Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך נוסעים באוטובוס??

omricn
שימו לב! השרשור הזה בן 1784 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בקיץ שעבר ביקרתי בקנדה. בוונקובר התשלום היה בכרטיס אשראי, כמובן שלתושבים יש כרטיסים מתאימים, בדומה לרב קו. בקלגרי במזומן (אבל בלי כרטיס - משלשלים את הסכום לקופסא ליד הנהג ב"שיטת הכבוד"). בטורונטו שיטה דומה, גם בתחתית, אם כי ניתן לרכוש בכרטיס אשראי אסימונים כתחליף למזומן (בתנאי שרוכשים לפחות שלושה - המינימום הוא 10CAD. עם זאת יש ניצנים ומעלה של שימוש בכרטיסים אלקטרוניים.

בביקורים שלי בוונציה ובמילאנו בחודשים האחרונים השתמשתי בכרטיסים אלקטרוניים שרכשתי בכרטיס אשראי בקופות, בתחתית של מילאנו ניתן להשתמש גם באפליקציה עם בארקוד. הרכבת ממילאנו לשדה התעופה שולמה בהנחת כרטיס האשראי על קורא בכניסה לרציף (בלי מחסום). מצד שני, לרכבות באיזור ונציה היה צריך לקנות כרטיסים בקופה, שנראים כמו כרטיסי עליה למטוס, והכרטיס התקופתי לא היה תקף ברכבת.

השיטה המוזרה ביותר שבה נתקלתי היתה בליסבון לפני מספר שנים - כרטיסים דומים לרב קו האנונימי שלנו, שעולים חצי אירו. הבעיה היא שכל אמצעי תחבורה מצריך כרטיסים שונים (והם נראים זהים, צרה צרורה מבחינת הזיהוי). וכרטיס שיש עליו איזה זנב של אשראי לא ניתן לטעינה, כך שאם נותרו לך על הכרטיס 10 סנט ורצית לקנות למחרת כרטיס יומי היית צריך לקנת כרטיס חדש בחצי אירו ולטעון אותו. הגעתי הביתה עם פאקט שלם של כרטיסים.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 49
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

סליחה, ב"רפורמה" התכוונתי לשינו המשמעותי בקווים בגוש דן ב2011, ולא לביטול האפשרות לתשלום במזומן.

לדעתי אז הונהג ה-90 דקות אזורי, כולל מעבר בין חברות.

בזמני הייתי פשוט קונה כרטיסיית תלמיד, רק צריך להיות מתחת ל18. בעוונותי השתמשתי בה גם אחרי שעברתי את גיל 18 עד שנגמרו הניקובים. הכרטיסייה הקנתה 50% הנחה הרבה יותר מהנחה של כרטיסיה רגילה.

היום הנפקת רב קו סטודנטים למשל הוא תהליך שנתי שמחייב להיות סטודנט בפועל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם אני, אבל אני לא זוכר את התאריכים. זה כבר די הרבה שנים. הבנים שלי היו מנקבים כרטיסיה ומקבלים כרטיס מעבר.

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ודרך אגב, נושא השימוש בתחב"צ הוא אחד המעניינים במסגרת ההכנה לנסיעות לחו"ל למשל, אולי נציג הפורום בפינלנד יספר איך רוכשים כרטיס אוטובוס בסלולר (והחשבון המחוייב הוא זה של קו הטלפון) ומקבלים בארקוד לטלפון, בדומה לכרטיס עליה למטוס.

מה, כאילו אני?

למען האמת לא עשיתי שום הכנות בקשר לזה. בהתחלה קנינו כרטיסי נייר במכונות המאוד נוחות ויעילות שפזורות בכל תחנות הרכבת ומסופי התחבורה הציבורית. ברגע שקיבלנו את תעודות התושבות (הזמנית) התארגננו על כרטיס סטייל רב-קו עם הנחת תושב. השימוש מאוד פשוט, נוח ושקוף בכל אמצעי התחבורה. האפליקציה של HSL מעולה אבל אני לא משתמש בה לתשלום - רק לניווט בתחב"צ. לפני כמה שבועות אגב, הייתה רפורמה, שינו את מפת האזורים וגם את מחירי הכרטיסים, מוכרים את זה לציבור כשיפור גדול (ואכן יש פישוט המערכת ושיפור בחלק מהדברים) אבל תכל'ס המשמעות העיקרית היא העלאה ניכרת במחירי הנסיעה המינימליים. לסבר את האוזן - מחיר כרטיס מינימלי (שני אזורים) במטרופולין הלסינקי - 2.80 אירו. תחבורה ציבורית טובה עולה כסף.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב. הייתי בהלסינקי לפני 5 שנים, והרבה דברים זכורים לי לטובה. אמנם לא השתמשתי בטכנולוגיה שציינתי, אבל היא היתה קיימת. ונתקלתי בטכנולוגיה דומה גם בעוד מקומות. מכל מקום, פינלנד זכורה לי לטובה מהרבה מאד סיבות, והתחב"צ אחת מהן. וגם הרושם של חיבה של הפינים לטכנולוגיה מתקדמת.

והמשפט האחרון שלך קריטי. המדינות הנורדיות דוגלות במתן שירותים איכותיים בתמורה למחיר מתאים (ומיסים מתאימים). אצלנו לשר האוצר חשוב רק דבר אחד: לא לחתום על שום צו שיגרום התייקרות. בכל מקום בו יש תחב"צ איכותי זה גורר או מחיר גבוה או סבסוד גבוה, כלומר מימון ממיסים גבוהים. אני זוכר את התדהמה שלי מחירי התחב"צ בלונדון בביקור האחרון שלי שם (וזה היה לפני הרבה מאד שנים), והדוגמא הדי קיצונית האחרונה שבה נתקלתי היא הואפורטו בוונציה - לא פחות מ-7.5 אירו לנסיעה (אבל אפשרות למנוי במחיר קצת יותר שפוי).

עריכה אחרונה על ידי sperial

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מחיר כרטיס מינימלי (שני אזורים) במטרופולין הלסינקי - 2.80 אירו. תחבורה ציבורית טובה עולה כסף.

סליחה על הבורות- מה הרדיוס (בערך) בק"מ של שני איזורים? זה בקושי "מרכז העיר" או שאפשר לנסוע ל"נתניה" של הלסינקי?

כי, 12 ש' לכוון לתחב"צ יעילה לעבודה? קונה מזומן ביד, בלי לקחת לבדיקה.

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הממממ... בהערכה גסה, נראה לי שרדיוס הראשון הוא נניח תל אביב רבתי כולל שכונות עבר הירקון, הרדיוס השני כולל נניח את רמה"ש והרצליה, נתניה זה כבר יהיה אזור שלישי או רביעי שזה בטח סביב 6 אירו לכרטיס. גם אז אני לוקח בלי לחשוב פעמיים.

אגב, ילדים עד גיל 7 לא משלמים, והורה שעולה עם עגלה לא משלם כלום בכלל.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה יודע מה? גם זה סבבה לגמרי.

זה יקר יותר מהמחירים בארץ, בטח ממחירי ה"דילים" של "חופשי יומי/שבועי/חודשי".

אבל אם השירות טוב, אני אישית הייתי משאיר את האוטו בבית ומשתמש בזה.

האמת, נסעתי תקופה ברכבת ישראל, עד שהמצב נהיה ממש גרוע, וזה הפך לבלתי נסבל.

הבעיה בארץ היא בעיקר המייל הראשון/אחרון. שם השירות חלש מאד.

גם כשנסעתי ברכבת, הגעתי ברכב הפרטי שלי לתחנה.

אחרת, זה מה שקורה:

Screenshot_20190522-075953.jpg

זה צילום מסך מהבוקר, לא יודע כמה הנתונים של גוגל אמינים, אני מעריך שהם לא רחוקים מהמציאות.

"בית" זה חדרה, "עבודה" זה הרצליה, הנסיעה ברכבת (לשם מגיע קו 15 שגוגל מציע) מחדרה להרצליה אורכת 25 ד'.

כל שאר הזמן, זה המייל הראשון+אחרון.

בהשוואה, לקח לי הבוקר פחות מ 50 דקות ברכב הפרטי (יצאתי ב-9, ב 9:45 כבר נכנסתי לחניון).

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני נוסע הרבה באוטובוסים בתל אביב. מאז ששינו את החוק כולם עולים מאחור ולא משלמים. עשרות אנשים בכל נסיעה. אין לחברות פתרון מה לעשות עם זה. הנהג לא יכול לקחת כסף והוא לא יוריד את הנוסע באמצע שום מקום.

ראיתי גם נהגים שמכניסים נוסעים שהעבירו לידם את הכרטיס וראו שאין להם כסף. אל תשכחו שגם ירד המחיר. הייתה הנחה על שימוש ברב קו, עכשיו אין אופציה אחרת. מזל שלא הגיעו תיירים לאירוויזיון כי הם היו משתגעים

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כנראה שאתה ואני מתנהלים שתי ערים שונות שקוראים להן ״תל אביב״.

לפחות בקווים שאני מתנהל בהם, כולם מעבירים את הרב-קו ליד הנהג או בצמוד ל״מסכי התיקוף״ המותקנים מאחור.

אחוז המתפלחים זעום.

את בעיית המתפלחים ברכבת הקלה בירושלים פתרו עם צבא של פקחים.

מעולם לא הייתה הנחה על שימוש ברב קו. מה שנוצר הוא מחיר קבוע לנסיעה,

ההנחה נמצאת בשלב הטעינה - אתה משלם 100 ש״ח כדי להטעין לכרטיס ערך צבור ע״ס 125 ש״ח.

אצל תלמידים וקשישים, טעינה של 100 ש״ח תהפוך לערך צבור של 150 ש״ח (או יותר, לא זוכר כרגע).

זה ככה לפחות ב-4 השנים האחרונות. תתעוררו אנשים.

= = = =

בנוגע לתיירים:

תיירים בודקים בגוגל וקונים כרטיסי רב קו בנתב״ג. הכניסה לקופת הרכבת היא הישר מאולם הטיסות הנכנסות.

הנה, רשמתי בגוגל public transport israel וקיבלתי את זה:

https://www.touristisrael.com/rav-kav-using-the-bus-in-israel/25702/

מה כתוב? בדיוק מה שכתבתי!

איך מתנהלים בארץ (רב קו), איפה קונים (אולם הכניסה בנתב״ג) איפה מטעינים. ה-כ-ו-ל.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האנס - ההנחה היא בטעינה המוגדלת: טעינה של 125 ש"ח בתשלום של 100 ש"ח מגלמת הנחה של 20%. אזרחים ותיקים, נוער וכו' - מקבלים הנחה של 50% בצורת טעינה של 200 ש"ח בתשלום של 100.

כרטיסים דומים, בכל מיני וראיציות, קיימים בהרבה מאד מקומות בעולם. יש ערים בהן ניתן לרכוש כרטיסים לנסיעה בודדת - אבל לא באוטובוס אלא במכונות על הרציף או בקיוסקים. אני חוזר ואומר - לפני כל נסיעה לחו"ל אני בודק את נוהל התשלום בתחב"צ ביעד. נתקלתי במבקרי כרטיסים בלא מעט ערים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תגיד, מרק, מעולם לא יצאת מגבולות ישראל? כיון שהדבר הזה נפוץ מאד בעולם. חפש את הודעתי הקודמת, כולל ההתייחסות לתשלום בכ"א. אתה לא מבין כמה נוח היה בוונקובר לעלות לאוטובוס ולגעת עם כרטיס האשראי במכונה, ולפני שאתה שומע את ה"דינג" מהמכונה אתה כבר שומע את העדכון בטלפון על כך שהגיע SMS על החיוב. החסרון היחיד הוא שכל אחד צריך כרטיס אשראי (או חיוב, או נטען).

אבל בדברים האלה ישראל מפגרת קשות. אני יוצא מדעתי, עד היום השתמשתי בישראל פעמיים ב-EMV, שבכל העולם דחק את החתימה המטופשת על ספח האשראי.

לגבי ה"רב קו" עצמו - הישראלי דווקא מהיותר מתקדמים, מאפשר לך טעינת "חוזים" שונים ובוחר את הטוב ביותר בשבילך בכל תשלום. זה לא מובן מאליו, יש בעולם מקומות בהם צריך כרטיס נפרד לכל אמצעי תחבורה.

ודרך אגב, נושא השימוש בתחב"צ הוא אחד המעניינים במסגרת ההכנה לנסיעות לחו"ל למשל, אולי נציג הפורום בפינלנד יספר איך רוכשים כרטיס אוטובוס בסלולר (והחשבון המחוייב הוא זה של קו הטלפון) ומקבלים בארקוד לטלפון, בדומה לכרטיס עליה למטוס.

נזכרתי בזה ועוד סיבה שזה כנראה לא ישתנה בקרוב

החל מהרבעון השני של 2019 החלה שב"א לגבות תשלום חדש נוסף מהסולקים - 4 שקלים מכל מסוף שמחובר ל־Pin Pad.

https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3762859,00.html

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה זאת אומרת אין אופציה? אין קורא רב קו?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...