Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחירי הדירות- יש עוד לאן לעלות ?

Transporter
שימו לב! השרשור הזה בן 1643 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מה זה "צריך"?

למה את זה לא "צריך" וגלולות למניעת הריון/אקמול/סירופ נגד שיעול כן "צריך"?

לא "צריך" כלום.

יש למדינה תקציב שמנותב ע"י מי שנבחר למקומות שלדעתו יטיבו עם הבוחרים שלו/כלל האוכלוסיה/קבוצה מסוימת באוכלוסיה שלא בהכרח מצביעה לו ולפי (או בניגוד מוחלט) למה שאותם נבחרים הבטיחו טרום הבחירות.

לא כיוונת את ההודעה אלי, אבל בתור מי שטוען את אותם דברים - מדובר בהתבטאות על השקפה כלכלית. לגיטימי לטעון שלא צריך לממן x, זה לא אומר שזה מה שיקרה או שמדובר באמת מדעית. לא לגמרי הבנתי איך היית מנסח את זה אחרת.

פגז, ואז הם צריכים לעשות את זה רק במשך 13-14 שנה כדי לצבור את ה-500K שהם צריכים בשביל דירת 3 חדרים חצי סבירה בנתניה שאת המשכנתא עליה הם יפרעו בגיל 60. מה זה להיות להתכלב בגיל 35 בין חברים (בהינתן והם יצאו מהצבא בגיל 21 עם משכורת ממוצעת). בקטנה. אני באמת לא מבין איפה הבעיה ועל מה אנחנו מתלוננים.

אחת הסיבות שכ״כ יקר בישראל זה כי המנטליות של ממשלת ישראל היא לקחת אליפות בספרינטים ולזרוק זין במרתון. כיבוי שריפות כמדיניות.

מחיר למשתכן זו בדיוק תכנית כזו, היא מושתתת על אלמנטים רעועים מיסודם וברור שאין לה scale (מה שמשעשע, או עצוב, זה שאנשים רבים שהבינו שמעמ 0 זו תכנית מפגרת פתאום זורמים עם מחיר למשתכן - מה שרק מראה עוד יותר עד כמה התפיסה לא מבוססת על אלמנטים מספריים אלא על פוליטיקה).

במיקרו - כמה זוגות יקבלו דירה בהנחה. במאקרו - כל הזוגות בישראל מממנים (ויממנו) את ההנחה הזו מכיסם.

זו הסיבה שלשיטתי, לא ״צריך״ לעשות תכנית כזו. גם לא צריך לעשות הגרלה למי מקבל קרן השתלמות עם תשואות גבוהות יותר, או הגרלה על פנסיות תקציביות, וכו׳. צריך לטפל בשורש הבעיה, ולא לקנות מנדטים דרך שוחד לכמה ״ברי מזל״.

לא כי אני שונא זוגות צעירים, להיפך, מתוך חשש לעתיד בו יש גרעון ענק בגלל פוליטיקאים שפרסמו צ׳קים שיכסו הדורות הבאים.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 Performance | Palisade Calligraphy | F250 Duper Duty Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 354
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

• חברי המעגל הראשון
איזה תועלת נותן תקציב הבריאות יש למי שבריא? אני לא הייתי אצל רופא כבר 15 שנה, מרפא את עצמי עם עשבים שאני קוטף ביער, ומי שלא רוצה להידבק מאוכלי שניצלים עם מערכת חיסונית ירודה שילבש מסכת אב"כ.

ומה נותנת לי תחבורה ציבורית? שילכו ברגל. אם אני יכול לעמוד בפקק שעתיים הם יכולים ללכת ברגל שעתיים.

הגרלת דירות מפתחת איזורים שאנשים לא היו באים לגור בהם (פריפריה) ועוזרת להוציא אנשים ממעגל הביקוש, מה שמשאיר יותר דירות ומוריד את המחירים גם בקרב אנשים שלא יכולים להשתתף בהגרלות, שזה כולם.

*מיותר לציין, אבל אני אציין שוב, זה לא מה שאני חושב.

כמו שאתה מבין אפשר ללכת ככה סחור סחור גם חודשיים, ולא נגיע לשום מקום. לכל שקל מס שהולך לאנשהו אפשר להדביק סיבה למה הוא משרת את כלל האוכלוסיה ואפשר גם למצוא איך הוא משרת רק קבוצה אחת (שזו אגב די מהות הסוציאליזם שישראל דוגלת בו במידה מסוימת).

איך מחיר למשתכן משרתת את כלל האוכלוסיה?

התכנית לא הורידה מחירים, היתה האטה קלה בעליית המחירים. וואוו. כל מה שהיא עשתה זה לסדר דירות בהנחה למי שזכה בהגרלה - על חשבון כולנו (לא המפלגה לצערינו).

מעבר לזה שנוצר מצב עקום שבודדים נהנים מכספי מיסים של כולם, להקים שכונות שחובה להחזיק 2 מכוניות למשפחה ממוצעת זה ההפך מפיתוח. אתה מעמיס עוד על תשתיות קיימות, יוצר פקקים חדשים שרק מעודדים אנשים לעבור קרוב לעבודה - כלומר להעלות את מחירי השכירות המרכז.

לומר שאין פה בעיה רצינית עם מחירי הדיור זה כמו לומר שאין לנו צרות בטחוניות. העניין הוא שאי אפשר להמשיך עם פתרונות פלסטר פופוליסטיים כאלה שרק מחריפים את המצב.

בטח שיש, לפיד אפילו ניסה עם מע"מ 0.

הבעיה היא שככל שעובר יותר זמן, יש יותר אנשים בבעיית דיור, ונראה לי "קצת" קשה לפתור בעיית דיור ל-50 אלף זוגות/משפחות במכה.

כלומר יש לך מצב של ביקוש של 50 אלף דירות (נניח, זה יכול להיות יותר), ואולי כמה אלפים בהיצע.

לא אומר שזה טוב, אבל יש מן ההגיון בהגרלה כשיש לך מצב כזה.

מע"מ 0 זה מאותו ז'אנר, פתרון אינסטנט שאת המחיר שלו כולם ישלמו בעתיד.

ככל שעובר הזמן המצב מחריף ומבחינת ההיגיון הבריא וזה רק מחזק את העובדה שצריך להפסיק עם הפתרונות "5 דק' במיקרוגל ויש לך דירה" האלה וצריך פתרון ארוך טווח. לא להביא "מכה" וללכת הביתה.

אי אפשר למכור את המדינה ולקנות חדשה אחרי שהכל יתחרבש פה ללא תקנה מכל הקומבינות.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסתקרנתי אז בדקתי -

בבירת טקסס, המשכורת החציונית היא 55k/year בזמן שמחיר הבית החציוני הוא 340k - זה אומר 74 משכורות.

בפועל, אפשר בקלות לגור במרחק 20-30 דק׳ מהעיר עבור 220k (לבית פרטי, אזור ה120 מ״ר + גראז׳ + גינה) - 48 משכורות.

כשאני משווה את זה בצורה אנקדוטלית לבית הוריי: 20-30 דק׳ מת״א, אני מקבל 1,8M מחיר לעומת 7,5K שכר --> 240 משכורות (דירת 4.5 חדרים בבניין, 120 מ״ר + מעלית + מרפסת + חניה ליד שכן שלא מפסיק לטרוק את הדלת על הרכב של אמא שלי עד שדלת ימין שלה הפכה לבר קוד).

(כן כן אני יודע שאנקדוטות זה לא מעניין אבל הנתונים כ״כ פירקו לי את המוח אז שיתפתי)

Model 3 Performance | Palisade Calligraphy | F250 Duper Duty Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בבניין חדש זו פחות או יותר הארנונה על דירה 4-5 חדרים. תלוי ברשות.

מה יש לנו בניין חדש, מכונית חדשה, ילד בגן, אוכל במקרר וכל זה על משכורת ממוצעת.

מה אני אגיד לך פשוט עלובי החיים. ויקטור הוגו מתהפך בקברו.

עכשיו ברצינות זה לא זוג "מתכלב" . זוג מתכלב שוכר דירה ישנה במרכז בשביל להסתדר בלי רכב, מתניידים בתחבורה ציבורית וחוסכים. תאמין לי יכולים לשים בצד 3,000 - 4,000 שקל בחודש.

מצטער, אבל אתה מרגיש כמו טרול.

אני קורא את ההודעות שלך ולא מבין איך אפשר לסנגר על המצב הנוכחי כאילו הכל זה פרחים ופרפרים וזה נורמלי וסביר.

לפני 10 שנים, זוג שרצה לקנות דירה באזור המרכז והחליט ללכת על חור, בחר בבאר יעקב (כי בראשון היה יקר יותר) או יבנה.

דירת 4 חדרים ב 800k. כמה צריך הון עצמי זוג בתחילת הדרך? נגיד והלכנו על המינימום, 200k עם משכנתא של 600k.

היום, אותה דירה "שווה" 1.8m, כלומר בשביל לקנות אותה צריך להביא 450k + משכנתא של 1350k (שהיא משכנתא מטורפת לזוג צעיר, 6k בחודש ל 30 שנים).

השכר עלה, אתה צודק.

אבל השכר הממוצע (שלא לדבר על החציוני) לא הכפיל את עצמו ב 10 השנים האלו אבל הערך של הדירות יותר מהכפיל את עצמו. סביר זה לא.

אתה יכול מהיום עד מחר להגיד שאנשים מפונקים וצריכים ללכת לגור בפריפריה. אם התחבורה הציבורית או התשתיות היו סבירים, אולי עוד איכשהו הייתי מסכים. אבל זוג שמרכז חייו במרכז (=משפחה ועבודה) ועובר לפריפריה בגלל מחירי דיור, ימצא את עצמו 4 שעות ביום בדרכים.

דוגמה אחת:

http://m.yediot.co.il/Articles/4944637

לטעמי זה מאוד מהר יכול להוביל למשבר בזוגיות ושלא נדבר על הפגיעה בילדים בסיטואציה כזו. והכל בשביל 4 קירות מחורבנים.

לצערי בגלל שאנחנו עם כל כך אדיש אני בספק מאוד גדול אם משהו ישתנה.

הדור שלי (25-30) נדפק פה בטירוף והמחשבות על הדורות הבאים בתור היא עצובה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פגז, ואז הם צריכים לעשות את זה רק במשך 13-14 שנה כדי לצבור את ה-500K שהם צריכים בשביל דירת 3 חדרים חצי סבירה בנתניה שאת המשכנתא עליה הם יפרעו בגיל 60. מה זה להיות להתכלב בגיל 35 בין חברים (בהינתן והם יצאו מהצבא בגיל 21 עם משכורת ממוצעת). בקטנה. אני באמת לא מבין איפה הבעיה ועל מה אנחנו מתלוננים.

אני לא אומר שאין בעיה.

הנקודה שלי שבמציאות הישראלית העכשווית זוג צעיר עם משכורת רגילה וללא שומן בין-דורי צריך או להתמודד עם המחירים כלומר להתכלב ו/או להתפשר על דירה בפריפריה הרחוקה ולנסות לבנות שם את עתידו או להשלים עם המצב ולחיות בשכירות איפה שעושה טוב או לארוז את המזוודות ולעוף מכאן.

בנוגע לשאלה המקורית אם למחירי הדירות יש עוד לאן לעלות התשובה שלי שכן והרבה.

פוליטיקאים כן עושה משהו, אבל לדעתי לא את הדברים הנכונים. משקיעים בכל מיני הגרלות ותוכניות פופליסטיות במטרה לענות על קפריזות של מיליניאליס שרוצים פתרונות דיור במרכז עכשיו ומיד וכמובן גם מחיר שווה לכל נפש במקום לפתח תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתקל על המצוקה ב-long run.

בנוסף, אני לא מאמין שמשבר כלכלי ו/או עלייה בריבית ו/או רדיפת משקיעים תשפר את המצב.

מצטער, אבל אתה מרגיש כמו טרול.

אני קורא את ההודעות שלך ולא מבין איך אפשר לסנגר על המצב הנוכחי כאילו הכל זה פרחים ופרפרים וזה נורמלי וסביר.

לפני 10 שנים, זוג שרצה לקנות דירה באזור המרכז והחליט ללכת על חור, בחר בבאר יעקב (כי בראשון היה יקר יותר) או יבנה.

דירת 4 חדרים ב 800k. כמה צריך הון עצמי זוג בתחילת הדרך? נגיד והלכנו על המינימום, 200k עם משכנתא של 600k.

היום, אותה דירה "שווה" 1.8m, כלומר בשביל לקנות אותה צריך להביא 450k + משכנתא של 1350k (שהיא משכנתא מטורפת לזוג צעיר, 6k בחודש ל 30 שנים).

השכר עלה, אתה צודק.

אבל השכר הממוצע (שלא לדבר על החציוני) לא הכפיל את עצמו ב 10 השנים האלו אבל הערך של הדירות יותר מהכפיל את עצמו. סביר זה לא.

אתה יכול מהיום עד מחר להגיד שאנשים מפונקים וצריכים ללכת לגור בפריפריה. אם התחבורה הציבורית או התשתיות היו סבירים, אולי עוד איכשהו הייתי מסכים. אבל זוג שמרכז חייו במרכז (=משפחה ועבודה) ועובר לפריפריה בגלל מחירי דיור, ימצא את עצמו 4 שעות ביום בדרכים.

דוגמה אחת:

http://m.yediot.co.il/Articles/4944637

לטעמי זה מאוד מהר יכול להוביל למשבר בזוגיות ושלא נדבר על הפגיעה בילדים בסיטואציה כזו. והכל בשביל 4 קירות מחורבנים.

לצערי בגלל שאנחנו עם כל כך אדיש אני בספק מאוד גדול אם משהו ישתנה.

הדור שלי (25-30) נדפק פה בטירוף והמחשבות על הדורות הבאים בתור היא עצובה.

תקרא את הפוסט שכתבתי ל-Spire.

בנוגע לפקקים אתה לא צריך לספר לי אני רואה אותם בערך 3 שעות ביום כל יום. למזלי אני לפחות רואה אותם דרך החלון של האוטובוס/רכבת ככה שאני לפחות לא צריך לנהוג, אבל אני מבלה הרבה מאוד שעות ביום בדרכים.

אבל מה לעשות זה המחיר שצריך לשלם היום בשביל לרכוש דירה בישראל במחיר שפוי יחסית.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

5 האגורות שלי:

ההשוואת בין פריפריה לערים מרכזיות בכל העולם מביאות בערך לאותן המסקנות. אי אפשר להשוות את תל אביב לאשדוד או מודיעין. אי אפשר.

הנטייה של בני אדם ללכת למרכזים הכלכלים הגדולים בסביבתם קיימת בכל מקום ומקום. וזה לא רק טרנדיות וקוקטיילים עליזים על רוטשילד. זה לא. זה הצע של מקומות עבודה בכל תחום, זה הרבה הרבה פחות זמן על קומיוטינג. זה שכר יותר גבוה בתחומים מסוימים. זה גם יכולת למצוא זוגיות, לפעמים גם בתי ספר יותר טובים, מוסדות להשכלה גבוהה ועוד. והפוזה המיוחסת, שתמיד מצליחה להוציא איזה רוע מאנשים, מעניינת אולי, אולי, אולי חבר'ה בני 25 שרק סיימו תואר. וגם אז לא תמיד זה השיקול היחיד. ורוב האנשים שאני מכיר שעזבו את תל אביב בחמש - שש שנים האחרונות, עשו את זה מחוסר ברירה. לא כי פתאום הבינו שיש איזה קסם מיוחד בגן יבנה וברחו לשם. ובהתאם רובם זזו לגבעתיים ורמת גן.

אני לא מכיר הרבה מתכנתים תל אביבים שמצפים שהמדינה תממן להם דירה. אם כבר, אז הבון טון הוא ימין כלכלי, מכיוון שבהדרגה ליותר ויותר אנשים נמאס לשלם אלפי שקלים של מס בחודש, בשביל לממן דברים שלא מועילים להם.

מי שבחר לגור במקומות אחרים, ולא משנה מה הסיבה - שיהיה לו בכיף. אפשר להיות מאושר בחריש, בדיוק כמו שאפשר להיות מאושר בקיבוצים הנידחים בערבה, מהם צריך לנסוע שעתיים בשביל לקנות חלב. אבל המציאות האובייקטיבית יותר היא מה שתארתי למעלה. וברמה האישית? להגיד שאני מקנא במי שקנה דירה במודיעין או ראש העין?! אפילו לא כבדיחה.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה? לא.

לפני כמה ימים ראיתי פוסט של oryo מעלה ניתוח קניה/שכירות בארה"ב. המיסים שונים אבל העקרונות דומים.

ועכשיו לנושא הדיון, כל שאני יכול לתרום לדיון זה שהמצב בעיניי גרוע. לרכוש דירה באזורי ביקוש נראה כמו משימה בלתי אפשרית. גם לרכוש דירה בפריפריה נשמע כמו רעיון רחוק אך ריאלי יותר.

כל הזמן מדברים על ירידת מחירים, אבל זה לא קורה בעשור באחרון.

מהם הדרכים האופרטיביות להורדה אפקטיבית של המחירים? כלומר מבחינת הגדלת היצע. מה חסר?

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה? לא.

לפני כמה ימים ראיתי פוסט של oryo מעלה ניתוח קניה/שכירות בארה"ב.

פייה, עולם קטן! (שמח לשמוע:))

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זוג מתכלב שוכר דירה ישנה במרכז בשביל להסתדר בלי רכב, מתניידים בתחבורה ציבורית וחוסכים. תאמין לי יכולים לשים בצד 3,000 - 4,000 שקל בחודש.

"תאמין לי"? למה ש"אאמין" לך?

אתה לא נשוי, בלי ילדים ולא מנהל כלכלת משפחה, אז איזה ניסיון יש לך לומר דבר כזה בוודאות שכזו?

אני לא צריך להיות איש משפחה בשביל להבין שהמספרים נופחו בשביל לקדם אג'נדה כלשהי.

המספרים לא נופחו כדי לקדם אג'נדה, להיפך, הם די צומצמו למינימום.

אתה פשוט מנותק על העץ שלך ולא מוכן לרדת ממנו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסתקרנתי אז בדקתי -

בבירת טקסס, המשכורת החציונית היא 55k/year בזמן שמחיר הבית החציוני הוא 340k - זה אומר 74 משכורות.

בפועל, אפשר בקלות לגור במרחק 20-30 דק׳ מהעיר עבור 220k (לבית פרטי, אזור ה120 מ״ר + גראז׳ + גינה) - 48 משכורות.

כשאני משווה את זה בצורה אנקדוטלית לבית הוריי: 20-30 דק׳ מת״א, אני מקבל 1,8M מחיר לעומת 7,5K שכר --> 240 משכורות (דירת 4.5 חדרים בבניין, 120 מ״ר + מעלית + מרפסת + חניה ליד שכן שלא מפסיק לטרוק את הדלת על הרכב של אמא שלי עד שדלת ימין שלה הפכה לבר קוד).

(כן כן אני יודע שאנקדוטות זה לא מעניין אבל הנתונים כ״כ פירקו לי את המוח אז שיתפתי)

אכן החישובים האלה מאפסים ומראים שיצאנו מכל פרופורציה...

לא ממש חשוב המספר האמיתי, אבל כן אצלנו מתקרבים ל 200 משכורות ממוצעות לרכישת דירה ממוצעת.

המחיר הסביר מסביב לעולם הוא 70 משכורות.

כל הכלכלנים בטוחים שבטווח הארוך המחיר גם אצלנו יחזור לנורמה , כלומר ירד לכיוון ה 100 משכורת,

איך זה יקרה ? לא ברור .. האם המחירים ירדו ב 50% , לא סביר.

האם השכר הממוצע יעלה ב 100% והדירות יעמדו במקום, גם לא סביר.

כרגע מה שמחזיק את המחירים גבוהים זה לא הקבלנים ולא המדינה ..

זה רק הציבור ... ההמונים... כן מה לעשות.

הקונים שקונים את הדירות ומשלמים כל מה שמבקשים מהם .. הם אלו שקובעים את המחיר.

תתחיל לפמפם לכולם בתקשורת שהגענו לפיק ומפה זה רק למטה..

אם הרוב יאמצו את הדעה הזאת .. אז המחירים יתחילו לזוז למטה.

כל פעם שהכריזו על תוכנית כלשהי .. שגרמה להמונים תקווה שיהיו הורדות מחירים, אז היה קיפאון וקנו פחות דירות.

ברגע שבתקשורת יצאו בהכרזה שהתוכנית תתבטל או לא עוזרת .. אז הכיוון התהפך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא אומר שאין בעיה.

אוקיי, תודה. מדברייך נשמע שהבעיה היא במילניאלס בני 25 מפונקים שרוצים לגור ברוטשילד בדירה שתממן המדינה.

התכנית לא הורידה מחירים, היתה האטה קלה בעליית המחירים. וואוו. כל מה שהיא עשתה זה לסדר דירות בהנחה למי שזכה בהגרלה - על חשבון כולנו (לא המפלגה לצערינו).

מעבר לזה שנוצר מצב עקום שבודדים נהנים מכספי מיסים של כולם, להקים שכונות שחובה להחזיק 2 מכוניות למשפחה ממוצעת זה ההפך מפיתוח. אתה מעמיס עוד על תשתיות קיימות, יוצר פקקים חדשים שרק מעודדים אנשים לעבור קרוב לעבודה - כלומר להעלות את מחירי השכירות המרכז.

לומר שאין פה בעיה רצינית עם מחירי הדיור זה כמו לומר שאין לנו צרות בטחוניות. העניין הוא שאי אפשר להמשיך עם פתרונות פלסטר פופוליסטיים כאלה שרק מחריפים את המצב.

ככל שעובר הזמן המצב מחריף ומבחינת ההיגיון הבריא וזה רק מחזק את העובדה שצריך להפסיק עם הפתרונות "5 דק' במיקרוגל ויש לך דירה" האלה וצריך פתרון ארוך טווח. לא להביא "מכה" וללכת הביתה.

החלק הראשון של התגובה שלך נכון כמובן, אבל הוא חכמה בדיעבד. אני שופט את התוכנית לפי המטרות שלה, זה שהיא נכשלה בהשגתן ונכשלה באופן כללי כי סיבות זה ברמת ה'נו שיט שרלוק', למרות שגם פה צריך לעשות הבדלה בין הבטחות פופוליסטיות לבין מטרות בפועל לבין הישגים אפשריים.

ההבטחות היו להוריד מחירים תוך שנה, אבל זה היה ברור לכולם שלא יקרה, בערך כמו שזה היה ברור שהנייה לא ימות תוך 48 שעות, כמו שביבי לא ימוטט את שלטון החמאס וכנראה כמו שהוא לא יספח את הבקעה אם הוא ינצח (שיט, סליחה, לא רציתי להיכנס לפוליטיקה. נותן לעצמי התראה).

המטרות היו "לפתור את משבר הדיור" ו"להקל על זוגות צעירים מחוסרי דיור לקנות דירה" - בינתיים החלק השני, חלקית לפחות, לכמות מסוימת של אנשים, קרה. בעקיפין, הייתה גם מטרה להוזיל את המחירים בשוק החופשי. מה שמביא אותי ל:

ההישגים האפשריים של התוכנית הזו הם לשחרר קצת את הלחץ על שוק הנדל"ן, לפחות מחלק אחד של הציבור, ואחרי כמה שנים להתחיל בשחיקת המחירים הכללים בזכות הקטנת הביקוש בשוק החופשי. תכלס? התוכנית עדיין רצה, עליית המחירים - לפחות בסוף שנה שעברה-תחילת השנה הזו שזה היה הפעם האחרונה שבדקתי - נבלמה יחסית, ותכלס^2, מי יודע מה יקרה בעוד 5 שנים?

אבל מצחיק אותי מה שאתה אומר. מצד אחד אתה אומר "מספיק עם פתרונות של 5 דק' במיקרו ויש דירה" ובאותה נשימה אתה אומר "הייתה האטה קלה במחירים. וואו". מה ציפית? שכחלון ישים את עצמו במיקרו ל-5 דק' ותהיה לך דירה?

פתרונות לשוק מורכב ומסובך, ועם כל כך הרבה בעלי אינטרסים כמו שוק הנדל"ן אי אפשר ליישם תוך שנה ואפילו לא תוך קדנציה. תראה את שוק הרכב, כמה כץ נלחם להוריד מיסים ולהוזיל את המכוניות וכל השיט הזה, היה 10 שנים (אם לא יותר) שר תחבורה ואחרי תהליך ארוך ואינספור ניסיונות שונים, פשוט וויתר על הרעיון הזה.

מצביעי כחלון ראו שהם לא קיבלו דירה תוך 5 דקות ועברו לפופוליסט הבא. אז איך אתה רוצה שמישהו יציע תוכנית יציבה וארוכת טווח אם אנחנו לא מאפשרים לאף אחד ליישם שום דבר ארוך טווח. קצת מלכוד, לא?

לא כיוונת את ההודעה אלי, אבל בתור מי שטוען את אותם דברים - מדובר בהתבטאות על השקפה כלכלית. לגיטימי לטעון שלא צריך לממן x, זה לא אומר שזה מה שיקרה או שמדובר באמת מדעית. לא לגמרי הבנתי איך היית מנסח את זה אחרת.

פייר, לא הבנתי מילה :lol:

אחת הסיבות שכ״כ יקר בישראל זה כי המנטליות של ממשלת ישראל היא לקחת אליפות בספרינטים ולזרוק זין במרתון. כיבוי שריפות כמדיניות.

מחיר למשתכן זו בדיוק תכנית כזו, היא מושתתת על אלמנטים רעועים מיסודם וברור שאין לה scale (מה שמשעשע, או עצוב, זה שאנשים רבים שהבינו שמעמ 0 זו תכנית מפגרת פתאום זורמים עם מחיר למשתכן - מה שרק מראה עוד יותר עד כמה התפיסה לא מבוססת על אלמנטים מספריים אלא על פוליטיקה).

במיקרו - כמה זוגות יקבלו דירה בהנחה. במאקרו - כל הזוגות בישראל מממנים (ויממנו) את ההנחה הזו מכיסם.

זו הסיבה שלשיטתי, לא ״צריך״ לעשות תכנית כזו. גם לא צריך לעשות הגרלה למי מקבל קרן השתלמות עם תשואות גבוהות יותר, או הגרלה על פנסיות תקציביות, וכו׳. צריך לטפל בשורש הבעיה, ולא לקנות מנדטים דרך שוחד לכמה ״ברי מזל״.

לא כי אני שונא זוגות צעירים, להיפך, מתוך חשש לעתיד בו יש גרעון ענק בגלל פוליטיקאים שפרסמו צ׳קים שיכסו הדורות הבאים.

אני לא מבין למה אני מגן על כחלון, אבל here goes...

ההגרלות לא היו עבור הזכות לדירה, הן היו עבור המיקום בתור. הרעיון היה שבסופו של דבר כל מי שעומד בקריטריונים יקבל דירה. ואתה יודע מה? באיזשהו מקום אני חושב שעדיף שתהיה איזו הגרלה שאני אספר לעצמי שהיא רנדומלית ונקיה מאינטרסים מאשר שסדר קבלת הזכות לקנות דירה בתוכנית הזו יהיה ביחס ישיר לקרבה שלך לאיזה פקיד כלשהו.

ולגבי מימון - שוב, לא כל שקל מס שאני משלם, משרת אותי ישירות. וזה בסדר, כי לא כל שקל שאתה משלם, משרת אותך. אחד מעקרונות המדינה הוא סוציאליזם, וכמו שמקימים מתנ"סים מכסף של אנשים שלא בהכרח משתמשים בהם, כך חלק מהכסף שמשלמים אלה שמשתמשים במתנ"סים, הולך למימון דיור לזוגות צעירים מילניאלס ברוטשילד.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה פועל יוצא של הפוליטיקה, בחירות כל 4 שנים, חדי קרן כמו ישראל כץ שיושב באותו משרד 10 שנים, ולכן לפוליטיקאי אין אינטרס להתחיל תוכנית שהבא אחריו או זה שאחריו יגזור את הסרט עליה.

אפילו בצבא, עם ההיררכיה הברורה התוכניות הן תוכניות חומש.

זה לא ישתנה, זה לא שלפיד יעשה תוכניות לעשור, ראינו את מע"מ 0, זו בעיה מובנית בפוליטיקה שלנו.

כל הטבה סוציאלית היא כזו, תשאל למה כל האנשים בישראל מממנים ויממנו קצבת נכות? למה 20% מהאנשים משלמים 80% מהמיסים וכו'...

בהגדרה הטבה סוציאלית לוקחת כסף מאחד ומעבירה לאחר.

הלכה למעשה סוג של עצירת המחירים לאורך כ-4 שנים, זה הישג עצום, אנחנו מדברים על זה שבעשור המחירים הוכפלו, אבל ב-4 שנים האחרונות כמעט הוקפאו, זה אומר שכל הכפלת המחיר (+-) קרתה ב-6 שנים.

וגם זה רק חצי מהאמת, כי בפועל למרות הקפאת המחירים (היזמים שורפים את הרזרבות שלהם כדי לא להוריד מחיר, נותנים מזגנים, ריהוט, מוצרי חשמל ורכבים כדי לא להוריד מחיר, שזה בפועל הטבה של עשרות עד מאה אלף שקל), השוק עצמו דיי קפוא, כמות העסקאות ירדה במספר דו ספרתי של אחוזים.

אמנם כתפיסה זה לא מדהים שהשוק קפוא והמחירים לא יורדים, כי עדיף שוק זורם שהמחירים יורדים בצורה הדרגתית, אבל בהמשך לסעיף הקודם, כיוון שיודעים שרוב הסיכוי שאחרי 4 שנים שר האוצר הקיים לא יהיה שר האוצר הבא (וזה לא ספציפית כחלון, אלא בכלל), עדיף ליזמים כנראה לשרוף רזרבות ואח"כ למכור באותו מחיר בהתפוצצות.

כל זה נכון אלא אם כן ליזם נגמרו הרזרבות, ואז תראה מכירת חיסול של דירות, אבל אנחנו עוד לא שם.

כמו שכתבתי לאור, זה בהגדרה כל הטבה סוציאלית, בודדים נהנים מכספי מיסים של כולם.

וכל השכונות החדשות היום מתוכננות ל-2 רכבים לדירה ולפעמים גם יותר, אם זה אומר פי כמה מקומות חניה מאשר פעם, למעט רחובות צדדיים כל הכבישים 2 נתיבים לכל כיוון, כיכרות עם 2 נתיבים וכו' זה ממש לא תכנון לתח"צ.

אבל זה נכון גם בלי קשר למחיר למשתכן, לדוגמה השכונות החדשות בבאר יעקב או פסגות אפק או אם המושבות בפתח תקווה וכו'.

כמובן, אבל איזה פוליטיקאי אתה מכיר שמסכים לעבוד (קשה), לתכנן תוכנית, לשכנע את כולם להצביע בעד, לפקח על הביצוע של התוכנית, לסיים את תפקידו אחרי 4 שנים, ולתת לשר הבא או זה שאחריו לגזור את הסרט על התוכנית שלו?

רק תיקון קטן, לפני 10 שנים הזוג יכל לקחת משכנתא 90%, היה צריך 10% הון עצמי, 80k בדוגמה שלך.

ככה אלה שהיום קוראים לנו מפונקים הפכו לאילי נדל"ן.

אני לא מדבר על שנים אחורה יותר, שדירות בפריפריה עלו 250k או 300k (אז פורסמו מחירי דירות בדולרים, המרתי את זה).

אני לא אומר שאין בעיה.

אין דרך אחרת להבין את כל הכתיבה ההזויה שלך

הנקודה שלי שבמציאות הישראלית העכשווית זוג צעיר עם משכורת רגילה וללא שומן בין-דורי צריך או להתמודד עם המחירים כלומר להתכלב ו/או להתפשר על דירה בפריפריה הרחוקה ולנסות לבנות שם את עתידו או להשלים עם המצב ולחיות בשכירות איפה שעושה טוב או לארוז את המזוודות ולעוף מכאן.

אני אגלה לך שב-2015 סיימתי שכירות בבית שמש, שילמתי אז קצת מעל 3000 שקל על יחידת דיור של "3" חדרים שאחד מהם ממ"ד במימדים של 1.6 על 1.2 מטרים, בבית מאמצע שנות ה-80 בלי חנייה, כשמה שמפריד ביני ובין היחידת דיור השנייה זה קיר גבס.

אז בוא תספר על לבנות את עצמך בפריפריה.

אני אפילו לא מדבר על זה שהייתי בין 3 ל-4 שעות בדרכים ביום, וזה כי הייתי יוצא לא בשעות העומס.

השיא היה 4 שעות לכיוון אחד, כשכן יצאתי בשעות העומס.

בוא תחפש עבודה בדימונה, במקרה יש לי משפחה שם, תנסה להרוויח שם שכר חציוני (לא ממוצע אפילו) בוא נראה אותך.

אבל הרבה יותר קל לחרטט.

פוליטיקאים כן עושה משהו, אבל לדעתי לא את הדברים הנכונים. משקיעים בכל מיני הגרלות ותוכניות פופליסטיות במטרה לענות על קפריזות של מיליניאליס שרוצים פתרונות דיור במרכז עכשיו ומיד וכמובן גם מחיר שווה לכל נפש במקום לפתח תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתקל על המצוקה ב-long run.

אתה לגמרי הזוי, ברגע שמדברים איתך על נתונים אתה בורח לסיסמאות מפגרות.

בוא תביא נתונים איזה תוכנית מביאה פתרונות דיור במרכז? מחיר למשתכן? כמה הגרלות במרכז? לדעתי על שתי ידיים אפשר לספור את מספר ההגרלות בגוש דן

אבל מה לעשות זה המחיר שצריך לשלם היום בשביל לרכוש דירה בישראל במחיר שפוי יחסית.

אז אתה מסכים או לא מסכים שהיום בדיוק פי 5 יותר קשה להגיע להון העצמי לדירה?

כרגע מה שמחזיק את המחירים גבוהים זה לא הקבלנים ולא המדינה ..

זה רק הציבור ... ההמונים... כן מה לעשות.

הקונים שקונים את הדירות ומשלמים כל מה שמבקשים מהם .. הם אלו שקובעים את המחיר.

תתחיל לפמפם לכולם בתקשורת שהגענו לפיק ומפה זה רק למטה..

אם הרוב יאמצו את הדעה הזאת .. אז המחירים יתחילו לזוז למטה.

כל פעם שהכריזו על תוכנית כלשהי .. שגרמה להמונים תקווה שיהיו הורדות מחירים, אז היה קיפאון וקנו פחות דירות.

ברגע שבתקשורת יצאו בהכרזה שהתוכנית תתבטל או לא עוזרת .. אז הכיוון התהפך.

ממש לא נכון, מי שמחזיק את המחירים גבוהים זה היזמים, שמודים שהם מחזיקים מלאי דירות כדי לא להוריד מחירים, שורפים את הרזרבות שלהם כי בטוחים שאוטוטו השר מתחלף והם יחזרו לחגוג וימלאו את הרזרבות בחזרה.

2 עובדות:

1. המחיר לא ירד, אבל המוצר השתנה, מה שלפני כחלון היה מחיר דירה, היום זה מחיר לדירה + רכב, או דירה + מזגנים, או דירה + ריהוט, או דירה + מוצרי חשמל וכו'.

2. מספר העסקאות ירד במספר דו ספרתי של אחוזים.

בשוק תקין ומתפקד נניח 10% ירידה בכמות העסקאות (ולכן בתזרים) היה צריך להתבטא במחיר (גם אם לא ב-10% מלאים).

העובדה שזה לא מתבטא אומר שהשוק לא תקין

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...