Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ללמוד להלחים לצרכים אישיים - מאיפה מתחילים?

tepic
שימו לב! השרשור הזה בן 1765 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אהלן,

במשך שנים רציתי ללמוד להלחים רכיבים במעגלים חשמליים (לשיפור יכולות הDIY האישיות) וסוף סוף אני מתכוון לעשות זאת.

אני זקוק לעזרתכם בנוגע ל:

1. יש מגוון רחב של מלחמים בכל מני הספקים וצורות ראש שונות. למטרות חובבניות, מה מומלץ לבחור?

2. איך להתאמן על יבש? כלומר תמיד אפשר לקנות ערכת חובבים ולהתחיל להלחים עפ סרטונים מיוטיוב, עם זאת הייתי רוצה להשתמש באיזשהו מעגל שגם ייאפשר לי להבין את טיב ההלחמה שלי באופן אמפירי ולא רק עובד\לא-עובד. רעיונות?

3. אשמח לכל המלצה על מקורות מקוונים איכותיים ללימוד היסודות.

מצפה בקוצר רוח לפנינות חוכמתכם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 38
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

לקנות מלחם - הכי זול. ככל שהוא יותר גדול תוכל להלחים חוטים יותר עבים. מלחם של 25W אמור להספיק לרוב שימושים הביתיים חוץ מהלחמת חוט עבה במיוחד. מלחם גדול יהיה יותר מדי גדול ללוחות מודפסים קטנים

לקנות מחזיק מלחם, בדיל ואתה מוכן.

שיקולי בטיחות: לא להשאיר מלחם להתחמם על הרצפה, מישהו יידרוך עליו.

תנקה טיפה את המלחם עם הספוג של המחזיק.

תרגיל 1: קח חוט גמיש של חשמל, תוריד את הבידוד.

תחמם את החוט עם הראש של המלחם ותכניס בדיל בין הראש לחוט. כשהחוט מספיק חם הבדיל נמשך פנימה ואז אתה מרחיק את המלחם נותן לחוט להתקרר.

תרגיל 2: קח 2 חוטים, תוריד בידוד ותחבר אותם היטב.

תחמם את החוטים עם הראש של המלחם ותכניס בדיל בין הראש לחוטים. כשהחוט מספיק חם הבדיל נמשך פנימה ואז אתה מרחיק את המלחם נותן לחוט להתקרר.

ההבדל בין הלחמה מעפנה להלחמה טובה זה שהבדיל נמשך פנימה ומחבר לכל החתך

בנ״ל גם כשאתה מלחים משהו ללוח מודפס: לחמם מספיק ולראות שהבדיל נמשך פנימה ולא רק מצטבר בחוץ.

בסוף להוציא מהחשמל ולשים אליו לב כל עוד הוא מתקרר.

בהצלחה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

bigclive עשה לא מעט סרטוני הדגמה, כדוגמת זה:

כמו כן, הייתי ממליץ לראות את הפלייליסט של דייב ג'ונס בנושא:

זה יתן לך את הבסיס, חוץ מזה, תקנה קיטים מאיביי ותתאמן.

אחרי שתדע להלחים על לוחות פשוטים בעלי שכבה אחת או שתיים, אתה יכול להתחיל להתאמן על לוחות בעלי 4 שכבות ומעלה, אחרי זה, אם תרצה, זה לדעת SMD.

עריכה אחרונה על ידי saay222
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתכלס, להלחים זה הרבה פחות מסובך ממה שזה נראה.

כמו שארמגדון אמר - קודם כל לזכור שהמלחם חם פצצות על כל המשתמע מכך.

ניקיון הקצה חשוב - ככל שיש עליו יותר ג'יפה, ככה מגיע פחות חום לאיפה שאתה צריך אותו.

לגבי אימונים, תקנה לוח מודפס, ופריטים למעגל פשוט - בית סוללה, בית נורה, נגד משתנה ותתאמן על לבנות מעגלים כאלה.

החוק הראשון של הלחמות טובות זה להשתמש בכמה שפחות בדיל, בדרך כלל צריך ממש ממש ממש מעט בדיל.

מתחילים מקרוב ללוח, מכניסים את הבדיל, ומושכים למעלה כדי לקבל מראה של Hershey's kiss.

וזהו, משם פשוט להמשיך להתאמן עד שאתה מגיע לרמה טובה.

טיפ טוב יהיה לקנות מוצרים נלווים כמו flux, להקל על הלחמות, סרט שואב בדיל כדי להקל על פירוק הלחמות, ואיזה מעמד תנינים כדי להחזיק את מה שאתה רוצה להלחים (לרוב יש לך רק שתי ידיים, ואתה צריך להחזיק את המלחם, הבדיל, הדבר שאתה מלחים, והדבר שאתה מלחים אליו, אז זה יכול לפעמים להיות קצת מאתגר).

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אישית אני חושב שלקנות "את המלחם הזול ביותר" זה עצה גרועה מאוד למתחילים.

כמה שהמלחם גרוע יותר, כך נדרש נסיון רב יותר על מנת לייצר איתו הלחמה סבירה.

כמובן שאני לא אומר לקפוץ ישר למלחם הכי יקר של טובי המותגים, אבל לא ללכת על דרעק גמור.

גם אני, עם נסיון של מעל עשור בהלחמות מכל הסוגים והמינים, כולל הלחמות של רכיבי SMD זעירים תחת מיקרוסקופ, אתקשה לייצר הלחמה טובה עם מלחם גרוע.

יש כמה פרמטרים שמעניינים אותך (בתור חובב) במלחם:

1. הספק - ככל שהספק המלחם גבוה יותר, כך תוכל להלחים חוטים עבים יותר, או משטחים גדולים יותר. לדוגמא - לנסות להלחים סטריפ מתכת לסוללה עם מלחם 60-100 וואט (שמיועד למעגלים אלקטרונים) זה סיוט וההלחמה תצא גרועה. פשוט אין לו יכולת לחמם את החלקים לטמפרטורה הנדרשת. אני משתמש לשם כך במלחם 250 וואט שיש לי בעבודה והוא מבצע את המשימה בשניה אחת ובהצטיינות.

2. מגוון ראשים - למלחם בשנקל שקונים באייס קשה מאוד למצוא ראשים מסוגים שונים ובצורות שונות. זה מגביל מאוד את כמות העבודות שתוכל לעשות. לדוגמא, לפני מספר שבועות ביצעתי החלפת לדים על מכוונים (החץ עצמו) של לוח שעונים בלקסוס, הייתי חייב ראש דק ארוך ומעוקל. לא סטנדרטי בכלל. עם ראש רגיל הייתי פשוט הורס את המכוון הרבה לפני שהייתי מגיע ללדים.

היום הסינים מייצרים מלחמים שהראש שלהם תואם לראשים של hako. קנה רק מלחם כזה. מגוון הראשים והמחיר שלהם (ברור שלא מקוריים) הוא ללא תחרות.

3. שליטה בטמפרטורה - להלחמה של רכיבים אלקטרוניים עדינים שליטה בטמפרטורה זה הכרח. היום המחיר של מלחמים עם שליטה דיגיטאלית על טמפרטורה הוא מצחיק ואין מה לוותר עליו.

לי בבית יש את המלחם הזה, מאוד קומפאקטי, שליטה נוחה מאוד על טמפרטורה, מגיע לטמפרטורת עבודה בשניות, תואם לראשים של hako. החיסרון היחיד שלו הוא הספק צנוע יחסית.

חוץ ממלחם, שני דברים נוספים שמשפיעים קרדינלית על ההלחמה שלך זה בדיל ומשחת הלחמה.

בדיל טוב עולה כסף. אל תתפתה לקנות בדיל מהסינים במחירים מצחיקים כי זה עינויי סיני עתיק להלחים איתו. זה בדיל שלא נמס כמו שצריך גם בטמפרטורות גבוהות למדי ולא נקשר למתכת.

לעבודות גסות יחסית הבדיל שמוכרים באייס\הוםסנטר בצורת סליל בגליל שקוף הוא סביר בהחלט. לעבודות עדינות ולהלחמת רכיבים אלקטרונים קטנים ידרש בדיל דק בהרבה. רצויי מאוד גם לקנות בדיל שמכיל פלאקס (משחת הלחמה) בתוכו.

מומלץ בחום גם להשתמש בפלאקס חיצוני בנוסף לזה שקיים בבדיל. אישית אני לא סובל פלאקס שבא בצורת משחה, ומשתמש אך ורק בפלאקס נוזלי.

זה על רגל אחת הציוד שאתה צריך בשביל להתחיל. מפה והלאה זה רק נסיון ואימון.

בהצלחה!

עריכה אחרונה על ידי igal_zeltser

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אישית אני חושב שלקנות "את המלחם הזול ביותר" זה עצה גרועה מאוד למתחילים.

כמה שהמלחם גרוע יותר, כך נדרש נסיון רב יותר על מנת לייצר איתו הלחמה סבירה.

מסכים עם כול מילה.

הייתי מוסיף המלצה למלחים המתחיל לעבוד אך ורק עם לחם מסגסוגת 60/40 או 63/37 קרי בדיל/עופרת ולא לקפוץ למים קרים ולהתחיל להלחים עם בדיל ללא עופרת.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם תרצה לקנות בארץ מלחם+ציוד נלווה אני מציע לך לקפוץ לאלקטרוניקה הר ציון בת"א.

http://www.harzion.co.il/,products,show_2056

http://www.harzion.co.il/,products,show_1998

http://www.harzion.co.il/,products,show_1048

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה לכולם על העזרה.

לבסוף רכשתי את המלחם הזה שהוא מאותה תוצרת של המלחם שיגאל הציע ונראה שהוא מקבל הרבה אהדה ברשת. הוספתי כמה שקלים כדי לקבל עוד כמה כלים שכנראה ברובם לא אשתמש אבל נחמד שיהיה. בדיל ארכוש בארץ במידה ואראה שזה הסיני לא מספק את הסחורה.

בינתיים הלכתי לטכנאי רנדומלי בעיר שלי שנידב לי בחינם לוח PCB רנדומלי (ריק) ומספר רכיבים שהיו זרוקים לו שם.

בינתיים התחלתי לראות סרטונים כפי שהמלצתם והתחלתי לצבור ידע.

שוב תודה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תעלה תמונות של נסיונות ההלחמה בכדי שנוכל לשפר יחד את כישורי ההלחמה שלך.

המלחם שרכשת זה זבלה סינית.

עריכה אחרונה על ידי מרק10

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעניין מה שכתבת. אתה בטח יודע שקיים מקצוע כזה הנקרא מלחים/מלחימה

יש גם מקצוע שנקרא "דוגי סיטר" ו"מוכר נעליים", זה לא אומר שמאוד מסובך לעשות את זה.

למען הסר ספק, למדתי להלחים, והייתי טוב בזה, ולפני כמה שבועות נדרשתי לזה שוב ויצא לי אחלה עבודה למרות שלא נגעתי במלחם כבר בערך 10 שנים. ואם אני הצלחתי לעשות את זה סבבה אחרי כל כך הרבה זמן, זה אחלה אינדיקציה לזה שזה לא כזה מסובך.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיל איכותי זה גם חשוב.

אני בזמנו בניתי רחפן וזה דרש מני המון הלחמות לארדואינו (כתבתי מחשב טיסה שרץ עליו) ולראספברי פאי (הריץ שרת שכתבתי לצורת הסטרמת וידאו + עיבוד תמונה בסיסי לצרכי טייס אוטומטי). ההלחמות הראשונות שלי היו כל כך גרועות שהן היו מתנתקות בשנייה שהמנועים היו מתחילים לעבוד (גורמים לרטט). קיבלתי מחבר חצי מטר של בדיל איכותי (קסטר לדעתי) ומאותו רגע ההלחמות היו הרבה יותר קלות לביצוע והרבה יותר חזקות.

נדמה לי אתה יכול להביא אותו עם 172 כ"ס, וזה יותר ממה שאתה מבקש ב 22 כ"ס, אז אל תלחץ עד הסוף.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש גם מקצוע שנקרא "דוגי סיטר" ו"מוכר נעליים", זה לא אומר שמאוד מסובך לעשות את זה.

למען הסר ספק, למדתי להלחים, והייתי טוב בזה, ולפני כמה שבועות נדרשתי לזה שוב ויצא לי אחלה עבודה למרות שלא נגעתי במלחם כבר בערך 10 שנים. ואם אני הצלחתי לעשות את זה סבבה אחרי כל כך הרבה זמן, זה אחלה אינדיקציה לזה שזה לא כזה מסובך.

תהליך החימום של איזור ההלחמה והוספת בדיל אכן תהליך פשוט בדיוק כמו להחזיק אלקטרודת ריתוך ולשים מסכה ולהתחיל לרתך. מכאן עד ללדעת להלחים בצורה טובה או מקצועית כול רכיב/מעגל TH המרחק גדול.

למה אתה חושב שיש בחו"ל בתי ספר וגם פרופסורים להחלמה !?

גם לצלם זה תהליך הכי פשוט בעולם ! לקחת מצלמה וללחוץ קליק ועוד קליק ויש לך אחלה תמונה שבעולם אבל בכול זאת הדיונים והספרות בנושא צילום הוא כאורך הגלות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

במחילה מפות"ש, אם כבר כל מלחימי הפורום פה, רציתי להתייעץ לגבי איזה עבודה קטנה.

ראו בתמונה, זה שלט של התריס בחניה אצלי. כמובן שזה מצולם ללא המכסה.

המתג השמאלי עליון (שמסומן כ-SB1) כבר עייף מאוד, הוא היחיד שמתוכנת לפתוח ולסגור.

רואים את זה עפ"י הלד האדום, או שהוא לא נדלק או שהוא נדלק חלש והמנוע של התריס כמעט ולא מגיב לו.

שאר שלושת המתגים אינם בשימוש, לחיצה עליהם לא עושה כלום אך מדליקה את הלד בצורה משכנעת. כלומר - הבעיה רק במתג.

מאחר והשלט די מת ומצריך החלפה, חשבתי להשתעשע איתו ולהחליף בין המתגים.

יש מלחמים, יש בדיל טוב של פעם ויש ידיים. מה עושים?

תודה!

20190202_121506.jpg

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...