Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

השלכות חוקיות של אי-תשלום ביטוח לאומי

Derish
שימו לב! השרשור הזה בן 1577 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלומות,

אמ;לק - מה עושים היום לתושבי חוץ שלא משלמים ביטוח לאומי?

עזבתי את ישראל לפני קצת יותר משנתיים, וכמו בכל אחת מגיחותיי הקודמות לחו"ל עברתי בביטוח הלאומי ופתחתי הוראת קבע לחיוב חודשי, סביבות ה-200 שקל לחודש. עשיתי פעולות דומות עם ספק הסלולר שלי דאז ועם קופת החולים ועם עוד כמה גופים, ונסעתי לי. מדי פעם הייתי מעיף מבט בחשבון הבנק לראות שיורדים משם סכומים קבועים כלשהם ומצפוני היה שקט.

לאחרונה הסתבר שעקב טעות של הבנק, הביטוח הלאומי לא קיבל ממני אגורה. בגלל שהסכום היה נמוך ככה"נ לא שמתי לב והנחתי שהכל עובר חלק, אבל מאז עברתי על ההיסטוריה ונראה שהוראת הקבע הספציפית של הבט"ל לא הופעלה כנדרש. הצטבר שם חוב של כמה אש"ח שאני יכול לסגור בלי בעיה מיוחדת, אבל כשיצרתי איתם קשר - הודיעו לי חגיגית שאחרי חמש שנים אני הולך לאבד את התושבות שלי, יחד עם כל הסכומים שישולמו עד אז וגם אם ה'ביטוח' מעולם לא הופעל.

אז בינתיים עצרתי לכמה רגעים לחשוב על זה... האם יש טעם ליישב את החוב ולהמשיך לשלם שנתיים נוספות על משהו שלא אנצל? אני מבקר בארץ בערך פעם בשנה, ולצרכים רפואיים ואחרים יש לי אחלה כיסוי במקום מושבי הנוכחי. תמהני מהן ההשלכות החוקיות של אי-תשלום נכון להיום, למעט ריבית פיגורים שתלך ותצטבר בעתיד ותרחף מעל ראשי אם אחליט לשוב מתישהו למגורי קבע בישראל. האם יעצרו אותי בנתב"ג פעם הבאה שאבקר, או יבואו לדרוש את התשלום ממשפחתי?

כאמור, זה לא עניין של כסף אלא של פרינציפ. הייתי שמח להמשיך לשלם את הסכום הסמלי הזה עוד עשר שנים קדימה, אבל אם ממילא שוללים לי את הזכויות ואם כבר נוצרה הזדמנות כזאת - אולי שווה לחסוך כמה גרושים?

אשמח לשמוע מבעלי ידע או נסיון בתחום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 41
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

למיטב ידיעתי:

1. בט״ל מתבטל אוטומטית לאחר 5 שנים בהיותך תושב חוץ

2. אתה יכול להגיש בקשה לניתוק תושבות בצורה רטרואקטיבית, להראות שלא השתמשת בהם בלאו הכי, ולבטל את החיובים שלא התקבלו בזמן (במידה והם מאשרים לך את הבקשה). מנסיון.

3. יש שאלת תושבות לצרכי מס הכנסה, והאחזקה שלך בבט״ל מעלה את ה״זיקה״ שלך לישראל - מה שאומר שאם אתה מחליט לחזור ייתכן שיתייחסו אליך כתושב ישראל לצרכי מס במהלך תקופת הרילוקיישן, וייתכן שיבקשו ממך לשלם מסים על ההכנסות שלך בחו״ל באותה תקופה (וכתלות במדינה, ייתכן שהמסים האלו יקוזזו ברמה זו או אחרת מול מה ששילמת למדינה בה עבדת). לא יודע מה אתה עושה כעת, אבל זה משהו ששווה לשקול. חשוב לציין שהבט״ל לכשעצמו אינו מספיק, אלא בסה״כ עוד פרמטר שנכנס למשוואה שמס הכנסה בונה בשביל ״להוכיח״ שאתה תושב ישראל לצרכי מס.

4. אם/כש תחזור לארץ, על כל שנה שלא שילמת בט״ל יהיה לך חודש ״קפאון״, עד למקסימום של חצי שנה. נדמה לי שקוראים לזה ״תקופת אכשרה״. א-מה-מה אתה יכול ״לקנות״ את הזמן הזה (סד״ג של 1000 ש״ח לחודש) ולהפשיר הכל מיד, וזה קרוב לוודאי יצא יותר טוב (כספית) מלשלם לבט״ל כל התקופה.

כמובן ששאלת ביטוח בט״ל היא שאלה פרטית התלויה במקרה הספציפי שלך, עם אנשים שמתייעצים איתי בנושא אני עובר על הרבה מאוד דברים לפני שמגבשים אסטרטגיה בנוגע להתנהלות מול הרשויות בישראל.

(גילוי נאות: מייעץ לענייני רילוקיישן במסגרת רילוקיישן אינפורמיישן)

עריכה אחרונה על ידי oryo

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שאתה צריך לבדוק זה מה קורה אם נפצעת בזמן הרילוקיישן, נשארת נכה וחזרת לארץ. האם תמתין עד חצי שנה לזכויות או שלא תקבל אותן כי זה מצב שקרה כשלא היית מבוטח.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז בינתיים עצרתי לכמה רגעים לחשוב על זה... האם יש טעם ליישב את החוב ולהמשיך לשלם שנתיים נוספות על משהו שלא אנצל? אני מבקר בארץ בערך פעם בשנה, ולצרכים רפואיים ואחרים יש לי אחלה כיסוי במקום מושבי הנוכחי. תמהני מהן ההשלכות החוקיות של אי-תשלום נכון להיום, למעט ריבית פיגורים שתלך ותצטבר בעתיד ותרחף מעל ראשי אם אחליט לשוב מתישהו למגורי קבע בישראל. האם יעצרו אותי בנתב"ג פעם הבאה שאבקר, או יבואו לדרוש את התשלום ממשפחתי?

כאמור, זה לא עניין של כסף אלא של פרינציפ. הייתי שמח להמשיך לשלם את הסכום הסמלי הזה עוד עשר שנים קדימה, אבל אם ממילא שוללים לי את הזכויות ואם כבר נוצרה הזדמנות כזאת - אולי שווה לחסוך כמה גרושים?

אשמח לשמוע מבעלי ידע או נסיון בתחום.

אם אתה לא רואה את עצמך חוזר לישראל ואין לך בעיה רפואית מתקתקת שאולי תחייב אותך להשתמש בשירותי רפואה ישראלים תנתק תושבות מול ביטוח לאומי. במידה ותשוב לישראל בעתיד הרחוק יהיו לך מספיק שנות עבודה עד גיל פרישה בשביל לצבור את מלוא הזכויות הסוציאליות.

ביטוח לאומי, להבדיל ממס הכנסה, ישמחו לנתק אותך. אם זה לא יבוא ממך זה יבוא באופן יזום מול ביטוח לאומי עוד שנה - שנתיים.

מה שאתה צריך לבדוק זה מה קורה אם נפצעת בזמן הרילוקיישן, נשארת נכה וחזרת לארץ. האם תמתין עד חצי שנה לזכויות או שלא תקבל אותן כי זה מצב שקרה כשלא היית מבוטח.

למיטב ידעתי בהנחה והוא נמצא במדינה זרה באופן חוקי הוא מכוסה במידה כזו או אחרת על ידי רשת הביטחון הסוציאלית של אותה מדינה. היקף הכיסוי משתנה לפי החוק באותה מדינה.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, תהיה תקופת המתנה כפי שאור כתב לעיל, אבל זה כנראה יקרה בכל אופן אם אפצע אחרי יותר מחמש שנים כשהתושבות תבוטל. הסיכון לארוע בסד"ג כזה נמוך מכדי להצדיק את ה'השקעה' הנוספת של תשלום במשך חמש שנים.

אני מכיר מישהו עם חוב על 2016-2017, שעיקלו לו את חשבונות הבנק. מדובר על חוב של 1250 שח.

מדברים כאלה חששתי. היות ואני עדיין מנהל חשבון חצי-פעיל בארץ (בלי כרטיסי אשראי אבל עם הו"ק), אין מניעה שזה יקרה גם אצלי.

כנראה שאשלם את זה ושיהיה להם לתרופות, אולי בעתיד אבדוק אם אפשר לקבל משהו בחזרה. או שלא, כי אני מרוויח מספיק וזה לא שווה את הזמן שלי. נראה. בינתיים תודה לכל העונים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה שלי לא מתייחסת לתקופת ההמתנה אלא להחרגת מצב קיים.

אין לי מושג מה החוק אומר בנושא אבל זה מה שהיה מפחיד אותי.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, תהיה תקופת המתנה כפי שאור כתב לעיל, אבל זה כנראה יקרה בכל אופן אם אפצע אחרי יותר מחמש שנים כשהתושבות תבוטל. הסיכון לארוע בסד"ג כזה נמוך מכדי להצדיק את ה'השקעה' הנוספת של תשלום במשך חמש שנים.

תקופת המתנה מתייחסת לזכות לקבל שירותי רפואה.

בנוגע לקצבת נכות בגין אירוע שהתרחש כאשר לא היית תושב ישראל צריך לחקור לעומק. לדעתי אתה לא מכוסה בישראל, אבל אתה כן אמור להיות מכוסה לפחות חלקית במדינה בה אתה נמצא בעכשיו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה שבחרת לשלם 200 ש"ח מה שנקרא ״שמירת זכויות״ הופך אותך לעבריין. במקרה הרע עוד עשויים לבקש ממך 5אחוז משכרך בחו"ל.

אם יש חוב... תשלם אותו שלא יתחילו לשאול שאלות.

אם אין עניין בריאותי מיוחד, נתק זיקה, תקטין את החשיפה שלך לביטוח לאומי וצמצום זיקה לצורכי מס.

Sent from my iPhone using Tapatalk

קיבלת התראת משתמש בקארספורום - סיבה: שפה לא נאותה אנא חסוך מאיתנו את חוש ההומור הלא מצחיק שלך.
כל מה שעומד בין אדם, לאושר שלו, הוא היכולת להשלים עם כמה עובדות ולהבין שלא שווה להילחם עליהן.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ניתק תושבות לא שילם בכלל

לא ניתק תושבות משלם 5 אחוז

במקרה שלו, הוא לא ניתק אלא שילם כמובטל מינימום של שמירת זכויות.

מחר יבוא ביטוח לאומי ויתחיל לחקור מה עשה אלמוני פלוני בחו"ל ויגלה שהרוויח פזוס...

ישלח לו חשבון על 5 אחוז משכרו (אלא אם יש אמנה סוציאלית)

בקיצור... שילם 200 ש"ח משמע לא ניתק

Sent from my iPhone using Tapatalk

קיבלת התראת משתמש בקארספורום - סיבה: שפה לא נאותה אנא חסוך מאיתנו את חוש ההומור הלא מצחיק שלך.
כל מה שעומד בין אדם, לאושר שלו, הוא היכולת להשלים עם כמה עובדות ולהבין שלא שווה להילחם עליהן.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ניתק תושבות הוא משלם ביטוח לאומי כמו ישראלי רגיל בקיזוז ביטוח לאומי ששולם בחו"ל בהנחה ויש אמנה למניעת כפל ביטוח לאומי.

לדוגמא הוא מרוויח 50,000 יורו בשנה שזה יוצא בערך 200,000 שקל הוא יהיה אמור לשלם ביטוח לאומי + מס בריאות כמו ישראלי רגיל מינוס ביטוח לאומי ששולם בחו"ל.

אם הוא נמצא במדינה שאין אמנה למניעת כפל ביטוח לאומי כמו ארה"ב הוא משלם כפל מס.

כמובן הכל בהנחה ונפתח דיון שומה ונקבע שהוא תושב ישראל לצרכי מס. (ביטוח לאומי שואבים מידע ממס הכנסה)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמובן הכל בהנחה ונפתח דיון שומה ונקבע שהוא תושב ישראל לצרכי מס. (ביטוח לאומי שואבים מידע ממס הכנסה)

התהליך מתחיל מרשות האוכלוסין וההגירה. ביטוח לאומי/מס הכנסה יבקשו ממנו להציג מסמך על תאריכי כניסה/יציאה מהארץ ועל סמך מסמך זה ניתן להוכיח כמה זמן האזרח שהה בחו"ל.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק חשוב לשים לב שאמנת מס לרוב אומרת שאתה לא משלם כפל מס, אבל תודות למדיניות הישראלית בלאו הכי המיסוי בישראל בד"כ גבוה יותר (לאנשים בפרופיל רילוקיישן) ולכן מס הכנסה יכולים לדרוש את ההפרש.

בנוסף חשוב לציין שמי שעובר לארה"ב יכול לקזז מסים פדרליים, אבל לא סטייט - ולכן כן עלול להיווצר מצב של מיסוי אגרסיבי עוד יותר מהארץ (לדוגמא מיסוי ישראלי מלא+ 10% סטייט במקום כמו קליפורניה).

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...