Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שכירת שירותי עוזרת בית המגדירה עצמה כעוסק פטור - איך להמנע מצרות בעתיד?

A_lex
שימו לב! השרשור הזה בן 1596 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כרגיל כשאני נתקל בסוגיה שאני לא מצליח למצוא לה תשובה חד משמעית אני פונה למוח-כוורת של הפורום :wink:

לראשונה בחיינו אנו עומדים לקחת מנקה לבית. מכיוון שאני מודע לצרות האפשריות של העסקה בשחור, היה לי מאוד חשוב לקחת מישהי שתסכים לעבוד מסודר כולל פנסיה, בט"ל וכו'. בעבר, כשלקחנו מטפלת לילדים (שעבדה כמעט במשרה מלאה) שילמנו כנ"ל וחישבנו ימי חופש.

כעת קיבלנו המלצה על מנקה, התקשרנו אליה ואמרנו שחשוב לנו שההעסקה תהיה מסודרת. בתגובה היא אמרה שהיא מוגדרת כעוסק פטור ודואגת לעצמה לכל העניינים האלו. בהתחלה קפצנו מאושר - גם העסקה מסודרת וגם נחסך מאיתנו כאב ראש :inlove:... אבל אז קראתי קצת קצת באינטרנט ואני מודה שקצת נבהלתי... נראה שהסיכום הזה עלול לא להיות תקף מבחינה משפטית והיא עלולה להחליט יום אחד לתבוע אותנו בטענה שהתקיימו יחסי עובד-מעביד, ולדרוש תשלום רטרואקטיבי של הנ"ל ועוד.

אשמח לשמוע (ועדיף מניסיונכם ולא רק מההגיון) מה אפשר לעשות על מנת לכסות את עצמי?

האם צריך להחתים אותה על משהו? אם כן, האם יש נוסח מוכן שימנע הכרה ביחסי עובד-מעביד בהמשך?

או שאין איך להמנע מזה וניאלץ לקחת על עצמנו את כל הבירוקרטיה (שבנוסף גם בטח תייקר את העלויות מבחינתנו)?

אני יודע שזה נשמע קצת אהה..., אבל זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחריך :lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 60
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אם עבור כל פעם שהיא מנקה, היא מוציא לכם קבלה על שם עוסק פטור (ובדקתם שאכן יש לה עוסק פטור), לא צריכה להיות עם זה בעיה, כי זה כמו כל עסק שמוציא לך חש/קבלה עבור שירות שנתן לך.

הייתי מחתים אותה בכל זאת על מסמך שמצהיר מצידה שיש לה עוסק פטור והיא עובדת אצלך במסגרת העוסק והיא מבטחת את עצמה בביטוח לאומי ולא יהיה לה שום טענה כלשהיא כלפיך מעבר לתשלום השוטף שעליו היא מוציאה לך קבלה.

וכמובן דורש קבלה על כל ביקור ושומר אותה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. איך מוודאים שאכן יש לה עוסק פטור?

2. ההסבר במבחנים לקביעת יחסי עובד-מעסיק בקישור הבא נשמע מטריד:

https://www.kolzchut.org.il/he/%D7%A7%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%AA_%D7%A7%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9D_%D7%A9%D7%9C_%D7%99%D7%97%D7%A1%D7%99_%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93-%D7%9E%D7%A2%D7%91%D7%99%D7%93

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא משפטן, אבל עושה רושם שהחשש שלך מוצדק לחלוטין ושמתקיימים יחסי עובד-מעסיק מול עובדת משק בית באופן כללי. ראה דוגמה:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5269612,00.html

אני מציע לא להסכים להצעה הזו שעלולה לעלות לכם ביוקר בהמשך הדרך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל הסיפור של יחסי מעסיק ועוזרת בית בעייתי - כיוון שהמעסיק אינו נותן תלוש שכר, כיוון שהתשלומים נעשים במזומן וללא תיעוד וכיון שהרבה פעמים המעסיקים אים מודעים לחובותיהם (למשל מבחינת חופש שנתי בתשלום, דמי הבראה וכו'), ומצד שני, העוזרות עצמן אינן מעוניינות בכיבוד כל החובות - למשל תשלומי המעסיק לבט"ל - כדי שיוכלו לתבוע כל מיני קצבאות.

אפילו אם המעסיק משלם את כל חובותיו הוא עלול לעמוד בפני מצב של "הוכחה שאין לו אחות".

אישית אני מחזיק טבלת אקסל שבה רשום כל יום עבודה (או חופש) והתשלום, וכמובן משלם לעוזרת בט"ל ופנסיה. כאשר אמי פיטרה את העוזרת לאחר כ-10 שנות עבודה היא שילמה פיצויי פיטורין בסך כמה אלפי ש"ח, אחרי שקיזזה את דמי הפיצויים ששילמה לה לקרן הפנסיה.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עצם הוצאת קבלה על ידי עוזרת בית לא מונעת יצירת יחסי עובד - מעביד. תיאורטית בשלב כלשהו העובדת אכן יכולה להתהפך עליכם ולדרוש את מלוא הזכויות הסוציאליות כגון חופשה, מחלה, הבראה, פנסיה ופיצוי פיטורים ברטרו.

במקרים כאלה מסתכלים על מכלול הנסיבות של העסקת העובדת.

האם העובדת עבדה אצלכם באופן בלעדי?

האם העובדת הביאה חומרי ניקוי מהבית או השתמשה בחומרי ניקוי שלכם?

האם קבעתם לעובדי זמני עבודה?

האם פיקחתם על עבודת העובדת?

אם אתם רוצים לצמצם חשיפה תוודאו שיש לה לקוחות נוספים ותחתימו אותו על מסמך בו כתוב שהיא מודעת לכך שלא מתקיימים יחסי עובד מעביד וכל ההפרשות הסוציאליות וחובת התשלומים למוסדות הם באחריותה. בנוסף אני הייתי נמנע מתשלום במזומן. תשלמו בעברות בנקאיות, שיקים, ביט או לא יודע מה העיקר שיהיה paper trail.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא משפטן, אבל עושה רושם שהחשש שלך מוצדק לחלוטין ושמתקיימים יחסי עובד-מעסיק מול עובדת משק בית באופן כללי. ראה דוגמה:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5269612,00.html

אני מציע לא להסכים להצעה הזו שעלולה לעלות לכם ביוקר בהמשך הדרך.

מה הקשר לכתבה?!

בכתבה מדובר על העסקה "בשחור". כאן מדובר על מתן קבלות.

אפילו לא-משפטן יכול להבין את ההבדל...

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתוספת להודעה של הכימאי

כל הנכתב הוא אמת ויציב ועדיין תמיד ניתן לתבוע.

לכן עושים הסכם בכתב ובו ייכתב כי במקרה כזה במקום שכר שעתי של אנא עארף 50 ש"ח לשעה העובדת תהיה זכאית ל 25 ש"ח + כל הסוציאליות

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עצם הוצאת קבלה על ידי עוזרת בית לא מונעת יצירת יחסי עובד - מעביד. תיאורטית בשלב כלשהו העובדת אכן יכולה להתהפך עליכם ולדרוש את מלוא הזכויות הסוציאליות כגון חופשה, מחלה, הבראה, פנסיה ופיצוי פיטורים ברטרו.

במקרים כאלה מסתכלים על מכלול הנסיבות של העסקת העובדת.

האם העובדת עבדה אצלכם באופן בלעדי?

האם העובדת הביאה חומרי ניקוי מהבית או השתמשה בחומרי ניקוי שלכם?

האם קבעתם לעובדי זמני עבודה?

האם פיקחתם על עבודת העובדת?

אם אתם רוצים לצמצם חשיפה תוודאו שיש לה לקוחות נוספים ותחתימו אותו על מסמך בו כתוב שהיא מודעת לכך שלא מתקיימים יחסי עובד מעביד וכל ההפרשות הסוציאליות וחובת התשלומים למוסדות הם באחריותה. בנוסף אני הייתי נמנע מתשלום במזומן. תשלמו בעברות בנקאיות, שיקים, ביט או לא יודע מה העיקר שיהיה paper trail.

עצות טובות.

בו נתחיל מזה שלתבוע תמיד אפשר. לזכות זה סיפור אחר.

גם במשק מעסיקים עוסקים מורשים ופטורים, וצריך באמת נסיבות חריגות כדי שהעסקה כזו תתפס ע"י בית המשפט כיחסי עובד-מעביד.

לוודא שיש לה לקוחות נוספים, אי אפשר. אפשר להחתים על חוזה, בטח יש אחד סטנדרטי שאפשר למצוא, שמצהיר שאין יחסי עובד מעביד ושהמנקה לוקחת על עצמה את כל החבויות שמוטלות עליה כחוק. לתעד תשלומים זה חשוב, וכמובן, לקחת חשבוניות.

עם כל זה, הסיכוי שבית משפט יקים מערכת העסקה של עובד-מעביד למנקה שבאה פעם בשבוע (או מידי פעם...) נראה לי אפסי. גם לתבוע לא יהיה כדאי לה, כי הסכומים קטנים.

אם ניקח את התובעת מההודעה למעלה, היא קיבלה 36 אלף ש"ח, על שנים של עבודה ושליש משרה.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה ההבדל בין מנקה לבין השאר?

למשל חברה פתחה פרוייקט שכרגע ללא צפי סיום. היא צריכה עובדים ולכן גייסה עובדים שהם עסקים פטורים/מורשים, עובדים במשמרות, במשרד של הלקוח עם הציוד של הלקוח.

אותם עובדים מפקידים בעצמם לפנסיה...

אני שואל מה ההבדל? כי אני מכיר עשרות מקומות עבודה כאלה (ושמעתי על אלפים).

אני גם בטוח שיש בפורום כאן הרבה כאלה.

האמת על באמת מאת דן אריאלי.

ספר שרשום בו את כל האמת בפרצוף שלנו :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שיניתי את דעתי.

נשמע לי יותר מדי דברים לבדוק/להחתים/לקחת סיכון, לך תדע מה יוליד יום ולכן הייתי מוותר על הסיכון ופשוט משלם לה בצורה רגילה, עם הפרשות בט"ל ופנסיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

דרך חברת "עוזרות" יוצא כ90 ש"ח לשעה.

לא זול במיוחד אבל סביר.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה ההבדל בין מנקה לבין השאר?

למשל חברה פתחה פרוייקט שכרגע ללא צפי סיום. היא צריכה עובדים ולכן גייסה עובדים שהם עסקים פטורים/מורשים, עובדים במשמרות, במשרד של הלקוח עם הציוד של הלקוח.

אותם עובדים מפקידים בעצמם לפנסיה...

אני שואל מה ההבדל? כי אני מכיר עשרות מקומות עבודה כאלה (ושמעתי על אלפים).

אני גם בטוח שיש בפורום כאן הרבה כאלה.

במקרה שתיארת נראה שיש סיכוי הרבה יותר גבוה לקיום יחסי עובד - מעביד. אני לא יודע מה הולך שם באמת, אבל כנראה בעלי החברה החליטו לקחת סיכון מחושב מתוך הנחה שבמקרה הכי גרוע מישהו יתבע אותם והם יגיעו להסדר עם אותו עובד מחוץ לכותלי בית המשפט.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדר"כ חברות או עמותות שמעסיקות עוסקי מורשים מחתימות אותם על חוזה לנתינת שירות ויש סעיף כזה:

היועץ מצהיר כי ידוע לו שהסכם זה הינו הסכם להספקת שירותי יעוץ בלבד, ואין בו כדי ליצור בינו לבין העמותה/החברה יחסי עובד-מעביד ואין הוא מקנה לו זכויות כלשהן מלבד אלה המפורטות בהסכם זה. היועץ ידאג לתשלום דמי הביטוח הלאומי וכל תשלום אחר המוטל עליו וכל האחריות על כך תהיה עליו. המזמין יהיה זכאי לדרוש מן היועץ ראיה לביצוע התשלומים כאמור לעיל. היועץ מתחייב כי לא יתבע את העמותה/החברה בעילה כלשהי בקשר עם יחסי עובד-מעביד בינו לבין העמותה וכי אם יעשה כן, ישפה את העמותה/החברה לפי דרישתה הראשונה לכך, על כל הוצאה שתיגרם לה בגין או בקשר עם תביעה כאמור, לרבות שכר טרחת עורכי-דין. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל מוסכם בזאת כי היועץ לא יהיה זכאי מהעמותה לפיצויי פיטורים ו/או כל תשלום אחר ו/או תמורה אחרת הנובעת מיחסי עובד ומעביד או סיומם ו/או תנאים סוציאליים כלשהם, במהלך תקופת ההתקשרות על-פי הסכם זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...