Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחלף בר-אילן - עד מתי מותרת הפנייה מנתיב ימני לשמאלי? חוקי מול מוסרי?

שימו לב! השרשור הזה בן 1968 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום חברים,

1.jpg2.jpg3.jpg

בנסיעה בכביש 4 מכיוון דרום לצפון, בפנייה באיזור מחלף בר-אילן יש 2 נתיבים (תמונה 1 - הכי ימנית). בדרך כלל בשעות הצהריים יש פקק שנמשך לאורך 1 ק"מ בערך לפני הפנייה, ולכן אני מראש כ-1 ק"מ לפני הפנייה נשאר בנתיב השמאלי מבין השניים ואז אחרי הפנייה אני ממשיך ישר לכיוון כביש 471 לפ"ת. ישנם רכבים שנדחפים בסוף הפקק, מעט לפני הפנייה ואי התנועה שמסומן על הכביש מצד שמאל וישנם כאלו שפונים מהנתיב הימני יותר. מכיוון שאני יודע שאני ממשיך ישר אני תמיד בנתיב השמאלי מבין השניים שפונים. לאחר הפנייה עצמה ישנם עוד כ-200 מטר של כביש שבסופם הנתיב השמאלי ממשיך ישר בלבד לפ"ת (לצפון), והימני פונה ימינה בלבד לכיוון בי"ח תל השומר (גם פה רכבים נדחפים - בקטע זה בסופו יש שילוט הן על הכביש והן מעל על נתיב הנסיעה המותר). עד מתי זה חוקי נניח לסוע בנתיב הימני ואז להשתלב בשמאלי? עד לתחילת הפנייה הראשונה אני מניח? שאלה נוספת הינה גם אם הפנייה מותרת מהנתיב הימני לשמאלי במקטע של ה-200 מטר בתחילתו, האם זה מוסרי בעיניכם? איך אתם מתנהגים? מכיוון שאני יודע מראש שלאחר הפנייה הראשונה רק הנתיב השמאלי ממשיך ישר והימני הוא לפנייה ימינה בלבד אני נשאר בשמאלי, אבל מי שנוהג שם בפעם הראשונה יידע זאת רק לקראת סוף המקטע של ה-200 מטר כשייראה את ההכוונה על הכביש.

"כל מי שנוסע לאט ממני הוא אידיוט, וכל מי שנוסע מהר ממני הוא מטורף"... :lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לכאורה, אין איסור לעבור בין הנתיבים, כל עוד אלה אינם מופרדים בקו הפרדה רצוף.

אלא שתקנה 22(א) לתקנות התעבורה מחייבת ציות לתמרורים:

22. (א) עובר דרך חייב לקיים את ההוראות הניתנות בתמרור, אולם תהיה הגנה טובה לנאשם אם יוכיח שהתמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין.

למותר לציין כי הוראה זו חלה גם על תמרורים המסומנים על הכביש, וספציפית לשאלתך - תמרורי 813 (ד-13 לשעבר), שפירושם: ״כווני הנסיעה המותרים בנתיב״.

מעבר לזאת, תקנה 33(ב) קובעת כי יש להשתמש בדרך בהתאם לשימוש ה-״רגיל והמתוכנן״ שלה:

33. ...

(ב) עובר דרך ישתמש בדרך או בקטע ממנה בהתאם לשימוש הרגיל והמתוכנן של הדרך לרבות השימוש והציות למיתקני הדרך שהוצבו או סומנו גם אם מיתקנים אלה ניזוקו או נפרצו ואינם מונעים אותה שעה את המעבר והשימוש בדרך; בתקנת משנה זו, מיתקני דרך - לרבות גדר, מעקה, גינה וכיוצא באלה.

ה-״שימוש הרגיל והמתוכנן״ של הדרך ונתיביה בתמונות שהעלית מהאזור ברורים, ואף מובעים באמצעות תמרורי 813.

וכך גם נקבע בתקנה 34(א):

34. (א) בכביש, בשביל או בנתיב שיועדו וסומנו לסוג מסויים של כלי רכב או לעוברי דרך מסויימים, לא ישתמשו נוהגי רכב או עוברי דרך אחרים.

כאמור, ה-״יעוד״ של הנתיבים שציינת בשאלתך ברור, היות וייעוד זה מובע על ידי אותם תמרורי 813 - הנתיב הימני לפנייה ימינה, והנתיב השמאלי להמשך נסיעה ישר.

ולכן, לאור האמור לעיל, מבחינה חוקית, מותר להישאר בנתיב הימני ביותר כל עוד שלא סומן עליו תמרור 813 המציין כי מדובר בנתיב שמיועד לפנייה ימינה בלבד (כפי שמופיע בתמונה השמאלית ביותר שצירפת).

שאלת המוסריות מורכבת יותר, ולמעשה - כנראה שלא ניתן יהיה להגיע לתשובה, מכיוון שלכל אחד ואחת רמת מוסר שונה.

מה שאני רוצה להאמין, זה שכבסיס וכנקודת התחלה, זה שהרב המוחלט של הקוראים יחשוב שמוסרי ומותר לנסוע בנתיב הימני כל עוד החוק מתיר זאת (דהיינו - כל עוד לא מופיעים תמרורי 813 שמבדילים בין ייעוד הנתיבים השונים). ועוד אני רוצה להאמין זה שלדעת רב הקוראים, מהרגע שהופיעו התמרורים - על הנהג/ת להשתלב בביטחה ומבלי להפריע לתנועה, מהר ככל הניתן, לנתיב השמאלי.

שאלות המוסר מתחילות כאשר הנהג/ת מכיר/ה את הדרך - האם יש לנסוע בנתיב השמאלי ״מראש״, עוד בטרם הופיעו תמרורי 813? שהרי הנהג/ת יודע/ת שהנתיב הימני יסומן בקרוב כנתיב לפניה ימינה בלבד, ושהנתיב השמאלי יהיה נתיב לנסיעה ישר בלבד. וברור שאם הנהג/ת רואה מבעוד מועד כי ישנו פקק - הרי שחזקה שיהא עליו/ה להשתלב. וחזקה שבהינתן רוחב ליבו וסבלנותו של הנהג הישראלי - ההשתלבות תהיה קשה... וכיוון שכך - הרי שאותו/ה נהג/ת שנסע/ה בנתיב הימני, האף שעשה/עשתה זאת על פי חוק, יחסום/תחסום את דרכם של הנהגים המבקשים לנסוע בנתיב הימני לפי מטרת ייעודו - דהיינו - לפנות ימינה. ולכן, כיוון שהוא/היא שיחק/ה ״ראש קטן״ ונהג/ה על פי החוק, הרי הוא/היא פוגעת בנהגים אחרים, שלא מן המתחייב. מוסרי? - אני לא חושב...

מאידך - נהג/ת שיידע/תדע שצפוי עוד רגע קטן פקק, ויסע/תסע מראש מראש בנתיב השמאלי, מתוך מוסריות עליונה ובמטרה שלא לפגוע בנהגים שפונים ימינה; אלא מה? אלא שיעשה/תעשה זאת במהירות צב (כי במילא עוד רגע מתחיל הפקק). האם זה מוסרי? - אני לא חושב...

ומה באשר ״למשוך״ את הנתיב הימני כמה רחוק שרק ניתן, כי: ״מה פתאום שאני אחכה״, ו-״הזמן שלי יקר״, ומתוך ״אמונה״ שניתן יהיה להשתלב בביטחה ובקלות ממש ממש סנטימטר לפני סימון אי התנועה, אבל מה לעשות, לא הייתה ברירה ונאלצים להידחף בכח? - מוסרי? - לא! בריוני!

ומה בדבר נהג/ת שאינו/ה מכיר/ה את הכביש? כיצד ניתן בכלל לשאול שאלות של מוסר כאשר הנהג/ת לא יודע/ת מה מצפה לו/ה?... ואיך ניתן להבדיל בכלל בין מי שאינו מכיר את הדרך, לבין מי שמכיר אבל מיתמם, לבין מי שמכיר את הדרך על בוריה?

בקיצור - זה קשה יותר לענות. בואו רק נקווה שינהגו על פי החוק. זה יהיה בסיס ראשוני די טוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1968 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...