Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ייעוץ והדרכה בכיוונון מערכת 2way וסאבוופר(לא אקטיבי)

LuDRaX
שימו לב! השרשור הזה בן 1747 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כרגע מותקן ביאריס 2009(דור 2) להלן:

pioneer 80prs

alpine pdx v9

morel hybrid 6.5

hertz ds300 בתיבה מקורית אטומה

טוויטרים ממוקמים בקורות A במקומם המקורי(מצורפת תמונה)

הדלתות והתא מטען עברו איטום והרמקולים מותקנים על טבעות. בכיוונון המערכת רציתי לכוון באופן הכי מקצועי שאני יכול כרגע אז לבינתיים, בשלב הראשון התחמשתי ברב מודד חישבתי את הוולט הרצוי למורל ולסאב ושם נתקלתי בבעיה:

חיבור רמקולים.jpg

לא הצלחתי להשיג קריאה(כיוונתי על מתח חליפין) מאחר והמגע מתבצע בפנים והרב מודד לא נכנס לשם - האם למישהו יש רעיונות? האם חיבור כבל רמקולים ואז מדידה של הקצוות תתן לי מדידה מדוייקת מספיק? אולי יש פתרונות אחרים?

כמו כן בקישור

בבדיקה של יציאת הRCA בכל המצבים למעט דיסק המתח בברירת מחדל הוא 2.4 וולט כשבהכל חוץ מAUX אפשר להגדיל את המתח לכמעט 5 ע"י העלאת SLA ל3+ ללא עיוות. האם העלאת המתח באמת נותנת להוציא יותר מהמערכת? והאם כיוונון גיין בתצורה הזאת אפשרי מבלי לפגוע ברמקולים?

חשבתי על מדידה בהמשך באמצעות אוסילוסקופ שבקישור כדי לבצע כיוונון טוב יותר בהמשך - האם הוא מתאים בשביל מה שאני רוצה?

*אם יש מישהו מאזור הצפון או חיפה שיש לו מכשיר כזה או smd dd 1 שיכול להשאיל לי אני יותר מאשמח :)

אני עובד כרגע באופן "פסיבי" בינתיים ונותן חיתוכים למיד וסאב דרך הר"ד ויש לי שאלה לגבי סלופים - ראיתי וידיאו נחמד שמסביר והנה קטע ממנו:

סלופים.png

בעצם מה שהוא מסביר זה שנגיד אם שמים סלופ 12- על שניהם במקום לקבל את הקו עם ה"קפיצה" למעלה, מקבלים "דיפ" וזה במקרה שהרמקולים מחוברים באותה קוטביות והפתרון הוא להפוך את הקוטביות(נגיד את הסאב) ופתרון אחר שמצוייר בכחול הוא להשתמש בסלום 24- מה שגורם להיפוך של 360 מעלות ואז הם לא סותרים אחד את השני - השאלה פה היא האם מומלץ לשים חיתוך כזה אגרסיבי גם על המיד וגם על הסאב? איזה פתרונות עדיפים? מה עובד מניסיון עם הסט הנ"ל?

אה ומצטער על החפירה:lol:

yaris tweeter location.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתחיל בוידוי שאני לא בא מתחום האודיו.

אבל, לא נתת יותר מדי פרטים על איך ביצעת את המדידה (או למה היה חשוב לך לבדוק דווקא מתח), אז אולי יש מצב שהרמקולים לא היו מחוברים לאף מקור חשמל - אז גם לא היה מה למדוד?

נראה לי שאולי רצית למדוד את העכבה המדוייקת של הרמקולים, כי אני מניח שכל אחד מקבל עם סטייה קטנה לפה ולשם מהערך המוצהר, אז בשביל זה תצטרך לשנות את המולטימטר שימדוד התנגדות (אום).

עריכה:

עכשיו שמתי לב לתמונה שצירפת והציון בקושי של המדידה, אז זה כמו שאמרתי, לא יהיה מתח כי לא היה בכל המעגל שלך שום מקור של מתח, הגיוני ביותר

עריכה אחרונה על ידי SaarN
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המתח אמור לצאת מהמגבר כאשר הוא כבר מחובר למצבר וגם לרדיו דיסק ביציאות לרמקולים. בכל מקרה ניגנתי קטעים של 1KHZ ב0DB בשביל בשביל המיד ו40HZ בשביל הסאב והצלחתי למדוד - פשוט חיברתי כבל רמקולים(הכי קצר שמצאתי סביבות ה3 ס"מ) שבקצוות בחוץ חיברתי הרב מודד וקיבלתי מדידות.

מדידות המתח הם לפי הנוסחה (volt=(watt X Ohm ולפי זה מכוונים את הגיין - לא הכי מדוייק אבל דיי קרוב עד שיגיע האוסיליסקופ.

אם מישהו יוכל להסביר לי את הקטע עם הסלופים ולמה סלופים שונים גורמים לרמקולים לבטל אחד את השני בתחום תדרים מסויים ומה הדרך הנכונה לפתור את זה אני יותר מאשמח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה ממש קשה עד בלתי אפשרי להסביר סלופים בהודעה אחת.

בגדול - הכל עניין של תזמון ועוצמה.

אני לא הייתי נוגע בSLA - זה רק מתכון להוספת עיוותים ובסופו של דבר שריפת רמקולים או ערוץ הגברה או שניהם.

אתה צריך לקחת בחשבון לא רק את איכות הקלטה ויחידת הראש אלא גם את העובדה שאתה מעביר כבל RCA ובדרך בתוך הרכב יש מודולים אלקטרוניים, מחשבים ועוד והכבלים האלה קולטים את זה.

אתה צריך לקחת בחשבון שיש לרכב מערכת חשמל, הרכב לא חדש וזו מערכת חשמל לא חזקה במיוחד מלחתכילה וגם זה לבד - בסיס לעיוותים ונקודת כשל.

הנתון של 2.4V שציינת בתור מתח המוצא של הHU שלך נמצא היטב בתוך טווח הרגישות של המגבר המצויין הזה מבית אלפיין - אל תיגע בSLA.

לגבי החישוב של הוולטאז' - אם אין לך PROBE מסוג מתאים בכדי להתחבר אל החיווט ולמדוד מתח מוצא אתה צריך לקפוץ לחנות אלקטרוניקה ולקנות PROBE מתאים או לבנות אחד בעצמך.

לא הייתי מודאג גם לגבי זה וגם בתור אחד שיש לו SMD DD1 (שכרגע בכלל נמצא כבר שנתיים או יותר אצל חבר פורום אחר) הגעתי למסקנה שב95% מהמקרים אני בכלל לא אשתמש במוצר הזה - למה?

כי בחיים האמיתיים כשאתה תכוון את המוצר הזה לנקודת השיא של הגיין לפני שהוא יראה לך חיווי THD - עדיין, כשאתה תפעיל את המערכת ולא תנגן שום דבר - אתה תשמע רעש של HISS מהמערכת ותיאלץ להוריד את הגיין.

אני פשוט מכוון את הגיין עד לרגע שבו אני שומע HISS מהמערכת ומוריד טיפה למטה וזהו - מה זה משנה עד לאן אתה יכול לקחת את המערכת לנקודת הקצה לפני שאתה מקבל עיוות שמיע אם הרבה לפני כן סף הרעש של המגבר (הSNR) נפרץ?

בכל זאת - תעשה לך את המדידה הזו - אם הSNR לא יפרץ אז לפחות באמת תנצל אותה עד תום אבל מהניסיון שלי - במערכות בהן יש כבלי RCA בין הHU למגברים (שזה עיקר המערכות עדיין) - הגיין הסופי למערכת שקטה יראה לך עד כמה המציאות עגומה.

לגבי סלופים

תחשוב על זה ככה - בעקרון קרוסאוברים בנויים ברמה הכי בסיסת שלהם או מסליל או מקבל - זה חיתוך בסלופ 6

בדרגה שניה זה שילוב של סליל וקבל - או קבל וסליל (תלוי אם זה HPF או LPF) - זה חיתוך 12

וכך הלאה..

עכשיו - האות, הסיגנל כלומר, עוברים דרך אותו הסליל או אותו הקבל ובזמן שלוקח להם לעבור את הסליל או לעבור את הקבל - הם מעוקבים מן הסתם.

הזמן הזה שבו הם מעוקבים נמדד בכ90 מעלות לכל רכיב שהם עוברים בדרך - 90 מעלות ממה אבל?

וכאן דרך אגב נולדות כל מיני שטויות ודברי הבלים שאתה שומע מהרבה מאוד אנשים לגבי אימג'ינג והזווית שבה מתקינים את הרמקול ואיפה הקול של הזמר נמצא וכך הלאה - אלוהים כמה שטויות!

בסופו של דבר 90 מעלות - הכוונה היא לרבע אורך גל קול.

מחזור מלא של גל קול מתחיל בנקודת 0 בזמן וגם בהגברה - כלומר מתח ואז הוא עושה את החצי העליון - ב90 מעלות (6דיבי) הוא מגיע לשיא מסילת המתח (5V נניח שזה מבחינתך הגיין!) ואז הוא חוזר שוב ל0V וזה נקודת ה180 מעלות (12 דיבי) ואז הוא מתחיל את חצי הגל התחתון של ה5V ובנקודה של ה270 מעלות (18 דיבי) הוא נמצא בשיא השלילי של הגיין (כלומר הרמקול זז אחורה במקום קדימה במובן החשמלי - במידה והוא בפאזה ישרה ולא הפוכה) ואז הוא שוב חוזר לנקודת ה0 אבל הוא כבר בהסטת פאזה של 360 מעלות או 24 דיבי.

אז בסופו של דבר להפיכת פאזה יש משמעות בעצם של הפיכת כיוון הממברנה של הרמקול ובמקום לזוז החוצה לעומת רמקול שמנגן את אותו התדר ללא חיתוך כלשהוא - הוא יזוז פנימה!

ואז תחשוב על זה ככה - לקחת שני רמקולים שמנגנים אחד מול השני - שניהם זזים פנימה או שניהם זזים החוצה - אתה סה"כ לא אמור לקבל ביטולים (לא אמור, כי יש עוד תופעות פיזיות שמתקיימות ברכב הודות למרחקים בין הרמקולים והזוויות שלהם).

עכשיו לקחת אחד מהם וחתכת אותו ב12 דיבי או שהפכת את הקטביות של החוטים שלו - הוא זז הפוך לרמקול שמולו ומבטל חלק ניכר מהתדרים שאותו הרמקול מפיק - בעיקר התדרים הארוכים (באס, מידבאס).

בסופו של דבר הרמקול ינגן את אותו הדבר - רק כשאתה מפעיל עליו חיתוך בסלופ מסויים - אתה מעקב אותו לעומת הרמקול המקביל אליו ברבע או חצי או שלושת רבעי או אפילו אורך גל שלם.

תיקח עכשיו זוג מידבאסים וסאב וופר -

אתה מעקב את זוג המידבאסים בחצי אורך גל (כלומר הם מתחילים לנגן מהחצי השלילי של המתח - תזכור, מתח לרמקולים הוא AC) בעוד הסאב וופר גם חתוך ב12 דיבי - יתכן מאוד שהסאב וופר והמידבאסים יבטלו זה את זה.

אבל גם בגלל המרחק של הסאב וופר מהמידבאסים וגם בכלל הזווית שהוא נמצא בה וגם בגלל מהירות העבודה שלו שהיא מאוד מאוד איטית ביחס למידבאסים - דווקא הם לא יבטלו זה את זה ואתה תקבל הגבר אבל עדיין יהיה ביניהם הפרש תזמון שיצור בעיות אחרות שקשורות לאימג'

אז מנסים להפוך לסאב וופר או להפוך למידבאסים את הפאזה וכמעט תמיד בנקודה כזו או אחרת אתה תמצא תזמון בין המידבאסים לסאב וופר שנשמע טוב.

מהשנקל שלי -

הסאב וופר הוא אלמנט מאוד איטי ולרוב נמצא בתא המטען - המטרה שלך היא לאחר את הסט הקידמי ככל הניתן לעומת הסאב וופר

בכדי לבצע זאת - חיתוך חד מאוד (סלופ גבוה) שיעקב את הסט הקידמי ככל הניתן - לעומת זאת חיתוך מתון יחסית לסאב וופר אבל חסימה של גבול התדר שלו באופן ניכר - יאטו במידה מזערית את הסאב וופר ולעומת זאת יאטו בצורה ניכרת יותר את הסט הקידמי ויאפשרו לצמצם את פער התזמון בין הסאב לסט וכך תקבל בפועל אימג' טוב יותר מהמערכת וגם הגבר מיטבי.

מכאן ועד שיקולים נוספים לסלופים, פאזות וכך הלאה - יש יותר מידי לכתוב.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

lanosforce

קודם כל תוד הרבה על התגובה שלך!! באמת כיף שיש אנשים מקצועיים ושמוכנים להשקיע מזמנם כדי להסביר לאחרים!

לאחר עוד שיטוטים באינטרנט מצאתי אתר מדהים של חברה בשם audio frog שהמנכ"ל שלהם באתר פרסם כמה פוסטים שמסבירים בצורה נהדרת כל מיני נושאים כגון Time Alignment, Damping factor, Pink Noise וכל מיני נושאים באנגלית לא טכנית מידי עם גרפים מובנים שמאד עוזר לסדר את הראש - חושב שאולי כדאי להוסיף ללינקיה של הפורום(קישור לחלק 1 של TA).

יש לי כמה שאלות עדיין:

1)כיוונון הגיין שעשיתי היה עם 1KHZ ב0db אך ראיתי שaudiofrog הוא המליץ על 10db- ויש כאלו שהמליצו 6db- מה באמת מומלץ?מה טבעי יותר? באיזו רמה מקליטים מוזיקה שאנו באמת שומעים?

2)הקרוס של הייבריד הינו mxr 240.3 - באתר רשום תחת הפרטים של הקרוסאובר את תדרי החיתוך והסלופ?? רשום שלוופר זה 12db ולטוויטרים זה 18db? האם זה הגיוני שהסלופ של שניהם יהיה שונה? הבנתי שיש סוגים שונים של קרוסאוברים( Linkwitz-riley, butterworth וכו') - לכל אחד מהם תכונות קצת שונות בנקודות החיתוך. האם יש דרך לברר איזה מהם יש בקרוס של מורל הייבריד?

3)אם הסלופ באמת נתון - אז בבחירת סלופ ב80PRS כשאבחר 12db- אקבל שהטוויטרים לא בפאזה ב90 מעלות? אציין שכרגע בגלל שאני לא עובד אקטיבי ה80PRS אינו מביא לי לבחור יותר מסלופ 12db- לקומפוננטים ולא יותר מ 18db- לסאב.

איך אני מאזן את זה שהקדמיים יתעכבו כמה שיותר? האם TA יכול לעזור? האם כדאי לשלב את הקרוס של המגבר וגם הר"ד? או שלבחור סלופ 12 לסאב ולהפוך פאזה יהיה הפתרון הכי טוב במצב הנתון?

4)

לעומת זאת חיתוך מתון יחסית לסאב וופר אבל חסימה של גבול התדר שלו באופן ניכר - יאטו במידה מזערית את הסאב וופר

לא הבנתי מה זה אומר לחסום את תדר הגבול שלו באופן ניכר? האם זה אומר לחתוך את הסאב, נגיד, בחצי אוקטבה מתחת לנק' של הקומפוננטים?
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשאתה מכוון מערכת לפי בדיקת THD לרוב ממליצים לרמקולים שמנגנים מוזיקה יומיומית והם מאוד רגישים לעיוותים- לכוון THD במינוס של כמה DB באמת.

את הסאב וופר מכוונים על 0DB כי הוא הכי פחות רגיש לעיוותים.

היות והטוויטרים בכוון מערכת שאתה תהנה ממנו לשמיעת מוזיקה גם ככה יהיה נמוך באיזה 10DB לפחות אפשר באמת לכוון להם THD לפי הנחתה שכזו - לא חייב.

וגם זה תלוי אם אתה בודק מה סף הTHD של הHU

או אם אתה בודק מה סף הTHD של המגבר

לגבי סלופים - אין מניעה שיהיו סלופים שונים בחיתוכים בין רמקולים - הסלופ נועד בכדי להגן על הרמקולים בראש ובראשונה ובשנית לתזמן בינם.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1747 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...