Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם ישנו תרמוסטט למזגן ברכב? (או האם זה בסדר שהמזגן מקרר, ואז מפסיק?)

super-man
שימו לב! השרשור הזה בן 1740 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום חברים,

רציתי לשאול בבקשה, האם זה בסדר שהמזגן ברכב מקרר, יוצא קור כמו שצריך (אין לי מילה אחרת לתאר קור קר:wink:)

ואחרי 20-25 דקות חלה ירידה בקירור/הפסקה? אלא רק הרגשה של האוורור/זריקת האוויר הקר שכבר התקרר.

נזכרתי שיש דבר כזה רכיב שאחראי להגיע לטמפרטורה מסוימת, וכשהוא מזהה - הוא פשוט מפסיק. תרמוסטט, נכון?

האם זה מה שזה? יש את זה במזגנים ברכב, או שזה לא אמור להיות ככה?

ספציפית הרכב המדובר הוא 2013 Volkswagen Transporter T5 (מדחס חדש, מלפני שבוע).

הכל בסדר? או שעלי לחזור אל בית העסק ולבדוק את העניין? (מה זה יכול להיות, שאהיה עם קצת יותר פרטים/כיוון).

אגב, כשהוא מקרר - הוא מקרר פנטסטי בהתחלה. רק יש לו את העצירה/הפסקה הזאת אחרי כמה דקות (20-25).

אז לסיכום

1. זה בסדר ההפסקה של המזגן שתיארתי בקירור?

2. משהו ששמתי לב אליו -האם זה נכון שככל שאני נותן יותר גז, אז הקירור יותר חזק. אני לא הוזה, נכון? (מושך את ההילוך, יותר סל"ד)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 37
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

טרמוסטט הוא רכיב שנמצא במערכת קירור המים של המנוע - בד"כ מדובר ברכיב מכאני שמכווץ או משחרר קפיץ וזה משודך לשסתום - ברגע שהוא נפתח הוא מאפשר מעבר מי קירור ואלו מורידים את חום המנוע.

במזגן - זו מערכת סגורה בפני עצמה והקירור מתבצע על בסיס גז.

המדחס כן זקוק לשימון אבל זה לא קשור לפעולת הקירור.

המדחס מסתובב ע"י סיבוב פולי המנוע - רצועת אביזרים מחברת בינו לבין פולי המנוע וכך המדחס מסתובב - מן הסתם, בעמידה בסרק יעילות המדחס פוחתת - זה גם תלוי תכנון, יש רכבים בהם ירידה בביצועים מאוד מורגשת וכאלו בהם היא תורגש פחות.

צריך להיות מד חום למערכת המיזוג - לגבי אם יש אחד פנימי ואחד חיצוני - כאן אני ממש לא בטוח ולא רוצה לטעות להטעות אבל ההיגיון שלי אומר שיש לרכב שיש בו בקרת אקלים צריך להיות מד טמפטרטורה למערכת המיזוג.

תיקח בחשבון שהחימום ברכב שלך כן עובד על מערכת הקירור של המנוע - מי הקירור זורמים גם דרך רדיאטור חימום שנמצא בד"כ באזור שמאחורי תא הכפפות - כשאתה מכוון את מערכת האקלים לחימום, נפתח ברז שמאפשר סירקולציה גם לכוון רדיאטור החימום - עוברים בתוכו מים חמים והחום שהוא מפזר נשאב ע"י המפוח שזורק את האוויר לתוך הקבינה של הרכב וכך אתה מקבל אוויר חם.

מערכת בקרת האקלים פשוט מאפשרת לך לווסת בין החום מרדיאטור החימום לבין האוויר הקר שנכנס ממערכת המיזוג.

בגדול - לא מדוייק לחלוטין אבל הכוונה היא להעביר לך רעיון כללי איך המערכות האלו עובדות.

בסופו של דבר אם זה רכב עם מערכת קירור מודרנית - אתה יכול לגשת לבית עסק למיזוג רכב ולבקש שיבצעו לך דיאגנוזה (תדאג להגיע לשם בזמן שהתופעה מתרחשת).

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום חברים,

רציתי לשאול בבקשה, האם זה בסדר שהמזגן ברכב מקרר, יוצא קור כמו שצריך (אין לי מילה אחרת לתאר קור קר:wink:)

ואחרי 20-25 דקות חלה ירידה בקירור/הפסקה? אלא רק הרגשה של האוורור/זריקת האוויר הקר שכבר התקרר.

נזכרתי שיש דבר כזה רכיב שאחראי להגיע לטמפרטורה מסוימת, וכשהוא מזהה - הוא פשוט מפסיק. תרמוסטט, נכון?

ספציפית הרכב המדובר הוא 2013 Volkswagen Transporter T5 (מדחס חדש, מלפני שבוע).

הכל בסדר? או שעלי לחזור אל בית העסק ולבדוק את העניין? (מה זה יכול להיות, שאהיה עם קצת יותר פרטים/כיוון).

אגב, כשהוא מקרר - הוא מקרר פנטסטי בהתחלה. רק יש לו את העצירה/הפסקה הזאת אחרי כמה דקות (20-25).

אז לסיכום

1. זה בסדר ההפסקה של המזגן שתיארתי בקירור?

2. משהו ששמתי לב אליו -האם זה נכון שככל שאני נותן יותר גז, אז הקירור יותר חזק. אני לא הוזה, נכון? (מושך את ההילוך, יותר סל"ד)

איזה סוג של בקרת אקלים מותקנת ברכבך ?

Climatic ? או Climatronic ?

צלם את פנל ההפעלה.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום חברים,

ברכבך מותקן מדחס מסוג ספיקה משתנה ומערכת בקרה שונה ממה שהכרת עד היום ולא קיים תרמוסטט חשמלי/אלקטרוני.

במערכות בקרת אקלים בדגמים מסויימים של רכבים אכן קיים רכיב שנקרא תרמוסטט אלקטרוני/חשמלי. למידע נוסף ראה קובץ מצורף.

Binder1.pdf

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מדובר על רכב נכה שמערכת מיזוג האוויר הותקנה כנראה בארץ (וכנראה הפשוטה ביותר, אלכס אורגינל?) והמדחס הוחלף לאחרונה. לכן אני לא יודע עד כמה המידע שהבאת מתאים למקרה.

עריכה אחרונה על ידי mcaspi
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מדובר על רכב נכה שמערכת מיזוג האוויר הותקנה כנראה בארץ (וכנראה הפשוטה ביותר, אלכס אורגינל?) והמדחס הוחלף לאחרונה. לכן אני לא יודע עד כמה המידע שהבאת מתאים למקרה.
מערכת המיזוג לא הותקנה בארץ, הותקן בארץ רק מאייד אחורי וקצת צנרת אליו. כל השאר מקורי מהייצרן.

אגב זה לא לגמרי אילתור מקומי. האופציה למאייד אחורי גם היא קיימת מהייצרן והתשתית קיימת ברכב.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במזגן אינוורטר (ספיקה משתנה) לא אמורות להיות הפסקות בקירור, האוויר הקר יוצא ברציפות באותה טמפרטורה אליה כיוונת (נניח 23 מעלות).

במזגן עם ספיקה קבועה, האוויר יוצא בטמפרטורה מינימלית (16 מעלות למשל) וברגע שהטמפרטורה ברכב מגיעה לטמפרטורה שכיוונת (נניח 23 מעלות), המזגן מפסיק לפועל ויוצא רק אוויר לא מקורר. כאשר הטמפרטורה ברכב חוזרת לעלות (ל- 24 מעלות למשל) אז המזגן חוזר לפעול וכך חוזר חלילה.

התיאור שלך מתאים למזגן עם ספיקה קבועה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המונח אינוורטר כלל אינו מתאים למדחסים בעלי ספיקה משתנה ברכב. האוויר הקר היוצא מפתחי האיוורור הוא הרבה יותר נמוך מ-23 מעלות צלזיוס לאחר כמה דקות של עבודת המדחס הטמפ' היא בסביבות 10 מעלות וגם 6 מעלות אם היא נמדדת קרוב מאוד לפתחי האיוורור.

נניח לרגע את התיאור של פותח האשכול ונתייחס לתמונה של המדחס שהעלה באשכול קודם שבו רואים בבירור שמדובר על מדחס עם ספיקה משתנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה מידע אתה חושב שלא רלוונטי לרכב של פותח האשכול ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכי פשוט, למי שיש ציוד מתאים, למדוד את טמפרטורת האוויר ממש בתוך פתחי היציאה של המזגן וגם את מהירות האוויר היוצא מפתחי המיזוג.

זה אמור לתת חיווי די מדויק לגבי ביצועי המזגן וההתנהגות שלו.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ייצרן הרכב אינו מפרסם מידע לגבי מהירות האוויר מפתחי האיוורור לכן אין שום רפרנס להשוואה אם המהירות שנמדדה תקינה. שנית אם מדובר על בקרת אקלים אלקטרונית צריך לעבוד מול ספרות ייצרן מכיוון שבקרת האקלים משנה את מהירות המפוח בהתאם לנתונים שונים שאחד מהם גם מהירות הנסיעה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרק, מהירות האויר לפי פרמטרי היצרן או לפי מהירות הנסיעה הם רק צד אחד במשוואה. תאר לעצמך שימצא הפרש של 20% במהירות הזרימה בין פתח יציאה ימני לפתח יציאה שמאלי, ונניח כשהכיוון הוא למצב של סימטריה בזרימה (תריסים פתוחים, בקרת אקלים במצב זהה בשני הצדדים וכך הלאה).

אז לא היית בודק אם מדף נתקע במצב אמצע או משהו דומה, אולי יש שני מפוחים ואחד מזייף וכך הלאה?

מדידה ישירה היא אמצעי זול ופשוט המלמד אם המצב תקין.

אפשר כמובן גם להשוות לרכב זהה, אם הוא זמין.

יתכן גם מצב שמתקיים קיפאון החוסם את המאייד בצד אחד ואז הזרימה שם תחלש.

לדעתי אין כל טעם לעסוק בספקולציות כשקל, פשוט וזול (כמה עשרות שקלים ונניח חודש המתנה באדיבות דוד אלי) למדוד.

רק היום יעצתי למכונאי בכיר במפעל תעשייתי לגבי בדיקה של קפיצים החיוניים לפעולה תקינה של משאבות זעירות אבל המשמשות להזנת חומר קטליטי בתהליך המייצר הון תועפות למפעל. הבדיקה ממש פשוטה אבל התוצאה מבחינתו תאפשר מסקנות והשגת פעולה תקינה.

אני מאמין במדידה של פרמטרים תפעוליים. תמיד מועיל ולפחות לא מזיק.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכיוון שמדובר יחסית על רכב מודרני הבדיקה הפשוטה ביותר היא לחבר סורק תקלות ולחלץ קוד תקלה. מערכת בקרת אקלים מנטרת את כול החיישנים והמפעילים החשמלים וגם את מצב מנועי הצעד של המדפים.

יתרה מזאת אם פותח האשכול היה מועיל בטובו לעלות תמונה של פנל הבקרה אזי הייתי מציע לו לבצע את האיבחון הבסיסי דרך פנל בקרת האקלים אשר מסוגל להציג מידע כמעט מושלם לגבי מצב הרכיבים של מערכת הבקרה כולל מהירות מפוח/לחצים במערכת וגם איפוס וסינכרון של מנועי הצעד.

חלילה אינני פוסל את השיטות שהצעת ואכן מד טמפ' פשוט כמו בתמונה המצורפת יכול לשפוך אור מסויים על תפקוד המערכת.

אני עובד עם מד טמפ' יחסית יקר אשר מאפשר גם לשמור בזיכרון טמפ' מינ'/מקס' אבל בהחלט ניתן לרכוש אחד זול יותר.

51GFrVnktXL._SL1000_.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1740 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...