Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

רכב אוטונומי דרגה 5? למרות ההבטחות, לא בקרוב!

bagira
שימו לב! השרשור הזה בן 463 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

תקרא שוב את ההודעה הראשונה של באגירה.

גם אם לתאגידי הרכב הגדולים יש את היכולת לנבא בצורה מושכלת, הם מספרים לך סיפורי סבתא, יש להם גם אינטרסים כלכליים לספר לך דבר כזה או אחר.

אני אספר שממחקר שביצעו בעולם התוכנה פעם, כמעט ואין פרויקטים שהסתיימו ועמדו בשלושה פרמטרים של זמן, משאבים ותכולה (כלומר חרגו לפחות בפרמטר אחד, עלו יותר כסף ממה שהובטח, לקחו יותר זמן ממה שהובטח, יותר כסף ממה שהובטח או לא כללו את כל התכונות שהובטחו).

הרוב חרגו ביותר מפרמטר אחד (גם יותר זמן וגם יותר כסף, גם יותר זמן וגם לא כל התכונות).

אמנם בעולם Agile ייתכן שזה יותר נמוך, אבל לא ברמה שרוב הפרוייקטים יסתיימו ויעמדו בפרמטרים.

עכשיו מכיוון שתאגיד רכב הוא לא חברת תוכנה, הוא חותם על חוזה, שבו מופיעים הפרמטרים למעלה, או נניח מקימים חברת תוכנה, או רוכשים אחת כזו, בשורה התחתונה הם לא יודעים לנהל חברת תוכנה, ולכן משקפים להם פרמטרים, ובפועל יחרגו מהם, כי ככה זה בתוכנה, היכולת לחזות מתי יסתיים פרויקט תוכנה היא קשה מאוד, (ב-Side Note זו אחת הסיבות העיקריות לצמיחת Agile בעולם התוכנה - הרבה יותר קל לחזות מתי מסתיים מיני פרויקט שמכיל צעדים קטנים יותר).

ומעבר לזה, חלק מהמידע מגיע ממקורות שהם לא איזה תוכניתן זניח באחת החברות, אלא בכיר בקונצרן ענק שנמצא בשורה הראשונה של AV בעולם (nVidia).

אם שניים אומרים לך שאתה שיכור - לך לישון, אם המידע מגיע מכמה מקורות שמעורבים בתהליך והם בלתי תלויים אחד בשני, וסותרים את מה שאומר איזה סמנכ"ל שיווק של תאגיד רכב - כנראה שהסמנכ"ל לא יודע, או משקר לך.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

סוף סוף החברות המתעסקות בפיתוח של תוכנות/חומרה וגם "ברזלים" לרכב אוטונומי מבינות מה שחברי הפורום החכמים הבינו ממזמן.

"איתות אזהרה לרכב האוטונומי: אוריקס נסגרת, הכסף בקופה יוחזר לקרנות"

אינוויז נחשבת להבטחה ישראלית גדולה, עם חוזה להתקנת חיישניה ברכבים האוטונומיים של ב.מ.וו וגיוס של 132 מיליון דולר שהשלימה ביוני האחרון. עם זאת, באפריל האחרון קיבל ענף ה־LIDAR מקלחת צוננת לאחר שמייסד טסלה אילון מאסק הכריז כי הטכנולוגיה בכלל מיותרת, והרכב האוטונומי במתכונתו הסופית לא באמת יזדקק לה."

"

https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3768867,00.html?ref=ynet

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סוגיה שאף אחד לא נגע בה בשרשור זה היא התקינה.

מישהו יודע על תקינה מקובלת למכונית אוטונומית? אחדש לכם - אין. בהיעדר תקינה - לא יהיה שום רכב אוטונומי על כבישים ללא מלווה...

כמה זמן ייקח לכותב תקינה, באופן שבאמת תספק את הרשויות ברמת הכיסוי הבטיחותי של המוצר הסופי? מניסיון - המון זמן ולא בטוח שבכלל מישהו התחיל.

שאלה מרכזית - כמה בטוחה צריכה להיות מכונית אוטונומית? אירוע קטסטרופלי (תאונה עם הרוגים או פצועים קשה) אחד למיליון ק"מ או שעות נסיעה? ל- 10 מיליון? תקלות תמיד קורות ויקרו - אי אפשר לומר שלא יהיו אירועים קטסטרופליים (אמת הנדסית). כשנכפיל את ההסתברות ב- 100,000 מכוניות על תא שטח מסוים (גדול) נקבל כמות תאונות שלא יהיו מקובלות על הציבור. כשיש נהג אנושי - לא ניתן למדוד ולכמת ולכן האנושות משלימה עם המגבלות של עצמה.

תארו לעצמכם שילד, חס וחלילה, נדרס על ידי מכונית אוטונומית, או לחלופין נפגע מרחפן משלוחים של אמזון (או כל חברה אחרת) שיצא משליטה - אני נותן בדיוק חצי שעה לפני קרקוע/עצירה של כל התנועה בלחץ הציבור בטענה ש"הרובוטים לא בטוחים לבני אדם" ותיאוריות קונספירציה של אינטילגנציה מלאכותית שקמה עלינו כמו הגולם מפראג ("מטריקס", "שליחות קטלנית" ומה לא).

בסופו של דבר - חזון התנועה האוטונומית יכול היות מחר (הטכנולוגיה קיימת ואולי אפילו אמינה וטובה), אבל בפועל - הערכה שלי היא שזה לא יקרה לפחות בעשות הקרוב.

קיה ספורטאז' 2.0 ליסינג

סקודיאק דיזל Exclusive לזוגתי (כבר לא: יונדאי סנטה פה דיזל, אלתיאה דיזל - עדיין מתגעגעים)

ALFA ROMEO 75 TS - מוסבת כבר לא ☹️, מקורית כבר כן 🙂

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין לך הרבה מה לדאוג, עוד רחוק היום שבו לא תוכל לנהוג כי כל מערך התחבורה יהיה 100 אחוז אוטונומי ברמה שכל הרכבים מתקשרים אחד עם השני ככה שאפילו הגה לא יהיה לך ברכב.

זו יותר ״דאגה״ של הדורות הבאים שברובם יגדלו לתוך המציאות הזאת אז הם גם לא ירגישו שהם מפסידים משהו, פחות דאגה שלך.

מה שכן יקרה כנראה במהלך חייך זה שהכינוי לחובב רכב ישתנה מפטרול הד לאלקטריק הד...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פטרולהדס יעברו למסלולי המירוצים, ורק שם תינתן האפשרות לנהוג.

ואם כבר אני מתנבא, לדעתי בסוף-סוף-סוף הדרך (במעבר מרכב ננהג-דלקי לרכב אוטונומי-חשמלי), רכבים על בסיס דלק יותרו לשימוש אך ורק במסלולי המירוצים. הזיהום ושאר הירקות שמובילים לחשמלי, יהיו זניחים ברמת נהיגה ספורטיבית מוגבלת, שזה מה שיעשו עם רכבים כאלה. ויהיו כאלה - למרות שכנראה ותוכל "להמיר" את רכב הבנזין היקר ללבך למונוע חשמלי, תהיו בטוחים שאף אחד לא ימיר פרארי דייטונה \ פונטיאק GTO \ מקלארן F1 \ (אפילו) אסקורט XR3i לחשמל.

ובכל מקרה, לדעתי זה עוד רחוק בכמה עשרות טובות (מאד) של שנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

תחזית שלי רכבים אוטונומיים לגמרי רק בעוד 15 שנים וגם אז הם יפעלו לצד נהגים אנושיים. הבן הגדול שלי בן ה5 כנראה יוציא רישיון בעתיד הקטן בן השנה כבר ממש לא בטוח.

אכן בעוד כמה עשרות שנים מנועי בנזין יוגבלו למסלול הדורות הבאים יתייחסו לעניין כמו אל מטווחים ספורטיביים.

ענקיות הרכב לטעמי הן אלו שיתנו את הטון כי למהפכת הרכב האוטונומי יש השפעות אדירות על תפיסות של כלי תחבורה. כמה באמת נדרשים על הכביש מי יהיה הבעלים של כלי רכב ומי ואיך הם יופעלו.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לצערי היום נאלצתי לנסוע באוטובוס, אחרי עשור שהצלחתי להימנע מזה לחלוטין.

רק אופן ההאצה והבלימה של הנהגים הוא סיבה מספיקה כדי לרצות להוריד את כולם מהכביש ולהחליף אותם ברכבים אוטונומיים.

אני מקווה שזה יגיע מהר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נתקלתי היום בהמחשה נחמדה של המצב הנוכחי המסבירה למה רכב אוטונומי מלא לא יגיע בקרוב למחוזותנו ובכלל.

https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/business/how-does-an-autonomous-car-work/?noredirect=on

אינטראקטיבי ומעניין.

למעלה ממיליון קילומטר של נהיגה מאז ימי הכרמל 12 מודל 67 (מנוע פורד) ושום דבר לא השתנה סביבי , עדיין רואה נהיגה מבוהלת, הססנית ומנותקת בכל נסיעה . עכשיו גם הכל מתועד מלפנים ומאחור ואפשר לשחזר ולהתעצבן שוב ושוב :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לצערי היום נאלצתי לנסוע באוטובוס, אחרי עשור שהצלחתי להימנע מזה לחלוטין.

רק אופן ההאצה והבלימה של הנהגים הוא סיבה מספיקה כדי לרצות להוריד את כולם מהכביש ולהחליף אותם ברכבים אוטונומיים.

אני מקווה שזה יגיע מהר.

כן, רובם נוהגים זוועה גז-ברקס-גז-ברקס בלי הסתכלות קדימה, תכנון נסיעה, גלישה וטיפה התחשבות בנוסעים שחלקם הגדול עומד במהלך הנסיעה. זה קורה כי הם לוקחים את הרגלי הנהיגה הגרועים שלהם מעולם הפרייבט ומיישמים אותם בעולם האוטובוסים בשילוב שירותיות ישראלית טיפוסית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נתקלתי היום בהמחשה נחמדה של המצב הנוכחי המסבירה למה רכב אוטונומי מלא לא יגיע בקרוב למחוזותנו ובכלל.

https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/business/how-does-an-autonomous-car-work/?noredirect=on

אינטראקטיבי ומעניין.

סליחה, אבל זה נראה כאילו מי שתכנן את זה במקסימום חבר בקבוצת פייסבוק של "מכוניות אוטונומיות - לא בבית ספרנו". כזאת כמות של מידע שגוי ומוטה/מוטעה לא ראיתי כבר מזמן.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שנה מאוחר יותר...

מעלה נשכחות, מוציא מהבוידעם. 

אני רק מניח את זה כאן :

https://www.geektime.co.il/self-driving-roborace-crash/

עריכה אחרונה על ידי zaf
  • מצחיק 1

למעלה ממיליון קילומטר של נהיגה מאז ימי הכרמל 12 מודל 67 (מנוע פורד) ושום דבר לא השתנה סביבי , עדיין רואה נהיגה מבוהלת, הססנית ומנותקת בכל נסיעה . עכשיו גם הכל מתועד מלפנים ומאחור ואפשר לשחזר ולהתעצבן שוב ושוב :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טסלה עובדת המון על הייפ שעוזר לה יפה מאוד במכירות וחשיפה במדיה. היא מהחברות היחידות הזוכות לסליחה על השקות מוקדמות של מוצרים לא בשלים מספיק ובעיות QA חמורות, דברים שאף יצרן אחר לא היה מתחמק מהם. אין ספק שמאסק יודע לשווק וליצור כת של אוהדים (זה לא מוריד מהכשרון הבלתי נגמר של האיש הזה להקים מיזמים מרשימים). אבל זה גם חוסר אחריות לשווק מערכות כאלו בחצי קריצה. יש עוד זמן עד שיהיו מערכות ברמה 4, רמה 5 להערכתי יעבדו בתחילה רק בדברים כמו תחבורה ציבורית עם קו קבוע וידוע מראש, לציבור הרחב זה ייקח יותר זמן כנראה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלמלא טסלה, מערכות נהיגה אוטונומיות היו מגיעות לשוק הרבה יותר מאוחר. היצרנים הגדולים היו מתקדמים בקצב צב מהרבה סיבות.

• אהבתי 2

"Weyland Yutani Corp - "Building Better Worlds

Porsche GT4, Audi A3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 463 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...