Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מספר טיפים בנהיגה על גיר אוטומט AL4

shimshia
שימו לב! השרשור הזה בן 1832 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום חברים,

אני כותב את הפוסט כנהג ותיק מעל 30 שנה, עם מספר סוגי רשיונות. יש לי ידע בסיסי ביותר במכונאות (בעיקר הודות ליועצים הנהדרים פה בפורום) ואינני מתיימר ליותר מזה.

על הגיר הנ"ל אני נוהג כ-6 שנים כבר 120000 ק"מ, מאז שרכשתי את האוטו מיד שניה, רנו מגאן 2 2007. עליי לציין כי כשנה אחרי שרכשתי את הרכב (ב-120000ק"מ) הגיר נתקע על הילוך שלישי מה שהצריך החלפת אחד השסתומים ו-10000 ק"מ אחר כך שופץ ממיר המומנט בגיר עקב נזילת שמן ממנו.

מאז, 90000 ק"מ (בעיקר בנסיעות בין עירוניות) הגיר לא חווה בעיות מיוחדות, מלבד אותן תופעות שהרבה מכם מתארים, בעיקר אותן חבטות במעברים בין הילוכים. (יש לציין שאני כלל לא משתמש באפשרות טיפטרוניק/ידנית של הגיר)

בכל תקופת נהיגתי על הגיר הזה, ניסיתי קצת לרדת לפישרו ולבדוק כיצד אני יכול למזער בעיקר את אותן חבטות מרגיזות במעברים בין הילוכים וגם בקיקים.

הגעתי למספר מסקנות שאותן אני מיישם בנהיגה והורידו את אותן תופעות ממש למינימום.

ראשית, יש לציין ולומר כי לגיר הזה, גיר שנות האלפיים של הצרפתיות, יש "חיים משל עצמו", הוא מתוכנת להוריד הילוכים בהאטות הרכב על מנת להוריד עומס מהבלמים, הוא יתעקש להוריד הילוך דווקא כשאתה רוצה לתת גז ולהאיץ. כלל האצבע לגיר הזה לדעתי, שהוא פחות מתאים לנהג נמרץ, הגיר מתאים לנהיגה סולידית בה הנהג מקיים דיאלוג עם הגיר, ממש ככה. לנהג הנמרץ, הגיר יגיב בחבטות קשות במגוון מצבים, מה שבמוקדם או במאוחר ימרוט את עצביו של הנהג ויגמור את הגיר.

אין לי חיבה גדולה לגיר הזה, פשוט אין ברירה אלא להתאים עצמי אליו.

להלן מספר טיפים מנסיון הנהיגה עליו שעשויים להפחית מאוד את תופעת החבטות בגיר וכנראה להאריך את חייו:

1. העיקרון המרכזי להפחתת החבטות בגיר הוא הרגל על דוושת הגז. כאשר ננסה להאיץ לאחר שהרכב איבד מהירות והגיר מנסה להוריד הילוך תהיה חבטה. לכן כדי למנוע אותה, עלינו לשמוע שהגיר השלים את הורדת ההילוך, אפילו בלי לגעת בגז ורק אז ללחוץ על הדוושה.

2. בעלייה כאשר מאבדים מהירות ורוצים שהגיר יתן קיק, נגיד מרביעי לשלישי, שוב, לא לסחוט את הגז, כי אז תשמע חבטה. פשוט לשמור על רגל יציבה על הגז תוך כדי איבוד המהירות ואז תראו שהגיר יעשה את שלו יוריד הילוך ויתן את הקיק יפה. אחרי שהושלמה הורדת ההילוך בקיק, שוב ניתן לסחוט את הגז עד להחלפה, אין בעיה.

3. מכיוון שהגיר רגיל להוריד הילוכים בעצמו בהאטות, חשוב מראש לא להגיע למצב של מרחקי עצירה קצרים, תוך מהירות גבוהה (למשל לפני רמזור אדום). הגיר נאלץ להשלים הורדת שניים שלושה הילוכים תוך מרחק קצר ואז נרגיש חבטות מה שייקצר את חיי הגיר.

4. בהתחלות נסיעה בין הילוכים ראשון לשני (לא רק, אבל בעיקר) כשהגיר עדיין לא הגיע לטמפרטורת עבודה, שוב חשוב להיות עדינים עם רגל יציבה על הגז. אז תהיה החלפה חלקה יותר ללא חבטה.

5. במעבר מ D ל R לחכות שנייה נוספת ולשמוע שובצעה ההחלפה וההילוך נכנס, ורק אז להתחיל לנסוע (זה כלל נכון לכל גיר ד"א).

מנסיון הנהיגה שלי על הגיר, הקפדה על אלה יורידו מאוד את תופעות החבטות.

ניסיתי להעביר בצורה תיאורטית הנחיות מעשיות, מקווה שהצלחתי..

שורה תחתונה, בהחלט לא גיר אוטומט אידיאלי, דורש סולידיות והבנה בנהיגה עליו, דורש תשומת לב בנהיגה לסינכרון בין דוושת הגז להחלפות ההילוכים (כאילו שאין לנו מספיק דברים אחרים לשים אליהם לב בנהיגה:). גיר מאתגר.

היתרון אולי היחיד שלו שכשנוהגים בו נכון, הוא שימוש מינימלי בבלמים, בגלל הורדות ההילוכים האוטונומיות של הגיר כשהרכב מאט.

בברכת נסיעה בטוחה ותודה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי ניסיון ארוך שנים בגיר AL4 ברכבי רנו (שם הוא מכונה דווקא DPO).

בניגוד לדעה הרווחת לדעתי מדובר בגיר משובח וחכם בהחלט שמהווה הבלחה חיובית - טכנולוגית ותפעולית. משלב היטב בין יתרונות גיר אוטומטי קונבנציונלי לגיר ידני.

זהו גיר לומד שמתאים עצמו לסגנון הנהיגה של המשתמש.

לגבי אמינותו - בהחלט טובה יחסית, אם כי אין להצמד להנחיות המקוריות שגורסות אי החלפת שמן הגיר לנצח נצחים.

זה שהרנו מגאן שלך חווה

חבטות קשות במגוון מצבים

מהווה אינדיקציה של תקלה/בלאי מוגזם באקזמפלר שלך. אולי הטיפולים שעבר כמו שציינת לא היו איכותיים.

הגיר נתקע על הילוך שלישי מה שהצריך החלפת אחד השסתומים ו-10000 ק"מ אחר כך שופץ ממיר המומנט בגיר עקב נזילת שמן ממנו.

ברשותי מגאן I 2003 כזו שהגיר מעביר חלק כחמאה בכל מצב כולל בהורדות הלוך, העלאה - בנהיגה מתונה וגם אגרסיבית.

לרכב 110,000 ק"מ גיר מקורי. ב-85,000 ק"מ לאחר 12 שנה עבר החלפת שסתומים והחלפת שמן אצל ספי ויניב בפ"ת.

היה לי עד לא מזמן מגאן II עם גיר דומה מודל 2004 - הרכב היה עם 150,000 ק"מ גיר מקורי ללא כל נגיעה - שוב - העברות חלקות ונעימות בכל מצב.

מכיר גם רנו מגאן 2008 ביזנס עם גיר דומה עם 130,000 ק"מ - מקורי וחלק לגמרי.

שוב, היות ושלך חווה בעיטות כאלו הפרקטייקה שפיתחת אכן רצוייה ורלבנטית עבורך.

DSC01870x.jpgDSC01871x.jpgIMG_20140508_105021.jpgIMG_20140508_105046.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מניסיון עם 8 רכבים שונים עם AL4, חוץ מנקודות 4 ו-5 כל שאר ההרגלים שלך לא טובים.

אני נוסע היום על 307 שנת 2003 וגיר תקין לחלוטין, לאחר שאני כבר למוד אני יכול לומר שהגיר הזה לא יוריד הילוך בלחיצה עדינה על דוושת התאוצה אלא בלחיצה נחושה. חבטות בהעברות זה דבר שהוא לא תקין. השליטה בגיר מתבצעת בקלות עם דוושת התאוצה והבלמים ונהג שמכיר את הגיר כמעט ולא יצטרך להשתמש בטיפטרוניק.

צביעות היא נגע רע! היזהרו מאלו שיחייכו אליכם היום ומחר יתקעו לכם סכין בגב

מחפש 308 1.2, סביבות 100,000 ק"מ, רק עם מנוע גמור, לא סטיישן ולא בצבע אדום

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הייתה לי רנו עם גיר dp0 שעברה 350 אלף, בחלקם אף שימשה בתור גרר לאופנועים. הגיר תמיד העביר בצורה חלקה ללא שום מכות.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברשותי פיג'ו 206 שנת 2001 (10/00), קניתי אותה ב2012 עם 170 אלף קילומטר אז אני לא יודע מה עבר על הגיר בזמן הזה (עבר 4 ידיים לפניי). היום הרכב בעל 293 אלף קילומטרים, ונדלקה הנורת גיר לפני שבועיים [emoji26]. מרגע הקנייה ועד שנדלקה הנורה כמעט ולא הורגשו חבטות, פה ושם כן הורגשה חבטה, אך רוב הזמן הילוכים עברו חלק. משתדל לנהוג רגוע ובלי רגל כבדה על הגז.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

אי שם ב2008 אבי קיבל רכב כזה מהעבודה, ויצא לי לנהוג בו די הרבה ובצורה אגרסיבית כיאה לחייל פוחז שיוצא פעם בשבועיים לסופ"ש. חוץ מהורדת הילוכים עצמאית לבלימת מנוע בירידות לא זכור לי שום מכה או דפיקה בהעברת הילוכים. לדעתי הגיר אצלך תקול.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן במצב תקין ההחפות חלקות. בערך. לא חלקות לגמרי ובלתי מורגשות אבל גם לא משהו שדורש נהיגה באופן מיוחד.

כדי לשמור על הגיר:

החלפת שמן גיר כל 40-50 אלף ק"מ למרות שהיצרן לא דורש. בגיר זקן עם הרבה ק"מ - החלפת שמן כל 30 אלף.

להקפיד על מערכת קירור מנוע 100% תקינה ונקייה עם נוזל קירור מקורי.

להימנע עד כמה שאפשר מהאצות בפול גז בהילוכים נמוכים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חייב לציין שהדיון הזה נפל עליי מהשמים. איזה מזל.

אני נוהג בקליאו 3 2007 ולאחרונה אני חווה מדי פעם חבטות ממש חזקות בתחילת נסיעה אחרי התנעה ראשונה במהלך היום ואז גם מתקבלת הודעת בדיקת גיר והגיר מגיב בצורה שונה.

הייתי במוסך והתחברו למחשב הרכב אבל לא היו קודי תקלה לזה. אמרו שלא יודעים מה זה אבל אפשר לנסות לעשות שסתומים לגיר ואולי זה יפתור את זה.

הרכב עבר כבר 175000KM ולפי מה שאני קורא פה יכול מאוד להיות שזה זה, אבל אני חושש להוציא סכום כסף משמעותי כזה בלי להיות בטוח או שזה לפחות יהיה בסבירות גבוה מה שיתקן את הבעיה.

האם יש דרך לבדוק את זה?

בנוגע להחלפת שמן גיר, לא חושב שבוצע מעולם לפניי ואני בעל הרכב 4 שנים. אתם ממליצים על החלפה מלאה/חלקית/אם בכלל?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי ניסיון ארוך שנים בגיר AL4 ברכבי רנו (שם הוא מכונה דווקא DPO).

בניגוד לדעה הרווחת לדעתי מדובר בגיר משובח וחכם בהחלט שמהווה הבלחה חיובית - טכנולוגית ותפעולית. משלב היטב בין יתרונות גיר אוטומטי קונבנציונלי לגיר ידני.

זהו גיר לומד שמתאים עצמו לסגנון הנהיגה של המשתמש.

לגבי אמינותו - בהחלט טובה יחסית, אם כי אין להצמד להנחיות המקוריות שגורסות אי החלפת שמן הגיר לנצח נצחים.

זה שהרנו מגאן שלך חווה

מהווה אינדיקציה של תקלה/בלאי מוגזם באקזמפלר שלך. אולי הטיפולים שעבר כמו שציינת לא היו איכותיים.

ברשותי מגאן I 2003 כזו שהגיר מעביר חלק כחמאה בכל מצב כולל בהורדות הלוך, העלאה - בנהיגה מתונה וגם אגרסיבית.

לרכב 110,000 ק"מ גיר מקורי. ב-85,000 ק"מ לאחר 12 שנה עבר החלפת שסתומים והחלפת שמן אצל ספי ויניב בפ"ת.

היה לי עד לא מזמן מגאן II עם גיר דומה מודל 2004 - הרכב היה עם 150,000 ק"מ גיר מקורי ללא כל נגיעה - שוב - העברות חלקות ונעימות בכל מצב.

מכיר גם רנו מגאן 2008 ביזנס עם גיר דומה עם 130,000 ק"מ - מקורי וחלק לגמרי.

שוב, היות ושלך חווה בעיטות כאלו הפרקטייקה שפיתחת אכן רצוייה ורלבנטית עבורך.

[ATTACH=CONFIG]517154[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]517155[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]517156[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]517157[/ATTACH]

טוב לשמוע שיש לאנשים גם נסיון מוצלח עם הגיר לאורך זמן.

לגבי המגאן שלי, ב 120000 הוחלף שסתום וב 130000 ק"מ שופץ הממיר מומנט בגיר, שני התיקונים בוצעו במוסך מורשה רנו, כאשר בשיפוץ הממיר מומנט בוצעה החלפה מלאה של השמן גיר.

הדבר לא שינה את נושא החבטות והחלפות לא חלקות שהמשיכו מפעם לפעם, גם אחרי התיקונים והחלפת השמן.

כמו שכתבתי, מנסיוני האישי, אני מעריך כי סגנון הנהיגה שסיגלתי על הגיר, הפחיתו את החבטות למינימום. יתכן שהטיפים הללו מתאימים לכל גיר אוטומט, זה לא אוכל להגיד כי בשנים עברו היה לי יותר נסיון על גירים ידניים.

אם מישהו יצא נשכר מהטיפים, אשרינו. בסופו של דבר כל נהג ינהג בסגנון המתאים לו ולאוטו.

באופן כללי לרכבים הצרפתיים יתרונות ברורים (לצד נקודות תורפה), בזכותם אני רוכש אותם. מחיר השוק הסביר מאוד, חוויית נהיגה וסביבת נהג נהדרת, נוחות נסיעה נהדרת, ובטיחות טובה מאוד ליושבי הרכב.

לגבי סוג הגיר הזה, ממה שאני קורא לאורך השנים באתרים בארץ ובחו"ל ופוסטים של נהגים, נושא החבטות והחלפות לא חלקות הוא דבר די נפוץ, גם ברכבים עם קילומטראז' נמוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1832 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...