Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אחת מחוויות נהיגה הכי מטורפות שהיו לי - הטיול לאיסלנד

noknok
שימו לב! השרשור הזה בן 1621 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מקדמה

פעם ראשונה שסגרתי מסלול כ"כ מוקדם – טיסה לאוגוסט 19 שסגרתי עוד בנובמבר 18.

בגלל שקשה למצוא טיסות נוחות לאיסלנד ובמחיר סביר בחודשי העונה(קיץ) לקחתי טיסה של אוסטריין עם קונקשין מאוד קצר בהלוך(25 דקות) וקונקשין של לילה בחזור (13 שעות) ב1,500 שקל – היה את האמת בסדר גמור ואפילו 25 דקות הצלחתי להספיק אחרי ריצה הגונה.

כבישי איסלנד, סוגי ביטוחים עונה נוחה ובחירת רכב

התכנון של המסלול היה קשה ומורכב משמעותית מאשר כל טיול שהיה לי בעבר, באיסלנד יש 3 סוגי כבישים:

כביש סלול – מהירות המותרת הגבוהה ביותר באיסלנד זה 90 קמ"ש, ובכביש הרגיל זה המהירות המותרת בבין עירוני.

דרכי אפר – דרכים לא סלולות המהירות הגבוהה ביותר בהן הוא 80 קמ"ש, כניסה אליהן אפשרית גם עם רכב רגיל ומותרת אך הסלילה גרועה/רק אפר ללא כביש סלול.

כבישי F – כבישים שמסומנים באות F לפני מספר הכביש, מדובר בשבילי שטח רובם דיי שטח קל – הכניסה אליהם אסורה מחוץ לעונה ובמזג אוויר סוער והכניסה אליהם בכללי מותרת רק ברכב עם הנעה לכל ארבעת הגלגלים, בחלקן חוצות נהרות ומעברי מים – באם רוצים להיכנס לדרכים אלו(שנמצאות במרכז האיי ובפארקים הלאומיים) נדרש לדאוג לרכב הולם אשר חברת ההשכרה מאשרת שהוא מתאים לכניסה לדרכי F.

אסור בשום פנים ואופן לצאת מהכבישים המסומנים, אין ביטוח וזה עבירה על החוק האיסלנדי שיכולה להסתיים בקנס גבוהה.

בנוסף מזג האוויר הפכפך ויכול להיהפך לגשום מרגע לרגע גם באמצע הקיץ.

באיסלנד יש סוג ביטוח מיוחד בשם SAAP, ביטוח נגד נזק מאפר וולקני – עלות התיקון של הנזק(הרס כל הצבע של הרכב) מגיעה בדמי ההשתפות העצמית למחירים של 10-15 אלף שקל ולכן אני לקחתי כיסוי מלא מנזק SAAP בלי לחשוב פעמיים כי נסעתי בחלקים באי בהם יש סיכון לזה.

בנוסף ובאופן מצחיק באיסלנד ברוב החברות אין ביטוח על דלת שעפה בגלל רוח(יש אזורים עם רוחות חזקות מאוד באיסלנד) ובחברת ההשכרה שלי הובהר לי שאם תעוף הדלת ברוח אחויב במלוא הנזק.

במעבר במעברי המים בכבישי הF אין ביטוח במידה והרכב שוקע לו לנהר, ולכן נאמר לי ע"י חברת ההשכרה "תהיה חכם, אם אתה לא רואה את התחתית של המעבר מים – אז אל תחצה אותו" – ופעלתי לפי הטקטיקה הנ"ל באדיקות, אם יש ספק? אין ספק – אפילו עשיתי אחורה פנה בדרך בגלל נהר שלא הייתי בטוח שאוכל לעבור.

הרכב

הזמנתי רכב מחברה מקומית ומומלצת מאוד, Blue car rental הזמנתי סוזוקי וויטרה ידנית "ישנה"(מודל 2016-2017 עם עד 80 אלף קילומטר) או דומה שמתאימה לכבישי F(הדגם החדש, רכב שטח של ממש הוא לא).

הם נתנו הסבר טוב על הביטוח ועל מה מכוסה ומה לא, עזרו בהכוונה קצת וסיפקו את הרכב מהר מאוד ונתנו לי את המפתחות לרכב "משודרג" - קיה ספורטז' אוטומטית AWD עם מנוע 1.5 דיזל(רכב שטח של ממש הוא לא, אבל מאושר לכבישי F) בן חצי שנה עם 28,500 קילומטר.

כמובן שאחרי כמה מאות קילומטר נדלקה נורת טיפול מכיוון שהרכב התקרב ל30 אלף קילומטר – התקשרתי לחברת ההשכרה וביקשתי עזרה מה לעשות ונאמר לי ש"אל תדאג, נטפל ברכב שהוא יוחזר" ביקשתי בנימוס רק שישלח לי מייל שמאשר את מה שהוא אמר(למדתי על בשרי שנציגי חברות השכרה שוכחים שנוח) ונעניתי בתגובת "מה?! אתה לא מאמין לי?!", בסוף התרצה והסכים לשלוח לי אישור כתוב לזה שאפשר להתעלם מנורת הטיפול ומזמן הטיפול.

את האמת ציפיתי מהספורטז' למעט מאוד – תמיד הצטייר לי כרכב מאוד ביינוני אבל אוכל לסכם אותו כך:

• מנוע הדיזל עם מומנט לא רע וידע לתת כוח גם בזמנים קשים
  • המושב היה נוח מאוד לנסיעות הארוכות
  • מערכת המולטימדיה המקורית עם אנדרואיד אוטו עבדה מעולה
  • נעילה לAWD ומערכת עזרה לירידה ממדרון

לרעתו אציין:

• נוחות הנסיעה גרועה שלו בשטח
  • הבולמים שלו בירידות חדות בכבישי הF לא היו להיט בכלל ונשמעו יותר מידיי נעילות מהם
  • התיבה הרובוטית בתוספת בקרת השיוט לא ידעה אחרי ירידות להחזיר את התיבת הילוכים להילוך שיוט חזרה ו"נתקעה" בהילוך 4

לסיכום, למרות הבעסה הראשונית על הגיר האוטומטי(שונא לקבל רכב אוטומט באירופה) למדתי שהיה לי מזל גדול – כל ההתעסקות עם נהיגה בחצץ בירידות תלולות ובמעברי מים כנהג לא מנוסה מאוד ב"שטח" ברכב שלא מאוד "שטח" כל מה שהייתי צריך זה ההתעסקות עם הגיר הידני.

IMG-20190829-180514.jpg

המסלול

היציאה הייתה מרייקיאוויק וביום הראשון הסתובבתי לי בכביש F בשם Landmannaleið דרך מספר f225 הכניסה לדרך מרייקיאוויק במרחק שעה נסיעה לערך – הדרך עוברת דרך הפארק הלאומי וכוללת נופים מדהימים והנסיעה בה היא מאוד קלה ברובה, באמצע הכביש יש מעבר מים יחיד שבחודש אוגוסט שנסעתי היה לא מאוד עמוק והצלחתי לחצות אותו יחסית בקלילות – העומק שלו תלוי מאוד במזג אוויר.

המשכתי על הכביש עד ההשתלבות לf208 והחלטתי לעלות למעלה לכיוון ההצטלבות עם f26 שמה חיכה מעבר מים קצת יותר רציני שאני, תייר על קוגה ותייר על דאסטר החלטנו שלא בא לנו להסתכן ולנסות לעבור – חזרה על הדרך שממנה באתי לכיוון רייקיאוויק חזרה

הביקור בפארק הנ"ל היה מאוד מיוחד וממליץ בחום לא לוותר עליו, לדעתי הוא היה שווה את כל הסיבה להשכרת רכב F.

בהמשך נסעתי על כביש 550, שהוא כביש רך מאוד(כ"כ שהוא ירד מהקטגוריה של כבישי F) אבל עדיין בחלק מחברות ההשכרה מחריגים אותו מהפוליסה לרכבים רגילים.

לאחר מכן התחלתי את כביש הטבעת(כביש מספר 1 שחוצה את איסלנד בהיקפה) – למדתי ביום הזה שלא צריך לרדת לכבישים מיוחדים באיסלנד כי כל הדרכים שבה מיוחדת וכביש הטבעת מלא בנופים מדהימים שלא מצריכים נהיגת שטח מרוכבת, מה שכן – כביש הטבעת מפוצץ בתיירים, מלא רכבי השכרה וכל תחנת עצירה מלאה במלא תיירים חמושים במצלמות מה שקצת הורס את החוויה של הטבע והשקט(מה גם שמייצר אנשים שבולמים ושוברים הגה בהפתעה), וכמובן עם התיירים באה האכיפה והכביש הנ"ל מלא בניידות משטרה שמחפשות תיירים שמשתובבים בנייד או במהירות גבוהה(המהירות המרבית היא 90 להזכירכם) – על כביש הטבעת כדי להיזהר יותר מהרגיל אפילו.

את היום סיימתי באיילססטאד'יר.

התחנה הבאה? המרכז העירוני השני בגודלו באיסלנד(אחרי רייקיאוויק) – אקורירי – שמכילה כמות תושבים ענקית של כ-35,000 תושבים לערך.

הדרך לאקורירי יכולתי להמשיך על כביש הטבעת כמו תייר הגון אך החלטתי לנסות את דרכי – וככה למדתי כמה נסיעה לא מתוכננת באיסלנד עלולה להיות קשוחה, החלטתי לשבור באמצע כביש הטבעת לכביש F26 מכיוון הצפון ולהסתובב חזרה, החלטתי להקשיב לGPS ולנסות ממנו לפנות לf821 – ביג מסטייק, הכביש כלל ירידה דיי תלולה מאחד ההרים שנמצאים ליד אקורירי והייתה דיי קשוחה לספורטז הקטן ולנהג הלא מאוד מנוסה שבתוכו, מה גם שמזג האוויר הערפילי לא עזר לחוויה – למרות שהספורטז' עבר זאת בגבורה ובחתיכה אחת הדרך הייתה קשה מאוד ולא הייתי ניגש אליה בדיעבד.

אחרי יום של טיול רגוע ושקט באקורירי(צריך קצת לנוח מכל האקשן בכל זאת) המשכתי לכיוון הנקודה הבאה - איסאפיירד'ור(העיר בירה של הפיורדים המערביים – 8500 תושבים לערך), וואו איזה איזור יפה – מדובר באחד האיזורים הכי יפים שטיילתי בהם בעולם, נופים מדהימים וכבישים שברוב הזמן היו סבירים לנהיגה(מה שכן, יש הרבה דרכי אפר, לא כבישי F).

מאיסאפיירד'ור המשכתי לכיוון רייקיאוויק חזרה, אל תתנו לGPS לחזור מאיפה שבאתם אלא תמשיכו להקיף את הפיורדים – לא תצטערו על זה.

סביב רייקיאוויק מצאתי את Nesjavallavirkjun – דרך שעוברת בתוך המון גייזרים מסביב – באופן כללי גייזרים זה מראה מטריף אבל שגרתי באיסלנד.

הנהיגה באיזור

קחו בחשבון כמות מטורפת של תיירים לא מנוסים שנמצאים בכל חור כמעט, ממש כמו מחלה – רכבי ההשכרה מכסים כל פינה באיי וכל נקודה בה.

הנהג האיסלנדי הוא רגוע, אין המון פקקים, אין חניונים בתשלום(למעט חניה בכחול לבן בתשלום במרכז רייקיאוויק) ופרט לכניסה לאקורירי שמה יש מנהרת אגרה אחת – לא מורכב גם למצוא חנייה לרוב בשום מקום.

יש אכיפת מהירות פה ושם וכדאי להיזהר למרות המהירות הנמוכה.

סיכום

מה אני אגיד על איסלנד, אחד מטיולי הנהיגה הקשים שהיו לי(בעיקר בגלל הנסיעות שטח שקשוחות יותר ממה שחשבתי) מזג אוויר קשוח(ביומיים האחרונים יצאה השמש והיה שרב – 15 מעלות) והנופים הכי מטורפים(ואיך שתראו בתמונות, צער שלא לקחתי מצלמה טובה יותר מהסלולרי).

קצת כללים:

• תכננו טוב את המסע ותכינו את עצמכם לדרכים חלופיות במידה ומזג האוויר קשוח(העונה קצרה יוני-יולי וגבולית תחילת ספטמבר) מחוצה לה סיכוי סביר שדרכים יחסמו.
  • המחייה מאוד יקרה באיסלנד, המטבע עם ערך נמוך מאוד!(משהו כמו קרונה איסלנדית אחת שווה ל3 אגורות) – לדוגמא פחית קולה מגיעה בקלות ל350 קורונות, מה שכן? רייקיאוויק זולה משמעותית משאר הערים(לפחות מניסיון שלי) וכדאי להצטייד במה שאפשר בה.
  • הערים(רייקיאוויק ואקורירי) דיי מצ'עממות וממצים אותן מהר ואין מה להתמהמה בהן.
  • אם אתם מתכננים לצאת מכביש הטבעת כנראה תצטרכו עזרה של רכב שמותאם לכבישי F, רכבים כמו ג'ימני אפשר למצוא במחיר סביר או ג'יפונים סטייל הספורטז' שהיה לי – רכבים רציניים יותר כמו היילקס או לנד קרוזר מגיעים בקלות למחיר של 5 ספרות בשקלים לשבוע, מצד אחד לעשות 4,000 קילומטר על ג'ימני זה קשוח לי מידיי ומצד שני לשלם 5 ספרות על לנד קרוזר גם מוגזם – תדעו למצוא את האמצע(בדיעבד הייתי מחפש רכב כמו פורסטר וכו' הספורטז' הייתה גבולית קצת).

זהו, זה היה לגבי החוויה שלי - התמונות קצת אפרוריות בגלל שבמזג האוויר הנ"ל הייתי צריך מצלמה רצינית יותר מהנייד שלי.

IMG-20190826-102112.jpg IMG-20190826-102119.jpg IMG-20190826-132147.jpg IMG-20190826-132757.jpg IMG-20190826-140503.jpg IMG-20190826-140530.jpg IMG-20190826-140533.jpg IMG-20190826-140642.jpg IMG-20190826-140655.jpg IMG-20190827-090656.jpg IMG-20190827-104106.jpg IMG-20190827-104433.jpg IMG-20190827-104705.jpg IMG-20190828-100408.jpg IMG-20190828-103917.jpg IMG-20190828-104836.jpg IMG-20190828-113422.jpg IMG-20190828-115033.jpg IMG-20190828-123351.jpg IMG-20190828-142419.jpg IMG-20190828-173729.jpg IMG-20190829-104250.jpg IMG-20190829-133422.jpg IMG-20190829-171642.jpg IMG-20190830-084425.jpg IMG-20190830-132629.jpg IMG-20190831-114706.jpg IMG-20190831-140655.jpg IMG-20190831-150837.jpg IMG-20190831-151546.jpg IMG-20190831-151557.jpg IMG-20190831-151614.jpg IMG-20190901-090113.jpg IMG-20190901-091342.jpg IMG-20190901-091642.jpg IMG-20190901-094544.jpg IMG-20190902-095131.jpg IMG-20190902-113220.jpg IMG-20190902-113856.jpg

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעניין לשמוע על חווית הנהיגה בכבישי F.

איסלנד יעד מדהים. הייתי לפני שנתיים (בסוכות) רק 8 ימים, והתרכזתי בחלק הדרום מערבי, בלי כבישי F. כטיול משפחתי הסתפקתי ב-4X4 רגיל, בלי תכונות שטח.

כמה הערות:

1. הנהיגה (בכבישים) הקלה שהיתה לי בחיים. הכבישים לא היו עמוסים, זכיתי למזג אויר טוב (אפור ולא גשום מדי), והדבר היחיד שקצט הטריד היה כמות מעגלי התנועה הדו נתיביים בכביש החוצה של רייקיאויק.

2. באזור רייקיאויק, וגם מחוצה לה, לא מעט מצלמות מהירות. הריכוז הגבוה ביותר במנהרת חוואלאפיורדור, שם יש לפחות 5 מצלמות בכל כיוון בקטע שארכו דומה למנהכות הכרמל, אבל הבנוי בצורת V, כלומר ירידה חדה ועליה חדה. כמובן שעיקר המצלמות בירידה. באותו זמן המנהרה הזו היתה כביש אגרה, שבוטלה מאז.

3. ה-SAAP ונזקי הרוח יכולים לגרום בקלות טוטאל. דרך אגב, ה-SAAP הינו ביטוח לנזקי אפר וולקני - שקיים בכל האי וכמותו גדלוה מאד מאז התפרצות האייאפיאטלאיוקטל ב-2010, וגורם הסיכון העיקרי הוא רוחות עזות. סה"כ ביטוחי הרכב באיסלנד יקרים מאד וגם ההשתתפות העצמית בביטוחים הייעודיים גבוהה (משתנה בהתאם לחברה).

4. חל איסור מוחלט לרדת מהדרכים המסומנות, הן ברכב והן ברגל. השיקולים כפולים כמובן שמירת הטבע, אבל גם בטיחות. אין בעיה לדרוך על בוץ ולגלות שהוא מבעבע במים רותחים.

5. כביש מס' 1 אינו חוצה את איסלנד, אלא מקיף אותה, וכמעט כל שאר הכבישים הם סעיפים שלו. מרכ האי נגיש רק בכבישי F ובתנאי שיש רכב מתאים ומורשה לכך והכביש עצמו פתוח. יש אתר ואפליקציה המעדכנים כל העת על פתיחת וסגירת כבישים, שכן מזג האויר מאד לא צפוי ומשתנה בתדירות גבוהה, וגם בקיץ אפשר להתקל בסופות.

6. תיקון קטן לדברי נוקנוק - אם לא חל שינוי בשנתיים האחרונות הרי גם מחוץ לרייקיאויק יש תשלום בעד חניה, למשל בת'ינגווליר או במפלים שבין סלפוס לויק ובעוד כמה מקומות. הכניסה למרבית (אבל לא כל) אתרי הטבע חינם, אבל לעומת זאת הכניסה למוזיאונים ומרכזי מבקרים יכולה לעלות עד 100 ש"ח לאדם.

7. רייקיאויק אינה משעממת, בהחלט ניתן להעביר בה 1-2 ימים בכיף, אם כי עלות הכניסה למוזיאונים משמעותית.

8. באיסלנד לא צריך מזומן - הכל משולם בכרטיס אשראי. בקניית דלק יש להם תרגיל שצריך לשים לב אליו - חוסמים מסגרת בגובה כ-800 ש"ח בתחילת התדלוק ומשחררים אותה רק כעבור 1-2 ימים. מחיר המחיה יקר, ובשיא העונה (ואוגוסט היא שיא העונה) יש קושי במציאת מקומות לינה, ובהתאם לכך הם יקרים. עם זאת כנרא שהשנה חלה ירידת מה במספר התיירים לאחר קריסת WOW air.

9. חסרון אחד של נסיעה בקיץ - אין סיכוי לראות את הזוהר הצפוני. הלילות קצרים ולא מספיק חשוכי. מצד שני, בעונה הזו הסיכוי הטוב ביותר למזג אויר נוח (וגם זה לא מובטח).

בקו התחתון - הטיול לאי הזה מומל ביותר. הזמן המומלץ הוא 2-3 שבועות, אבל גם טיול יותר קצר יכול להיות מהנה.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הפעילויות האלה (אופנועי שלג, הליכה על קרחונים, כניסה למערות קרח ולמערות לבה) קיימות. חלקן יקרות מאד.

למי שמעוניין בפעילויות אלה אני ממליץ על טיול מאורגן בלפלנד. חפש שרשור של pasat04 מסביבות פברואר-אפריל 2015, שבעקבותיו גם אני יצאתי לטיול כזה בדצמבר באותה שנה (את חוויותי כתבתי באותו שרשור). שילוב של טיסות ישירות מהארץ וארגון כל הלוגיסטיקה שבאופן עצמאי תהיה מורכבת, וגם תחסך לך הנהיגה בשלג שאינך מתורגל בה. יתרון נוסף - בעונה המקובלת (חורף-אביב) סיכוי יותר גדול (אם כי בהחלט לא מובטח) לראות את הזוהר הצפוני. לשים לב שבלפלנד הפעילויות קצת שונות מאלה שבאיסלנד, למשל אין מערות קרח, אבל יש גם דברים אחרים שאין באיסלנד (איילי צפון, מפלים קפואים ועוד).

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...