Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

התקנת מצלמת רוורס מקורית ב-Audi A3 2011

shugiflex
שימו לב! השרשור הזה בן 2105 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כבר תקופה ארוכה שאני קורא באתר audi-sport.net, פורום בריטי של חובבי Audi. בפורום מוצגים לראווה כל מיני פרויקטים מורכבים שאנשים ביצעו ברכבים שלהם, כשהשיא כנראה הושג על ידי בחור שהתקין לבד גג פנורמי ברכב, כולל חיתוך השילדה בחצר הבית (קישור).

אחד הפרויקטים שהלהיבו אותי הוא התקנה של מצלמת רוורס מקורית ברכב. למה זה מלהיב? מסתבר שבשנים האלה היצרן לא הציע מצלמת רוורס מקורית עבור ה-A3. באו אותם בריטים מסוקסים וחקרו את העניין, עד שגילו את העובדות הבאות:

1. האלקטרוניקה של ה-A3 8P משותפת לה ולעוד שני רכבים חביבים של הקונצרן: Audi R8 דור ראשון ולמבורגיני גאיארדו. מפתיע שהרכב שהיה כמעט הכי זול בהיצע של היצרן משתף את רוב המערכות האלקטרוניות שלו עם רכבים אקזוטיים, אבל ככה יצא. השיתוף מתבטא, למשל, במערכת המולטימדיה המקורית RNS-E - שהיא למעשה אותו המכשיר רק בשני זיוודים עם מיקום כפתורים שונה.
  2. הפלסטיקה של ידית תא המטען של ה-A3 זהה לזו שב-Q7.

00_audi.jpg 00_lambo.JPG 00_r8.jpg

מכאן, באמצעות ניסוי וטעיה, הצליחו להתקין מצלמת רוורס ב-A3. מקצוענים הבריטים האלה, ללא ספק. בחו"ל קיימות סדנאות שמציעות להתקין את המצלמה בתשלום אבל בישראל (ככל הנראה) לא.

כיוון שכבר ביצעתי ברכב לא מעט שידרוגים, כולם מקוריים, החלטתי שהגיע הזמן לבצע פרויקט ברמת קושי קצת יותר גבוהה. את רכישת החלקים והתכנון עשיתי בעצמי, ואת ההתקנה יחד עם הדר Hi Led. מי שיש לו שתי ידיים ימניות ומבין בחשמל רכב, כנראה יכול להתקין הכל לבד.

בפוסט הזה אתאר את תהליך ההתקנה.

החלקים הנדרשים

1. מצלמת רוורס של Q7 – מק"ט 4L0 980 551
  2. ידית תא מטען של Q7 – מק"ט 4L0 827 574
  3. מודול בקרת מצלמה של R8 – מק"ט 420 910 441
  4. כבלים לחיבור כל החלקים – ערכה מספר 39389 של Kufatec
  5. כל מיני ברגים וקליפסים כדי לחבר את כל העסק, אפשר לראות אותם ב-ETKA בתרשים 907-40 (קישור).

01_camera.jpg 02_door_handle.jpg 03_module.jpg 04_kufatec.jpg

תהליך ההרכבה

ההתקנה מורכבת מארבעה שלבים עיקריים:

1. התקנת המצלמה בדלת תא המטען
  2. התקנת מודול הבקרה מאחורי הדיפון השמאלי של תא המטען
  3. חיבור הכבלים למערכת המולטימדיה RNS-E
  4. קידוד המודולים

06_schematics.png

התקנת המצלמה בדלת תא המטען

זה שלב קל יחסית. מפרקים את הדיפון התחתון של דלת תא המטען ואז את הדיפון העליון. עכשיו צריך להוציא את ידית תא המטען מבפנים באמצעות פירוק שני ברגים. מכניסים את הידית החדשה עם המצלמה ומרכיבים בחזרה. המצלמה מתחברת למודול באמצעות שני כבלים, אחד מספק לה זרם והשני קואקסיאלי מיועד לאות הוידאו שיוצא מהמצלמה ומגיע למודול. את הכבלים מעבירים בזהירות דרך צינור הגומי של דלת תא המטען היישר לקורה D ומשם למרווח שמאחורי הדיפון השמאלי של תא המטען.

05_trunk_door.jpg 06_tube.jpg

התקנת מודול הבקרה בתא המטען

כיוון שב-A3 לא קיימת מצלמת רוורס מקורית, היצרן לא הכין מקום ייעודי להתקין בו את מודול הבקרה. ברוב הפוסטים שקראתי מציינים שצריך להכניס את המודול בצד שמאל אבל לא מפרטים איך בדיוק הוא אמור לשבת שם בלי לקפץ ולהרעיש. המשכתי לחפש ולבסוף מצאתי באתר רוסי תמונה של ההתקנה: עוטפים את המודול בספוג ומניחים.

אני לא כל כך אהבתי את השיטה הזאת וחיפשתי משהו יותר קשיח. המשכתי לסיבוב חיפושים נוסף בקטלוג החלקים ETKA, בו העליתי בחכתי תושבת מקורית שמיועדת להחזיק CD Changer בתא המטען. החיסרון בתושבת הזאת זה שהיא יותר מדי ארוכה ובולטת אל תוך תא המטען, לכן ניסרתי אותה בזהירות באמצעות משור דיסק. את המודול הכנסנו לתושבת, לא לפני שעטפנו אותו בספוג אקוסטי.

08_module.jpg 09_cage.jpg 10_module_in_place.jpg

חיבור הכבלים למערכת המולטימדיה RNS-E

מוליכים את הכבל מתא המטען אל תיבת הפיוזים - אפשר דרך הגג או דרך הרצפה. אנחנו הלכנו דרך הגג כי זה דרש לפרק פחות דיפון. מחברים את הכבל למינוס ולפלוס (הגידים מסומנים בכבל), ואז נשאר לחבר את הכבל למערכת המולטימדיה. כיוון שמדובר בחלק מקורי, החיבור של מודול המצלמה ליחידת המולטימדיה הוא Plug and Play, מלבד גידי ה-CAN High וה-CAN Low אותם יש לאתר ולחבר לגידים המקבילים במערכת המולטימדיה.

12_rnse.png

את קידוד המודולים אתאר בפוסט הבא.

13_coding.png

14_coding.png

עריכה אחרונה על ידי shugiflex

"Weyland Yutani Corp - "Building Better Worlds

Porsche GT4, Audi A3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קידוד המודולים

קודם כל יש להגדיר את מודול המצלמה ב-Can Gateway כדי שהמערכת תכיר אותו: נכנסים עם VCDS למודול מספר 19 ובוחרים Installation List. ברשימה שמופיעה צריך להדליק את שורה C6. אם בצענו נכון, המודול של המצלמה יופיע מיד ברשת ה-CAN Bus.

13_coding.png

את מודול המצלמה נקודד באופן הבא: נכנסים למודול C6, בוחרים ב-Long Coding ואז מזינים 1000012.

14_coding.png

קידוד יחידת ה-RNS-E מתבצע בשני שלבים:

בשלב הראשון נכנסים למודול מספר 37 וב-Long Coding מזינים: 715725. הספרה הראשונה היא לב העניין: באמצעות הקידוד אנחנו מרמים את מערכת המולטימדיה ואומרים לה שהיא מותקנת ב-8R כדי שהיא תסכים להתממשק למודול המצלמה ולהפעיל אותו.

בשלב השני הולכים ל-Adaptation ובערוץ מספר 3 מזינים את הערך 1.

15_coding.jpg 16_coding.png

סיימנו לקודד, מכניסים לרוורס ו... כלום. לא עובד. מדליקים, מכבים, לא עוזר.

מתחילים לחשוב מה פספסנו - אולי אחד החלקים לא תקין? אם לא היה תקין בטח לא היה מופיע ב-VCDS. ממשיכים לחפש ומסתבר שאחרי שמקודדים את יחידת המולטימדיה צריך לאפס אותה. את זה עושים באמצעות לחיצה של שני הכפתורים RADIO ו-RESET ביחד למשך 10 שניות (

).

אחרי האיפוס מכניסים לרוורס והמצלמה מתחילה לעבוד. למערכת יש שני מצבים: מצב חניה בניצב ומצב חניה במקביל - אפשר להחליף את השקף שמופיע על המסך באמצעות לחיצה על כפתור. כמו כן שני הקווים הכתומים שמסמנים את הגבול של הרכב זזים לפי תנועת ההגה.

17_result.jpg 18_camera.jpg

19_laad.jpg 20_laad.jpg

תהליך הלמידה והתכנון ארך כחודש והיה מאוד מהנה, ההתקנה נמשכה כשלוש שעות. התוצאה הסופית נראית מעולה ומבחינתי בהחלט מצדיקה את המאמץ.

עריכה אחרונה על ידי shugiflex

Porsche GT4, Audi A3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מטורף, כל הכבוד על ההשקעה והנחישות.

אני אישית ביום הראשון עם הרכב כבר הייתי דוחף לו אנדרואיד ב2 שקל מאיבי עם מצלמה.

שברולט אופטרה 07 > קיה פורטה 10 > קיה פורטה 11 > ניסאן סנטרה 17 > קיה ריו 18 > סיאט איביזה 12 > סיאט ארונה 21

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מתאר לעצמי שאת אותם חלקים אפשר להשיג מסקודה או סיאט אבל באנגליה יותר קל להשיג חלקים של R8 ולמבורגיני מאשר סיאט.

כל הכבוד על הפרוייקט

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרשים, תתחדש.

בעבר: Hyundai Getz Fun GLX 1.4 Automatic | Renault Clio MK3 1.2 Manual | Fiat 500 Pop 1.2 Manual | Mazda 3 Sport 2.0 Automatic | Seat Arona FR 1.0TSI DSG7 | Toyota Corolla Hybrid Limited

בהווה:  Tesla Model 3 Highland SR | Mitsubishi Space Star Supreme

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מתאר לעצמי שאת אותם חלקים אפשר להשיג מסקודה או סיאט אבל באנגליה יותר קל להשיג חלקים של R8 ולמבורגיני מאשר סיאט.

כל הכבוד על הפרוייקט

בתור אחד שכבר ביצע לא מעט שידרוגים מקוריים ברכב (לדוגמא מראות צד מתקפלות, מראות מתכהות ותאורת אוירה מלאה) אני אומר בצער שלא מצאתי כמעט אף פעם חלקים משמעותיים שאפשר לקחת מסקודה, סיאט ואפילו פולקסווגן. נראה שבקונצרן דואגים לבידול במערכות האלקטרוניות שבתורו יוצר פער משמעותי בעלויות. ברור שהחלקים מאוד דומים אבל לצערי הם לא תואמים.

Porsche GT4, Audi A3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וואו, מדהים. שאפו אדיר. אני כל פעם נדהם לראות את רמת החשיבה, ההשקעה והתוצאה.

אני לגמרי מקנא עכשיו ומתפתה לבצע כבר שדרוגים לשלי (למה החלקים עולים כל כך הרבה... :?).

תודה רבה על ההשקעה שוב והפירוט בתמונות. נהנתי לקרוא.

2016 BMW M235i.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אהבתי... אפילו אהבתי מאוד

זה לא שאני מוצא הצדקה כלכלית בעניין.

אבל הלימוד, החקירה והביצוע פשוט מעניינים.

סחתן על הפרוייקט.

קיבלת התראת משתמש בקארספורום - סיבה: שפה לא נאותה אנא חסוך מאיתנו את חוש ההומור הלא מצחיק שלך.
כל מה שעומד בין אדם, לאושר שלו, הוא היכולת להשלים עם כמה עובדות ולהבין שלא שווה להילחם עליהן.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2105 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...