Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הבהרה בנוגע לזכויות יוצרים והעלאת כתבות מאתרי אינטרנט

sronis
שימו לב! השרשור הזה בן 6690 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לחברי הפורום שלום,

אני פונה אליכם בשם הנהלת הפורום בכדי לעורר את תשומת לבכם לנושא שחוזר לאחרונה יותר מדי פעמים ולא בצורה חיובית.

לעיתים מעלים חברי פורום הודעות הכוללות חלקים מכתבות או אפילו כתבות מלאות אשר נכתבו באתרי אינטרנט אחרים. לרוב מצורפות גם תמונות מאותו האתר. מעשה זה אינו חברי ואף פוגע בזכויות יוצרים כאשר נעשה ללא ציון המקור.

לכן, אבקשכם להעלות רק "טיזר" או חלק קטן מהכתבה, ולתת לינק למקור בו פורסמה תוך ציון שמו.

ת'רדים שלא יעקבו אחרי נוהל זה יינעלו או יימחקו.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני, אשמח אם ההנהלה תשיב לי על השאלה הבאה הקשורה לנושא זכויות היוצרים.

בהעתקת מידע מספרים או עיתונים (משמע חומר ממשי, לא באינטרנט), (כתבות או מאמרים מלאים) האם גם בציון המקור ישנה פגיעה בזכויות היוצרים?

ז"א אם ברצוני להעשיר את חברי הפורום במאמרים מספרי מכונאות בני כשלושים, למרות שציינתי את המקור ישנה פגיעה בזכות היוצרים? (דוגמא)

בתודה ובהערכה,

שחף בן צבי.

בברכה,

שחף בן צבי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה תחום מאוד אפור. הנה, גם אני מעלה לכאן מדי פעם כתבות סרוקות של מגזין CAR, מלפני 5-6 שנים. האם יש בכך פגיעה בזכויות יוצרים? אני לא מכיר את החוק היבש, אבל אני מרשה לעצמי להניח שזה לא מעניין אף אחד שם בבריטניה (במיוחד אחרי ששלחתי להם כמה וכמה פעמים אימיילים בנושא והם לא טרחו לחזור אלי), בדיוק כמו שלא יעניין אף אחד מכותבי הספרים הללו שאתה מעלה קטעים שלמים מהם לפורום.

אין גם שום מניעה לתרגם מאמרים מספרים באנגלית תוך ציון המקור, או סריקת דברים ישנים ממגזינים. אני חושב שבטוח להגיד כי אם זה באמת יפריע למישהו (בהנחה המאוד לא סבירה שהוא בכלל ישים לב), אז הוא ידע איך ליצור איתנו קשר בשביל שנוריד את אותם דברים מהפורום.

כל שאני אומר הוא, שזה פשוט לא יפה (ממש כך) לפרסם כתבות מלאות שפורסמו על גבי הרשת והושקעו בהן מאמצים, בלי לתת קרדיט לכותבים. לכן, כדי להיות הכי הוגנים שניתן, אני חושב שהכי טוב לפרסם קטע קצר מהכתבה ולינק אליה.

אולי זה גם המקום לעודד אנשים להשקיע ולתרגם או להעתיק דברים מעניינים מתוך ספרים ישנים או חוברות, כל דבר שיתרום לחברי הפורום הרי הוא מבורך...

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד אפשרות היא להפנות או לתרגם ממקורות חופשיים לכל, תחת רשיון GFDL שאומר שמותר לכם לעשות מה שאתם רוצים עם החומר כל עוד אתם נותנים קרדיט.

מקור כזה הוא כמובן הויקיפדיה (הנה אני עושה יח"צ), ראו החתימה שלי או en.wikipedia.org לאנגלית שיש בה המון חומר על מוטוריקה.

עז יפנית בסלעים

yahav.biz | mineralz.co.il

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודש מאוחר יותר...
עוד אפשרות היא להפנות או לתרגם ממקורות חופשיים לכל, תחת רשיון GFDL שאומר שמותר לכם לעשות מה שאתם רוצים עם החומר כל עוד אתם נותנים קרדיט.

מקור כזה הוא כמובן הויקיפדיה (הנה אני עושה יח"צ), ראו החתימה שלי או en.wikipedia.org לאנגלית שיש בה המון חומר על מוטוריקה.

הבעיה עם זכויות יוצרים היא סבוכה...

למעשה כל מה שמישהו כותב יש עליו זכויות יוצרים, אלא אם צויין אחרת...

כמו שציינת GFDL הוא הגרסא של ה GPL לחומר כתוב.

הסוגיה היא, אם מיסמך שניכתב בפורום ומכיל קטעים ממסמך שהזכויות יוצרים שלו הם GFDL הוא אוטומתית הופך לGFDL. כנ"ל גם כל מיסמך שיכיל אותו, וכו', וכו'...

קחו בחשבון :wink:

גילי

מחפש בלוק מנוע V8 לתרומה וגם מחסן למכוניות שלי

האם זה נכון שחמישה מכל ארבעה אנשים מתקשים במתמטיקה ?

הציבור מטומטם, ולכן הציבור משלם...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר ...

אני לא עו"ד, ולא מומחה לנושא זכויות יוצרים, אבל למיטב ידיעתי יש מושג הנקרא "ציטוט ראוי" והוא מאפשר לצטט חלק (לא 100, לא 90 וככל הנראה אפילו לא 50 או 30 אחוז) מפרסום המוגן תחת חוק זכויות יוצרים, תוך ציון מלא של המקור ובעלי זכויות היוצרים (הכותבים, המו"ל) ובלבד שהדבר נעשה שלא למטרות מסחריות אלא לטובת הכלל בשל עניין לציבור, לשם לימוד או מחקר, ביקורת עיתונאית וכו'.

נדמה לי שההצעה לצטט על קצה המזלג, כטיזר, לתת קרדיט מלא ומסודר לכל מי שמגיע והפנייה למקור, יהא ברשת או בכל מקום אחר, היא הדרך הנכונה לנהוג.

טריומף TR3A שנת 1958

וולוו P1800 "המלאך" 1965

ותמיד מחפש עוד רודסטארים/מכוניות ספורט אירופאיות

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 5 חודשים מאוחר יותר...
אז מה לעשות ?
לפעול ע"פ ההצעה הזו:

לכן, אבקשכם להעלות רק "טיזר" או חלק קטן מהכתבה, ולתת לינק למקור בו פורסמה תוך ציון שמו.
בהתייחסות גם לזאת:

אין גם שום מניעה לתרגם מאמרים מספרים באנגלית תוך ציון המקור, או סריקת דברים ישנים ממגזינים. אני חושב שבטוח להגיד כי אם זה באמת יפריע למישהו (בהנחה המאוד לא סבירה שהוא בכלל ישים לב), אז הוא ידע איך ליצור איתנו קשר בשביל שנוריד את אותם דברים מהפורום...אולי זה גם המקום לעודד אנשים להשקיע ולתרגם או להעתיק דברים מעניינים מתוך ספרים ישנים או חוברות, כל דבר שיתרום לחברי הפורום הרי הוא מבורך...

עמית

קהילת אוהדי ווסטהאם יונייטד בישראל - https://www.facebook.com/groups/whuil/

'פטישי ישראל' - https://www.facebook.com/WHUIL/

טוויטר - https://twitter.com/AmitDim

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להלן מקרה נוסף:

לפני כשנה כתבתי מאמר קטן על קסנון בעקבות מחקר שביצעתי באינטרנט.

יצויין כי ביקשתי זכות שימוש בחלק מהתמונות מבעל אתר אחר והאתר שלו, עם כל החומר מצויין בסוף הכתבה.

להלן המאמר שלי כפי שהתפרסם ב"פול גז".

כותב המאמר ביקש את רשותי להעתקת החומר ונתתי לו אותה בתנאי שיוסיף לינק לכתבה שלי.

לצערי, הוא לא הוסיף איזכורים למאמר ב carsforum.

"החיים הם לא קו ישר" - פיזבן

"If you want to test a man's character, give him power" - Abraham Lincoln

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להלן מקרה נוסף:

יצויין כי ביקשתי זכות שימוש בחלק מהתמונות מבעל אתר אחר והאתר שלו, עם כל החומר מצויין בסוף הכתבה.

כותב המאמר ביקש את רשותי להעתקת החומר ונתתי לו אותה בתנאי שיוסיף לינק לכתבה שלי.

דווקא בסוף הכתבה אביעד כן רשם איזכורים גם אליך, גם לקארס פורום וגם לשרשור שפתחת:

תודה רבה ל-fizban מפורום CarsForum על העזרה והרשות להשתמש בחומר שערך בכתבה שכתב באתר, ואשר עסקה בהיבט ה-4 גלגלי של הנושא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא רשם זאת רק לאחר מכתב ממני, שנכתב אתמול, למערכת פול גז. הכתבה היתה ללא איזכור מקור במשך חצי שנה.

"החיים הם לא קו ישר" - פיזבן

"If you want to test a man's character, give him power" - Abraham Lincoln

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא רשם זאת רק לאחר מכתב ממני, שנכתב אתמול, למערכת פול גז. הכתבה היתה ללא איזכור מקור במשך חצי שנה.

אה אוקי הבנתי.

ראיתי בעבר את הכתבה של אביעד הד"ר הטכני של פולגז אבל לא שמתי לב אז אם היה כתוב את השורה הזאתי.

קבל את התנצלותי .

ורק שתדע שבסה"כ אביעד הוא אחלה בן אדם שאוהב לעזור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להלן מקרה נוסף:

התנצלות פומבית

אנצל במה זאת כדי להתנצל בפני גלעד, אך קודם כל אציג את עצמי בקצרה.

שמי אביעד ובין היתר, אני חבר מערכת האתר 'פול גז' ועורך המדור הטכני של האתר.

אציין רק שאתר פול גז הוא אתר התנדבותי, שפועל מתוך אהבת הדו-גלגלי בלבד.

לפני כשמונה חודשים כתבתי כתבה על מערכת תאורה מסוג קסנון

לצורך הכתבה השתמשתי במספר מקורות. העיקרי מביניהם היה המאמר שכתב גלעד בפורום הטכני של CF, חלקם מאתרים שמצאתי, וחלק מחומר כתוב שנמצא אצלי בספרייה.

לפני שכתבתי את הכתבה, ביקשתי מגלעד רשות להשתמש בחלקים מהכתבה שלו ובמספר תמונות.

ציינתי בפניו שהוא והאתר CF יקבלו קרדיט ראוי בסוף הכתבה.

גלעד לא היסס לרגע והסכים מיד.

את הכתבה כתבתי בשבועיים-שלושה שלאחר מכן והיא עלתה אצלנו בפול גז תוך מספר ימים.

לצערי, ובאמת בתום לב, שכחתי לתת את הקרדיט המגיע לגלעד ול-CF.

השבוע קיבלנו שתי תגובות במנגנון התגובות של האתר. אחת מגלעד והשניה מ'שמר'.

שתי התגובות הפנו את תשומת ליבנו לעובדה שלא ניתן קרדיט, כשהתגובה של שמר היתה מאוד חריפה ומתאימה יותר לתגובות שרואים בYNET ואתרים דומים...

בכל אופן, איתרתי את הטלפון של גלעד והתקשרתי אליו על מנת להסביר לו שהקרדיט לא ניתן בשל טעות שלי, שנעשתה בתום לב, ולא חלילה מתוך כוונת זדון כזאת או אחרת.

אני מנצל במה זו כדי להתנצל בפני גלעד והאתר CF, וכדי לציין שהטעות כולה שלי.

את הלקח שלי מכל הסיפור הזה למדתי, ואני מקווה שמקרים כאלו לא יישנו בעתיד.

לכולנו אינטרסים משותפים (כל אחד בתחומו), וכולנו פועלים בהתנדבות.

בתקווה שהיחסים בין האתרים 'פול גז' וCF יישארו טובים כבעבר

אביעד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...