Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

באותה מהירות הנסיעה : מרחק הבלימה של משאית שווה למרחק העצירה של מכונית ספורט ?

barzelay
שימו לב! השרשור הזה בן 1671 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אם הצמיגים ויחס חוזק בלמים למשקל יהיו זהים אז כנראה האטה תהיה זהה. אך כדי לייצר בלמים במשאית שתהיה להם יכולה האטה כמו שיש נניח לדיסק 340 ממ על משקל של 1500 קילו , בטח גודל דיסק ורוחב דיסק צריכים להיות פי כמה גדולים מ 340 ממ. משהו שנראה לי בלתי אפשרי לקיום. לכן ההשוואה נכונה לא יכולה להיות בעולם האמיתי.

gladen pro25+rs audio 100m -tru technology billet 4100

ad neo800w- mosconi pro 4/30

gladen pro10-mosconi pro 1/10

fiio 11m plus coax mosconi dsp aerospace 6to8

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קשה לי להתייחס לתוכן המאמר בגלל העיצוב המזעזע והלא קריא שלו.

ממליץ לערוך קצת את המאמר.

לגופם של דברים, בתאוריה גם נוצה ולבנת עופרת יפלו באותה מהירות אבל במבחן המציאות כולנו נעדיף שתיפול עלינו נוצה ולא עופרת

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה נכון רק אם הדרך והצמיגים שונים ....אם הניסוי יתבצע על אותו סוג דרך ואותם הצמיגים (סוג ואיכות) המרחק יהיה זהה !!!!

אז איך תסביר את זה שמשאית עמוסה מרחק הבלימה שלה תמיד יהיה ארוך יותר ממשאית ריקה. גם כאשר לא מחליפים למשאית צמיגים

תשאל כל נהג משאית ,

כנראה ישנם עוד מספר גורמים שאתה לא לוקח בחשבון.

חוץ מזה ניתן לשים קצת רווחים בין פסקאו ופיסוק על מנת להפוך את המאמר למשהו קצת יותר קריא. מודה שלמרות שמאוד ניסיתי , לא הצלחתי להתמיד עד הסוף.

גם אני מבקר במפגש השפלה... :beerchug:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם נניח אנחנו מנסים ללכת עם התפיסה של "תנאים זהים" אז נתעלם לחלוטין מנושא החיכוך (אותם צמיגים, אותו חיכוך +-), המהירות היא זהה, נסמן את מסת המשאית m1 ואת מסת רכב הספורט m2.

נסתכל אך ורק על סכומי אנרגיה, שזה אומר mv^2/2, כלומר מסה כפול מהירות בריבוע חלקי 2, המהירות אותה מהירות, מרחק הבלימה הוא בסה"כ פונקציה של יכולת ההאטה (האטה גבוהה יותר = מרחק בלימה קצר יותר וההפך), ולכן מה שיוצא בסופו של דבר זה

m1v^2/2 = m2v^2/2

כל מי שלמד אלגברה יודע להעיף את המכנה המשותף, לחלק ב-v^2 ומה שיוצא זה m1=m2 וברור שזה לא הגיוני בעליל.

אבל גם האינסטינקט של רובנו כאן יודע לספר את זה, שאותו רכב, עם אותם צמיגים, באותה מהירות, עם עומס שונה בולם לאט יותר (ועוד לא נכנסתי ליעילות בלמים דועכת).

כנראה שכולנו באיזה שהוא מצב העמסנו ריצוף, המון בקבוקי אלכוהול, רהיטים של איקאה או קרטונים של מעבר דירה לאוטו והרגשנו את זה.

אגב מכיוון שיודעים את כל זה, למשאיות בד"כ יש גם בלם עזר שנקרא "בלמנוע"

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בלמנוע, או אגזוז ברקס בלשון העם, עוזר להאט את הרכב כאשר המנוע מסתובב ומחובר לגלגלים. בבלימת חירום, כאשר הגלגלים נעולים או על גבול הנעילה, אף אחד לא יתחיל להתעסק עם בלמנוע, כי זה דורש הורדת הילוכים, תפעול קלאץ׳, כלומר פעולות מיותרות בחירום. וזה גם לא תפקידו.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא הבנת - טענתי שאם המצב אכן היה כפי שמצויר בכותרת. והמסה אינה משפיעה, אף אחד לא היה טורח לצייד משאית בבלמנוע.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בלמנוע, או אגזוז ברקס בלשון העם, עוזר להאט את הרכב כאשר המנוע מסתובב ומחובר לגלגלים. בבלימת חירום, כאשר הגלגלים נעולים או על גבול הנעילה, אף אחד לא יתחיל להתעסק עם בלמנוע, כי זה דורש הורדת הילוכים, תפעול קלאץ׳, כלומר פעולות מיותרות בחירום. וזה גם לא תפקידו.
במשאיות מודרניות עם גירים רובוטיים זה בהחלט מתרחש. המשאית נעזרת במאיט ראשוני ו/או משני בהתאם לתנאי הדרך.

אלעד רוזנקר, טלפון 0524626633.

ניתן להתקשר להתייעץ בכל הקשור ברכבי אספנות ואופל בפרט (בעיקר ישנים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם הצמיגים ויחס חוזק בלמים למשקל יהיו זהים אז כנראה האטה תהיה זהה. אך כדי לייצר בלמים במשאית שתהיה להם יכולה האטה כמו שיש נניח לדיסק 340 ממ על משקל של 1500 קילו , בטח גודל דיסק ורוחב דיסק צריכים להיות פי כמה גדולים מ 340 ממ. משהו שנראה לי בלתי אפשרי לקיום. לכן ההשוואה נכונה לא יכולה להיות בעולם האמיתי.

נקודה מעולה. אם הדיסק שאתה צריך לתכנן יוצא לך בקוטר גדול יותר מהצמיג אז נדרש צמיג אחר, או צלחות כפולות או מרובעות, או פשוט...

להתספק ביכולת בלימה פחותה.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כפי שכתבו לפני,

התאוריה נכונה חלקית במידה והבלימה היתה מתרחשת בצמיג (בהזנחת החימום), הבעיה היא שהבלימה מתבצעת בדיסק/תוף של הבלם.

שם הפיסיקה הפשוטה שמתוארת כאן כבר לא עובדת ומתחילים להיכנס לתהליכים של מעבר אנרגיה קינטית לאנרגיית חום כפונקציה של הזמן (דינאמי)

והN שמתואר בפתיחה כבר לא תלוי במשקל הרכב אלא בכח המערכת ההידראולית של הבלם (שלוחצת את הרפידה כנגד הצלחת/תוף)

וזה מסביר את ההבדל בין משאית עמוסה לריקה (בשתייהן מדובר באותה מערכת הידראולית)

אין החותם מעיד על גיסתו

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההסבר להבדלים מאוד פשוט ונובע מכמה הנחות שגויות.

1. בבלימה אין לך רק חיכוך אלא גם קריעה ושריפה של הגומי (אותו פס שחור שנשאר על הכביש).

2. כוח הצימוד של שני המשטחים (צמיג וכביש) תלוי לא רק במסה אלה גם במתלים. הכבמש לא ישר ב 100% והמסה שלך מתנדנדת על קפיצים. כוח הצימוד לא קבוע לאורך הבלימה.

3. כל הדיבורים על קוטר בלמים לא מעניין בבלימת חירום כי בכל רכב הבלמים מספיק חזקים לנעול את הגלגלים תחת עומס מלא. השיקול בקוטר הבלמים הוא דעיכה בחימום ומקדמי ביטחון.

4. תכנון משאית ומכונית ספורט שונה מיסודו. למכונית ספירט יש משקל ידוע שמשתנה כמשקל הנוסעים בלבד ולכן כל התכנון נעשה סביב מסה וחלוקת משקל ידועים. לעומת זאת במשאית המשקל משתנה במאות אחוזים ומכתיב אילוצים גם בתכנון המתלים (צריכים להחזיק את העומס הגדול) וגם הצמיגים שמוכוונים לעמידות ואורך חיים על חשבון אחיזה.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא להעליב אבל מר פות"ש: ישבת פעם במשאית כבדה עמוסה? כמי שנהג בפול טריילר עמוס עד למקסימום כ 64 טון משקל כולל, פעם בכביש החוף בבלימה בזמן חרום ממהירות של 100 קמ"ש בעזרת הורדת הילוכים מהירה, בלם מנוע (Jakobs Brake) במקסימום, תלמה ריטרדר בפעולה מלאה, בלמים לחוצים עד הסוף ברמה שעמדתי עליהם...לקח לי כמה מאות מטרים לכמעט עצירה ובערך במהירות של כ 15 קמ"ש "נגחתי" קלות במשאית עד 19 טון והעפתי אותה קדימה כמה מטרים טובים. משהו שבפרייווט מסתכם בלחיצה בריאה על הבלמים ועצירת הרכב. באותו הכביש ובאותו יום. אתה מוזמן לקחת את החישובים שלך לטכניון ולבדוק אותם שוב, כנראה החליק לך שם משהו...(;-

יש רק דרך אחת לשחות 100 מטר בשביל להביא מדליה;

אתה מתחיל הכי מהר שלך, ואז לאט לאט אתה מגביר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1671 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...