Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

דוד שמש - תעלומת מעט מים חמים לאחר חימום חשמלי והתנהגות חריגה

yosi05
שימו לב! השרשור הזה בן 1928 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בגלל הגיל והתרגיל הזנחתי מעט את פתיחת הפלנג' בדוד השמש להחלפת אלקטרודת מגנזיום ולבדיקה כללית.

בכמה ימים האחרונים נתקלתי בתופעה חריגה. חימום המים במשך 20 דקות (כפי שאנו רגילים) לא הניב מים חמים כדי מקלחת.

יתר על כן, גם חימום של 40 דקות לא שיפר משמעותית את הטמפרטורה, אבל חשף תופעה מוזרה. עם תחילת המקלחת (וכמובן לאחר הזרמה של מים בצנרת) הגיעו מים לא קפואים אבל ממש פושרים או פחות מכך. לאחר הרטבת הגוף והפסקת המים להסתבנות, עם חידוש הזרימה וללא המשך החימום הופיעו מים הרבה יותר חמים אבל עדיין לא בטמפרטורה המתאימה ל-40 דקות חימום.

זה השלב בקריאה בו אתם מוזמנים לנתח את התופעה ולהציע פתרון.

בדקתי את צריכת הזרם של גוף החימום - אמפרמטר צבת בעל רזולוציה של 0.001 אמפר (לא נדרש אבל כזה יש ברשותי). נמדדה צריכה רציפה למלוא משך החימום כלומר אין תופעה של אבנית המבודדת את איזור התרמוסטט וגורמת לחימום לסירוגין. הזרם שנמדד מתאים לגוף חימום של 2500 וואט.

מכאן היה ברור שמשהו קרה למאיץ, אותו שרוול פלסטי האופף את איזור גוף החימום ומזרים את המים שחוממו חשמלית ישירות למרום הדוד.

הצטיידתי בפלנג' בדודי ירדן בפתח תקווה. 140 ש"ח כולל מע"מ הכולל אלקטרודת מגנזיום וגוף חימום של 2500 וואט (ערך נקוב).

לצערי לא הצלחתי להחליף את גוף החימום שקיבלתי ברזרבי שהיה לי כי האטם הישן התפורר (בן כמה שנים) למרות שלא נעשה בו כל שימוש, והאטם של הפלנג' החדש הוא כזה שלא ניתן היה להסירו מעל גוף החימום החדש ללא חיתוך.

כשפרקתי את הפלנג' הישן התעלומה נפתרה. המאיץ שהיה מורכב הזרים את המים החמים למרום הדוד בעזרת צינור דק (משהו כמו קוטר של מקל מטאטא). בגלל הזדקנות המאיץ (עבד אצלי שני סבבים בני כמה שנים כל אחד) האחיזה של גוף המאיץ בצינור הזה נחלשה והוא גלש פנימה קרוב לתחתית המאיץ. יוצא שכשמים חמים שיצר גוף החימום ניסו לעלות למעלה הם נמהלו במים קרים שהצינור ששקע שאב. רק אחרי שהמים שמילאו את חלל המאיץ נצרכו אפקט השאיבה פסק והמים שהצטברו במרום הדוד החלו לצאת, ומים אלה שהיו בלתי מהולים היו חמים יותר.

מדדתי את הספק גוף החימום החדש ובפועל הוא של 2280 וואט בלבד, סטייה של 9% לעומת הערך הנקוב. נראה אם נוכל לחיות עם זה, אחרת אצטרך להחליף אותו.

דרך אגב, במקרה שלי היה צורך לציין באוזני המוכר שהפלנג' מיועד לדוד 200 ליטר ואז הוא סיפק לי עוד הארכה למאיץ, אחרת המים החמים היו נפלטים ממנו רחוק מדי מתקרת הדוד. בזמן ההתקנה נעזרתי במקל של מטאטא כדי לוודא שקצה צינור ההארכה לא מגיע קרוב מדי לתקרת הדוד, לכיפה. זרם מים חמים מאד מגוף החימום הפוגע ישירות בכיפה הוא מתכונת בדוקה להרס שכבת הבידוד, לקורוזיה ולנזילה.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא הבנתי את התהליך שגרם לתופעה המוזרה.

הרי בסיום תהליך החימום, כל המים החמים (מה שהצליח להתחמם ברמה כזו או אחרת עם מאיץ לא ארוך) בדוד מצטברים למעלה, ליד פתח צינור היציאה. מה זה משנה באיזה מצב נמצא המאיץ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה בעצם מחמם הרבה יותר מים ממה שאתה צריך למקלחת ואז לא משתמש בהם.

היה לי פעם דוד ללא מאיץ בכלל. לקח שעתיים לחמם את המים... אבל היה מים לכמה מקלחות ברצף.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא הבנתי את התהליך שגרם לתופעה המוזרה.

הרי בסיום תהליך החימום, כל המים החמים (מה שהצליח להתחמם ברמה כזו או אחרת עם מאיץ לא ארוך) בדוד מצטברים למעלה, ליד פתח צינור היציאה. מה זה משנה באיזה מצב נמצא המאיץ?

המאיץ אחראי על החימום. ועל תחלופת המים.

מאיץ סתום. מחמם את המים שמחוץ למאיץ. ולוקח לו שעות לחמם את המים

כי אין למים יכולת להגיע לחלק החם ביותר.

ודוד שהוא מלא מלא אבנית. המצב מחמיר יותר.

ניקוי של דוד חשמלי אחת לשנתיים שווה המון כסף. של שימוש בחשמל ומים קרים.

דוד נקי. עם מאיץ נקי. וגוף חימום נקי (לא חדש)

חצי שעה דולק. ויש לך מים למקלחת ארוכה.

דוד לא נקי עם מאיץ סתום.

שלוש שעות דולק. ויש לך מים למקלחת קצרה.

מניסיון של כמה בתים.

וכמה דודים שעברו ניקוי.

גלגלצ: דיווחי תנועה ביציאה ממצרים. עומס תנועה ענקי ממחלף סיני עד מחלף ים סוף, משה תיזמן 40 שנה. תודה לך משה.

מודעת מכירה ................ פרויקט איטום על הרכב שלי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המאיץ אחראי על החימום. ועל תחלופת המים.

מאיץ סתום. מחמם את המים שמחוץ למאיץ. ולוקח לו שעות לחמם את המים

כי אין למים יכולת להגיע לחלק החם ביותר.

ודוד שהוא מלא מלא אבנית. המצב מחמיר יותר.

ניקוי של דוד חשמלי אחת לשנתיים שווה המון כסף. של שימוש בחשמל ומים קרים.

התגובה שלך היא תגובה כללית על למה צריך מאיץ בדוד, אבל זה לא מה ששאלתי. קרא את הודעתו של פותש ותבין מה שאלתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראשית המצב שתארתי היה עובדתי, חימום של נניח 30 דקות (ובשום מקרה לא שעתיים), עם משיכת מים חמים ולאחר ההזרמה הרגילה כדי שיגיעו מים חמים המים בקושי פושרים. הפסקה להסתבנות ועם פתיחה חוזרת של הברז מגיעים מים הרבה יותר חמים. כמובן שהחימום הופסק לפני תחילת המקלחת.

שנית, המאיץ המדובר היה בוודאי בן 20 שנה ואולי יותר. לא עבד ברציפות. הוצא לחופשה ללא תשלום עם הפלנג' שלו לכמה וכמה שנים (להחלפת המגנזיום) ובינתיים תפקד פלנג' אחר. באיזה שהוא שלב המאיץ הוחזר. המבנה שלו היה שונה מהנפוץ היום. שרוול של נניח 3 אינץ' סביב גוף החימום ובקצהו העליון חור בקוטר של מקל מטאטא. לתוך החור הושחל (בלי אסוציאציות) צינור מתאים. יתכן שהיה גם אזיקון שהידק את המאיץ לצינור אבל לא חפרתי במשקעי האבנית כדי לחפש אותו. כשפרקתי נאבקתי קצת עם המאיץ עד שהצלחתי לחלץ אותו. מצאתי שחומר המאיץ נחלש ונקרע בקלות רבה. הצינור הדק גלש ברובו פנימה לתוך גוף המאיץ. נמצא שהמים החמים שיצר גוף החימום (שמדדתי לפני כל הטיפול ושהיה תקין לחלוטין) לא יכלו לעלות לקצה המאיץ ומשם למרום הדוד כי המוצא היחידי היה דרך הצינור הדק שמשך מים מתחתית המאיץ או משהו קרוב לכך. אני משער שהמים החמים יצאו בחלקם דרך החורים בחלק התחתון של המאיץ (שכרגיל משמשים לכניסת מים קרים לתוך חלל המאיץ) ובחלקם דרך הצינור, בכל מקרה הם נמהלו במידה מסוימת במים קרים. לא יודע לאיזה עומק לתוך המאיץ גלש הצינור.

אין קסמים. אם הספק החימום תקין, אין חימום לסרוגין והחלפת הפלנג' כולל המאיץ ביחידה חדשה פתרה את הבעיה די ברור מהיכן נבעה מלכתחילה.

חוזר וממליץ להקפיד על אורך מתאים של צינור היציאה מהמאיץ' כ-15 ס"מ מהגובה המכסימלי של הכיפה בדוד.

ובאותה הזדמנות המלצה לסדר הפעולות. את הדוד רוקנתי קודם כל דרך ע"י ניתוק הצינור המזרים מים לתחתית הקולטים. הצינור נותק מהדוד עצמו והורד לגובה נמוך. זה ביצע שטיפה הפוכה לקולטים וניקז לא מעט זוהמה וחלודה. רק אחר כך שחררתי את הפלנג' כדי לסיים את ריקון הדוד. את חלל הדוד ניקיתי לא רק ביד אלא גם ע"י הזרמת מים קרים טריים לתוך הדוד שבצעו שטיפה פנימית והוציאו כל שארית של אבנית. לפני שחיברתי את החשמל פתחתי מחדש את הזנת המים ווידאתי שהכל אטום. כמו כן ניקיתי היטב את משטחי הקולטים. יש לי מברשת בעלת ידית ארוכה מאד כך שניתן להגיע לכל פינה בפני הקולטים וצינור עם אקדח התזה כדי לשטוף את שכבת הבוץ הדקה שהוסרה.

רק מזכיר שאת כל הטיפול יש לבצע כשהמאמ"ת מנתק את החשמל לדוד.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברשותך יוסי,מנצל"ש לשאלה משלי :)

אצלנו בדירה יש דוד שמש,וואלה כמה ישן - עובד תענוג (מספיק יום עם טיפה שמש ואפילו מזג אוויר קריר יחסית,העיקר אור שמש - ויש מים חמים למקלחת נאה)

יש מין תופעה מוזרה בזרם המים חמים\קרים.

מן הסתם,כשאני פותח את הברז,יוצאים מים קרים,מחכה איזה 30שניות,נהיה פושר,שוב פעם קרים,ורק אז שוב פושרים ולבסוף חמים (תהליך כולל של דקה ורבע ככה)

מדוע ?

אצל ההורים שלי (להבדיל אלף אלפי הבדלות) יש חימום בהסקה בגז,שם פותחים ברז,מחכים בערך 20שניות,וישר יש מים רותחים.

GTI

I'm not insane,My mother had me tested

סאאמק כולכם.

:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המצב שתארת מתייחס לחימום המים בעזרת השמש או לחימום בעזרת חשמל?

מנחש שההתיחסות היא למצב של חימום בחשמל ואז יתכן שקימת בעיה במאיץ, בדומה למה שהיה אצלי.

לגבי חימום ע"י השמש, כאן נפח מים גדול בחלק העליון של הדוד מתחמם ולכן אין בעיות של מהילה של מים קרים בחמים, היציאה הרי רק של שכבת המים העליונה (צינור המים המוציא את החמים מגיע לחלק העליון ביותר בדוד).

לגבי חימום בגז, זה לא קשור כלל לדוד. בתוך תנור הגז יש חימום של צנרת המובילה ישירות למקלחת. לא מאיץ ולא כל התחכמות הנשלטת ע"י זרימה תרמוסיפונית.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם אני שאלה.

לפני כ 4 שנים, הדוד קיצר. הזמנתי טכנאי, שהחליף פלאנג'.

מאז, כשאני פותח את הברז באמבטיה ומחכה למים חמים, הסדר הוא כזה: מים קרים, מים חמים בצבע חום בהיר לכ10 שניות, מים חמים צלולים.

מה הקטע של המים בצבע חום? למה זה קורה ויותר חשוב, האם זה מעיד על בעיה?

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמח שהשרשור מציף שאלות, ומקווה שאני מצליח לענות ולהועיל.

מים חומים מעידים על חלודה הנגרפת עם המים החמים.

כללית מים חמים ובמיוחד מים חמים מאד (במושגים ביתיים. לא צריך דוד קיטור תעשייתי) מאד קורוזיביים לעומת מים קרים. לכן נטיית הצנרת החמה להאכל גבוהה (איכול, קורוזיה). אם אצלך צנרת המים החמים מברזל, יתכן שהיא חלודה פנימית.

יתכן שהדוד עצמו אכול מבפנים כי ציפוי המגן הפנימי שלו פגום (אמייל למהדרין, ציפוי פלסטי או בטון מותז לעובדי כוכבים ומזלות), ואלקטרודת המגנזיום של הפלנג' החדש (בן 4 השנים) לא מורכבת נכון או לא קיימת כלל.

יתכן גם מצב שבו פנים הדוד אכול במידה כזו שגם אלקטרודת המגנזיום כבר לא מספיקה או שהדוד היה כבר אכול והאלקטרודה התכלתה (התמוססה) תוך 4 השנים.

ישנה דרך תיאורטית לבדוק בגדול את מצב האלקטרודה ומצב ההחלדה של הדופן הפנימית בדוד אבל לצורך זה הפלנג' בדוד צריך להיות מיוחד (ולא משהו סטנדרטי) ואין אצלך כזה. אני בספק אם גם ליצרני דודים יש צעצוע כזה, אפילו לכרומגן או לנמרוד. מאמין שלמכון התקנים יש כזה אבל לך תשיג.

לכן וכדי לישון בשקט עדיף לפתוח את הדוד ולבדוק בעזרת תאורה פנימית חזקה ובעין או בעזרת מצלמת הטלפון את המצב. כמה צילומים והתמונה תתבהר.

הטריקים של מיתוג הדלקת הדוד מפפליקציות למיניהן אינו תחליף להבנת תהליכים אלקטרוכימיים.

אך איזה עולם שיטחי ונהדר, אינטרנט במקום מדע........

אם הדוד אצלך ממוקם במקום העלול לגרום נזק במקרה של נזילה מגוף הדוד, שווה לחכות לימים חמימים ויבשים (אז מתקיני דוודים פחות עמוסים) ולהזמין בדיקה או החלפה. אחרת תצטרך לחכות שהדוד יתפגר.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התשובה.

החלודה במיים הופיעה רק לאחר שהוחלף הפלאנג'.

מדובר בדירה חדשה (ולכן גם דוד חדש) שנכנסנו לגור בה ב2012.

יכול להיות שהמתקין לא שם אלקטרודת מגנזיום?

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יתכן וחצי.

פלנג'ים הנמכרים ברשתות נעדרי מגנזיום כדי לחסוך כמה גרושים.

החוצפה מגיעה לידי כך, שטכנאי שהגיע פעם להחליף פלנג' בדוד מים חשמלי שוכב הגיע עם פלנג' ללא אלקטרודה. כשהובהר לו שלא יוכל להתקדם הוא פרק פלנג' חדש מדוד חדש ששכב על גג המכונית שלו (בדוודים חדשים יש אלקטרודת מגן כי זו דרישת התקן) והסביר שהלקוח לא ידע מזה......

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין לי ניסיון מהסוג לגביו אתה שואל, אבל ניתן לנתח הגיונית.

אם האלקטרודה מותקנת נכון (מספיק ארוכה ויחסית במיקום גבוה בתוך הדוד) תהליך האיכול של דופן הדוד אמור להתמתן מאד או להיפסק, כך שחלודה חדשה כמעט לא תיווצר. מה שכבר קיים ימשיך להישטף החוצה עד שהתופעה תיפסק. בכל הפסקת מים כשיש הלמים בגלל כיסי אוויר תיגרף מעט חלודה, אבל כמעט במיידי התופעה תיפסק.

מכאן עולה שאני הייתי מתקין פלנג' ודורש מראש שיראו לי מה עומדים להתקין כדי לוודא שהמגנזיום אכן קיים.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המצב שתארת מתייחס לחימום המים בעזרת השמש או לחימום בעזרת חשמל?

מנחש שההתיחסות היא למצב של חימום בחשמל ואז יתכן שקימת בעיה במאיץ, בדומה למה שהיה אצלי.

ראשית,תודה על העזרה :)

שנית - עד עכשיו למרות כמה ימי חורף נאים,בקושי הדלקנו אותו - אז כל פעם שהיו מים חמים זה היה נטו מהשמש.

כנראה שכן יש בו בעיה - אבל כל עוד זה עובד (+ דירה שכורה) - מעדיפים לא לגעת ולא ליזום הוצאה כספית רצינית לבעלת הבית.

(מה שכן בחורף שעבר כנראה נכנסו טיפה מים בחשמל שבקיר איפה שהמפסק של הדוד,כי הוא שרף אותו - הוחלף מפסק ועל הדרך הותקן גם שעון טרמוסטט (קצת מיותר,אבל נחמד שיש)

כללית מים חמים ובמיוחד מים חמים מאד (במושגים ביתיים. לא צריך דוד קיטור תעשייתי)

הזכרת לי נשכחות מבית ישן של הוריי (לפני 25שנה בערך)

היה לנו מכשיר לחימום מים (אטמור) עם 3 דרגות חום

סחבק כנראה נולד מזוכיסט,תמיד כיוונתי ל3,כמעט מקבל כוויה - ואז מוריד דרגה (או 2) ומתקלח :-P:lol:

GTI

I'm not insane,My mother had me tested

סאאמק כולכם.

:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...