Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מצלמות המהירות- חשבנו מסחטת כספים? טעינו !!

kobi_g
שימו לב! השרשור הזה בן 2054 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

^ לתחושתי זה לא נכון, לפחות מנקודת המבט הסובייקטיבית שלי אין ממש שינוי אצל נהגי ישראל בכל הקשור להסחות דעת של מכשירים סלולרים, בטח לא כזו שתסביר שינוי דרסטי כזה.

שינוי חריג כזה הוא או אנומליה נקודתית שתתאזן עם הזמן או שילוב של כמה גורמים שחלקם לפחות כבר הוזכר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 66
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

שהטענה שלך - כאילו זה "רעיון תלוש" שמטרת המצלמות היא "להביא לירידה במספר תאונות הדרכים" - אינה נכונה.

סיפקתי קישור לא נכון. הנה הקישור הנכון, וציטוט ממנו שמוכיח את הטעות שבטענה שלך:

הקשר הסטטיסטי בין מהירות ובטיחות בדרכים הוא מאוד עקבי. כאשר המהירות יורדת, ב-95% מהמקרים ירד גם מספר התאונות או הנפגעים. כאשר המהירות עולה, ב-71% מהמקרים עולה גם מספר התאונות.

בחיפוש פשוט ב-Scholar אתה יכול לראות מאמרים רבים המתייחסים אל ומאשררים את מודל החזקה (Power Model) המוזכר בקישור, לפיו מיתון של מהירות הנסיעה (בין אם על ידי הורדת המהירות המותרת ו/או הקשחת אכיפה) יוריד את כמות ההתנגשויות מידה השווה לריבוע של שיעור הירידה במהירות התנועה.

כמו שניתן לראות בציטוט, יש יוצאי דופן לכלל הזה, אבל ברוב המקרים הוא בהחלט תקף.

עריכה אחרונה על ידי חן ג.
הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כאשר המהירות יורדת כמו תאונות הדרכים הקטלניות יורדת

מה שמוביל לפחות הרוגים.

אבל הגורם לתאונה הוא לא המהירות ברוב המקרים ואין אף מדד לגביו.

לא רואה איך מובילאיי יעזור במניעת תאונות דרכים, הדיוק שלו טוב במהירות עירונית,בכביש מהיר פחות.

Ford Fiesta 2014- Manual 1.25

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא רק כמות הנפגעים יורדת - כמות ההתנגשויות עצמה (בלי קשר לחומרתן) לרוב תרד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא רק כמות הנפגעים יורדת - כמות ההתנגשויות עצמה לרוב תרד.

איך שלא תסתכל על זה,המהירות היא לא הגורם לתאונה אלא מה שמחמיר אותה.

אם כולם יסעו ב30 קמ''ש כנראה שלא יהיו הרוגים.

Ford Fiesta 2014- Manual 1.25

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היא לא הגורם הישיר, אבל היא גורם תורם מספיק משמעותי שלא נכון להתעלם ממנו.

כשמהירות עולה, בשני שליש מהמקרים תעלה כמות ההתנגשויות. לא רק כמות ההרוגים - אלא כמות ההתנגשויות עצמן - גם אם הגורם הישיר להתנגשויות הללו איננו מהירות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה היא האם המצלמות מורידות את המהירות. לפי הטענה בכתבה, יש עלייה באכיפה "הידנית" ואולי זה גורם לירידה יותר משמעותית במהירות...

המצלמות לא מורידות!, מלבד לשמש מסחטת כסף נוסף לאוצר (נדמה לי שגם קראתי שהוא מחליט היכן הן יוצבו - מצריך בדיקה) לא עושות כלום מלבד לגרום לתאונות בכך שנהגים שמתקרבים לוחצים על הבלמים להאט ויש כמות די גדולה של תאונות באיזורים האלה כי יש נהגים שלא שמים לב בזמן שהרכב שלפניהם בלם (בכביש מהיר כולל נתיב שמאל) ואז יש פגיעה :(

זה שיש אכיפה חזקה יותר - מעולה שימשיכו כך אך הבעייה שזה קצר טווח כי כחולי המדים מעדיפים שהטכנולוגיה תעשה את העבודה בזמן שהם לא שם.

אם היו ניידות על הכביש שאכן מבצעות אכיפה כל הזמן היינו עדים לירידה אמיתית ולאורך זמן, רק חבל שזה לא מבוצע.

במקום להיות על הכביש ולתפוס את חוצי הפס הלבן למשל (צריך להיות שם שזה קורה ולשם כך צריך לנסוע כל הזמן) הם מתמקדים במהירות שהיא לא הגורם הראשי לתאונות (כסף חשוב יותר מחיי אדם ותנאי שירות שלא מצריכים נהיגה קבועה כל הכביש טובים ונוחים מנסיעה נון סטופ) ולכן זה המצב.

עריכה אחרונה על ידי kobi_g

קובי

:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המצלמות לא מורידות!, מלבד לשמש מסחטת כסף נוסף לאוצר (נדמה לי שגם קראתי שהוא מחליט היכן הן יוצבו - מצריך בדיקה) לא עושות כלום מלבד לגרום לתאונות.

אני לא יודע על ראיות לכך שאמצעים למיתון תנועה גורמים לשיעור ניכר של התנגשויות, אבל אולי אני טועה...

במקום להיות על הכביש ולתפוס את חוצי הפס הלבן למשל (צריך להיות שם שזה קורה ולשם כך צריך לנסוע כל הזמן) הם מתמקדים במהירות שהיא לא הגורם הראשי לתאונות.

גם שלג הוא לא הגורם ה"ראשי" (במובן של ישיר) להתנגשויות החלקה, אבל לכולנו ברור שהתפקיד שלו בגרימתן הוא כל כך משמעותי שאנחנו לא יכולים פשוט להגיד ש"זה רק גורם תורם" ולהמשיך הלאה: כשהתרומה של גורם תורם לקיומה של ההתנגשות מספיק גדול, הוא באותה מידה היה יכול להיות הגורם הישיר להתנגשות.

אני רוצה להזכיר שהסטטיסטיקה הישראלית, לפיה מהירות ביחס לנסיבות אינה גורמת לשיעור ניכר של התנגשויות, אינה עקבית עם הסטטיסטיקות במדינות המערב, אשר בהן גורם זה לרוב מככב קרוב לראש הטבלה. בארצות הברית, מהירות מופרזת (ביחס לחוק ו/או לנסיבות) גורמת לכשליש מההתנגשויות הקטלניות. בפולין היא מוערכת כגורם הראשי. גם בחביבת הפורום, גרמניה, זה אחד מהגורמים הבולטים ביותר, במיוחד באוטובאהנים הבלתי מוגבלים - שיש בהם הרבה יותר התנגשויות מאשר בקטעים המוגבלים, ורוב ההתנגשויות הללו משויכות למהירות לא הולמת.

ההסבר המקובל לחוסר ההתאמה הזו - המשטרה בישראל מתייגת בטעות (איזה שוק, נכון?) מספר רב של התנגשויות עקב מהירות לא הולמת תחת סעיפי "סטיה מהנתיב" ואפילו "אי שמירת רווח".

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוא נתחיל מהדברים הברורים שאמורים להיות מוסכמים.

1. בעידן הוויז, מצלמות מהירות נייחות הרבה פחות יעילות. כל מי שנוהג עם וויז מקבל התראה על המצלמה לפני ולכן היא לא ממש רלוונטית.

2. בלא מעט מקומות שבהן מוצבות מצלמות נייחות, אנשים מאיטים את המהירות לפני המצלמה כדי שלא יצלמו אותם, לפעמים מאיטים מאוחר מדי ואז נאלצים לבלום בלימה חזקה יחסית וחסר נהג אחד שקצת ריחף או התעסק בנייד ונגרמת תאונה. האם המשטרה תסווג את התאונה כנגרמה כתוצאה מהמצלמה שהיא התקינה?

3. המשטרה היא הגוף שאחראי על המצלמות, אז נתונים וסטטיסטיקות שלהם לא ממש רלוונטים בעיני (בטח אחרי ששיקרו בבית משפט כל כך הרבה שנים).

4. לאור כל מה שכבר נכתב. האם באמת כדאי להתמקד ולהשקיע כספים כל כך גדולים באכיפה של מהירות? אם המטרה האמיתית היא להוריד את כמות ההורגים והפצועים התשובה אמורה להיות ברורה.

5. אם היו משקיעים את המשאבים שמושקעים בנושא המהירות, בבעיות הרבה יותר חמורות (הנהג הישראלי הממוצע הוא נהג די גרוע), בין היתר בקורסי נהיגה מתקדמים כל כמה שנים (כשהמטרה היא ללמד נהיגה נכונה ולא לנסות להכשיל) כמות ההורגים והפצועים הייתה יורדת משמעותית.

ויש הרבה דברים שיש למשטרה יכולת להחליט לאכוף, הכל עניין של החלטות (הכי קל להציב מצלמות, לא דורש השקעה בכח אדם ומכניס המון כסף).

אגב, זה מה שבעצם אומרת הכתבה (מלבד הכותרת).

היעדר אכיפה של המצלמות חייבה את המשטרה לשנות תפיסה, לצאת לשטח ולבצע אכיפה דבר שהוביל לירידה בהרוגים.

אגב 2, אני חושב שהתמקדות הסטטיסטיקה רק בהרוגים לא נכונה וצריך לבדוק סטטיסטיקות רחבות יותר של כמויות תאונות שאינן פח קל (אם כי גם מתאונות כאלה לפעמים נגרמים נזקי גוף לא פשוטים).

אגב 3, הכתבה יוצאת מתוך נקודת הנחה שהנהגים מתעלמים ממצלמות המהירות מכיוון שהמשטרה הודיעה שתשעה את האכיפה, מה שלדעתי לא קורה בפועל (רוב האנשים הנורמאליים לא רוצים שיצלמו אותם ואח"כ אולי ישתמשו בזה נגדם) ולכן עדיין אנשים מאיטים ומורידים מהירות לפני מצלמות...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההסבר המקובל לחוסר ההתאמה הזו - המשטרה בישראל מתייגת בטעות (איזה שוק, נכון?) מספר רב של התנגשויות עקב מהירות לא הולמת תחת סעיפי "סטיה מהנתיב" ואפילו "אי שמירת רווח".

דווקא נשמע לי יותר שהטעות היא לא של משטרת ישראל.

אם מישהו לא שמר מרווח מהנהג שלפניו, זאת הסיבה שנגרמה התאונה. אם מישהו סטה מנתיב זאת הסיבה שנגרמה התאונה.

מהירות לבד לא גורמת לתאונה (אלא אם מדובר על חריגה גדול מאוד מהמותר וגם אז, התנאים הם הגורמים לתאונה, ראות מוגבלת וכו').

כמובן שאם תוסיף אי שמירת מרווח ומהירות גבוה תקבל תאונה, אבל אם רק היה נוסע מהר לא הייתה נגרמת תאונה, הפוך כנראה שעדיין תגרם תאונה (כי לא היה מספיק לעצור).

מה שאני בא להגיד, שהרבה יותר נכון להתמקד באכיפה וחינוך לנהיגה נכונה (קל להגיד קשה ליישם), אשר כוללת בין היתר גם נהיגה בהתאם לתנאי הדרך. כל זה בהנחה שהמטרה האמיתית היא להוריד את כמות התאונות וההורגים...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חן, גם אם כל מה שאתה כותב נכון, צריך לטפל בבעיות שרלוונטיות לישראל. להציב כאן מצלמות כי בארה"ב זה גורם ראשי לתאונות ובגרמניה יש אוטובונים, זה הרי לא רציני, נכון?

כבר כתבנו על זה אלפי מילים בפורום: להתמודד עם עבירות מהירות זה קל. וזה גם ממש סקסי לפרסם בטמקא כותרת על נהג באיזה 911 או כל דבר דומה, שנעצר במהירות משוגעת של 160 קמש בכביש 1. וזה משיג בדיוק את המטרות ההפוכות.

עד לפני זמן מה, כמעט בכל שישי בצהריים הייתי רואה ניידת של מתנ"א עם לייזר או איך שלא קוראים לזה, צדה עברייני מהירות מתחת לגשר בגלילות. למה? אני מרשה לעצמי לנחש שזה לא היה סוד גדול גם למשטרה שבהרצליה פיתוח היה מתקיים מפגש חובבי רכב. מתישהו המפגש עבר למקום אחר. ואיזה פלא: אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה ראיתי שם ניידת, למרות שאני ממשיך לעבור שם באותה התדירות של פעם בשבוע.

עכשיו, זה ברור לכולם שאין למתנא אינסוף שוטרים וניידות, נכון? ואני יכול להעיד גם מניסיון שבמקטע המקביל בכביש החוף, בין גלילות לכפר שמריהו, אני אישית הייתי עד ללמעלה מ-20 תאונות. ובחיים לא ראיתי שם ניידת שאפילו סתם תנסה להרתיע נהגים מלבצע עברות בריונות או להדחף בפקקים שם בשניה האחרונה.

וזה בדיוק זה: מצד אחד, מבזבזים כח אדם, משאבים וכסף על עבירה שהיא משנית ממכלול הבעיות שיש לנו כאן. מצד שני האובססיה סביב זה מייצרת, לדעתי לפחות, אצל הרבה נהגים את התחושה שהכל בסדר - כל עוד נוסעים לאט.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסטטיסטיקה בעייתית מסיבה פשוטה מאד: רוב התאונות מולטיפקטוריאליות. אז כאשר מנסים ליחס לתאונה גורם בודד לצורך הסטטיסטיקה בוחרים באחד הגורמים, והשאר נעלמים בארכיונים.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ומעבר לכך, יש את ההתייחסות אל אחד הגורמים להתנגשות בתור "הגורם הישיר", ונפנוף של שאר הגורמים אל הצד בתורת "גורמים תורמים" ותו לא.

בפועל, ההבחנות הללו לא תמיד מחזיקות מים: לפעמים גורם תורם, בעיקר מהירות, יכול להיות מהותי לגרימת ההתנגשות בערך כמו הגורם הישיר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2054 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...