Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אשמח להסבר הטכני של צריכת הדלק השונה בין ידני לאוטומט

אבנר טייל
שימו לב! השרשור הזה בן 1614 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ערב טוב

אשמח לקרוא הסבר טכני המסביר את הפרשי צריכת הדלק בין גיר אוטומט לגיר ידני.

במקביל לזה אשאל: האם טורים גבוהים בהכרח יעידו על צריכת דלק מוגברת?

כלומר: אני נניח נוסע לירושלים מהמרכז.. כשאני על מצב D בסביבות ה-85 קמ"ש הטורים עומד על סביבות ה-3 סל"ד. אבל אם אני מעביר להילוכים ידניים ומכניס להילוך 5, הטורים יורד לסביבות ה-2.5 סל"ד. האם צריכת הדלק תעלה או תרד?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היום ההנחה שידני יותר חסכוני מאוטומטי, כבר לא תמיד נכונה.

אם ברכב נתון יש 5 הילוכים בגיר ידני ו 7 או 8 הילוכים בגיר אוטומטי, האוטומטי יהיה יותר חסכוני, במיוחד אם זה גיר אוטומטי רובוטי.

על מנת שהדיון יהיה יותר ממוקד, תרשום באיזה רכב מדובר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בעבר היתה דיעה כי רכב אוטומט צורך יותר דלק מרכב ידני.

זה נבע מ-2 דברים.

1. רכב אוטומטי היה מצוייד לרוב, ב-4 הילוכים, לעומת רכב ידני שלרוב צוייד ב-5 הילוכים.

2. ממיר מומנט שגרם לצריכה מוגברת של דלק, היות ופעל כל הזמן.

כיום רכבים אטומטים מצויידים כבר ב-6, לעיתים אף 8 הילוכים לעומת רכב ידני שלרוב מצוייד ב-6 הילוכים מקסימום.

בנוסף, כיום עם מערכות ה"מצמד הכפול" ברכבים אוטומטיים, זה מייתר לך טת פעולת/הימצאות ממיר המומנט.

פרנקופיל מושבע!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנסה לענות בפשטות, אשמח אם מומחי הפורום יתקנו/ירחיבו:

ההפרש בצריכת הדלק נובע משני גורמים עיקריים:

הראשון הוא ממיר המומנט-

בניגוד לתיבות ידניות בהם המנוע מחובר ישירות לתיבת הילוכים ולגלגלים באמצעות מצמד,

בתיבות אוטומטיות ישנו חלק הנקרא ממיר מומנט, שהוא מאפשר למנוע להיות מחובר לתיבת הילוכים בחיבור "לא ישיר" (באמצעות נוזל הידרואלי שמוזרם בלחץ גבוה).

חיבור "לא ישיר" זה מאפשר למנוע המסתובב להיות מחובר לגלגלים גם כאשר האוטו בעצירה מלאה/מעביר הילוכים (ומכאן אין צורך במצמד),

אך במחיר של איבוד כוח - בערך כעשרה אחוזים מכוח המנוע יכולים "ללכת לאיבוד" ומכאן נובעת צריכת דלק גבוהה יותר.

עם זאת, בתיבות אוטומטיות מודרניות הממיר מומנט יכול לנעול את עצמו (ואז נוצר חיבור ישיר כמו במצמד) בעיקר בהילוכים גבוהים, ככה שהפער בצריכה קטן יותר בתיבות אוטומטיות חדשות.

הגורם השני הוא מספר ההילוכים-

בתיבות ידניות בדרך כלל יש יותר הילוכים מאשר מתיבות אוטומטיות, לדוגמה יש 5 או 6 הילוכים בגרסה הידנית אך רק 4 או 5 בגרסה האוטומטית.

ככל שיש למנוע יותר הילוכים, ככה הוא יכול לפעול יותר ב"תחום" מהירויות שבו פועל הכי ביעילות, וגם יותר הילוכים מאפשרים למנוע לשייט במהירות (סל"ד) נמוכה יותר במהירויות גבוהות, וכך לחסוך בדלק.

אך שוב, גם כאן בתיבות מודרניות גורם זה פחות משפיע. כבר לא נדיר לראות תיבות עם שבעה, שמונה או אפילו תשעה הילוכים שמאוד עוזרים לצמצם את צריכת הדלק של הרכב.

בסך הכל ככל שמתקדמים בשנים הפער בצריכת דלק בין מכוניות ידניות לבין מכוניות אוטומטיות קטן ואף נעלם לחלוטין, בטח עם התיבות הרובוטיות שמציעות את כל היתרונות של תיבה ידנית עם הנוחות של תיבה אוטומטית (מלבד אמינות).

בנוגע לשאלה השנייה, בפשטות, ככל שמהירות המנוע (סל"ד) יותר גבוהה - המנוע יצרוך יותר דלק.

אך גם ככל שלוחצים יותר על דוושת הגז המנוע יצרוך יותר דלק.

לכן צריך למצוא איזון בין שני אלו - מהירות מנוע לא גבוהה מדי אך גם לא נמוכה מדי ככה שצריך ללחוץ חזק מאוד על הדוושה כדי להאיץ.

עריכה אחרונה על ידי Yuvalino

Kia Rio 1.0 2019

Kia Niro 2017

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תיבות הילוכים מודרניות מרובות הילוכים נועלות את ממיר המומנט בכל ההילוכים עם שאיפה להיות כמה שיותר זמן עם ממיר מומנט נעול, מה שמצמצם את הפסדים לעומת גיר ידני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ועדיין עם כל השיפורים באוטומטיות/רובוטיות, לידנית יש את היתרון של הנהג שמכניס הילוך מסויים כי הוא מתכוון לעקוף, כי הוא מתכוון לעצור, או כי יש ירידה בהמשך.

תיבה אוטומטית לא יודעת את כל זה, ומאלצת את הנהג להאיץ ולבלום. אלו שתי פעולות הצורכות דלק, והיה ניתן למנוע אותן אילו מישהו/משהו היה שם את הרכב בהילוך הנכון.

זה נכון גם שנהג בידני לא תמיד מעביר הילוכים בזמן, אבל אפשר לומר שרוב הזמן הרכב נמצא על ההילוך המתאים לרצונו של הנהג, וזה בניגוד לתיבות האחרות בהן ההילוך הוא לרצונו של המהנדס שבעצם רק רצה לחסוך בזיהום אוויר, ולא בהכרח להביא את הנוסעים מנקודה A לB בדרך שבה הם רוצים להגיע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במשאיות יש כבר תיבות הילוכים רובוטיות שלוקחות בחשבון את נתוני ה GPS.

זאת אומרת התיבה כן יודעת שהרכב מתקרב לפניה, לירידה או לעליה ומשלבת הילוך בהתאם.

מבחינת מספר ההילוכים, יש כבר תיבות אוטומטיות פלנטריות 10 הילוכים במכוניות פרטיות.

בידניות, אני חושב שרק לפורשה יש תיבה ידנית 7 הילוכים, אצל כל האחרים מספר ההילוכים בתיבה ידנית נעצר ב 6.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנוסף למה שנכתב כאן, נדמה לי שפעם קראתי שמכלול התיבה האוטומטית גם שוקל יותר מתיבה ידנית, מה שתורם לצריכת הדלק.

בכל מקרה, לא כל התיבות המודרניות האוטומטיות מגיעות עם שבעה הילוכים וגם תיבה כזאת לא בהכרח תהיה חסכונית יותר מתיבה ידנית, עיקר ההבדל הוא מן הסתם בנהג.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צריכת הדלק הגבוהה ברוב הרכבים האוטומטים שנמכרו כאן (גיר 4 הילוכים) היא בעיקר בנסיעות עירוניות/מהירויות לא קבועות בגלל חוסר נעילת ממיר מומנט ויחסי העברה ארוכים. על אף הצריכה הגבוהה, מי שנוסע נסיעות בין עירוניות ארוכות במהירות קבועה וסבירה (90-110 לצורך העניין) ללא קיקדאונים מקבל צריכת דלק דומה יותר ביחס לאוטו הרכב אילו היה מגיע עם גיר ידני. אוסיף גם שהתיבות האוטומטיות האלו תורמים משמעותית לקיצור אורך חיי הבלמים.

ברכבים שנמכרו כאן בעשור האחרון בעלי גיר רציף/רובוטי/פלנטרי עם 6 הילוכים צריכת הדלק השתפרה משמעותית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרכב הוא רנו גרנד סניק בנזין 2011.

מה שגרם לי לחשוב על השאלה הזו הוא בגלל שמשום מה כשנסעתי לירושלים בשבוע האחרון, כשהייתי על D הטורים היה גבוה יותר מכשהעברתי את הרכב למצב ידני בהילוך 5-6.. הסל"ד פשוט ירד, והרכב נשאר באותה המהירות, והרעש של המנוע גם ירד פלאים..

חבר טען לי שזה הורס את המנוע, כי הוא לא מקבל מספיק כוח.. ועצם זה שהסל"ד נמוך יותר לא בהכרח מעידה על צריכת דלק נמוכה יותר, [הביא לי דוגמא: אופניים בעלייה, בהילוך גבוה יהיה פחות מאמץ אך יותר סיבובי פדלים, לעומת זאת בהילוך נמוך יהיה מאמץ גבוה אך פחות סיבובי פדלים.. ומכיון שסל"ד מציין את סיבובי המנוע ולא את מאמץ המנוע, א"כ אם הטורים גבוה יותר, מסתבר שהמנוע מתאמץ פחות, כמו שאופניים בהילוך גבוה שכשיש יותר סיבוי פדלים בהרכח יש פחות מאמץ].

השאלה מה נכון?

תודה למקצוענים!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במשאיות יש כבר תיבות הילוכים רובוטיות שלוקחות בחשבון את נתוני ה GPS.

זאת אומרת התיבה כן יודעת שהרכב מתקרב לפניה, לירידה או לעליה ומשלבת הילוך בהתאם.

מרשים!

ניסאן מקסימה 2015 גפ"מ

סוניק RS 2014

בעבר: אימפלה 2005 3.4 :( , ספארק 2016 LT+ בליסינג, ספארק 2013 ידני 1.2 בליסינג, לנטרה 94

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הדבר נכון לתיבות פלנטריות ישניות יותר. גם תיבה רציפה חסכונית יותר מתיבה ידנית.

כל התיבות האוטומטיות יקרות יותר מידני, וכנראה מועדות יותר לתקלות שתיקונן יקר יותר.

בגיר ידני יש בלאי לקלאץ', בנהיגה נכונה הבלאי הזה מינימלי. תלוי גם באופי הנסיעות.

צריכת הדלק הגבוהה ברוב הרכבים האוטומטים שנמכרו כאן (גיר 4 הילוכים) היא בעיקר בנסיעות עירוניות/מהירויות לא קבועות בגלל חוסר נעילת ממיר מומנט ויחסי העברה ארוכים. על אף הצריכה הגבוהה, מי שנוסע נסיעות בין עירוניות ארוכות במהירות קבועה וסבירה (90-110 לצורך העניין) ללא קיקדאונים מקבל צריכת דלק דומה יותר ביחס לאוטו הרכב אילו היה מגיע עם גיר ידני. אוסיף גם שהתיבות האוטומטיות האלו תורמים משמעותית לקיצור אורך חיי הבלמים.

ברכבים שנמכרו כאן בעשור האחרון בעלי גיר רציף/רובוטי/פלנטרי עם 6 הילוכים צריכת הדלק השתפרה משמעותית.

דווקא עם גיר אוטומטי פלניטרי בעיר, במצב זחילה אני מתקדם ב-D בסל"ד סרק (הרכב טורבו דיזל 2.0 Hdi עם גיר AL4 4 הילוכים, נעילת מומנט בהילוכים 2-4) במצב זה אני די משוכנע שהתקדמות בסל"ד סרק ב-D יותר חסכונית מרכב ידני, וכמובן הבלאי לגיר כמעט לא קיים, וכך גם למנוע.

בעזיבת גז אני מקבל האטה משמעותית הרבה יותר מרכב ידני עם מנוע קטן יותר, בזכות תכנון הגיר וכמובן בזכות המנוע.

הרכב הוא רנו גרנד סניק בנזין 2011.

מה שגרם לי לחשוב על השאלה הזו הוא בגלל שמשום מה כשנסעתי לירושלים בשבוע האחרון, כשהייתי על D הטורים היה גבוה יותר מכשהעברתי את הרכב למצב ידני בהילוך 5-6.. הסל"ד פשוט ירד, והרכב נשאר באותה המהירות, והרעש של המנוע גם ירד פלאים..

חבר טען לי שזה הורס את המנוע, כי הוא לא מקבל מספיק כוח.. ועצם זה שהסל"ד נמוך יותר לא בהכרח מעידה על צריכת דלק נמוכה יותר, [הביא לי דוגמא: אופניים בעלייה, בהילוך גבוה יהיה פחות מאמץ אך יותר סיבובי פדלים, לעומת זאת בהילוך נמוך יהיה מאמץ גבוה אך פחות סיבובי פדלים.. ומכיון שסל"ד מציין את סיבובי המנוע ולא את מאמץ המנוע, א"כ אם הטורים גבוה יותר, מסתבר שהמנוע מתאמץ פחות, כמו שאופניים בהילוך גבוה שכשיש יותר סיבוי פדלים בהרכח יש פחות מאמץ].

השאלה מה נכון?

תודה למקצוענים!!

נשמע שהחבר צודק, אבל קשה לדעת בהתכתבות.

מצב של הילוך גבוה מדי בעליה וצורך בלחיצה עמוקה על הגז, מעבר לבזבוז יותר דלק זה מצב מסוכן למנוע (עומס יתר) שיכול לגרום נזק. כנראה שלא הגעת עדיין למצב המסוכן באופן שבו אתה מתאר.

אם הכביש פנוי ומאפשר: כדאי לצבור מהירות גבוה יותר ב15-20 קמ"ש מהמהירות הנמוכה ביותר שההילוך הגבוה ביותר מאפשר.

אם יש האטה או שהעליה נעשית תלולה יותר, אין מנוס מהורדת הילוך. נכון שבעתיים גם ברכב ידני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נשמע שהחבר צודק, אבל קשה לדעת בהתכתבות.

מצב של הילוך גבוה מדי בעליה וצורך בלחיצה עמוקה על הגז, מעבר לבזבוז יותר דלק זה מצב מסוכן למנוע (עומס יתר) שיכול לגרום נזק. כנראה שלא הגעת עדיין למצב המסוכן באופן שבו אתה מתאר.

אז זהו, שאני לא מגיע למצב שאני זקוק ללחוץ לחיצה עמוקה על דוושת הגז, אלא פשוט לחיצה רגילה, והטורים והרעש מהמנוע פשוט יורדים, והנסיעה נעשית נוחה יותר... כאילו שהD 'נתקע' על הילוך רביעי ולא מצליח לעבור להילוכים גבוהים יותר, ולכן כשאני מעביר ידנית ל-5 או 6 הנסיעה פשוט נעשית רגועה וטובה יותר..

מה באמת הקטע בזה, כלומר, למה הD לא מצליח להעביר את ההילוך? אציין שהרכב במצב מעולה+, כך שאינני מבין את ההגיון למה ההילוך לא נכנס. וכאן יש לי את ההשערה שאולי אכן עדיף לרכב להשאר ברביעי ולא לעלות לחמישי. השאלה למה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא חייב להיות לחיצה עמוקה מאוד, מספיק לחיצה עמוקה יותר מהילוך נמוך יותר.

לא מן הנמנע שיש לגיר חיישן של השיפוע, שגורם לגיר לשלב הילוכים מאוחר יותר מאשר מישור.

גם הלחיצה על הגז בעליה גורמת לגיר להעביר הילוכים מאוחר יותר (אפשר קצת לרמות את הגיר, לצבור מהירות ולהוריד מעט את הרגל מהגז כדי להעלות הילוך, מה שאתה עושה באופן ידני).

תנסה לקרוא במחשב הרכב צריכה רגעית, אבל תשתדל לבדוק בכביש עם שיפוע קבוע, ומהירות קבועה ולא בזמן ההעברה אלא כמה שניות לאחר מכן.

לא נשמע שהילוך גבוה יותר כמו שאתה מתאר הוא מצב מסוכן למנוע. אם השיפוע משמעותי אני חושב שיותר נכון לנהוג בהילוך הנמוך יותר כמו שקורה ב-D, ובכל מקרה אין הבדל גדול בין השניים.

לדעתי העברה ידנית נכון לעשות בעיקר לצורך הורדת הילוך, בין אם לשמור על מהירות נמוכה בירידה (אם הגיר לא עושה את זה מעצמו) או לשמור על הילוך נמוך בעלייה כדי למנוע מעבר לא רצוי בין הילוכים. אפשר גם לאלץ הורדת הילוך לפני עקיפה או לפני סיבוב (פחות מתאים לנהיגה מנהלתית).

שילוב הילוך הגבוה ביותר האפשרי - לרוב את זה הגיר כבר עושה בעצמו.

אבל שוב: קשה מאוד לענות בהתכתבות בלי להיות נוכח ברכב, וגם ברכב עצמו לנהג קשה להעריך אם העומס גבוה מדי למנוע (אפשר לשמוע מצבים קיצוניים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1614 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...