Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

החלפת/בדיקת שמן גיר CVT - קורולה 2015

korola
שימו לב! השרשור הזה בן 292 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

יש לי קורולה 2015 עם 70 אלף ק"מ - הקורולה ביקרה פעמיים במוסך מורשה יבואן.

אחרי שנה ב 15,000 ק"מ

ואחרי שנתיים ב 30,000 ק"מ

מאז לא יצא לה לראות מוסך , אבל כן דואגים לה כל 10,000 להחליף שמן ופילטרים.

במקרה יצא לי לראות היסטורית טיפולים של קורולה 2013 עם 90,000 ק"מ - שביקרה סדיר 6 פעמים במוסך מורשה יבואן.

3 פעמים מתוך ה 6 , ב 30 , 60 ו 90 .. יש לו חיוב על כמעט ליטר של שמן גיר (מופיע 0.04 מתוך בקבוק של 20 ליטר)

פה קצת התחלתי לדאוג... יכול להיות שאני מזניח את הגיר שלי? יכול להיות שבכל זאת צריך לבדוק מפלס בנוזל הזה...

אז חפרתי קצת ברשת.. בפורום של טויוטה בארה"ב - מחליפים של חלקית כל 60 אלף מיילים (אנשי ה DIY - ומצלמים נוזל די שחור שיוצא מהגיר).

גירים רציפים של חברות אחרות.. גם עוברים החלפה ע"י מי שמטפל לבד שם..

מישהו פה עובד במרכז שירות של טויוטה שיודע מה הוראות הטיפול? מה בדיוק עושים עם הליטר הזה שמוסיפים ?

האם רק מוסיפים ליטר ואז מרוקנים לאיזון המפלס לפי ההוראות?

האם גם לעשות משהו כזה, להוסיף ליטר ולרוקן לפי ההוראות ברשת ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באחת הגרסאות של ספר הרכב (אין לי הסבר טוב למה לא בכולם, אצלי למשל אין) כתוב שאין צורך להחליף את שמן הגיר בצורה יזומה בשום נקודת זמן.

זאת גם התשובה שקיבלתי במוסך המורשה ברגע ששאלתי - אין תחזוקה מונעת לגיר הזה.

בקשר להוספה, מוזר לי אבל אולי מישהו מכיר משהו אחר, אני יכול לספר שאצלי לא הוסיפו (ליסינג מטופל במורשה, עבר טיפול 75K לפני כמה ימים).

Now: Octavia 1.5T 2020 and 308SW 1.2T 2016

Past: Focus 06, Insight 11, Ibiza 09 + 1.2T, Impreza 14, C4 09, Corolla 17

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נכון,

היבואן מספר שאין צורך בהחלפת נוזל תיבה רציפה. אבל מי שמתכוון להחזיק את הרכב הרבה שנים בלי להחליף את הגיר, כדאי לבצע החלפה חלקית (כ- 4 ליטרים של שמן מקורי, עולה כ 500₪ לגלון ) אחרי 70-80 אלף קילומטרים ראשונים ולאחר מכן כל 50 אלף קילומטרים.

יש המון חומר ברשת בכל מיני שפות.

מניסיון ברכב שלי ( ורסו ), אחרי 75 אלף קילומטרים, השמן יוצא עדיין שקוף אבל יותר כהה מהחדש.

אחרי 150 אלף ללא החלפה הוא יוצא שחור.

יכולים לספר כל מיני סיפורים, אבל כל שמן מאבד עם הזמן את תכונותיו.

אין "שמן פלא", וגירים רציפים יחסית עדינים , במיוחד בחום שלנו וכאשר אין קולר נפרד לגיר.

toyota verso 2016 - יש מקום לכולם!

בעבר : ניסאן NV200 2012, סיטרואן ג'מפי 2007, רנו קנגו DCI  2007,  פולו סטיישן SDI 2000, לנסר 93, אופל קדט 84.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עדיף להחליף לפי סעיף בתחזוקה של תנאים קשים, יש הרבה נסיעות עירוניות ופקקים שגורמות לשמן גיר לאבד מהתכונות שלו, הסיבה שהיצרן רושם שזה טוב לכל החיים, הכוונה לחיים של הרכב כשהוא באחריות, כי הוא מעדיף להחליף לך גיר מאשר רק שמן וככה להרוויח יותר כשהאחריות שלך תיגמר והגיר יתקלקל כי לא החלפת שמן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היום בדקתי את השמן גיר של הרכב שלי.

רכשתי 1 ליטר נוזל CVT של מוטול.

הרמתי את הרכב על בוקים בצורה מפולסת - נמדד עם פלס.

הרכב היה קר ולא נסע היום כלל.

פתחתי את פתח הריקון מבלי להוציא את הקשית - יצא כ-0.5 ליטר של נוזל אדום כהה ורחוק מלהיות צלול.

מילאתי 0.5 ליטר נוזל חדש.

בצעתי את כל הנוהל של חיבור פינים 4 ו 13 של ה OBD , המתנה עד לאינדיקטור D שנדלק,

ופתיחת הבורג של הריקון .... להפתעתי יצאו כ 200 cc של נוזל CVT .....

עכשיו הייתי בדילמה -- האם להאמין לנוהל המדידה ולהאמין שעכשיו כמות הנוזל היא הנכונה?

או למלא עוד 0.2 על מנת להגיע לאותו כמות שהייתה..

החלטתי למלא עוד 0.2..

תוצאות הבדיקה..

הנוזל שיצא ממש לא צלול , אבל גם ממש לא שרוף.

בזמן הקרוב אני ארכוש 7-8 ליטר של נוזל CVT ואבצע שתי החלפות חלקיות כך שרוב הנוזל יוחלף.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם אצלי יצא יותר ממה שנכנס, וגם אני החלטתי להשלים לכמות שהרכב יצא מהמפעל.

רק שאני רכשתי את הנוזל המקורי של טויוטה ( וקיימים שני סוגים TC, FE ). על בורג ריקון מאחורי הגלגל השמאלי רשום את הסוג הנדרש.

https://www.lelong.com.my/toyota-cvt-fe-transmission-fluid-4l-famousauto-F592617-2007-01-Sale-I.htm

בכל הנוזלים התחליפיים, שעומדים בתקן של טויוטה, המדדים של צמיגות שונים. לכן החלטתי לא לחסוך על נוזל cvt.

בעבר : ניסאן NV200 2012, סיטרואן ג'מפי 2007, רנו קנגו DCI  2007,  פולו סטיישן SDI 2000, לנסר 93, אופל קדט 84.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על החיזוק לגבי הכמות והמדידה.

לגבי המדדים של הצמיגיות? האם יש לך את המדדים של המקורי ?

רוב נוזלי ה CVT של הגדולים (קסטרול, מוטול, וולווליין אולי גם יורול) יש להם פחות או ותר את אותם מאפיינים.

אותי לא מפחיד להשתמש בנוזלים לא מקוריים...

היה פה שירשור עם פיאט פונטו CVT (אם אני לא טועה) , המחלקה הטכנית של היבואן אישרו למוסכי הרשת להשתמש בשמן גיר רגיל לCVT שלהם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

החלפתי לאחרונה שמן גיר לקורולה רובוטית שלי אחרי 187 אלף ק''מ (החלפה ראשונה), הנוזל יצא שחור לגמרי ללא שבבים לשמחתי.

במוסך שמו לי שמן גיר ידני לא מתאים ובצמיגות לא נכונה, נסעתי ככה יומיים ולאחר מכן הוחלף למקורי.

עם שמן גיר לא משחקים לא מוטול לא קסטרול לא משנה מה, עדיף מקורי מהיצרן.

אשמח להבין למה עושים החלפה חלקית בחלק מהמקרים.

HYUNDAI ELANTRA '17 
TOYOTA Corolla '08

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כי אין אפשרות לעשות החלפה מלאה, גם אם מורידים את הקרטר - כמעט חצי מהשמן נשאר בתוך הגיר.

אני עכשיו לא יכול לחפש, אבל בזמנו ראיתי שהשמן המקורי FE של טויוטה יותר דליל משמנים תחליפיים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מחר מחליף לרכב השני בבית שמן גיר מקורי (SP3) קיה ריו 2012 4 הילוכים אוטומט, לפי ההיסטוריה הוחלף לפני 63 אלף ק''מ בפעם האחרונה, יש ממה לחשוש?

HYUNDAI ELANTRA '17 
TOYOTA Corolla '08

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תמיד יש ממה לחשוש ...

כמה ק"מ לרכב? האם יש תופעות כלשהן בגיר או שהכל חלק?

הרעיון הוא להחליף את השמן גיר לפני שהוא נהיה שחור ולא ראוי.. ככל שמקפידים להחליף את השמן כאשר הישן עדיין בסדר (הרי חצי נשאר בגיר)

אז הגיר ישרוד יותר זמן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרכב עם 163 אלף ק''מ וההחלפה האחרונה היתה ב100 אלף ק''מ, השמן יצא כמו חדש לדברי המכונאי, הגיר עבד תמיד חלק, גם לאחר החלפת השמן נשאר כמו שהוא.

HYUNDAI ELANTRA '17 
TOYOTA Corolla '08

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר ...

עידכונים לגבי ההחלפות בקורולה CVT.

החלטתי להמשיך במספר החלפות חלקיות על מנת להחליף כמה שיותר מהנוזל הישן.

חרשתי את יוטיוב ומספר פורומים זרים, יש הרבה שמחליפים לשמנים של חברות גדולות כמו קסטרול ווולווליין, אז החלטתי ללכת על תחליפי.

בנוזלי CVT יש הרבה צבעים, צהוב, ירוק , כחול ואדום .. מכיון שהמקורי של טויוטה אדום ומבין הגדולים מצאתי שקסטרול הוא אדום,

הוחלט ללכת על קסטרול , ליטר קסטרול CVT עולה 55 ש"ח.

מי שבכל זאת מחליט ללכת על מקורי , שימו לב שיש TC ו FE ... ה-FE נדיר בחניות חלפים ואפילו בחנות אחת הבטיחו לי שזה בסדר לקחת את הFC של טויוטה,

כולם לוקחים וזה בסדר... בתכלס אני מאמין להם .. הרי על כל התחליפים רשום שהם מתאימים גם ל FE וגם TC .

והגדולים אפילו מצהירים שהם יצרני שמני OEM ליצרני הרכב, אז ברור שמישהו מהם מייצר לטויוטה את הFE וה TC.

אז הוא יודע שאין באמת הבדל מהותי ב השניים.

לגבי מדידת המפלס , בהתאם לניסוי הראשון שערכתי , הגעתי למסקנה שהבדיקה עם הקשית מביאה את המפלס לאמצע התחום האפשרי,

על מנת לאפשר להיות בטווח גם אם טועים קצת.. הרי סביר להניח שהגיר יודע לעבוד עם 200 CC יותר או 200 CC פחות..

בכלל היה סרטון על גיר פלנטרי רגיל שהיה בו 3 ליטר עודף של שמן גיר... הוא נסע ככה והיו לו רק קצת בעיות של החלפת הילוכים (עקב הקצפה של השמן),

אחרי ריקון העודף הוא חזר לעבוד כרגיל.

ולכן החלטתי פשוט לרוקן ולמלא כמה שיצא, בלי להתעסק עם המדידות .. אולי בסוף התהליך נעשה מדידה ונוסיף 200CC אחרי ..

החלפה ראשונה (לפני פחות מחודש בערך) - הרכב היה מאוזן, אחרי לילה מבלי להניע אותו .

יצא כ 2.3 ליטר בלבד... מילאתי 2.3 ליטר קסטרול.

אחרי כ 1300 ק"מ נסיעה החלפה שנייה (היום בבוקר)

הפעם הרמתי את החלק האחורי של הרכב על ג'ק בשיפוע משמעותי קדימה.

יצא 3.3 ליטר הפעם - מילאתי 3.3 ליטר קסטרול .

מכיון שיש בגיר מעל 7 ליטר.. וכנראה בהחלפה השנייה יצא קצת פחות מליטר מהשמן החדש שנכנס בפעם הקודמת,

אז יוצא שכרגע יש בגיר 4.5 ליטר של קסטרול , 3 ליטר מהשמן המקורי וכמה מאות CC מהשמן של מוטול.

נשאר לי עוד 2.4 ליטר של קסטרול, הפעם אני אחכה 10,000 ק"מ, אקנה עוד ליטר ואבצע שוב החלפה חלקית.

בנתיים ההתרשמות מההחלפה הראשונה היא .... שאין הבדל..

אולי קצת פסיכולוגית מרגישים חלק יותר.. אבל לא חושב שיש הבדל.

אחרי ההחלפה השנייה הרכב נסע רק 1 ק"מ ..

עריכה אחרונה על ידי korola
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודש מאוחר יותר...
  • חודש מאוחר יותר...

אתמול היה לי זמן פנוי... והבקבוקים של השמן גיר שיושבים במחסן מזכירים לי כל הזמן שצריך לסיים את הסבב.

אז למרות שעברו רק 5000 ק"מ מההחלפה הקודמת (חשבתי לחכות ל 10,000), החלטתי שזה בסדר לסיים את הסבב של ההחלפות החלקיות.

אז זה מה שעשיתי:

שלב א' - מכיוון ש2 ההחלפות הקודמות נעשו בשיטת המדידה של מה שיוצא זה מה שנכנס, החלטתי הפעם לבדוק את המפלס לפני שאני מתחיל.

חיברתי את פינים 4 ו 13 , שיחתי בידית ההילוכים את הרצף הדרוש - 3 שניות D , 3 שניות P. ואז D ו N לחילפין כל שנייה עד שנעלם סמן ההילוכים.

הרכב היה על מפלס מאוזן (בלי ג'ק) , ושהופיע סימן ה D למרות שמוט ההילוכים היה על P.. פתחתי את בורג הריקון.

להפתעתי הטובה.. יצא רק 100 מ"ל וגם זה בזרימה חלשה .. כלומר מפלס שמן הגיר היה בול באמצע הטווח.

המשכתי לרוקן, אחרי דימום המנוע, יצא עוד ליטר, אחרי הורדת הקשית יצא עוד קצת יותר מליטר, אחרי הגבהת החלק האחורי של הרככב יצא עוד ליטר בערך.

סה"כ הצלחתי להוציא 3.2 ליטר שמן גיר.

וזה הסתדר לי בול עם ה 3.4 ליטר שמן CVT שנותר לי מההחלפות הקודמות (רכשתי עם 1 ליטר אצל משה חלפים בפתח תקווה).

עוד 5 דקות עבודה וסיימתי למלא בחזרה..

הרכב נוסע חלק כמו קודם .. לא מרגישים שום שינוי.

מה שכן, השמן שיצא היה הרבה יותר צלול מאשר השמן השחור יחסית שיצא בהחלפה הראשונה.

לסיכום:

3 החלפות חלקיות על פני 5,000 ק"מ - ההחלפות בוצעו מק"מ 70,000 עד 75,000.

9 ליטר נוזל CVT של קסטרול.

לפי החישובים שלי נותר עדיין 22% שמן מקורי בתיבה ויש 78% שמן קסטרול חדש.

שזה רק 6 ליטר שמן חדש מתוך ה 9 ליטר שהכנסתי.

הנוזל של קסטרול עלה לי 55 ש"ח לליטר..

בראש השנה ראיתי שאוטודיפו עשו מבצע על נוזל CVT של צמפיון (שגם הוא אדום) ב 40 ש"ח לאחד במקום 60 ש"ח.

החלפה הבאה עוד 50,000 ק"מ או 4 שנים..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 292 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...