Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מישהו יודע למה קיימת הזעה בדפנות מקרר כשהוא כלוא ללא אוורור?

yosi05
שימו לב! השרשור הזה בן 1992 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בשבוע האחרון הכרתי טכנאי מקררים מקסים.

במסגרת 2 הביקורים שערך (אחד ללימוד הבעיה והשני לתיקונה בפועל) דברנו לא מעט והוא ביקש להתייעץ איתי בנושא הזעת מקררים (לא קשור למקרר אצלי).

תיאור הבעיה - סביב גומיות האטימה של דלתות המקרר מופיעים אגלי מים, גם בדופן החיצונית וגם בין הדלתות.

הוא טוען שהבעיה מתעוררת כשהמקרר חנוק בין דפנות ארון הסמוכות אליו וללא פתח לשחרור אוויר חם בחלק העליון של הארון, כלומר שאין מעין 'ארובה' המסייעת לזרימת האוויר.

מקרה בעייתי נוסף הוא בתצורה מודרנית בה 2 מקררים זהים צמודים זה לזה, וגם אם הם מיובאים במיוחד לצורך הצבה כזו כלומר מקרר ימני עם פתיחה ימנית והשמאלי עם פתיחה שמאלית.

מסתבר שגומיות האטימה של דלתות המקרר עושות עבודה גרועה (בהגדרה גורפת, בכל המקררים) וקיימת תמיד דליפת אוויר. היות והאוויר בתוך המקרר צונן, כשהוא מצנן את דפנות המקרר סביב הפתח נוצרת הזעה והצטברות אגלי מים. ההזעה עקב עיבוי מים מהאוויר האופף את המקרר.

כדי למנוע זאת צנרת הגז החמה של המדחס 'מטיילת' סביב הפתחים, מחממת את הפחים ובכך מונעת מהאוויר האופף לרדת מבחינת טמפרטורה אל מתחת לנקודת הטל, וההתעבות נמנעת.

עד כאן המצב הנורמלי והתקין.

הטכנאי טען שכשהמקרר חנוק או בדופן בה יש כמעט מגע בין שני מקררים צמודים מתרחש עיבוי. הוא הוסיף שיצרן מסוים הוסיף באזור שבין המקררים גוף חימום חשמלי למניעת העיבוי, והרחיב גם שכשמשפרים את האוורור סביב המקרר (פתיחת 'ארובה' בארון שמעל המקרר וכדומה) העיבוי החיצוני פוסק והמקרר נותר יבש.

וכאן השאלה שלי. מישהו יודע למה חניקת המקרר גורמת לעיבוי?

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי - כמו יהודי טוב, אענה לך בשאלה: אם המקרר "חנוק" - כיצד ולאן הוא מפנה את החום שיוצרת מערכת הקירור?

הניחוש (ולא ידיעה) שלי - האויר יוצא מתחת למקרר, האויר החם עולה במקביל לדלתות, וכיון שהוא מכיל לא מעט אדים הם מתעבים בדיוק כפי שתארת בפוסט שלך.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי לא בדיוק אבל קרוב לתשובה האינטואיטיבית שנתתי לטכנאי. המים המופרשים מגופי הקירור שבתוך המקרר מתאיידים מכלי הקיבול שבתחתית המקרר ומתעבים סביב הגומיות, כי רמת הלחות של האוויר גבוהה לעומת המצב התקין, בהעדר מהילה נאותה של האוויר הלח באוויר האופף.

אבל אם זה כך, למה בזוגות מקררים התופעה קיימת דווקא בדופן הצמודה?

חוץ מזה אם זה כך ניתן למדוד את רמת הלחות באוויר הצמוד למקרר מצדדיו ולהחליט אם הוא מאוורר מספיק.

אציע זאת לטכנאי.

תשובתך גם מחזקת מה שהצעתי לו, להוסיף מאוורר שישפר את הזרמת האוויר מצידי המקרר או מתחתיו. הצעתי מאוורר תופי כמו זה הקיים במאיידים של מזגן או במסכי אוויר מעל דלתות כניסה בסופרים וכדומה.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שוב, לא ידיעה אלא הערכה: הדופן הצמודה מקבלת אויר חם ועמוס לחות משני המקררים, ומצד שני דליפת אויר קר משניהם.

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רעיון מעולה, במיוחד העניין של אפקט הקירור המוגבר בגלל דליפת אוויר משתי הגומיות.

עוד לא המציאו גומיות איטום אלקטרומגנטיות או הפועלות בעזרת וואקום? מגע בידית הפתיחה יבטל את אפקט ההצמדה המוגבר.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תראה, הבן שלי שכר דירה במעונות הסטודנטים. כנראה שהגומיה של המקפיא במקרר שם אוטמת היטב. התוצאה - קשה מאד לפתוח את המקפיא. בזמן שטענו את המקרר הכנסתי מגבת בין גף המקרר לדלת כדי לזרז את הפתיחה (כמובן שמדובר בדקות בודדות, לא מספיק ליצירת קרח בכמות משמעותית). כנראה שיש סיבה לכך שהאיטום לא מושלם - כיון שמבקרה כזה יהיה צורך במנגנון לשחרור הואקום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה מורכב הקיט, ומה מנגנון הפעולה שלו?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה משוכנע? כי הטכנאי טען שהתוספת החיצונית הזו היא גוף חימום. אני לא נחשפתי לזה אז אינני יודע.

דרך אגב, אם אכן הלחות בגלל האיוד בתחתית המקרר (של מי המסת הקרח מפנים המקרר) היא סיבת ההזעה, למה לא להתקין משאבת ניקוז קטנה כמו זו המקובלת במזגנים בהם בגלל הפרשי גובה המים לא מתנקזים בגרביטציה?

משאבה כזו אמינה מאד (אצלי פועלת כבר לפחות 10 שנים), פועלת לסירוגין (רק כשמפלס המים במיכל הפנימי שלה גבוה מספיק) ויש לה יכולת לדחוף את המים לגובה של כמה עשרות סנטימטרים. אפשר לסלול צינור ניקוז מאחורי ארונות המטבח ולחברו לניקוז מתחת לכיור ואז כלל לא יהיה אוויר לח בתחתית המקרר.

הנקודה היחידה לבדיקה בהתקנה כזו היא אם איוד המים לא מהווה מרכיב משמעותי בקירור הגז החם ביציאת המדחס.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי,

אכן הקיט מכיל גוף חימום שאינו נראה לעין וממוקם בין שתי יחידות הקירור\הקפאה.

אני יכול להגיד שמי שמתנגד נחרצות לשלם על קיט כזה יכול להיעזר בכמה בוקים להרחקה סבירה בין שתי היחידות.

יעילות מסופקת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חייב לציין שלא נתקלתי בתופעה הזו מאז שהייתי ילד ולסבא וסבתא שלי היה מקרר אמנה שהזיע מכל כיוון (והחליד מכל כיוון, בסופו של דבר).

אני מהמר שבכל מקרר או סט מקררים, יש מה שתורם את חלקו לסיפור הזה.

לדעתי צריך לנטר את הנושא יותר ביסודיות בשביל להגיע לתוצאות; האם זה קורה גם בחורף וגם בקיץ ? האם הפעלת מזגן בסביבת המטבח - משנה או משנה את התוצאה ?

האם יש הבדלים בין מקרר שמרווח הדלתות שלו גדול יותר ביחס למקררים שהדלתות נסגרות ממש צמוד אחת לשניה ?

מה בעניין החומרים ? האם הדלתות עשויות מתכת (דמוי נירוסטה מוברשת) או ציפוי פלסטי כלשהוא ? (הולכת החום\קור שונה בין חומר לחומר).

במקרר אין ממש "וואקום" עמוק - כי צינור הניקוז מהמקפיא הוא למעשה פתח אויר החוצה. לפעמים הפתיחה קשה כי פתח האויר צר מאוד או שיש הרבה מים בכלי קיבול, מה ש"סותם" את הצינור וגורם למשיכה קלה מאוד של מים במעלה הצינור (במקרים קיצוניים) עד לרגע שבו הדלת נפתחת.

בגדול, יצרני המקררים שמים דגש גדול מאוד על מרווח האויר בחלק העליון, יותר מאשר בצדדים - לכן צריך לראות האם במקררים ה"חנוקים" יש פתח למעלה או אין (צריך להיות לפחות 5-7 ס"מ או יותר).

איציק

Peugeot 3008 MY18 1.6HDi 120Hp Automatic
   Citroen Berlingo XTR MY17
 1.6
HDi 100Hp Automatic
Citroen C4 MY07 2.0 143Hp Automatic

eפ.מצולמים אחרונים: הח' שסתום ספיקה למדחס מזגן, טיימינג למנוע 2.0 EW10J4 ב 307, הח' COM2000 ברכבי PSA , הח' שמן AL4, הח' שסתומים AL4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מהמר שבכל מקרר או סט מקררים, יש מה שתורם את חלקו לסיפור הזה.

לאחר הדיון פה וקצת חשיבה אני מתחזק בדעתי שרק לחות ממגרת האיוד בתחתית מאחור ומהילה לא מספקת של האוויר הלח באוויר האופף גורמת להזעה, וזאת כמובן במקרר שבו בתנאים מעט שונים אין הזעה.

לדעתי צריך לנטר את הנושא יותר ביסודיות בשביל להגיע לתוצאות; האם זה קורה גם בחורף וגם בקיץ ? האם הפעלת מזגן בסביבת המטבח - משנה או לא משנה את התוצאה ?

האם יש הבדלים בין מקרר שמרווח הדלתות שלו גדול יותר ביחס למקררים שהדלתות נסגרות ממש צמוד אחת לשנייה ?

מה בעניין החומרים ? האם הדלתות עשויות מתכת (דמוי נירוסטה מוברשת) או ציפוי פלסטי כלשהו ? (הולכת החום\קור שונה בין חומר לחומר).

אני מאמין שתמיד יש טעם באיסוף עוד נתונים, כך שאני אתך, אבל בסופו של יום הרי לא מעשי לשפר את החימום של הדפנות בצמוד לגומיות האטימה או להוסיף גופי חימום חיצוניים אלא אם זה קיט מהיצרן.

במקרר אין ממש "וואקום" עמוק - כי צינור הניקוז מהמקפיא הוא למעשה פתח אויר החוצה. לפעמים הפתיחה קשה כי פתח האוויר צר מאוד או שיש הרבה מים בכלי קיבול, מה ש"סותם" את הצינור וגורם למשיכה קלה מאוד של מים במעלה הצינור (במקרים קיצוניים) עד לרגע שבו הדלת נפתחת.

לא מדובר במקרר עם הפשרה אוטומטית בו יש צינור ניקוז אלא, לפחות אצלי, במקפיא עצמאי שאין לו הפשרה מכל סוג שהוא. הוואקום לאחר פתיחת הדלת בולט, במיוחד אם שולפים מגרה, ואז נפח האוויר שעובר 'מכת קור' בסגירה גדול מהרגיל. כמובן שלאחר דקות אחדות הוואקום מתפוגג ושוב קל לפתוח את הדלת.

בגדול, יצרני המקררים שמים דגש גדול מאוד על מרווח האויר בחלק העליון, יותר מאשר בצדדים - לכן צריך לראות האם במקררים ה"חנוקים" יש פתח למעלה או אין (צריך להיות לפחות 5-7 ס"מ או יותר).

מה שאתה מציין אינו עומד בסתירה למה שנכתב. הרווח מעל למקפיא תורם מאד ל'אפקט הארובה' כלומר ליצירת מושך חיובי גדול השואב את האוויר הלח מאחורי ומתחתית המקרר, וכפועל יוצא מכך מקטין (כנראה, עוד אין לי מד לחות מתאים) את הלחות בדפנות ובאזור הגומיות.

איציק

השגותיי באותיות מודגשות.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...