Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אופניים מודרניים, נצפו בדקאתלון

yosi05
שימו לב! השרשור הזה בן 2127 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בביקור בדקאתלון ראשון פגשתי עלם חמודות המסיים לימודי הנדסת מכונות ולמדתי ממנו פרטים על אופניים חדישים המוצגים שם למכירה תמורת 6000 ש"ח.

אופני הרים זנב קשיח. שלדת חומרים מרוכבים קלה מאד. גלגל שיניים קדמי יחיד ו-11 גלגלי שיניים בגלגל האחורי.

מנגנון החלפת ההילוכים (יש כמובן רק אחורי) מצויד במצמד חיכוך המקבע אותו כך שהשינויים במתח השרשרת והקפיצות בשטח משפיעות רק מעט על התנודות שלה. לצורך החלפת הילוך, התנועה הראשונית מרפה את המצמד כך שמנגנון המתיחה מתאים עצמו לאורך הנדרש.

המזלג הקדמי הוא בעל קפיץ בצד אחד ובולם שמן בצד השני. בולם השמן מתכוונן ע"י ידית מהכידון כך שניתן לשלוט במידת השיכוך תוך כדי רכיבה.

התחכמות חביבה היא עובי שונה של שיניים בגלגל השיניים הקדמי. השיניים מסודרות לסרוגין, שן דקה ושן עבה. מטרת המבנה היא להחזיק טוב יותר את השרשרת כי בשרשרת יש חוליות בעלות רוחב קטן ולוחיות חיבור שהרוחב שלהן גדול יותר. הגלגל הזה אוחז בשרשרת באופן שמקטין למינימום את תנודות הרוחב שלה.

גלגלי השיניים בגלגל האחורי בעלי מבנה מורכב המסייע (כך הסביר לי) להחלפת ההילוכים אבל כאן קראו לי לדגל ולא הספקתי לרדת לאופן הפעולה.

אז אם מישהו ירצה להרחיב בנקודה זו, אשמח ללמוד.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי התיאור נשמע שמדובר באופני קרבון, אבל המחיר קצת נמוך כך שלא לגמרי ברור.

המנגנון של המעביר האחורי נקרא קלאצ׳.

אני בספק רב שבולם השמן ניתן לכוונון מלא מהכידון, ומניח שמה שיש זה מנגנון נעילה מהכידון (קרי 2 מצבים: פתוח/נעול), אחלה דבר למי שרוכב עם הרבה טיפוסים.

הגג״ש הקדמי בנוי בתצורת narrow-wide, המטרה שלו היא להפחית נפילות שרשרת (וזה אכן עובד יופי).

אני לא יודע למה הוא התכוון בהתייחסות לקסטה האחורית, אני מנחש שהוא בכלל ניסה לספר לך שהגג״ש הגדול ביותר (״הילוך סבתא״) הוא גדול לאללה, וכך בעצם קורה שלמרות שוויתרת על אחד הגג״שים מקדימה - לא הקרבת יותר מדי את טווח יחסי ההעברה.

כל אחד מהמנגנונים הנ״ל קיים בתעשייה למעלה מ5 שנים - כיום ניתן לרכוש קסטת 12 הילוכים עם טווח יחסים משוגע לגמרי.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע אם ציינו זאת בכתבה, אבל האופניים האלה הם 27.5. לפי המפרט שלהם הם לXC..

27.5 לXC :loco:

מצד שני, מי שלא בהארד קור של התחביב, זה יכול לספק אותו בהחלט. מצד שלישי, מי שלא בהרד קור, למה הוא צריך קרבון?

Geschmacksmusterschutz

Golf MK3 TDI 😊 // Jetta mk5 TDI 🤮 // E91 Touring 318D 🤩

פאפואס בלאט...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בספק רב שבולם השמן ניתן לכוונון מלא מהכידון, ומניח שמה שיש זה מנגנון נעילה מהכידון (קרי 2 מצבים: פתוח/נעול), אחלה דבר למי שרוכב עם הרבה טיפוסים.

הגג״ש הקדמי בנוי בתצורת narrow-wide, המטרה שלו היא להפחית נפילות שרשרת (וזה אכן עובד יופי).

אכן הסמליל על ראש החלק הימני במזלג הקדמי בו מותקן הבולם ההידראולי הוא של מנעול פתוח ושל מנעול סגור. האינטואיציה שלי כוונה למצב של נעילה מלאה אבל הבחור אמר שזה מתכוונן. אולי טעה, לא יודע.

מניעת הנפילה של השרשרת לא מושפעת רק מעובי שיני הגלגל הקדמי. הוא ציים שבמנגנון כוון האורך של השרשרת המותקן בגלגל האחורי יש מצמד חיכוך הנועל את מצב המותחן לאחר שנקבע הילוך, כלומר המתח מקובע ולא תלוי בקפיץ. זה מונע מהשרשרת להימתח ולהשתחרר. היות ואינני רוכב אז העניין שלי מוגבל, סתם סקרנות טכנית, אבל סביר שמצמד זה משפיע מאד על נטיית השרשרת להישמט.

אבל לא קבלתי עדין תשובה על מבנה גלגלי השיניים בגלגל האחורי (הקסטה). בעין, וכאמור בשלב זה הייתי חייב לעזוב, נראה שכל גלגל בקסטה אינו עשוי ממקשה אחת אלא ממין מבנה של שכבות שכבות. מישהו יודע להסביר מה עקרון הפעולה של המבנה הזה? כי ההסבר הקצרצר שהספקתי לקלוט היה שזה מסייע להחלפת הילוכים.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע לגבי שכבות, אבל באתר היצרן כתוב שאלו הפתחים בגג"שים שמסייעים בפינוי הבוץ ובכך תורמים לשיפור בהעברת הילוכים.

הנה המוצר: https://www.sram.com/sram/mountain/products/xg-1175-full-pin-cassette

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה.

הצילום שניתן להגדלה מראה ששיני הגלגלים אינן בעובי אחיד אלא במבנה של סירוגין. אחת נוגעת בצד החיצוני של השרשרת, זו שאחריה בצד הפנימי וחוזר חלילה, מתקבל מצב שבו אכן אם השרשרת מלאה בוץ לא צריך לסחוט את כולו החוצה כי שיני הגלגל לא ממלאות את כל המרווח.

לא יודע למה זה נקרא מבנה פתוח אבל הרעיון מעניין.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שאתה מתאר בקסטה קיים בכל קסטה, גם הזולה ביותר וגם קסטה מלפני 20 שנה. יש דירוג ע"מ לסייע לירידה ועלייה של השרשרת בזמן העברת ההילוכים. דרך אגב, באופני סינגל ספיד, בגלגל השיניים האחורי אין את הדירוג הזה וגם השיניים ארוכות יותר, מאחר ואתה רוצה שהשרשרת תמיד תשאר על הקוג ולא שתרד/תעלה בקלות כמו בהעברת הילוכים.

עריכה אחרונה על ידי tanga
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

https://www.decathlon.co.uk/rockrider-960-carbon-mountain-bike-275-id_8378287.html

באות עם מפרט דיי טוב יחסית למחיר, מזלג עם מוניטין טוב, ברקסים סבבה, ומערכת הנעה דיי עדכנית (sram gx 1x11) עם גלגל"ש בודד מקדימה.

הסימן שאלה היחיד זה השלדה, אני לא חושב שיש ממה לחשוש כיוון שהאופניים נועדו לרכיבת XC - שבילים וסינגלים קלילים. אם הם היו אופני אנדורו/דאונהיל הייתי חושב פעמיים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המזלג הקדמי הוא בעל קפיץ בצד אחד ובולם שמן בצד השני. בולם השמן מתכוונן ע"י ידית מהכידון כך שניתן לשלוט במידת השיכוך תוך כדי רכיבה.

עפ"י המפרט לעיל הבולם זה רוקשוקס רבה - בולם אויר מעולה וקל משקל, ממש לא קפיץ שמן (מכיל קצת שמן כמובן אבל מנגנון השיכוך הוא קפיץ אויר).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למנגנון שיכוך, בין אם הקפיץ מבוסס על לחץ אוויר או על קפיץ מכאני, ישנו בנוסף אלמנט הידראולי (זרימת שמן דרך שסתום) שמשכך את הפעולה. מלפנים, במקרה הזה, זרוע אחת היא קפיץ האוויר והשיכוך בזרוע השנייה. מאחור הכל משולב בבולם.

מנגנון פשוט יותר מבוסס אלסטומר למשל, לא מכיל מנגנון שיכוך נפרד מבוסס-שמן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במקרה הזה, זרוע אחת היא קפיץ האוויר והשיכוך בזרוע השנייה.

לא מדויק, קפיץ האויר הוא השיכוך. ברגל השנייה, האלמנט ההידראולי רק מווסת את מהירות השיכוך וההחזרה - compression + rebound וניתן לכיוון.

[h=1][/h]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דקטלון לא מתכננת או מייצרת אופניים, בכלל. זה הכל נקנה OEM מאיזה יצרן סיני (שזה לא נורא, כי כל האופניים בעולם באים או מסין או מטאייוון, להוציא שלדות בוטיק אקזוטיות)

אופני הרים זנב קשיח. שלדת חומרים מרוכבים קלה מאד.

שלדות קרבון באות באיכויות משתנות.

האם הייתי קונה שלדת קרבון ב-6K ש"ח?

כנראה שלא.

לקרבון יש יתרונות (משקל) וחסרונות (שביר, ותיקון מצריך מומחה).

מנגנון החלפת ההילוכים (יש כמובן רק אחורי) מצויד במצמד חיכוך המקבע אותו כך שהשינויים במתח השרשרת והקפיצות בשטח משפיעות רק מעט על התנודות שלה. לצורך החלפת הילוך, התנועה הראשונית מרפה את המצמד כך שמנגנון המתיחה מתאים עצמו לאורך הנדרש.

זו הטכנולוגיה הסטנדרטית היום של שימאנו (ששמונים אחוז ממערכות ההילוכים על אופניים הם שלה. השאר הם של חברת סראם). יש אותה על כל זוג אופניים במחיר הזה. שוב, אין פה שומדבר שקשור לדקטלון.

בולם קפיץ הוא כבד ונחות. במחירים הללו כבר צריך להיות בולם אוויר באופניים. היצרן של הבולם מאוד חשוב, כמו גם הדגם.

עם בולם בסיסי מצליחים להגיע למחיר של 6 אלף לאופני קרבון. איך אומרים... פה חשדתי. אין מקום לבולם קפיץ על אופניים במחיר הזה.

אני בטוח שגם הגלגלים והנאבות ברמה נמוכה, והם מאוד חשובים (יותר מהקלאץ' בהילוכים, זה בטוח. הגלגלים זה החלק הכי חשוב והכי יקר באופניים לשדרוג)

תיקון עריכה: בדקתי את הכתבה והבולם הוא דווקא מכובד, REBA. לגמרי מכובד. והגלגלים מיצרן מכובד גם. חבילה אטרקטיבית.

התחכמות חביבה היא עובי שונה של שיניים בגלגל השיניים הקדמי.

סטנדרטי במערכות 1X11

אם אתה רוצה אופניים, תגדיר צרכים ותקציב. אל תיתן למהנדסים לעתיד להציף אותך בז'רגון.

אתה קונה הילוכי שימאנו מרמת SLX ומעלה (או המקבילה של סראם), והכל יעבוד כמו שעון שוויצרי. אלו מערכות מאוד נפוצות ומאוד אמינות.

נ.ב. משקל ל 11.3 ק"ג לאופני קרבון כאלו זה ה-מון. אין בעיה להגיע למשקל הזה עם אלומיניום, ולהמנע מהחסרונות של הקרבון...

אבל אחרי שהתעדכנתי, עסקה מעניינת מאוד.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע אם ציינו זאת בכתבה, אבל האופניים האלה הם 27.5. לפי המפרט שלהם הם לXC..

27.5 לXC :loco:

מצד שני, מי שלא בהארד קור של התחביב, זה יכול לספק אותו בהחלט. מצד שלישי, מי שלא בהרד קור, למה הוא צריך קרבון?

מי שלא בהארדקור יכול לקנות אופניים במשקל הזה שעולים חצי, מאובזרים פחות טוב, אבל מספקים לחלוטין.

עדיין, אלו אופניים מעניינים, אבל נופלים בין הכיסאות, כמו שציינת.

XC תחרותי דורשים 29 ומשקל קל יותר.

מי שקונה אופניים ב-6 אלף לשימושים אגרסיביים יותר, קונה ש"מ בסיסי (בשביל הנוחות והקלות) או זנב קשיח אגרסיבי יותר (כמוני).

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...