Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם ישנו תרמוסטט למזגן ברכב? (או האם זה בסדר שהמזגן מקרר, ואז מפסיק?)

super-man
שימו לב! השרשור הזה בן 1760 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

המונח אינוורטר כלל אינו מתאים למדחסים בעלי ספיקה משתנה ברכב. האוויר הקר היוצא מפתחי האיוורור הוא הרבה יותר נמוך מ-23 מעלות צלזיוס לאחר כמה דקות של עבודת המדחס הטמפ' היא בסביבות 10 מעלות וגם 6 מעלות אם היא נמדדת קרוב מאוד לפתחי האיוורור.

נניח לרגע את התיאור של פותח האשכול ונתייחס לתמונה של המדחס שהעלה באשכול קודם שבו רואים בבירור שמדובר על מדחס עם ספיקה משתנה.

מרק מה שאתה מתאר זה מזגן בעל ספיקה קבועה, אני חוזר על הדברים שלי שאולי לא הובנו, מזגן כזה מוציא כאמור אוויר בטמפרטורה קבועה נמוכה נניח 6 מעלות כפי שציינת אפילו אם הנהג כיוון למשל טמפרטורה של 19 מעלות או 20 או 21 או כל טמפרטורה אחרת שגבוהה מ- 6 מעלות. התאמת הטמפרטורה בתוך הרכב לטמפרטורה שהנהג כיוון מבוצעת על ידי הפסקות בפעולת המזגן (כמובן שלוקח בהתחלה זמן להגיע לטמפרטורה הנמוכה הזאת כתלות בטמפרטורה ששררה ברכב לפני הפעלת המזגן והטמפרטורה החיצונית), אחרת הטמפרטורה ברכב הייתה פשוט מגיעה ל- 6 מעלות (תיאורטית נניח במדינה קרה).

מזגן בעל ספיקה משתנה גם ברכבים כמו בבתים, לא מוציא אוויר בטמפרטורה קבועה של 10 מעלות או 6 מעלות וכיוצ״ב, אלא טמפרטורת האוויר שהוא מוציא תואמת בדיוק את הטמפרטורה אותה כיוונת בכפתורי השליטה על המזגן בתוך הרכב. אם כיוונת 25 מעלות האוויר שיצא מפתחי המיזוג יהיו 25 מעלות, אם כיוונת 19 מעלות האוויר שיצא מפתחי המיזוג יהיו 19 מעלות.

זאת לפחות ההתרשמות שלי ממספר רכבים ולא ביצעתי מדידת טמפרטורה, אבל קל להיווכח בכך פשוט על יד הרגשת האוויר היוצא מפתחי המיזוג ואופי פעולת המזגן, כשיוצא אוויר בטמפרטורה של 25 מעלות אתה מרגיש שזה 25 מעלות ווכשיוצא אוויר של 19 מעלות אתה מרגיש זאת וכשיוצא אוויר בטמפרטורה של 6 מעלות אתה בוודאי מרגיש בזה ואתה גם מרגיש שהמנוע ברכב מרגיש בזה לאור העומס המופעל עליו- ברכבים ישנים עם מזגן בעל ספיקה קבועה עד להפסקת פעולת המזגן הזמנית וחוזר חלילה).

זה בעצם ההבדל בין מזגן בעל ספיקה משתנה לספירה קבועה, לפי התיאור שלך אין הבדלים בין השיטות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 37
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

גרין כל מה שאתה כותב נכון למערכת בקרת אקלים חכמה.

במערכות חכמות פחות, הספיקה המשתנה, מחליפה את מערכת הon-off בכך שהיא מונעת קיפאון מאייד. אבל טמפרטורת המיזוג היא תמיד על מינימום ושאר השליטה היא באמצעות דלת העירבול

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גרין כל מה שאתה כותב נכון למערכת בקרת אקלים חכמה. - למה הכוונה למערכת בקרת אקלים חכמה ? באיזה רכב קיימת מערכת כזו ?

במערכות חכמות פחות, הספיקה המשתנה, מחליפה את מערכת הon-off בכך שהיא מונעת קיפאון מאייד. אבל טמפרטורת המיזוג היא תמיד על מינימום ושאר השליטה היא באמצעות דלת העירבול

גרין, קיבלת תשובה למה הדברים שכתבת אינם נכונים למערכת המיזוג ברכב עם בקרת אקלים אלקטרונית או ידנית עם מדחס ספיקה משתנה/קבועה כמו ברכב של פותח האשכול. שנית אין ברכב מזגן עם ספיקה משתנה אלא המדחס הינו בעל ספיקה משתנה.

כתבתי הודעה מפורטת אבל היא נמחקה לי בטעות. אם יהייה לי זמן בערב אכתוב אותה שוב.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש פה כמה הטעיות ומידע שגוי לאופי פעולה של בקרת אקלים ברבב.

מערכת בקרת אקלים, מבקרת את הטמפרטורת הקבינה לפי דרישת הנהג, על ידי מהירות האויר, כוון יציאת האויר ומדף הערבול (מדף חום/קור).

היא כמעט ולא מתערבת בספיקה של המדחס, גם כשאר האופציה קיימת, כי יתכן שבמערכת בקרת אקלים יהיה בכלל מדחס ספיקה קבועה או ספיקה משתנה מכנית.

לגבי התלונה של פותח השרשור, היא ממש לא ברורה לי, ספיקת האויר נחלשת? הקירור נחלש? בבקשה תסביר בצורה יותר ברורה מה בדיוק אתה חש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום חברים,

אז לסיכום

1. זה בסדר ההפסקה של המזגן שתיארתי בקירור?

2. משהו ששמתי לב אליו -האם זה נכון שככל שאני נותן יותר גז, אז הקירור יותר חזק. אני לא הוזה, נכון? (מושך את ההילוך, יותר סל"ד)

כמו שנהוג לומר, ה 2 cents שלי:

1. לא, זה לא בסדר.

2. גם לא בסדר.

שני אלו מובילים אותי למסקנה ש:אם יש לך יחידה אחורית מותקנת בהתקנה מקומית אז יש סיכוי שמי שמילא לך גז מילא לפי הכמות המקורית שהיצרן הכתיב - ולמערכת שכבר עברה "הרחבה" והוסף מאייד נוסף, יש למלא עוד קרר ("גז") למערכת.

כן, כבר נתקלתי בעבר באיזו מסחרית עם סיפור זהה ובסוף התברר שבמקום משהו כמו 700-900 גרם קרר, היה צריך להכניס שם כמות של מעל 1.5 ק"ג (אנחנו הכנסנו כ 1.2 ק"ג דיי ב"פחד" שאנחנו לא ממלאים יותר מידי - וזה עדיין לא הספיק).

מזגן מודרני צריך לקרר מצויין גם בעמידה (סרק) וגם בנסיעה, לכן המצב שאתה מתאר (גם בעניין הספק הקירור בעמידה\נסיעה) וגם שיש לך הפסקת של קירור אחרי 20-25 דק' נסיעה מובילים אותי לכיוון כמעט חד משמעי שחסר קרר במערכת שלך.

איציק

Peugeot 3008 MY18 1.6HDi 120Hp Automatic
   Citroen Berlingo XTR MY17
 1.6
HDi 100Hp Automatic
Citroen C4 MY07 2.0 143Hp Automatic

eפ.מצולמים אחרונים: הח' שסתום ספיקה למדחס מזגן, טיימינג למנוע 2.0 EW10J4 ב 307, הח' COM2000 ברכבי PSA , הח' שמן AL4, הח' שסתומים AL4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טלפון של המזגניסט שהחליף את המדחס (לאחר ששמע את הסיפור הזה ושלא בטוח שיש לו ניסיון רב עם רכבי נכים) למזגניסט של תמן יכול להבהיר את הנושא.

מיליתי גז לא מזמן. המזגן קירר אבל מילאו גז במשקל גבוה ב-50% מהוראות היצרן. מה יהיה עם המוסכים בארץ? צריך לדחוף את האף לכל מקום כדי לראות מה עושים לרכבים? גם דברים בסיסיים לא יודעים/רוצים לעשות? בסוף הלקוח אשם ונודניק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם יש לך יחידה אחורית מותקנת בהתקנה מקומית אז יש סיכוי שמי שמילא לך גז מילא לפי הכמות המקורית שהיצרן הכתיב - ולמערכת שכבר עברה "הרחבה" והוסף מאייד נוסף, יש למלא עוד קרר ("גז") למערכת.

מסכים איתך לגמרי.

רק על מנת לשים דברים על דיוקם, המערכת לא בדיוק "עברה הרחבה" אלא הותקן מאייד נוסף במקום שהייצרן תכנן וייעד לשם כך. בספרות, וגם במדבקות מתחת למכסה מנוע, הייצרן גם מכתיב כמות גז עם מאייד אחורי ובלעדיו.

השאלות שנותרות פתוחות הן

1. האם נפח המאייד של תמן\אלכס אוריג' זהה למאייד של VW?

2. האם מי שמילא גז הלך על פי המשקל הנקוב למאייד אחורי?

לגבי שאלה שניה, לדעתי אם היו ממלאים בכמות הנקובה למאייד בודד, המזגן לא היה מקרר היטב גם בהתחלה, שכן מדובר בכמות קרר קטנה בכ40% מהנקוב לזוג מאיידים.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרק מה שאתה מתאר זה מזגן בעל ספיקה קבועה, אני חוזר על הדברים שלי שאולי לא הובנו, מזגן כזה מוציא כאמור אוויר בטמפרטורה קבועה נמוכה נניח 6 מעלות כפי שציינת אפילו אם הנהג כיוון למשל טמפרטורה של 19 מעלות או 20 או 21 או כל טמפרטורה אחרת שגבוהה מ- 6 מעלות. התאמת הטמפרטורה בתוך הרכב לטמפרטורה שהנהג כיוון מבוצעת על ידי הפסקות בפעולת המזגן (כמובן שלוקח בהתחלה זמן להגיע לטמפרטורה הנמוכה הזאת כתלות בטמפרטורה ששררה ברכב לפני הפעלת המזגן והטמפרטורה החיצונית), אחרת הטמפרטורה ברכב הייתה פשוט מגיעה ל- 6 מעלות (תיאורטית נניח במדינה קרה).

מזגן בעל ספיקה משתנה (אין בשום רכב בזנין/דיזל מזגן בעל ספיקה משתנה אלא מדחס בעל ספיקה משתנה) גם ברכבים כמו בבתים, לא מוציא אוויר בטמפרטורה קבועה של 10 מעלות או 6 מעלות וכיוצ״ב, אלא טמפרטורת האוויר שהוא מוציא תואמת בדיוק את הטמפרטורה אותה כיוונת בכפתורי השליטה על המזגן בתוך הרכב. אם כיוונת 25 מעלות האוויר שיצא מפתחי המיזוג יהיו 25 מעלות, אם כיוונת 19 מעלות האוויר שיצא מפתחי המיזוג יהיו 19 מעלות.

זאת לפחות ההתרשמות שלי ממספר רכבים ולא ביצעתי מדידת טמפרטורה, אבל קל להיווכח בכך פשוט על יד הרגשת האוויר היוצא מפתחי המיזוג ואופי פעולת המזגן, כשיוצא אוויר בטמפרטורה של 25 מעלות אתה מרגיש שזה 25 מעלות ווכשיוצא אוויר של 19 מעלות אתה מרגיש זאת וכשיוצא אוויר בטמפרטורה של 6 מעלות אתה בוודאי מרגיש בזה ואתה גם מרגיש שהמנוע ברכב מרגיש בזה לאור העומס המופעל עליו- ברכבים ישנים עם מזגן בעל ספיקה קבועה עד להפסקת פעולת המזגן הזמנית וחוזר חלילה).

זה בעצם ההבדל בין מזגן בעל ספיקה משתנה לספירה קבועה, לפי התיאור שלך אין הבדלים בין השיטות.

אתה צריך להפסיק לעשות את ההקבלה בין מזגן ביתי ON/OFF או מסוג אינוורטר לבין מזגן הרכב. כול מה שכתבת לגבי מערכות מיזוג אוויר ברכב פרטי שיוצרו ב-30 השנים האחרונות אינו נכון למעט כמה דברים. קונספט שלך מוטעה וקשה לי להתייחס נקודתית לדברייך.

אני מציע לך לפתוח ספרות ייצרן העוסקת במבנה מערכת מיזוג אוויר ברכב עם מדחס בעל ספיקה קבועה/משתנה ולאחר מכן לחזור לדיון. שים לב ! הספרות העברית העוסקת בנושא דלה ובהרבה מקרים יישנם טעויות גסות לכן נסה למצוא אך ורק ספרות ייצרן בנושא.

עריכה אחרונה על ידי מרק10

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים איתך לגמרי.

רק על מנת לשים דברים על דיוקם, המערכת לא בדיוק "עברה הרחבה" אלא הותקן מאייד נוסף במקום שהייצרן תכנן וייעד לשם כך. בספרות, וגם במדבקות מתחת למכסה מנוע, הייצרן גם מכתיב כמות גז עם מאייד אחורי ובלעדיו.

השאלות שנותרות פתוחות הן

1. האם נפח המאייד של תמן\אלכס אוריג' זהה למאייד של VW?

2. האם מי שמילא גז הלך על פי המשקל הנקוב למאייד אחורי?

לגבי שאלה שניה, לדעתי אם היו ממלאים בכמות הנקובה למאייד בודד, המזגן לא היה מקרר היטב גם בהתחלה, שכן מדובר בכמות קרר קטנה בכ40% מהנקוב לזוג מאיידים.

במסחריות - יש כאלה שמגיעות עם הכנה ברצפה מאחורי המושבים הקדמיים, ואז סוללים צנרת (כאן בארץ) עד החלק האחורי ביותר של הרכב, ושם מתקינים מאייד נוסף בגג או בחלק הפנימי של הכנפיים האחוריות - ומניסיון, ממש לא בכל המקרים יש מדבקה שאומרת כמה גז למלא.

הנושא הזה מאוד "פרוץ" ואני מקווה שככל שעובר הזמן אז כולם מיישרים קו ועושים כמו שאתה אומר - שמים מדבקה ומציינים כמויות.

דווקא העובדה שהרכב מקרר בנסיעה אבל בעמידה הוא חלש (פלוס העבודה שהוא קופא אחרי נסיעה רצופה של 20 דקות ומעלה) אלו תופעות קלאסיות של חוסר גדול בקרר, כזה שהוא באיזור ה 40% אם לא יותר.

אני מציע שהוא יחזור אליו, ויפה שעה אחת קודם, ויבדוק את הכמויות של הגז ששמו לו (ושאין איזו דליפה חזקה באיזה חיבור או צינור).

כמו כן כדאי לברר מה כמות הגז שהיתה במקור (לא חסרים אתרים שאפשר לברר בהם את העניין) ע"מ שיוכל להשוות מול הכמות שיוציאו לו בבדיקה.

איציק

1.6
HDi 100Hp Automatic

eפ.מצולמים אחרונים: הח' שסתום ספיקה למדחס מזגן, טיימינג למנוע 2.0 EW10J4 ב 307, הח' COM2000 ברכבי PSA , הח' שמן AL4, הח' שסתומים AL4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במסחריות - יש כאלה שמגיעות עם הכנה ברצפה מאחורי המושבים הקדמיים, ואז סוללים צנרת (כאן בארץ) עד החלק האחורי ביותר של הרכב, ושם מתקינים מאייד נוסף בגג או בחלק הפנימי של הכנפיים האחוריות - ומניסיון, ממש לא בכל המקרים יש מדבקה שאומרת כמה גז למלא..

איציק

איציק אני לא מדבר בתיאוריה. ברכב הספציפי הזה של פותח השירשור ישנה מדבקה מקורית של היצרן וגם בספרות הכמויות תואמות. המאייד הנוסף מותקן במקום המיועד לכך על ידי היצרן, בחלק האחורי של הרכב.

עריכה אחרונה על ידי igal_zeltser

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה מצוין, השאלה היא אם מישהו שם בכלל שם לב אליה ולקח לתשומת ליבו את הכמות הגדולה יותר...

1.6
HDi 100Hp Automatic

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום לחברי המלומדים. מתנצל שאני עונה מעט באיחור, רק כעת נכנסתי לשרשור.

קראתי את כל התגובות - תודה לכולכם על ההתייחסות והמענה חברים יקרים.

כעת משהתפנה לי מעט זמן פנוי, אני אגש היום ביום רביעי עם הרכב אל בעל העסק, בשעות הבוקר המוקדמות ואתאר לו את הבעיה.

שהמזגן הרכב מקרר אבל מפסיק את פעולת הקירור לאחר מס' דקות (20-25). אנסה אפילו לנסוע נסיעה קצרה לפני שאגש אל בעל העסק.

נסיעה של 20-25 דקות, וכשראה שהמזגן מפסיק את פעולת הקירור - אסע אל בעל העסק.

נקווה שזה בסה"כ עניין של כמות גז.

אעדכן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מוסיף תגובה נוספת, עניין נוסף ששכחתי לכתוב, כמובן אעלה אותו בפני בעל העסק -

ישנם 4 פתחי אוורור ברכב בקבינה מקדימה: 1 מימין, 2 באמצע, 1 משמאל.

בפתח אוורור הימני - באמצע, זה שיותר קרוב לנהג. מרגישים שיוצא חום כעבור מס' דקות שהמזגן עובד על קירור.

אני נאלץ לסגור אותו על מנת שלא יוציא אוויר חם (ממש הרגשה כאילו ספציפית בפתח הזה המזגן מכוון על חום - אוויר חם).

ניסיתי לשער אולי זה החום מהמאמץ של הרכב בנסיעה, חום מנוע? אינני יודע.

אעדכן מחר אחרי שאחזור מביקור אצל בעל העסק.

עריכה: סתם סקרן אותי באמת לדעת כמה כמות צריכים למלא. גז.

חיפשתי בגוגל והגעתי לאתרים הבאים:

http://www.autoklima.org/gas-lists.php?page=about-more32

(ניתן להיעזר במקשים CTRL ביחד עם F על מנת לחפש ישירות את הדגם שלנו T5).

בחלק כתוב 600-70 גרם. בחלק כתוב 1500 (קילו וחצי) אם מתחשבים גם בחלק האחורי.

למשל כאן כתוב 1500:

https://www.ictworkshopsolutions.com/ict2014/wp-content/uploads/2013/03/Volkswagen.pdf

הקוד דגם שלנו לפי רישיון הרכב הוא 7J0-7EA112 (ישנו מזגן גם מקדימה, וגם מאחורה כפי שהזכירו כאן החברים).

נראה מחר כמה גז מילאו. אולי באמת התפספס ולא מילאו מספיק גז.

עריכה אחרונה על ידי super-man
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בפתח אוורור הימני - באמצע, זה שיותר קרוב לנהג. מרגישים שיוצא חום כעבור מס' דקות שהמזגן עובד על קירור.

אני נאלץ לסגור אותו על מנת שלא יוציא אוויר חם (ממש הרגשה כאילו ספציפית בפתח הזה המזגן מכוון על חום - אוויר חם).

ניסיתי לשער אולי זה החום מהמאמץ של הרכב בנסיעה, חום מנוע? אינני יודע.

מתיאור הדברים שכתבת ניתן להסיק שהבעיה במילוי כמות גז לא מתאימה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1760 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...