Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מה תפקיד גליל גומי על הציריה והאם אמור להיות חופש קל? יונדאי אקסנט 1995

osherc
שימו לב! השרשור הזה בן 2123 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום,

עבדתי היום על הרכב ועלו לי כמה שעלות לגבי הצירים שמתחברים מהגיר לגלגלים, אשמח להסבר

- שמתי לב שעל הציר הימיני יושב גלגל גומי (יש תמונה), מה תפקידו?

אני חשבתי שזה קשור איכשהו לאיזון כי הציריה הימינית ארוכה מהשמאלית, אבל אין לו ממש משקל.ולא נראה שהוא תורם במשהו

-האם הוא מקובע למקום ספציפי? או שהוא יכול לזוז על הציר? לא יודע אם זה שבור אצלי או לא.

- האם לציריות אמור להיות חופש קטן בכיוון הצירי (לא הרדיאלי)? קיים חופש בשני הציריות.

האוטו הוא יונדאי אקסנט 1995, לא שזה משנה משהו

תודה רבה20180622_122141.jpeg

Sent from my LG-D722 using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שאתה רואה זה אכן מישקולת איזון של הציריה. חופש קל בתזוזת הציריה בין הגלגל לגיר זה לגיטימי בהחלט. אם מיתפתח חופש כאשר אתה תופס את המוט באמצע ומנער אותו מלמעלה למטה אז עם החופש ייגדל תחוש רעידות בהאצה. אין רעידות...המצב עדיין תקין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה

איך הדבר הזה מאזן? הוא עשוי גומי ובקושי יש לו משקל

האם אמור להיות לו חופש תנועה על הציר? או מקובע במקום ספציפי?

מה שם שלו באנגלית?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא לא מאזן, זה לא משקולת אחזון.

זה משכך תנודות סיבוביות, מקטין את ה"קפיצה" שקיימת במעבר מגז פתוח לסגור למשל.

באנגלית Drive shaft dinamic damper.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגומי התמים הזה יש תפקיד מעניין מאוד, הוא אכן משכך תנועות סיבוביות ובתדר מסויים, קצת מורכב להסביר בשורה אחת:

https://file.scirp.org/pdf/EPE20120400004_37611614.pdf

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן זה משכך תנודות דינאמי, לעיתים קיים על שני הציריות בשני הצדדים אך לרוב על הארוכה יותר.

חשוב מאוד המיקום שלו על הצירייה עצמה, מרחק מהקצה, ויש לסמן את המיקום שלו אם נדרש לפרק אותו ממקומו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה לכולם!

מעניין שאין הרבה מידע לגבי החלק הזה,

לא מצאתי נתונים או מיקום שלו על הציר.

קראתי בכמה פורומים באנגלית שבכלל יעצו לאחרים שהכל יהיה בסדר גם בלי זה.

למרות שמוזר לי שחברות רכב ישקיעו זמן וכסף על משהו שאין לו שימוש.

עדין לא החלטתי אם להתעסק עם זה או לא.

בסופו של דבר זה רכב ישן ומקסימום ישבר הציר, למרות שזה לא בטיחותי...

מה אתם אומרים? מישהו חווה שבר של ציריה בגלל שלא היה לו damper?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תראה, גם מאור וגם בוקי כיוונו נכון, בוקי דייק בהגדרה אך לא בסיבה שבגללה המשכך קיים. (אני לא הייתי בכיוון...) זה הסבר ארוך על ויברציות הרסניות ומונוטוניות בתדר מסויים שהמשכך אמור לבלום, הנה עוד משהו: https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_vibration_absorber

ובחרתי לצטט את זה:

Properly implemented, a dynamic absorber will neutralize the undesirable vibration, which would otherwise reduce service life or cause mechanical damage

אז זה כנראה אמור להשאר שם...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אולי, 'משקולת לאיזון ויברציות', כי אין לה קשר לתנועה הסיבובית של הציר ולכן היא סימטרית, המשקל שלה חסר משמעות במקרה הזה. עוד דבר, התנודות המסתוריות לא מגיעות מכיוון הכביש כשהרכב מתגלגל בסרק אלא רק כשהתיבה עצמה מעבירה כח לגלגלים, התדר המסויים לא מופיע רק במכוניות כרעש לוואי ויכול לנבוע ממספר גורמים.

הנה עוד משהו שאולי נראה לא קשור אבל עושה את אותו התפקיד בדיוק: https://en.wikipedia.org/wiki/Tuned_mass_damper

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אני זוכר נכון למען האמת יש לה מישקל יחסית מכובד לחתיכת גומי ואני מניח שיש גם חלק מתכתי בתוכה להוספת מישקל...אבל זה רק ממה שזכור לי בגטס למשל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגדול זה גוש גומי יצוק, סביר שיהיה כבד. אם היה לו איזה תפקיד מאזן מול כח צנטריפוגלי, הוא היה מגיע במשקלים שונים, או שהיית יכול להוסיף או לגרוע ממנו משקל ביחס למרכז הציר. כמו כל ציר מסתובב אחר שזקוק לאיזון. למיטב הבנתי זה "משכך תנודות" ולא משהו אחר. (במקרה הזה, תנודות סיבוביות).

עריכה אחרונה על ידי אשרי
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2123 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...