Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

בית מעריב

Buki
שימו לב! השרשור הזה בן 1409 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

עוד שבועיים לא ישאר ממנו כלום.

"בית מעריב" שבצומת הרחובות יצחק שדה-דרך בגין (דרך פתח תקווה)-לינקולן-קרליבך, מבנה הסטורי בן כ 65 שנה נהרס לטובת פינוי מקום למגדל משרדים.

בבית מעריב מאז בנייתו ועד לפני כמה שנים שכנה מערכת העיתון "מעריב". המבנה היה בצורת משולש, צלע אחד ברחוב קרליבך והשני בדרך פתח תקווה. החזית הקעורה פנתה לכיוון הצומת.

אולי לא המבנה הכי יפה בעולם אבל כן מבנה מיוחד, אחד מהסמלים של העיר ושל האכיטקטורה של שנות ה 50. חבל מאד שלפחות את החזית לא שמרו, אפשר היה לשלב אותה עם המגדל החדש שיבנה...

עברתי שם היום ואת התחושה שלי מנסה להעביר כאן.

תמונת רפרנס, הצלם שי דוד.

בית מעריב.jpg

מבט מכיוון דרך בגין.

1.jpg2.jpg3.jpg8.jpg10.jpg

מכיוון יצחק שדה.

9.jpg

מהגשר הזמני שמעל צומת מעריב.

4.jpg7.jpg

מפינת לינקולן-קרליבך.

6.jpg5.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למען האמת, אין לי יותר מדי סנטימנטים לארכיטקטורה ה "אנחנו מדינה חדשה וחייב שיהיה פה בניין מהר בלי קשר לאיך שהוא נראה" של שנות ה 50, בעיקר כי יש לנו יותר ממספיק ממנה.

עם זאת, יש בתל אביב בערך מיליון וחצי מבנים היסטוריים מכוערים פי טריליון, איתרע מזלו של בית מעריב שהוא על פיסת נדל"ן מבוקשת יותר משלל התפלצות שממלאות את העיר, מבין האחרים מסגנון דומה כנראה שמדובר בהחלט ברע במיעוטו, ואולי פיסה שהיה שווה להשאיר פה (במידה ומספיק מהאחרים היו מפונים מיידית משדה הראיה שלנו)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

את תל אביב בנו בשנים הכי עניות של המדינה.

את רוב העיר אפשר להרוס בלי לחשוב פעמיים.

את רחוב הרצל בנו משפחות עשירות הגיעו לארץ לפני יותר מ 100 שנה, הבניינים שם מיוחדים.

כל דבר שנבנה בין קום המדינה ועד שנות ה 80 אפשר להרוס חופשי.

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שזה היה מבנה די מיוחד עם ערך היסטורי שהזכיר את תל אביב של "פעם". במקומו יבנו עוד מגדל סתמי שאולי יראה מאוד מרשים ב-2-3-8 השנים הראשונות, אבל אחר כך יבנו עוד מגדלים והמגדל הזה יהפוך לסתם עוד מגדל.

לדוגמא הרסו את גימנסיה הרצליה בשביל לבנות את מגדל השלום. אם היו משמרים אותה הגימנסיה הייתה הופכת לפנינה תיירותית בלב תל אביב. מגדל השלום, מצד שני, הפך עם השנים לעוד מגדל סתמי בתל אביב.

מבחינות רבות אנחנו מתנהגים כמו הסינים. די עצוב.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גימנזיה הרצליה זה דבר אחד, ובית מעריב זה דבר אחר.

אין לי שום סנטימנטים לבית מעריב. יש מספיק מבנים יפים ממנו מתקופתו בת"א שמצבם טוב יותר והם ראויים לשימור.

להגיד שאפשר להרוס כל דבר שהוקם בין קום המדינה לשנות השמונים זו הגזמה פראית לצד השני.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צריך לסמן בכל עיר 2-3-4 בניינים חשובים מכל תקופה אדירכלית (בישראל אמצע שנות ה 50 עד סוף ה 60 היו תקופה אדריכלית אחת. המדינה לא ממש טרחה להתקדם בתחום זה) ופשוט להשמיד את השאר, גם לטובת שטחים, וגם מהסיבה הפשוטה שרוב הבניינים מלפני אמצע שנות ה 80 מכוערים ללא תקנה. (מבט אחד על מנהל ההנדסה/בתי ההסתדרות בתל אביב או על בניין "אגד" הישן בחיפה ישכנעו כל נופש תעוה שעוד חושבת אחרת...)

זו דעתי לפחות. אחרי מבט אובייקטיבי ככל הניתן על ערים באירופה ובמזרח, כולל שכונות המגורים הקטנות, לא מרכזי העיר ההיסטוריים/חדשים ונוצצים אני יכול להגיד בבטחון מלא:

תכלס, הערים בישראל מכוערות רצח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הערים בישראל מכוערות כי רוב הבנייה החדשה בישראל היא בנייה בסגנון cookie cutter תוכניות העתק - הדבק בלי מקוריות ומחשבה.

בניין אגד בחיפה ובית ההסתדרות בתל אביב עוצבו בסגנון ברוטליסטי. אם הסגנון לא לטעמך זה בסדר גמור. אני לדוגמא לא מבין מה לעזאזל אנשים רואים ביצירותיו של פיקסו. מה לעשות. לא מתחבר אליהן. זה לא אומר דבר על הערך.

צריך להפעיל הרבה מאוד שיקול דעת כאשר בוחרים להרוס מבנה שאינו cookie cuter ואני ממש לא בטוח שמישהו בישראל חושב על זה יותר מידי. לדוגמא הקריבו את גימנסיה הרצליה על מזבח שוק הנדל"ן התל אביבי והיום במקום פנינה אדריכלית בלב תל אביב קיבלנו עוד מגדל סתמי.

כנ"ל לגבי בית מעריב. האם באמת היו צריכים להרוס אותו כליל? אולי לשפץ ולהרחיב? אולי לשלב חלקים ממנו בפרויקט החדש?

צריך לחשוב ואני לא בטוח שחושבים. רוצים להרוויח כסף מנדל"ן ולעזאזל עם כל השאר. בדיוק כמו בסין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום,

בחלק מהמקרים, אם לא ברובם, שימור החזית ובנייה של "חדש על ישן", הכוללת תוספת קומות ויח"ד על הקיים, גורמת לאיבוד אופיו של המבנה כמעט לחלוטין.

במקרים כאלו, ומבלי להתייחס לבית מעריב (עקב ניגוד עניינים), עדיף להרוס את המבנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

לי אישית עצוב על מבנים כאלה שנהרסים. הם לא צריכים להיות אייקוניים מדי, הם לא צריכים להיות יפים מדי,

הם פשוט ציירו פנים של עיר עשרות שנים ועכשיו מוחקים אותם בשביל עוד בולבול אדיר מימדים עם חניון תת קרקעי

שיופצץ במאות מכוניות שהן בתורן יפציצו עוד את הכבישים החנוקים של תל אביב.

לא אוהב התחדשות עירונית מאסיבית וחסרת חן כזו.

עם מגדל שלום יש לי יחסים מעורבים. בתור ילד מהצפון, לבוא לבקר במוזיאון השעווה ובלונה פארק המיניאטורי שהיה שם, היה חוויה.

שלא לדבר על לעלות לגג או לקומות העליונות של מגדל כזה גבוה (שנות ה-80, כן?).

כשבגרתי והפכתי קצת לחובב ארכיטקטורה והבנתי על מה הוא דרך כדי להיבנות, הוריד לי ממנו. עשה לי רע שכבר אז זה התחיל.

עריכה אחרונה על ידי itaysamurai

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לדעתי חן מסוים למגדל שלום.

אבל לרוב הבניינים בתל אביב כנראה אכן אין שום ערך היסטורי, ויותר חשוב לשמר את התכנון הכללי של העיר (שדרות, רחובות מסחריים ראשיים וכו׳). את רוב הבניינים אפילו עדיף להרוס.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
חבל שהורסים פיסת היסטוריה בשביל כרישי נדל"ן.
אפשר להגיד את זה על כל דבר שמעלה רגשות נוסטלגיה. בפועל כנראה שאנשי מקצוע מתחום השימור קבעו שאין לבניין הזה ערך היסטורי משמעותי חוץ מזה שמתנוסס עליו שם של עיתון כושל. יש המון מבנים בישראל מאותו סגנון אדריכלי ולמיטב ידיעתי אין שם איזה עיצוב מיוחד שלא מופיע באף מקום אחר. במקרים מסויימים, אם לא הורסים ובונים חדש זה פשע כלפי העיר. למנוע מתושבים פיתוח וצמיחה לטובת חורבה שתקועה באמצע החיים והדבר הכי מועיל שהיא יכולה לשמש זה לפרוייקטים דמיוניים של סטודנטים לאדריכלות.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הערים בישראל מכוערות כי רוב הבנייה החדשה בישראל היא בנייה בסגנון cookie cutter תוכניות העתק - הדבק בלי מקוריות ומחשבה.

ברוב הערים זה ככה.

בניין אגד בחיפה ובית ההסתדרות בתל אביב עוצבו בסגנון ברוטליסטי. אם הסגנון לא לטעמך זה בסדר גמור.

נכון. ודווקא לגבי בניין אגד בחיפה התחלתי להסתכל מנקודת מבט שונה. בהחלט אפשר להשאיר אותו, רק עם קצת שיפוץ ותיכנון של האיזור סביבו.

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש המון מבנים בישראל מאותו סגנון אדריכלי ולמיטב ידיעתי אין שם איזה עיצוב מיוחד שלא מופיע באף מקום אחר.

גם למבנים במושבת שרונה (רחוב קפלן) שהוגדרו לשימור ושופצו אין ערך אדריכלי מיוחד וגם להנגר של בית המכס בתחנת רכבת (לשעבר) תל אביב דרום שהוגדר מבנה לשימור ולא שופץ אין ערך אדריכלי.

אבל יש ערך הסטורי, לפעים רק זה מספיק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...