Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך מאיצים בצורה הכי חסכונית בגיר ידני?

טירון רכבים
שימו לב! השרשור הזה בן 1890 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שיפור יפה אלי. סתם לצורך העניין מה שינית בנהיגה שלך כדי להגיע לשיפור הזה?

המומנט שלי בשיא בין 1800 ל2500 סלד, אז שמרתי על נהיגה בטווח הזה.

כלומר אפילו בנסיעה בבינעירוני, כשהתנועה זזה על 80, בדרך כלל הייתי על הילוך שישי (1600 סלד), הפעם התחלתי לנסוע על חמישי במצב כזה, ובהאצות הייתי מעביר הילוך רק באיזור ה3000 סלד בהילוכים הנמוכים, ו2300-2700 בהילוכים הגבוהים יותר, כדי שלא אגיע להילוך הבא בסלד נמוך כמו 1500, אלא כבר מיד אהיה עם מומנט בריא ונגיעה בגז תאיץ בצורה היעילה ביותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 49
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

יפה. ושינית משהו בצורת ההאצה? זאת אומרת אתה מאיץ לאט יותר או ששואף בזריזות יחסית לטפס בהילוכים?

אני בסכ״ה מרוצה מצריכת הדלק שלי אבל תמיד אפשר לשאוף ליותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תלוי בתנועה

לא סוחט דוושה אבל גם לא מלטף אותה, משהו באמצע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההודעות האחרונות של אלי קצת הצליחו לבלבל אותי.

Spire בירר ומצא שהקליאו שלי נמצאת במומנט המיטבי ב 2500 סל״ד ולכן עלי להעביר הילוכים בין 2500 ועד 2900 ועכשיו אלי אומר שהוא מקפיד להשאר תמיד בתחום הסל״ד הזה, לא רק בהעברות הילוכים.

אז זה אומר שבעצם אני צריך תמיד להיות ב 2500 גם כשאני משייט? איך זה בדיוק מסתדר אבל עם העברת הילוך ב 2500 שהרי ההילוך הבא ירד ל 2000 וקצת ואז אני לא נמצא בסל״ד המיטבי כביכול כמו שאלי תיאר. בעצם כל האקט של החלפת הילוך בסל״ד הזה סותר את העניין שאמורים להיות בטווח שלו בנהיגה מנהלתית, אם זה הסל״ד שצריך להיות בו גם בשיוט אז אני בעצם אמור להחליף הילוך בסל״ד של 3000 לפחות לא ככה?

או שאולי ברכב שלי בגלל הטורבו הסל״ד שלי יעיל ומיטבי גם ב 2000 וקצת? לרוב יוצא שאני משייט ב 2000 ולפעמים גם קצת מתחת לזה ועכשיו אני לא בטוח שזה נכון.

שמישהו יעשה לי סדר בבקשה :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא חביבי, הוא אומר בדיוק מה שאני אומר, ציטוט של Spire:

מה שאתה צריך לעשות זה למצוא את גרף המומנט של האוטו שלך, וללמוד באיזה סל"ד להעביר הילוך ככה שבהילוך ה"חדש" תהיה בתוך רצועת המומנט וכמה שיותר קרוב לתחתיתה.

לדוגמה - הרכב שלך מפיק 15 קג"מ ב-2000 סל"ד. אתה רוצה להעביר מהילוך ראשון לשני כך שבהילוך השני (אחרי ההעברה) תהיה ב-2050-2100 סל"ד. כנ"ל בהעברה להילוך שלישי-רביעי וכן הלאה.

ובמילים שלי:

אם אתה בהילוך ראשון למשל, העברת ההילוך צריכה להתבצע כדי שבהילוך הבא (שני) תהיה עדיין בתוך רצועת המומנט, וכמה שקרוב לתחתית שלה. כלומר אם שיא המומנט אצלי הוא בין 1800 ל2500, אני אעביר הילוך כשאני אהיה ב1800 אחרי שאעבור אליו, ולא קרוב ל2500 למשל, למרות שבשניהם יש לי את אותו מומנט.

הסיבה לכך היא כדי שיהיה לי 700 סיבובים 'לנצל' לצורך האצה במומנט גבוה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי תודה על ההבהרה, כנראה פספסתי במדויק את מה ש spire אמר או שיותר נכון זכרתי אבל ההודעה שלך משום מה בלבלה אותי.

אני מנחש שאתה עולה לסל״ד גבוה יותר בהילוכים הראשונים לפני שאתה מחליף הילוך כי ככה רצועת המומנט ברכב שלך בנויה.

אני שמח שהנושא שפתחתי גרם לפחות למישהו אחד לחסוך לא מעט דלק וגם כסף על הדרך ומבלי שבאמת הרגלי הנהיגה השתנו לרעה, זה לא שאתה נוסע במהירות שונה או מקריב משהו בשביל זה וזה מה שמגניב בזה, כבר יצא מזה משהו טוב :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוסיף למרות שזה נשמע מעט מובן מאילו, אבל לשים לב שמעבירים הילוכים (בהאצה) שעוזבים את הגז ללחוץ ישר קלאץ' כדי להימנע מבלימת מנוע מיותרת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשחק EcoDriver, באמת זה יכול לעזור לך להבין.

https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.qualityAlliance.EcoDriver

אבל יש מצב אתה כן מאיץ טוב פשוט האצה חסכונית באמת תהייה איטית מאוד שזה כבר דיי מוגזם ולדעתי מיותר וגם יכול לפגוע בצריכת דלק כי אתה תחכה רמזור נגיד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שפיספסתה קצת את העיקרון, ההילוכים הגבוהים לא חוסכים דלק.

מירב הנצילות של המנוע זה בעומס גבוה כלומר כאשר הסלד נמוך ושם אתה חוסך דלק. אם אתה רוצה לחסוך בדלק תנסה לשמור על סלד נמוך ולחיצה עדינה על דוושת הדלק בהתאם למהירות הנסיעה.

* קצת חומר למחשבה לאחר דיון עם סטודנט שלי שהגדיר את עצמו אשף בנהיגה חסכונית. לצאת ממש לאט מרמזור אכן חוסך לך דלק, אך אם כולם יחסכו דלק בצורה זו אז יעברו פחות מכוניות בכל רמזור ירוק מה שיגרור לרכבים לחכות יותר רמזורים ובכך למעשה לצרוך יותר דלק.

נכון מה שאני חשבתי גם. אולי בנסיעה בכביש מהיר זה כדאי אבל זה בכל מקרה הבזבוז דלק על ההאצה מתגמד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוסיף למרות שזה נשמע מעט מובן מאילו, אבל לשים לב שמעבירים הילוכים (בהאצה) שעוזבים את הגז ללחוץ ישר קלאץ' כדי להימנע מבלימת מנוע מיותרת.

ללחוץ ישר קלאץ׳ על מנת להעלות את ההילוך? זה באמת נשמע מובן מאליו הרי מה כבר יש לעשות בשלב הזה כשרוצים להעלות הילוך? או שלא הבנתי אותך נכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי תודה על ההבהרה, כנראה פספסתי במדויק את מה ש spire אמר או שיותר נכון זכרתי אבל ההודעה שלך משום מה בלבלה אותי.

אני מנחש שאתה עולה לסל״ד גבוה יותר בהילוכים הראשונים לפני שאתה מחליף הילוך כי ככה רצועת המומנט ברכב שלך בנויה.

אני שמח שהנושא שפתחתי גרם לפחות למישהו אחד לחסוך לא מעט דלק וגם כסף על הדרך ומבלי שבאמת הרגלי הנהיגה השתנו לרעה, זה לא שאתה נוסע במהירות שונה או מקריב משהו בשביל זה וזה מה שמגניב בזה, כבר יצא מזה משהו טוב :)

הילוך ראשון אני מעביר באיזור ה2900, והסלד (בגלל האטה גם של הרכב במהירות נמוכה שכזו) בהילוך שני נמצא סביב ה1700

הילוך שני אני מעביר ב2700 ומגיע לשלישי ב1800 בערך

שלישי אני מעביר ב2500

רביעי ב2300

חמישי ב2200

פחות או יותר כמובן..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי הבנתי אותך אבל מצד שני לא ברור לי למה להשאר תקוע יותר זמן על ההילוך הראשון (וכשאתה עולה לסל״ד גבוה יותר אתה מושך את ההילוך יותר זמן) שהרי בהילוך שני יש מומנט כמעט בכל רכב בכל סל״ד ובכל מהירות שהיא מעל 10 קמ״ש בערך. זאת אומרת אפשר להעביר מראשון לשני מהר יותר מבלי שתפגע בעיקרון המומנט מהניסיון שלי.

אל תשכח שההילוך הראשון והשני הם הכי קריטיים לצריכה ועדיף אני חושב ״להפטר״ מהם מהר ככל שאפשר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי עוד שאלה קטנה שנראה לי שקשורה לזה. כשהיצרן מציין בנתונים של הרכב ״סל״ד למומנט מרבי״ ואז נגיד מספר 2500, הכוונה שלו היא שבהעברת הילוך ב 2500 סל״ד הרכב נמצא במומנט מרבי או שבעצם רצועת הכח של הרכב מגיעה לשיאה ב 2500 ולכן כדאי להמצא בטווח הזה בזמן נהיגה?

ומה זה אומר ״סל״ד להספק מרבי״ שזה גם משהו שהיצרנים מציינים? תמיד המספר גבוה יותר מהנתון של ״סל״ד למומנט מרבי״, אני מבין שזה הסל״ד המקסימלי שאחריו הטורים כבר בתחום האדום והלא יעיל בעליל של הרכב, מדויק?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנוגע לשאלתךה ראשונה- אם אעביר מראשון לשני מהר יחסית, יהיה לי בור סלד בתאוצה כי אהיה על 1000 בערך והתאוצה תהיה קצת איטית. בזחילה בעיר אין לי בעיה להעביר מוקדם יותר כי אני לא מאיץ אלא רק נמנע מבלימת מנוע.

לשאלתך השניה - מומנט והספק אלו שני מונחים פיזיקליים שונים.

מומנט מדבר על איזשהו כח בתנועה סיבובית, כמו למשל פתיחת בורג, יהיה יותר קל לפתוח בורג עם מנוף (מפתח) ארוך ביד, מאשר עם מנוף קצר, מאחר ונצטרך להפעיל פחות כח (מומנט) ביד שלנו.

הספק מדבר על יכולת הזזה של אובייקט בזמן נתון (למשל 100 קג למרחק של 10 מטר בשניה אחת). רכב שיש לו 50 כוח סוס יכול להגיע למהירויות מסוימות שגם רכב עם 100 כוח סוס באותו משקל יגיע, אבל יקח לו יותר זמן כי הוא מזיז את משקל הרכב פחות מטרים כל שניה.

קצת קשה לי להסביר כי לא למדתי פיזיקה כלל, אבל לאחד מחברי הפורום יש בחתימה משפט שמתמצת את ההבדל:

הספק אומר לך כמה מהר נכנסת בקיר

מומנט אומר לך כמה מטרים לקחת את הקיר ביחד איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סל"ד למומנט מרבי זה הסל"ד בו מתחילה מה שנקרא רצועת הכוח. כלומר טווח הסל"ד בו המנוע הכי יעיל (חזק), סל"ד להספק מרבי הוא נקודת הסוף של אותה רצועת כוח. בעיקרון אתה רוצה להישאר כל הזמן בתוך הטווח הזה. במנועי טורבו פחות קריטי לשים לזה לב כל הזמן כי רצועת הכוח מאוד רחבה עם שיא מומנט לרוב בין 1500-2500 ושיא הספק ב-5500-6500 פחות או יותר. אז באופן אופטימלי זה הטווח שבו אתה רוצה שהמנוע שלך ימצא כל הזמן - בדוגמה הזאת בין 1500 סל"ד ל-6500 סל"ד. כמה שיותר נמוך (ועדיין בתוך הטווח) בשביל חסכון וכמה שיותר גבוה בשביל ביצועים)

במנועים בלי טורבו (אטמוספריים) רצועת הכוח צרה יותר ונמצאת גבוה יותר בסל"ד - בערך בין 4000 ל-7000.

לכן, בנהיגה יומיומית מנועי טורבו מרגישים חזקים יותר וגמישים יותר.

טירון רכבים, אני חושב שלא לגמרי הצלחת לרדת לסוף דעתי. רצועת הכוח של המנוע היא של המנוע, לא של הרכב, והיא זהה בכל ההילוכים. מה שאלי אומר על החלפת הילוכים בסל"ד שונה בכל הילוכים היא נכונה, כי ה"פער" בין ההילוכים הנמוכים גדול יותר מאשר בין ההילוכים הגבוהים. לדוגמה במעבר בין הילוך ראשון לשני הסל"ד יורד ב-1000 סל"ד, אבל בין הילוך חמישי לשישי הוא יורד רק ב-400 סל"ד. נקודת ההעברה צריכה להיות כזו *שאחריה* המנוע יהיה בתוך הטווח היעיל. אז אם ננגיד שאצלך הוא מתחיל ב-2300 וניקח את הדוגמה של ההילוכים מהמשפט הקודם, אתה צריך להעביר מראשון לשני מינימום ב-3300 סל"ד, כדי שאחרי שתעביר, הסל"ד ירד ל-2300.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1890 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...