Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם תוכן full hd בטלוויזיה 4k בהכרח נראה רע?

Shay_u
שימו לב! השרשור הזה בן 1598 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ממש לא. נכון לכתיבת שורות אלה, 99% מהטלוויזיות החדשות הן 4K

בעוד ש-95% מהתכנים הם ב-full hd. או בקיצור, זה המצב הטבעי של כל טלוויזיה מודרנית.

במרחקי צפייה נפוצים כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל, ובכל מקרה אין בעיית איכות.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבדל אני בהחלט מרגיש באיכות בין 4K ל- FULL HD (ב-NETFLIX למשל).

גם FULL HD נראה טוב.

720P תראה בצורה סבירה ותוכן ברזולוציית SD אתה תראה משמעותית פחות טוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מילא ההפרש במחיר, בגדלים הנפוצים כיום - 55״ ומעלה - אתה בכלל לא מוצא טלוויזיות full hd.

שזה די אבסורד לאור העובדה שאף אחד לא מבחין בהבדל.

אגב, ההבדל שמורגש בנטפליקס, למשל, לא נובע רק מהשינוי ברזולוציה - אלא בעיקר בגלל שה-full hd של נטפליקס הוא (יחסית!) מפוקסל רועש ובאיכות בינונית בהשוואה ל-full hd לא מכווץ ב-bit rate נורמלי.

במילים אחרות, יש full hd בדרגות כיווץ שונות, ויש 4k בדרגות כיווץ שונות.

ה-bit-rate של בלו-ריי ממוצע ב-full hd ינוע בסביבות 20-22mbps, ואילו ה-bit rate המקסימלי שנטפליקס מספקים ב-full hd הוא... 6mbps.

ורק כדי לחדד את האבסורד, ה-bit rate המקסימלי התיאורטי שנטפליקס מספקים ל-4k הוא... 16mbps,

עדיין מספר נמוך יותר ממה שדיסקים בני 10 של בלו-ריי מספקים ברזולוציה של full hd.

אז נכון שהקידודים של היום משתפרים ללא הרף, אבל עדיין יש פה מגבלה פיזיקלית של פשוט פחות מידע.

עד כמה זה מפריע? פה זה כבר תלוי באוכלוסיה. :-)

עריכה אחרונה על ידי hans

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי,

השאלה בכותרת.

ואם יש סיכון כזה, איך מוודאים שלא נופלים על טלויזיה כזאת בזמן רכישה?

תודה

בכלל לא, והתשובה מאוד פשוטה.

רזולוציית 4K (שהיא 3840x2160) היא בדיוק פי 4 מ-FHD (שהיא 1920x1080, פי שניים לרוחב ופי שניים לגובה) לכן כשאתה צופה בתוכן FHD בטלוויזיית 4K, כל 4 פיקסלים מציגים למעשה את אותו צבע. בטלוויזיית FHD באותו גודל, כל פיקסל יהיה פי 4 יותר גדול אז איכות התמונה בתוכן FHD תהיה בדיוק אותו דבר בין שתי הטלוויזיות (בהינתן שכל הפרמטרים האחרים זהים כמובן).

מאותה סיבה במסכי 1440p שנפוצים בטלפונים, רצוי לצפות בתוכן 1440p ולא 4K או FHD, כי ה-scaling עובד פחות טוב.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תצוגה של תוכן באיכות נמוכה יותר מהאיכות ה"טבעית" של הטלוויזיה (או המסך) היא לא טבעית, היא נקראת Scaling.

וזה לא פשוט כמו שמצטייר פה, לדוגמה זו אחת הקטגוריות שבודקים בביקורות מסכים ב-Rtings.

כמה טוב מתמודדת הטלוויזיה עם תוכן כניסה שהוא 480p, 720p, 1080p, 4K עד כמה שרלוונטי.

נניח לא נתקלתי בטלוויזיות שעושות את ה-Scaling ממש גרוע, אבל כן נתקלתי בכאלה שעושות את זה יותר/פחות טוב.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ענייני איכויות של scaling שייכים לעבר. כל עוד תאכיל אותה כמו שצריך ב-fhd ומעלה, גם הטלוויזיות הפשוטות יעשו את זה בצורה טובה.

מי שינסה למדוד היום איך נראה 720p או 480p בטלוויזיה פשוט מבזבז את זמנו על שטויות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מזמן העלתי את הנושא בשרשור אחר על טלווזיות.

עקרונית, FHD יכול להראות פחות טוב בטלווזיית 4K, אבל במותגים טובים לא יהיה הבדל ממסך שזו הרזולציה הטבעית שלו.

אגיד יותר מזה - בתכנים כמו אנימציה (שקל להמיר לווקטורים) שלא כוללים המון פרטים, התוכן יכול להראות אפילו טוב מאשר על מסך FHD, כמובן כתלות בביצועי מעבד התמונה של הטלווזיה.

כמו שm3x אמר, זה מסוג הדברים שבודקים ב rtings.

הנה דוגמא לבחינה של טלווזיה של סמסונג ברמת כניסה. בערך באמצע יש ציונים לגבי יכולות Upscaling. גם תכני 480p קיבלו ציון טוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגיד יותר מזה - בתכנים כמו אנימציה (שקל להמיר לווקטורים) שלא כוללים המון פרטים, התוכן יכול להראות אפילו טוב מאשר על מסך FHD, כמובן כתלות בביצועי מעבד התמונה של הטלווזיה.

ווקטורים הם בהגדרה לא פיקסלים, לכן ברור שהם יראו טוב יותר על מסך עם רזולוציה גבוהה יותר, כי הם יומרו לרזולוציה גבוה יותר.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא כל כך הבנתי מה אתה מנסה לומר.

זה היה בהמשך לתוכן ברזלוציית FHD - והוא כמובן לא ווקטורי, לכן זה בכלל לא ברור שהוא יראה טוב יותר על מסך ברזולוציה גבוהה יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ווקטורים (איורים/אנימציה שמתוכננים ככאלה) הם לא פיקסלים, הם נוסחאות שהתוכנה ממירה לפיקסלים בהתאם לרזולוציה הנדרשת באותו רגע, לכן אם אתה צופה בהם על מסך 4K הם ייראו יותר טוב מאשר על מסך 1080P, כי הוא מומרים לרזולוציה המובנית של המסך. אז הם לא רלוונטיים לדיון, שאני מניח שזה בעצם מה שניסיתי להגיד, אני חושב :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה מתעלם לגמרי מהמקור. לא המקור של המקור שנמצא בתוכנה של האנימטור של פיקסר,

אלא המקור שהוא קובץ mpeg-4. ב-mpeg הכול שמור בצורה מורכבת של ריבועים ומשטחים וכיו״ב (תקצר היריעה!!!)

ואין שם שום וקטורים. זאת אומרת, יש, אבל לא כמו שאתה חושב.

וכרגיל וכצפוי, כולם ללא יוצא מהכלל מתעלמים מהפיל הוורוד שבחדר שנקרא bit rate,

וגורם לריבועים מרצדים של צבעים כהים גם ב-4k.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

bit rate לא כ"כ רלוונטי לעניין השאלה שנשאלה.

אפשר לשים תוכן 4K ב-Bit rate נמוך שייראה רע למרות שזו הרזולוציה הטבעית של מסך 4K.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה מתעלם לגמרי מהמקור. לא המקור של המקור שנמצא בתוכנה של האנימטור של פיקסר,

אלא המקור שהוא קובץ mpeg-4. ב-mpeg הכול שמור בצורה מורכבת של ריבועים ומשטחים וכיו״ב (תקצר היריעה!!!)

ואין שם שום וקטורים. זאת אומרת, יש, אבל לא כמו שאתה חושב.

וכרגיל וכצפוי, כולם ללא יוצא מהכלל מתעלמים מהפיל הוורוד שבחדר שנקרא bit rate,

וגורם לריבועים מרצדים של צבעים כהים גם ב-4k.

אבל דיברו על אותו תוכן על טלוויזיית 1080 מול 4K, אז אין שום קשר לביטרייט כי הנחת המוצא היא שכל עוד מדובר באותו תוכן (יעני אותו קובץ, לא אותו פרק של סאות'פארק) אז גם הבירייט זהה.

MPEG זה לא קובץ ווקטורי (אלא Motion Jpeg) אז הוא בכלל לא קשור למה שאני ועוגה דיברנו עליו (או ניסינו, או ניסיתי. כבר לא לגמרי סגור על מה היה שם).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...