Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

התחבורה הציבורית בדרך ללא מוצא: מחסור חמור באוטובוסים ובנהגים.

ariel000
שימו לב! השרשור הזה בן 1589 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5631046,00.html#autoplay

[h=2]יותר מ-2,000 אוטובוסים ו-3,000 נהגים חסרים, הרכש תקוע בסבך משפטי ומשרדי התחבורה והאוצר מגלגלים אחריות. בינתיים הפקקים מתארכים והפתרונות מחכים ליישום. יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים מזהיר כי הנהגים עובדים יותר והסכנה לתאונות גוברת. תמונת מצב מדאיגה[/h]

עם ההחמרה במצב הפקקים, שהובילה לפתיחת נתיבים שיתופיים שיעילותם שנויה במחלוקת, מופנה שוב הזרקור להזנחה החריפה בתחבורה הציבורית בישראל. לפי גורמים במשרד התחבורה ששוחחו השבוע עם ynet, בישראל חסרים כיום יותר מ-2,000 אוטובוסים ולא פחות מ-3,000 נהגים כדי לספק שירות סביר. במשרדי התחבורה והאוצר מגלגלים אחריות אלו על אלו, רכש האוטובוסים תקוע בדיונים משפטיים ונוסעי הרכב הפרטי נותרים שוב ללא אלטרנטיבה ראויה.לכולם ברור שכדי לייצר תחבורה ציבורית יעילה, שתגרום לאנשים לזנוח את הרכב הפרטי, יידרשו יותר אוטובוסים בתדירות גבוהה יותר. עשרת אלפים אוטובוסים משרתים את הציבור. בשנה הקרובה היו אמורים להצטרף עוד 2,100 אוטובוסים, אבל זה יקרה רק אם יימצא מוצא לפקק הבירוקרטיה ולחילופי ההאשמות. על-פי גורם במשרד התחבורה, בשל המצוקה התקציבית לא הועברו השנה למשרד התחבורה כ-200 מיליון שקלים שמועברים מדי שנה לתוספות נסיעה - כלומר יצירת עוד נסיעות בקווים מבוקשים. השנה, כך על פי הגורם, קוצץ התקציב ל-80 מיליון שקלים בלבד, וגם הם כלל לא הגיעו לידי המשרד. מנגד, במשרד האוצר מתכחשים למספרים הללו. שם סיפרו ל-ynet כי אין קשר בין העברות הכספים לבין המשבר בהקמת ממשלה. "הסכומים סוכמו בינואר 2018", אמר גורם במשרד. "העברנו 180 מיליון שקלים, כש-100 מיליון מהם הופנו לטובת ערים שבהם יש מיעוטים על פי החלטת ממשלה". הגורם הוסיף כי צפויים שינויים רבים לטובה בכל הקשור לתקציב, וכי בירושלים למשל יוכפל מספר האוטובוסים.

[h=3]יהיו נת"צים, אבל מה עם אוטובוסים?[/h]

המחסור הקיים באוטובוסים ובנהגים צפוי רק להחריף בעוד שלוש שנים, כאשר פרויקט "מהיר לעיר" (נתיבי תחבורה ציבורית בערים במרכז) יחל לפעול ב-17 עיריות במרכז. ההסכמים עם העיריות כבר חתומים, והעבודות יצאו לדרך.

לא פחות מ-2,100 אוטובוסים חדשים, שהיו אמורים להיכנס לעבודה בשבעה אשכולות שונים בארץ, לא החלו לנסוע בשל סכסוך משפטי על גובה רכש הגומלין בין המדינות שמהן מיובאים האוטובוסים (בעיקר פולין וסין) לבין ישראל. עד 2011 רוב מוחלט של האוטובוסים הורכבו בארץ על שלדה שיוצרה בחו"ל. ההרכבות בוצעו על ידי "הארגז" ו"מרכבים". כשהחל הרכש מחו"ל דרשה המדינה לבצע רכש גומלין של 35% בישראל. היבואנים עתרו בשנים האחרונות לבג"ץ בנושא, ובית המשפט טרם הכריע. העיכוב במכרזים מוביל לכך שלא נכנסים אוטובוסים חדשים, ואין גידול בשירות שהובטח באשכולות השונים ברחבי הארץ. גם אם בדרך פלא ייפתר הפלונטר המשפטי הזה והאוטובוסים החדשים יעלו על הכבישים, אין רבים כל כך שיקפצו על המשרה ויוכלו לנהוג בהם. במשרד התחבורה מודים כי חסרים לא פחות מ-3,000 נהגים ב-17 חברות התחבורה הציבוריות שפועלות במדינה. כעת עובדים בחברות הללו כ-15.5 אלף נהגים מתוך 59 אלף מחזיקי רישיונות נהיגה על אוטובוסים. ההערכות מדברות על כך שיש מספר זהה של נהגים שעובדים בחברות הפרטיות, מה שעדיין מותיר אותנו עם 20 אלף נהגים שפשוט מסרבים למלא את השורות. יערה צעירי, רכזת פניות ציבור בארגון "15 דקות", אמרה באולפן ynet כי "יש פה פלונטר. אם משפרים את התנאים של הנהגים, אם פותרים את בעיית המחסור באוטובוסים - אפשר לשפר את זה כבר בטווח הקצר. צריך להוסיף אוטובוסים ונהגים שיפעילו את השירות הזה. לא מדובר בפתרונות שהם מאוד-מאוד יקרים אלא בפתרונות שאפשר לעשות אותם עם מדיניות נכונה. יש כיום בעיה של מדיניות בתחום הזה".

[h=3]הנהגים מדלגים בין חברות[/h]

בדיון שנערך לאחרונה אצל מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר אייל סיפרו גורמי המקצוע כי חסרים להם באופן מיידי 1,100 נהגים, וכי יש עוד כ-1,200 נהגים שאוחזים בהגה, אך לשיטתם אינם ראויים לתפקיד. הסיבות לחוסר ההתאמה רבות - החל משירות ברמה ירודה ועד לעבירות תנועה. הצרה, כפי שנאמר השבוע במסדרונות המשרד, היא שיש מחסור בנהגים, ולכן כל אחד שמוכן לעבוד נלקח לעבודה - גם אם רק עזב חברה מתחרה בשל בעיות משמעת או תעבורה. בשנים האחרונות ניסו במשרד התחבורה לגרום לעוד נהגים להצטרף לענף האוטובוסים. תנאי השכר עלו ל-44 שקלים בשעה, קרן ההשתלמות גדלה וכך גם המענקים על הכשרת נהגים חדשים, אך כל אלו הביאו לעלייה קלה מאוד במספר הנהגים בשוק.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 99
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אני מרגיש את זה על בשרי. ואני תמיד אומר, לפני שמדברים על תח"צ בשבת, קודם כל שביום חול התח"צ תפעל כמו שצריך.

אם ברכב לוקח לי להגיע לעבודה 18 דקות ובאוטובוס שעה ואפילו שעה וחצי, אז המצב כאן בכלל לא תקין ואפילו קטסטרופלי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנהגים מרוויחים טוב, הבעיה שאין מספיק נהגים וגם אלו שכרגע עובדים בתח"צ סובלים מאוד מאלימות של נוסעים ועובדים המון שעות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם דיעה אישית שלי.

בתור נהג משאית לשעבר.

אני חושב שלא הייתי מתנגד לעבוד בתור נהג אוטובוס, א-ב-ל...אני לא רוצה קשר עם הנוסעים.

אני רוצה שיהיה כמו באירופה, הנהג נמצא בתוך קופסא, לנוסע אין גישה אליו והנהג גם לא משמש בתור בנק\סוכן מכירות.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם דיעה אישית שלי.

בתור נהג משאית לשעבר.

אני חושב שלא הייתי מתנגד לעבוד בתור נהג אוטובוס, א-ב-ל...אני לא רוצה קשר עם הנוסעים.

אני רוצה שיהיה כמו באירופה, הנהג נמצא בתוך קופסא, לנוסע אין גישה אליו והנהג גם לא משמש בתור בנק\סוכן מכירות.

בדיוק. נהג לא צריך להיות קופאי, אפילו אם כל התשלום מתבצע רק דרך רב קו כמו שקורה כרגע בגוש דן.

אידיאלית הייתי גם מחזיר את התשלום במזומן, פשוט דרך מכונה במקום אצל הנהג, אבל זה רק אני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיוק. נהג לא צריך להיות קופאי, אפילו אם כל התשלום מתבצע רק דרך רב קו כמו שקורה כרגע בגוש דן.

אידיאלית הייתי גם מחזיר את התשלום במזומן, פשוט דרך מכונה במקום אצל הנהג, אבל זה רק אני.

בנוגע לתשלום במזומן.

בעיקרון, בקו 189 בין ת"א לבת-ים יש מכשיר לתשלום הן באשראי והן במזומן.

אולם, מכשיר זה לא מחזיר עודף.

זה קורה עקב חוק ערקאי מתקופת המנדט שאומר כי אסור לשים מכונה שמחזירה כסף, ברכב שזז, קרי אוטובוס.

אז אתה די תקוע, כי אם אין לך אשראי ויש לך נגיד 10-20 שקל, אתה לא תקבל עודף.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם נהגים ירוויחו טוב ולא יעבדו משמרות ארוכות, אז יהיה יותר ביקוש.

הם מרוויחים לא רע. אבל תשמע זו עבודה קשה עם הרבה לחץ ואחריות. הרבה אנשים מעדיפים לשבת עם לפטופ באבטחה תמורת 35 שקל לשעה מאשר לנהוג באוטובוס תמורת 50 שקל.

לפחות הורידו מהנהג את הצורך להתעסק עם כסף. זה צעד בכיון הנכון. בשלב הבא חייבים לסגור את הנהג בתא זכוכית משוריינת בשביל להגן עליו מכל חולי הנפש שמסתובבים במדינה הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באוטובוסים העירוניים הבעיה נפתרה, בגלל שיש תעריף אחיד.

הבעיה היא בקוים הבינעירוניים ששם יש תעריפים שונים בין כל מקום.

נסיון לאחד תעריפים לכל איזור שתוכננה ברפורמת התעריפים (שיהיה מחיר זהה לכל המפעילים) עדין בהקפאה.

קאליפרים צהובים בגודל של הטוסטר שיש לאמא שלי במטבח

ודיסקים בגודל של מגש פיצה .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנוגע לתשלום במזומן.

בעיקרון, בקו 189 בין ת"א לבת-ים יש מכשיר לתשלום הן באשראי והן במזומן.

אולם, מכשיר זה לא מחזיר עודף.

זה קורה עקב חוק ערקאי מתקופת המנדט שאומר כי אסור לשים מכונה שמחזירה כסף, ברכב שזז, קרי אוטובוס.

אז אתה די תקוע, כי אם אין לך אשראי ויש לך נגיד 10-20 שקל, אתה לא תקבל עודף.

בעבר הרחוק הותקנו מכונות שתייה אוטומטית באוטובוסים.

גם בבאר שבע הם לא מחזירים עודף ולא מאפשרים להטעין רב קו במזומן, כדי להקטין את תדירות הריקון ולחסוך כסף.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באופן אישי לא הייתי מוכן להיות נהג אוטובוס כ"כ בקלות. היה צריך לשלם לי הרבה מאוד כסף בשביל להיות מוכן

עם כל התנועה הצפופה, נהגים שנדחפים לנהג, נוסעים עם התנהגות לא לעניין. לא מכיר הרבה אנשים שיסכימו לזה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני נהג באגד שנתיים כמעט, עושה בעיקר קווים עירוניים ואני יכול להגיד לכם שהמצב כרגע על הפנים מהבחינה של תנאי העבודה ולא העבודה עצמה, מתרגלים לאנשים הלא כל כך נחמדים שעולים איתי או לזה שיש פקקים כמעט בכל שעות היום או לזה שאני עדיין מתעסק עם כסף.

נתחיל מזה שאם משובץ לי אוטובוס בן פחות מ10 שנים, ואללה זכיתי כי זה כמעט ולא קורה. האוטובוסים בצי מיושנים, מי שמקבל את החדשים הם הוותיקים או המקורבים, זה מובן מאליו וזה בסדר, אבל רבאק לנסוע במכונה שנוצרה ב2004 זה לא כיף וזה מוציא את החשק לעבוד, גם ככה העבודה לא קלה. האוטובוסים האלה לפחות פעם בשבוע במוסך, לפעמים אין אוטובוסים זמינים בשביל להתחיל את הקו איתם ואז עד שמקבלים אני כבר יוצא באיחור והנה הלכה ההפסקה שלי.

שנית, שעות עבודה ושכר, השכר הוא לא רע אבל בהחלט מגיע לנהגים יותר. היום אי אפשר לעבוד יותר מ12 שעות כנהג בתחבורה ציבורית כי זה לא חוקי (מקפידים על זה בחברות הגדולות). הבעיה כאן כמו שהוזכר בכתבה שפשוט אין כמעט אנשים שרוצים לעבוד בתחום ועובדים חדשים פורשים מהר אחרי שראו שזה לא מתאים להם. מי שאוכל אותה בסוף זה הנהגים שאין להם ברירה אלא לעבוד לפחות פעמיים בשבוע 12 שעות בשביל למלא חוסרים וזה לא קל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמעתי תגובה של אחד מהנהגים

אומר שהרבה ימי עבודה זה התחלה ב5:00, סיום ב9:00, והתחלה חוזרת ב14:00 עד בערך 22:00 או 23:00

בקיצור שגרת עבודה ממש לא אידיאלית. זה אכן ככה או שהמשמרות הם משמרות רציפות?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני נהג באגד שנתיים כמעט, עושה בעיקר קווים עירוניים ואני יכול להגיד לכם שהמצב כרגע על הפנים מהבחינה של תנאי העבודה ולא העבודה עצמה, מתרגלים לאנשים הלא כל כך נחמדים שעולים איתי או לזה שיש פקקים כמעט בכל שעות היום או לזה שאני עדיין מתעסק עם כסף.

נתחיל מזה שאם משובץ לי אוטובוס בן פחות מ10 שנים, ואללה זכיתי כי זה כמעט ולא קורה. האוטובוסים בצי מיושנים, מי שמקבל את החדשים הם הוותיקים או המקורבים, זה מובן מאליו וזה בסדר, אבל רבאק לנסוע במכונה שנוצרה ב2004 זה לא כיף וזה מוציא את החשק לעבוד, גם ככה העבודה לא קלה. האוטובוסים האלה לפחות פעם בשבוע במוסך, לפעמים אין אוטובוסים זמינים בשביל להתחיל את הקו איתם ואז עד שמקבלים אני כבר יוצא באיחור והנה הלכה ההפסקה שלי.

שנית, שעות עבודה ושכר, השכר הוא לא רע אבל בהחלט מגיע לנהגים יותר. היום אי אפשר לעבוד יותר מ12 שעות כנהג בתחבורה ציבורית כי זה לא חוקי (מקפידים על זה בחברות הגדולות). הבעיה כאן כמו שהוזכר בכתבה שפשוט אין כמעט אנשים שרוצים לעבוד בתחום ועובדים חדשים פורשים מהר אחרי שראו שזה לא מתאים להם. מי שאוכל אותה בסוף זה הנהגים שאין להם ברירה אלא לעבוד לפחות פעמיים בשבוע 12 שעות בשביל למלא חוסרים וזה לא קל.

א. מבחינת שעות עבודה, הדבר תופס לגבי נהגי משאיות גם כן.

ב. מבחינת ציוד חדש, זה בכל חברה, הבכירים והותיקים מקבלים קודם/הכי חדש.

היה לי חבר שלא מצא עבודה במחשבים והלך לעבוד בתור נהג אוטובוס.

ראיתי את התחנת יציאה שלו.

לקחו מכולה ועשו ממנה כאילו משרד, הביאו תא שירותים חיצוניים.

אומר לי שלפעמים אין לו ה9סקה, כי הוא מסיים קו ובגלל הפקקים, חייב לעלות על קו נוסף בשביל להספיק.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמעתי תגובה של אחד מהנהגים

אומר שהרבה ימי עבודה זה התחלה ב5:00, סיום ב9:00, והתחלה חוזרת ב14:00 עד בערך 22:00 או 23:00

בקיצור שגרת עבודה ממש לא אידיאלית. זה אכן ככה או שהמשמרות הם משמרות רציפות?

כן יש דבר כזה, באים עושים "ראש בוקר" שזה עבודה בבוקר בשעות השיא.. חוזרים הביתה ואז שוב לעבודה אחרי צהריים להמשך. יש כאלה שחוזרים לישון ויש כאלה שעושים את הסידורים שלהם בחלון הזה. וכמובן יש משמרות רציפות רגילות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1589 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...