמת אוורור מקסימלית תוך הכנסת אוויר מבחוץ. כשיש 2 מעלות בחוץ זו לא קבלת הפנים הכי מוצלחת...

מערכת בקרת השיוט האדפטיבית היתה בלתי שמישה לחלוטין, לדעתי בגלל תקלה - כל כמה דקות היא התנתקה בטענה שהרדאר חסום זמנית. השתמשתי בבקרת שיוט רגילה. מערכת השמירה על הנתיב היתה הטובה ביותר בה יצא לי להשתמש עד כה, למרות שהיא לא יודעת לשמור על מרכז הנתיב.

שווה להגיד גם שהמנוע של ה-308 היה עדיף בהרבה.

עובדה משעשעת לגביי הרנגייד היא שבפורטוגל הוא משלם בכבישי אגרה כמו רכב מסחרי כי המדד שלהם הוא גובה בקו מרכז הגלגל הקדמי והוא מעל 1.10 מטר המווים את הגבול. חשבתי בהתחלה שגבו ממני תשלום כפול בטעות...

בכל מקרה העלות העודפת התקזזה עם העלות הנמוכה יותר של הסולר. צריכת הדלק שלו היתה טובה יותר מלוגמות הבנזין (14.4 לעומת 12-13 ק"מ לליטר), אבל טובה הרבה פחות משל הג'וק דיזל שלגם ליטר סולר לכל 16.6 ק"מ.

הרנגייד הוחלף בפורד פוקוס סטיישן דיזל (1.5) מהדור הקודם. בקטע פסיכי המחיר כבר ירד ל-70 יורו לחודש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1550 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...