Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

חווית הנהיגה בכפר הציורי עוספיה

cocus
שימו לב! השרשור הזה בן 1635 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום,

אני גר בכפר עוספיה בפסגת הכרמל. לאחר לא מעט שנים פה עדיין אני מתקשה להתרגל לתרבות הנהיגה כאן. לפני מספר חודשים נצבעו רוב החניות בכביש הראשי בכחול-לבן. לדעתי הכפר הדרוזי/ערבי היחיד עם כחול לבן. בפועל, אף אחד מעולם לא קיבל כאן קנס, ורכבים רבים חונים הפוך ב-90 מעלות ולמעשה תופסים 2 חניות מלאות. גם מצפצפים על הכחול לבן ועוד עושים זאת בהפגנתיות.

כל המדרכות מלאות רכבים חונים, כאשר אני עושה הליכה בערב בכפר אני חצי מהזמן באמצע הכביש. הולך רגל לא יכול לעבור במדרכות ובטח לא כסא גלגלים או עגלה עם תינוק.

יש מחסור חמור במעגלי תנועה, יש צמתים שמגיעים אליהן רכבים מ 3-4 כיוונים בשיטת "הראשון זוכה" או מי שמצליח להדחף. לפעמים כמעט נוצר מצב של דד-לוק, כמה רכבים באמצע הצומת, כל אחד פונה לכיוון שונה וכולם חוסמים את כולם.

כמה כבר עולה להקים מעגל תנועה? אני לא מדבר על רמזור, זה כבר הייטק שאולי יגיע לכאן רק עוד 30-40 שנה.

פרט לכביש הראשי רוב הכבישים כאן ברוחב של לא יותר מרוחב של 2 מכוניות. רכבים חונים גם בצד ימין וגם בצד שמאל וכך כל הנסיעה בזיג-זג. ברגע שיש מספר רכבים שנוסעים בכיוונים מנוגדים, בכיוון אחד התנועה נעצרת עד שהכביש יתפנה לטובת התנועה בכיוון הנגדי. היום רכב מסחרי שחנה חסם 60% מרוחב הכביש ואני פחדתי לנסות לעבור. אין לי מצלמות 360 וקשה לי לתמרן על הסנטימטר. כולם שעות צפרו ובסוף בעל הרכב טרח להזיז אותו מעט קדימה. בשביל לחסוך 30 מטר הליכה אנשים יהפכו את הכביש לגיהנום.

בנוגע לעקיפות המצב כמובן גם על הפנים - אין יום שרכב לא בא מולי לאחר שהוא עקף רכב אחר ואז כל מה שנשאר לי להגיד זה שמע ישראל. רכבים עוקפים אותי בלי סוף רק כדי להיות בפקק הקרוב לפניי ולא מאחוריי. על איתות אין מה לדבר.

ישנו בכפר כביש בעל נתיב אחד ולצידו שול יחסית רחב. משום מה, גם כשהכביש ריק, רכבים רבים יורדים לשול וכשהוא נגמר הם חוזרים לנתיב. אליי באים בטענות שאני מתקשה בתמרון ברחובות צרים בזמן שמכוניות רבות נמצאות עם 4 גלגלים מחוץ לנתיב. אם אתה על הנתיב בנקודה שבה השול נגמר, סיכוי גבוה שרכב יעיף אותך מהנתיב ששייך לך. אני לעיתים מוצא את עצמי "עוקף" רכבים כשאני על הנתיב והם על השול. עקיפה פסיבית מה שנקרא.

כיוון שהכפר בנוי מכביש ראשי אחד עם עסקים בצדדיו, השאר סמטאות, כל כמה מטרים רכב יוצא או נכנס לאנשהו. מצד אחד, בכביש הראשי זכות הקדימה היא שלי. מצד שני, קשה לעבור בו את ה-20 קמ"ש. אם זה היה תלוי בי - שכל מי שנכנס לכביש הראשי ישתלב רק כאשר הכביש פנוי ואף נהג לא נדרש להאט בגללו.

כמובן שכל זה גורר פקקים איומים ונוראים. בדאלית-אל-כרמל העיר הגדולה השכילו לבנות כביש עוקף ובעספיא מתעקשים ללכת עם הראש בקיר.

ובנוגע לסטטיסטיקה - אחוז ההרוגים הלא-יהודים גבוה לאין שיעור מההרוגים היהודים, ביחס לחלקם באוכלוסיה. הייתי רוצה "להעניש" את כל הנהגים והמתכנני ערים בכפרים, אבל נראה שהם במודע מוכנים לשלם את המחיר של איקס הרוגים בשנה רק כדי לשמר את תרבות הנהיגה שלהם. אם מוות זאת לא סנקציה מספיק מאיימת - אז מה כן?

בנימה אופטימית זאת כולם מוזמנים לכאן בשבת להינות מפיתה דרוזית עם לבנה כמיטב המסורת.

בברכה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האמת היא שמה שקורה בעוספיה (ובמידה רבה גם בדליה, אם כי ה"עוקף" שאינו עוקף הקל על המצב) הוא מה שקורה בהרבה כפרים באירופה: הכפר נבנה על הציר משך מאות שנים, כמובן בלי תכנון ובודאי בלי תכנון לרכב מנועי (שלא לדבר על מספר המכוניות כעת), והסמטאות נחסמות. הוסף על כך שמדובר בציר הררי תלול ומפותל ובכפר שמהווה מוקד תיירות וקניות וקיבלת את מה שאתה מתאר.

כדי לפתור את הבעיה צריך לבנות את הכפר מחדש, או לבנות כביש עוקף שגם בעייתי מבחינה טופוגרפית וכנראה שהעלויות לא מוצדקות, וגם יפגע בכלכלת הכפר.

כחיפאי אני מגיע לדרוזיה לא מעט. למדתי שיחד עם הדלק אני צריך למלא מיכל גדול של סבלנות. אבל לא יותר מזה.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוצא לי להיות שם המון והמצב שם לא חמור יותר מאשר שאר הכפרים בארץ. יש לי מספר מכרים אשר מתגוררים שם ומשיחות איתם עולה שבשנתיים האחרונות גדלה באופן משמעותי נוכחות המשטרה בכפר, אבל חלק גדול בכפר מחא נגד זה וכל המצבעים די הוקפאו.

אגב, הבעייה שם לא מיוחדת לאיזור. כל מי שחושב כך מוזמן לנסוע בליל שישי באיזור הקריות, מבטיח לכם שאתם תאספו חומר רב לשירשור הניצחי של הצילומי מצלמות דרך. הבעייה שהכפר בד''כ השטח צפוף וזה ניכר יותר.

ומתחרה עם הקריות זה האיזור של רהט. מכיוון שאין מה לחפש בפנים אני לא יכל להעיד, אבל רק לעבור ליד מצריך משנה.

עריכה אחרונה על ידי Taipan
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מכיר את עוספיה

אבל יצא לי כמה פעמים להיות בטייבה, ומצב תשתית הכבישים שם מזעזע

החל מהפקק שנמשך לעיתים 30-40 דק' עוד מכוכב יאיר עד הכניסה לטייבה, והחל בתוך טייבה ובצמתים הראשיים

כמו שאמרת, רמזורים זה "הייטק", בהרבה מקרים חסר מעגל תנועה, ואין מדרכות וכבישים מסודרים

זאת תופעה ידועה בכל הכפרים הערבים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם בעירי, בחלק הותיק יותר של העיר שנבנה בשנות החמישים והשישים:

המדרכה שייכת לרכבים חונים ואין מה לדבר על מעבר סביר להולכי רגל.

רחובות צרים, יש מעבר לשני כלי רכב אחד מול השני, אך הרבה פעמים יש את החששנים שפוחדים מהרכב החונה בצד ויוצאים יותר מדי למרכז הכביש.

מה שכן, הוסיפו הרבה מעגלי תנועה, הרבה יותר טוב מרמזורים ומווסת תנועה ביותר יעילות.

מה שפות"ש מוגזם, למרות שמדובר על ישוב ותיק ובהתאם לכך התשתיות, קצת התחשבות של משתמשי הדרך והכל היה נראה קצת שונה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בהחלט מרגיש את הכאב שלך וזה מאוד יפה לראות קול של שפיות שקורא לתרבות נהיגה.

אני גר בראש העין ולכן הכפר שאני נמצא בו לא מעט הינו כפר קסם.

חייב לציין שזה מאוד נוח שיש במרחק נסיעה קצר ממני כפר שאפשר למצוא בו מכולות שפתוחות 24\7, מוסכים - ומוסכים טובים! שפתוחים בשבת וגם חלקם בשישי ועוד עשרות בתי עסק.

בכפר קסם המצב יחסית טוב - יש שם המון, אבל המון, כיכרות ואין בכלל צורך ברמזורים למעט בכניסה לכפר מכוון פארק התעשיות סיבל.

אבל גם שם אתה לא תראה כמעט אם בכלל שיטור - לא משטרה ישראלית וגם לא משטרה מטעם הרשות - אם כי, כפר קסם הינה עיר ישראלית מבחינת החוק - אתה תראה שם הרבה יותר מג"ב מאשר את משטרת ישראל.

בעיני - הבעיה היא היעדר שיטור ואכיפה

בכפר אתה לא תראה הרבה מדרכות סלולות או מסומנות וכן, אנשים נוסעים פחות או יותר איך שבא להם, איך שמסתדר וזה סה"כ עובד כי כל עוד אין צפיפות גדולה מידי - כשאתה לא מתערב לאנשים בהרגלים - הם פשוט מסתדרים.

אבל אם היה שם שיטור ואכיפה - מן הסתם הדברים שם היו נראים הרבה יותר טוב וגם היה נעים יותר.

ואני יכול לאמר לך גם דברים מאוד דומים על ראש העין - אני גר כרגע בשכונה חדשה שהיא בתהליך פיתוח ובצמוד לבניין שלי יש לא פחות מאשר חמישה גני ילדים, בית כנסת ומתנ"ס

אתה צריך לראות את ההתנהגות של האנשים בבוקר כשהם מביאים את הילדים לגן - את הפלישה למדרכות, אני מדבר איתך על אנשים שיש להם ילדים במושב האחורי ברכב - עולים על המדרכה ונוסעים בסמוך להורים אחרים! שהולכים עם הילדים שלהם על אותה מדרכה!!! בדרכם לגנים או בתי הספר, למה? כי הם עצלנים מידי ללכת 50 מטר ברגל.

במקרה הטוב עומד שם שוטר או פקח שפשוט מדבר אליהם כמו אל מפגרים (בצדק) ומנסה להסביר להם מה הם באמת עושים - ואתה חושב שאותה אמא או אותו אבא עונים לפקח הזה בנימוס? בכלל מנסים להבין שהם עשו משהו שהוא לא בסדר? - לא הם בטוחים שהם מלאכים צדיקים.

ואז זה מתפוצץ אחרי כמה ימים שהתופעה לא נעלמת ומגיעות ניידות ופקחים למקום ומתחילים לחלק דו"חות על ימין ועל שמאל - ואז זה נרגע לתקופה או שפשוט שמים מחסומים שלא מאפשרים לרכבים להכנס לשם.

בארה"ב בהרבה מאוד ארצות וערים - סגל המשטרה נבחר ע"י הציבור בכלל - כמובן זה משהו ששייך יותר לערים גדולות, עם ממון ויכולות לבצע דברים כאלו.

אני סתם מהרהר לעצמי אם יבוא רגע ובו מספר דרים בכפר דוגמת עוספיה יחליטו לקחת יוזמה ולהקים גורם אכיפה פנימי שיקבל גב מהעיריה או השיח וישליטו סדר פנימי.

זה אנשים כמוך שעושים את ההבדל.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פות"ש אני מבין לליבך כל כך.

בהערת צד - שיעשע אותי לקרוא תלונה על עוספיה ובתוך הטקסט הסתתר לו:

...ואז כל מה שנשאר לי להגיד זה שמע ישראל.
:lol:

בברכת שיפורים משמעותיים בתשתית הכבישים ובהתנהגות הנהגים לכל מדינת ישראל במהרה בימינו

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל המגזר יש בעיה קשה עם ה"צעירים", תקראו לזה איך שאתם רוצים ומאיזה סיבה שאתם רוצים (כל אחד עפי השקפתו) אבל הם מתריסים כנגד המסגרות (גם שלהם, לא רק "שלנו") ומבטאים את זה בין היתר בצורת נהיגה כוחנית ומסוכנת במתכוון.

כל מי שנסע בכבישי הגליל או הנגב מכיר את התופעה של רכב שיוצא לעקיפה מולך, על פס לבן רציף ובכלל לא מעניין אותו לא הקו ולא שאתה ממול.

רואים אגב את ההתנהגות הזאת מתבטאת במובהק בשיעור ההרוגים הערבים בתאונות דרכים.

ביחס לאוכלוסיה הכוללת, יש פי 10 הרוגים ערבים מאשר יהודים (ואל תתנו לאף אחד לספר לכם סיפורים שזה בגלל תשתיות).

הערה: נא לא לקחת את השרשור לכיוון גזעני כי אנחנו לא סובלנים לזה פה.

(לא שזה קרה, אני פשוט מעיר מראש).

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בהחלט מרגיש את הכאב שלך וזה מאוד יפה לראות קול של שפיות שקורא לתרבות נהיגה.

אני גר בראש העין ולכן הכפר שאני נמצא בו לא מעט הינו כפר קסם.

חייב לציין שזה מאוד נוח שיש במרחק נסיעה קצר ממני כפר שאפשר למצוא בו מכולות שפתוחות 24\7, מוסכים - ומוסכים טובים! שפתוחים בשבת וגם חלקם בשישי ועוד עשרות בתי עסק.

בכפר קסם המצב יחסית טוב - יש שם המון, אבל המון, כיכרות ואין בכלל צורך ברמזורים למעט בכניסה לכפר מכוון פארק התעשיות סיבל.

אבל גם שם אתה לא תראה כמעט אם בכלל שיטור - לא משטרה ישראלית וגם לא משטרה מטעם הרשות - אם כי, כפר קסם הינה עיר ישראלית מבחינת החוק - אתה תראה שם הרבה יותר מג"ב מאשר את משטרת ישראל.

בעיני - הבעיה היא היעדר שיטור ואכיפה

בכפר אתה לא תראה הרבה מדרכות סלולות או מסומנות וכן, אנשים נוסעים פחות או יותר איך שבא להם, איך שמסתדר וזה סה"כ עובד כי כל עוד אין צפיפות גדולה מידי - כשאתה לא מתערב לאנשים בהרגלים - הם פשוט מסתדרים.

אבל אם היה שם שיטור ואכיפה - מן הסתם הדברים שם היו נראים הרבה יותר טוב וגם היה נעים יותר.

ואני יכול לאמר לך גם דברים מאוד דומים על ראש העין - אני גר כרגע בשכונה חדשה שהיא בתהליך פיתוח ובצמוד לבניין שלי יש לא פחות מאשר חמישה גני ילדים, בית כנסת ומתנ"ס

אתה צריך לראות את ההתנהגות של האנשים בבוקר כשהם מביאים את הילדים לגן - את הפלישה למדרכות, אני מדבר איתך על אנשים שיש להם ילדים במושב האחורי ברכב - עולים על המדרכה ונוסעים בסמוך להורים אחרים! שהולכים עם הילדים שלהם על אותה מדרכה!!! בדרכם לגנים או בתי הספר, למה? כי הם עצלנים מידי ללכת 50 מטר ברגל.

במקרה הטוב עומד שם שוטר או פקח שפשוט מדבר אליהם כמו אל מפגרים (בצדק) ומנסה להסביר להם מה הם באמת עושים - ואתה חושב שאותה אמא או אותו אבא עונים לפקח הזה בנימוס? בכלל מנסים להבין שהם עשו משהו שהוא לא בסדר? - לא הם בטוחים שהם מלאכים צדיקים.

ואז זה מתפוצץ אחרי כמה ימים שהתופעה לא נעלמת ומגיעות ניידות ופקחים למקום ומתחילים לחלק דו"חות על ימין ועל שמאל - ואז זה נרגע לתקופה או שפשוט שמים מחסומים שלא מאפשרים לרכבים להכנס לשם.

בארה"ב בהרבה מאוד ארצות וערים - סגל המשטרה נבחר ע"י הציבור בכלל - כמובן זה משהו ששייך יותר לערים גדולות, עם ממון ויכולות לבצע דברים כאלו.

אני סתם מהרהר לעצמי אם יבוא רגע ובו מספר דרים בכפר דוגמת עוספיה יחליטו לקחת יוזמה ולהקים גורם אכיפה פנימי שיקבל גב מהעיריה או השיח וישליטו סדר פנימי.

זה אנשים כמוך שעושים את ההבדל.

בניגוד לכפר קאסם, בעוספיא יש מלא אנשים שעובדים בכוחות הבטחון, אז שם זה משהו שריאלי יותר.

קאליפרים צהובים בגודל של הטוסטר שיש לאמא שלי במטבח

ודיסקים בגודל של מגש פיצה .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סדר בכפרים:

הפיכת כל הרחובות הצרים לחד סטרי.

קביעת צד אחד לחניה וצד אחר של הרחוב אסורה העצירה.

הצבת מכשולים ביציאות מחלק מהסמטאות לכבישים ראשיים.

תיקון פניות חדות גם על ידי הפקעת שטחים בקטנה של מטרים בודדים. בפיצוי כמובן.

אכיפה נוקשה. גם על ידי פקחים עירוניים.

זה הסדר.

שמע ישראל.

אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן.

- רבי נחמן מברסלב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכפר קסם עשו שני דברים מאוד פשוטים -

כיכרות

פסי האטה אגרסיביים

ותכלס אין שם בעיה של צפיפות תנועה שבכלל מתקרבת למקומות כמו דאליה או עוספיה.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה מוזמן לכביש סכנין-עארבה בכדי להבין שגם תשתית טובה וכיכרות לא עוזרות כשתרבות הנהיגה של הצעירים היא "כל דאלים, גבר".

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שאני ראיתי לפני פסי ההאטה לעומת אחרי הפסים הוא הבדל מאוד אפקטיבי

יש שם הרבה מאוד מפעלים ביחד עם כל בתי העסק וסה"כ רואים שם רכבים נוסח WRX STI ועד פורשות (אפילו יוצא לי לראות שם למבורגיני סגולה מסתובבת לה פה ושם) ברגיל - ככל שמתקרבים לשעות הלילה רואים אותן יותר ויותר.

לפני פסי ההאטה זה היה פשוט מפחיד - הם טסו לאורך כל הכבישים הראשיים שם ורמזור זה בגדר המלצה.

אחרי פסי ההאטה - את התופעה הזו, אני כבר לא זכיתי לראות. כן אני רואה הרבה פעמים שמישהו יוצא ממש בדריפט מרחוב צידי לתוך כיכרות שם וכן אנשים עושים מה שבא להם ועוקפים כי באמת, אין תרבות נהיגה ויותר מפחיד מזה היא שחלקם גם תולים את הגורל שלהם לא בידם - אם אתה לא נושא באחריות למעשים שלך, מותר לך בעצם הכל לא?

זו לא רק היעדר תרבות הנהיגה כמו גם ההיבט על ערך החיים.

וחוזר רגע לראש העין איפה שיש רשת כבישים חדשה, מסועפת ומפותלת שמחבר מכביש 444 דרך ראש העין חזרה אל תוך כביש 5 - הדבר הזה הוא פשוט גן עדן לנהגים - מה שהולך על דרך בן גוריון בראש העין בלילה לא יבייש את כפר קסם בכלל!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בניגוד לכפר קאסם, בעוספיא יש מלא אנשים שעובדים בכוחות הבטחון, אז שם זה משהו שריאלי יותר.

אני בתור אחד שהיה לו שכן "שוטר ערבי" כזה,

אז תחשוב אם לאותו "צעיר" שמתנהג בכביש בחופשיות ואנוכיות , ועוד חושב שזו גבורה, אז... (בדיוק), זה מה שהיה השכן שלי, עושה מה שבא לו ומתי שמתחשק לו אך בסגנון, למה? כי הוא חושב שיש לו בעלות על הכח, פשוט כי קוראים לו מר שוטר, הוא שחק אותה שתמיד יש לו סמכות, יש לו נשק חוקי, הוא מוגן, הוא חונה איפה שנוח לו, נוסע איך שבא לו, מצפצף על החוק ועל השכנים, אם משהו מפריע לו, אפילו אם הוא חוקי, הוא יביא את כל החוקים והשוטרים שלו בשביל לעשות לך רע, ושתתנהג ותדבר לפי רצונו.

כמו שאמרו מקודם, רוב הכפרים הערבים הם כך, אם לא כולם, אין תרבות נהיגה, לא מתחשבים בזולת, מצפצפים על החוק והאבסורד שהם נהנים מזה, חושבים שזו חכמה וגבורה, ובגלל זה לחיות בכפר כזה מ"ניסיון כזר", זה בלתי נסבל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1635 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...