Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ניקי לאודה הלך לעולמו

Fazer
שימו לב! השרשור הזה בן 1773 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

• אחראי פורום

מאוד עצוב.

איש מרשים מבחינת ההתאוששות שלו, הנהיגה שלו והעסקים שעשה לאחר מכן.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא הרבה יותר גדול ממה שחושבים.

מילא האליפויות, ההתאוששות מהשריפה בנורבורגרינג ומה שעשה עבור פרארי בשנות השבעים (יש אומרים שהאליפות של שקטר ב-1979 גם צריכה להרשם לזכותו, כי היא המשך ישיר למהפך שלאודה ביצע בפרארי באותן שנים - כמעט לבדו).

לזכותו גם רשום החוזה היקר ביותר הראשון ששולם לנהג אי פעם, כלומר, התחילו לדבר על "משכורת" X מליונים לעונה רק אחרי שרון דניס קנה את מקלארן והתחיל במהפך שהביא אותה למה שהיא היום - הוא רצה את לאודה שהיה אז בפרישה, והיה צריך כסף לפתח את "לאודה-אייר". דרש וקיבל שלושה מליון דולר לחזור ולהתחרות ב-1982. אני זוכר את השוק שהסכום הזה עורר בעתונות הרכב באותן שנים.

אבל הגדולה שלו היא בכך שמדובר באב-טיפוס של כל נהגי המירוץ המודרניים - כזה שמתעמק בכל פיפס של הרכב, מקפיד להיות בריא עד כמה שניתן וטורח להקפיד על מבחנים ומקצי הקפה אינסופיים, הכל בשביל להיות הכי מהיר על המסלול בזמן מירוץ. זה נכון ששומאכר שיכלל את השיטה והביא אותה לדרגת אומנות (והיום כולם כבר עושים את זה), אבל לאודה היה הראשון. עד אז, נהגים היו מסתפקים במקצי אימונים מינימליים וסופי שבוע של מירוץ, מה שנתן להם אפשרות להתחרות בכמה אליפויות של סוגי מירוצים שונים בו זמנית, חוץ מפורמולה 1.

לאודה שינה את הספורט, בזה שהחל ממנו, נהגי פורמולה 1 נאלצו להקדיש את רוב (ומאוחר יותר, את כל) זמנם לגראנד פרי, ולא לשום דבר אחר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יודע אם הוא הממציא של המשפט, אבל הוא בהחלט דגל (וצוטט) בגישה שמהצלחות לא למדים כלום. דווקא כישלון היא מתנה גדולה כי ממנה אפשר להסיק מסקנות ולהשתפר. המשפט הזה מלווה אותי שנים ארוכות ואני דואג להנחיל אותו גם לתלמידים שלי שמתמודדים עם הרבה לחץ וחששות מכישלונות בבחינות ובחיים.

בהחלט אדם מרשים שחי חיים מלאים ומרשימים. כל הכבוד לו.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב, מעניין לראות את היחסים בין הנהגים, בזמן הקריירה ולאחריה. תמיד יזכירו את האנט כיריב הגדול של לאודה, אבל גם חבר שלו.

יש נהג שאני מאד מעריך בשם ג'ון ווטסון, שהתחרה בשנות השבעים\שמונים, ויצא לו להיות בן קבוצה של לאודה. בין השנים התפתחה חברות לא פחותה לאורך השנים;

כאן כנהגי Brabham ב-1978:

f1-south-african-gp-1978-john-watson-and-niki-lauda-brabham.jpg

ואחרי שלאודה חזר, הם היו יחדיו במקלארן (כאן עם רון דניס):

f1-british-gp-1982-ron-dennis-mclaren-ford-cosworth-with-his-drivers-niki-lauda-left-and-j.jpg

והם שמרו על הקשר לאורך השנים - הנה הם עם נלסון פיקה, שלושים שנה מאוחר יותר:

f1-brazilian-gp-2012-nelson-piquet-with-niki-lauda-mercedes-non-executive-chairman-and-joh.jpg

נזכרתי בקשר עם ווטסון בגלל אליפות ה-GT שאני עוקב אחריה, והוא מפרשן (מאד מעניין לשמוע אותו, מה גם שהוא עוסק בזה שנים). אגב, הוא אחד הנהגים שביום טוב שלו - אף אחד לא יכול היה לגעת בו, כולל לאודה. בקטע הבא, תוכלו לראות למה - הוא עוקף, במהלך הקפה אחת, שלוש מכוניות (ג'יימס האנט מפרשן):

[video=youtube_share;wUM6IwKmbCE]

ופה הוא מספיד את לאודה: https://www.bbc.com/news/av/uk-48350361/ex-formula-1-driver-john-watson-pays-tribute-to-niki-lauda

עריכה אחרונה על ידי yohai71
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנחנו לא נהיים צעירים מיום ליום, אני עוד זוכר את פיקה כנהג פעיל, והלכתי לוויקי כדי לראות שהוא בעצם מבוגר יותר מההורים שלי... הזמן לא מרחם על אף אחד.

לאודה הוא סיפור חיים מדהים, ובאמת אחד הגדולים בענף. חבל.

ZC6 | JB43

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואף אחד לא מזכיר את התרומה שלו לבטיחות של כולנו, במאבקו ברשויות התעופה ובחברת בואינג.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המון זכרונות ילדות, גילוי נאות - תמיד הייתי בעד האנדרדוג אלן פרוסט...

תקופה בה הנהגים שלטו במכוניות ולא בקרות למיניהן,

היגוי יתר לא היו מילים גסות

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואף אחד לא מזכיר את התרומה שלו לבטיחות של כולנו, במאבקו ברשויות התעופה ובחברת בואינג.

הוא מתייחס לזה פה, בראיון לפני כשנה וחצי:

אנחנו לא נהיים צעירים מיום ליום, אני עוד זוכר את פיקה כנהג פעיל, והלכתי לוויקי כדי לראות שהוא בעצם מבוגר יותר מההורים שלי... הזמן לא מרחם על אף אחד.

...

המון זכרונות ילדות, גילוי נאות - תמיד הייתי בעד האנדרדוג אלן פרוסט...

אם כבר הזכרתם את הנהגים האלו;

אחת הסיבות שמצער אותי מותו של לאודה, היא כי יש קשר ישיר בינו לבין אהבתי את הספורט המוטורי - וגם פרוסט. אחי הבכור, שגדול ממני בעשר שנים, נהג לרכוש מגזינים כמו Road&Track, אטוקאר וכד', עוד בסוף שנות השבעים, כך שגדלתי עם הנושא (חלקם נמצאים אצלי עד היום, הנה דוגמא):

21164479108_e1690b892a_o.jpg

אבל הפעם הראשונה שידעתי שספורט מוטורי זה "בשבילי", היתה כשאחי הביא הביתה גיליון ספציפי של מגזין "טורבו" החדש, נדמה לי שזה היה מס' 9, ועל הכריכה היתה תמונה של אלן פרוסט במונקו, דומה מאד לזו:

230582.jpg

הייתי בן 11 באותו זמן, ולא אשכח את התחושה שזהו, מצאתי משהו שהולך ללוות אותי הרבה מאד זמן. מאותו רגע התחלתי לעקוב אחרי הגראנד פרי (עד כמה שניתן - אתם צריכים לזכור שמדובר בשנות השמונים בישראל, ושאף אחד לא ידע על מה מדברים איתו. מי זה פרוסט, לאודה?), והנהגים של 1982 נהיו הגיבורים שלי. היום אני חושב כמה תמים זה היה כשעונת 1983 נפתחה וגיליתי ש(למשל) רנה ארנו עבר מרנו לפרארי! מה פתאום, הוא ברנו, אין הוא יכול לעבור ככה?

וכמובן, גם לאודה היה חלק מאותה שורה. רק שנים אח"כ התחלתי לחזור אחורה ולגלות מה הוא עשה בשנות השבעים, כמו גם את שאר הנהגים הגדולים של אז. אח"כ כבר "חזרתי" לשנות השישים וגיליתי את ג'ים קלארק, אספתי ערימות של סרטים מכל התקופות וכבר מזמן אני מתמקד במירוצים מסוגים מסויימים ולאו דווקא פורמולה 1.

אבל לעולם 1982 תהיה השנה שבה חיידק הספורט המוטורי התיישב אצלי בגוף. במקרה, זו היתה שנה מאד סוערת בפורמולה 1, למי שלא יודע (שביתת הנהגים*, מלחמת Fisa/Foca, הביסוס הסופי של מנועי הטורבו והאליפות האחרונה עם מנוע קוסוורת', פיקה שהיה אלוף עולם מכהן, רוזברג שנהג את הוויליאמס כמו מכונית ראלי, מות ווילנב, התאונה הקשה של פירוני ועוד ועוד).

*התמונה הזו זכורה לי במיוחד - אחד ממכואי ATS חמד לצון ותלה את הפתק הנ"ל בזמן השביתה, הגראנד פרי של דרום אפריקה:

c1572c59821062c96d0fc33ad32a2983_XL.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיתי את הפרק של תעופה בחקירה בנושא - הוא מדבר שמה המון על החקירה, אחד הפרקים היותר מרתקים של הסדרה.

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1773 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...