Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

פריקת קיטור על דו"ח חניה ברמת השרון

pooh-bear
שימו לב! השרשור הזה בן 2106 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לא מסכים. אכיפה סלקטיבית קיימת מהרבה סיבות, גם כי לגוף האוכף לא מתחשק (נניח, אי שמירה על הימין לא נאכפה הרבה זמן סתם ככה), ואפילו כי הגוף האוכף חושב שלא צריך לאכוף (נסיעה של דו גלגלי על השול).

בינינו, רוב האכיפה מתבצעת איפה שקל, רווחי ואפשר להסביר לאזרח הממוצע למה (ובמילה אחת: מהירות). אף אחד לא באמת אוכף (כמטרה, לא משהו שצץ על הדרך) עבירות שקשה לתפוס וקשה לכמת.

בעיקרון מדובר בקביעת סדר עדיפות מכיוון שאין מספיק משאבים לאכוף בכל מקום. במקרה הקיצוני שבו משאבי המשטרה שואפים לאינסוף, הם יכולים לאכוף בכל מקום ולכן יעשו כן. במציאות, אין משאבים אינסופיים ולכן צריך להחליט מה יותר חשוב. על זה שההחלטה לא נעשית תמיד משיקולים ענייניים - אני מסכים אתך.

לגבי אופנועים בשול - מדובר בהחלטה גורפת שבאה להקל על עומסי תנועה. ברגע שההחלטה גורפת, אין בעיה (ראה המשך תשובתי למטה).

מה הבעיה להגדיר תפוסה של חניון? 10-20% למשל? לא נראה לי מורכב במיוחד.

לפי מה תגדיר? אל תשכח שאתה חייב לעבוד עם סף מוגדר היטב, בחוק אין ״בערך״. ואם נכנס רכב לחניון והמספר עלה מעל הסף, הפקח יתחיל לחלק דוחות? וברגע שיצא רכב, הוא יפסיק? יבטל את אלה שחילק?

וזה לפני שנכנסים ללוגיסטיקה הבעייתי של להעריך כמה מקומות חניה פנויים. איך תעשה את זה? על בסיס רחוב? שכונה? שטח מוגדר מראש?

פקחים בתל אביב לא אוכפים חניה באדום-לבן בשעות הערב והלילה (אולי רק לתושבים? לא יודע בוודאות) אם אין הפרעה לתנועה. ברור לך שהפרעה לתנועה היא מאוד סובייקטיבית, ועדיין זה מצב שכולם מרוצים ממנו.

אני מניח שמדובר בהחלטה גורפת שמקורה במצוקת חניה רצינית. ומכיוון שההחלטה גורפת, היא לא מהווה שום בעיה, מכיוון שאין פה מקום לשיקול דעת של האוכף. הרי גם חניה בתשלום היא בשעות ספציפיות. שוב, מוגדר היטב וללא מקום לשיקול דעת.

עריכה אחרונה על ידי malcishua
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 32
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בעיקרון מדובר בקביעת סדר עדיפות מכיוון שאין מספיק משאבים לאכוף בכל מקום. במקרה הקיצוני שבו משאבי המשטרה שואפים לאינסוף, הם יכולים לאכוף בכל מקום ולכן יעשו כן. במציאות, אין משאבים אינסופיים ולכן צריך להחליט מה יותר חשוב. על זה שההחלטה לא נעשית תמיד משיקולים ענייניים - אני מסכים אתך.

לא. זה לא עניין של סדר עדיפויות. ושוב: עד לפני לא הרבה זמן, אי שמירה על הימין לא נאכפה בכלל. יכולת להגיע מת"א לחיפה בנתיב השמאלי לאורך כל הדרך, כשהכביש פנוי ומאחוריך ניידת משטרה, ולא היית מקבל דו"ח. למה? כי המשטרה החליטה לא לאכוף.

לפי מה תגדיר? אל תשכח שאתה חייב לעבוד עם סף מוגדר היטב, בחוק אין ״בערך״. ואם נכנס רכב לחניון והמספר עלה מעל הסף, הפקח יתחיל לחלק דוחות? וברגע שיצא רכב, הוא יפסיק? יבטל את אלה שחילק?

מה הקשר בין זה לבין מה שהצעתי? גם באכיפה של 100%, האכיפה קורית רק כשהפקח בשטח. ואם חנית 5 דקות אחרי שהוא ביקר פעם אחרונה באותו יום? אכיפה סלקטיבית היא לעולם לא בחוק, היא פשוט דרך של רשויות האכיפה להתאים את החוק למצב בשטח, ומכאן גם הגמישות.

אני מניח שמדובר בהחלטה גורפת שמקורה במצוקת חניה רצינית. ומכיוון שההחלטה גורפת, היא לא מהווה שום בעיה, מכיוון שאין פה מקום לשיקול דעת של האוכף. הרי גם חניה בתשלום היא בשעות ספציפיות. שוב, מוגדר היטב וללא מקום לשיקול דעת.

אבל לפקח בשטח נתון שיקול הדעת להחליט איפה זה "הפרעה לתנועה" ואיפה לא. אז זה ממש לא גורף, וממש תלוי בהחלטה הסובייקטיבית של הפקח הספציפי ברגע נתון. מכיוון שזו בין כה וכה עבירה, אין לאף אחד בסיס חוקי אמיתי כנגד החלטה לבצע אכיפה.

גם אי-אכיפה נגד דו-גלגלי בשול זו החלטה רחוקה מגורפת. היא נכונה רק כשיש עומס (ולשוטר נתונה הסמכות להחליט מה זה "עומס") ורק כשהרכב הדו-גלגלי נע בשול בזהירות (ושוב, לשוטר יש סמכות להחליט מה זו "זהירות"). או בקיצור, בפעם הבאה שתבוא לעקוף ניידת על השול ב-150 קמ"ש בכביש פנוי על ה-CBR1000 שלך, צפה לדו"ח.

עריכה אחרונה על ידי pooh-bear

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא. זה לא עניין של סדר עדיפויות. ושוב: עד לפני לא הרבה זמן, אי שמירה על הימין לא נאכפה בכלל. יכולת להגיע מת"א לחיפה בנתיב השמאלי לאורך כל הדרך, כשהכביש פנוי ומאחוריך ניידת משטרה, ולא היית מקבל דו"ח. למה? כי המשטרה החליטה לא לאכוף.

ההחלטה לגבי מה לאכוף ומה לא מתקבלת בלמעלה, וההנחיה (אני מניח) מועברת לשוטרים. ההחלטה נקבעת משיקולי כוח אדם. למשטרה יש X שוטרים, הם לא יכולים לאכוף הכל, לכן מתקבלת החלטה להשקיע כ״א וזמן בעבירות מסוימות. לצורך הענין, אם השוטר יעצור אותך על נסיעה בשמאל, שמשום מה הוחלט שהיא עבירה לא מספיק חשובה, הוא יפספס את העבריין שיעבור באותו מקום אחרי דקה וייצה קו הפרדה רצוף.

אגב, לגבי נסיעה בשמאל - עצרו על זה את אבא שלי לפני שלושה חודשים... כך שאם יש הנחיה, לא כולם מצייתים לה.

מה הקשר בין זה לבין מה שהצעתי? גם באכיפה של 100%, האכיפה קורית רק כשהפקח בשטח. ואם חנית 5 דקות אחרי שהוא ביקר פעם אחרונה באותו יום? אכיפה סלקטיבית היא לעולם לא בחוק, היא פשוט דרך של רשויות האכיפה להתאים את החוק למצב בשטח, ומכאן גם הגמישות.

ניסיתי להדגים שאחוז התפוסה בחניה ברחוב - בניגוד לחניון סגור עם בקרה - הוא משהו פלואידי שמשתנה כל הזמן ולכן מתן דוחות לפי קריטריון כזה יחייב הפעלת שיקול דעת מצד הפקח. מכיוון שזה כאמור בעייתי ומסבך את העניינים (יוצר רעש), אני מניח שאין לעיריה מספיק מטיבציה לעשות את זה.

אבל לפקח בשטח נתון שיקול הדעת להחליט איפה זה "הפרעה לתנועה" ואיפה לא. אז זה ממש לא גורף, וממש תלוי בהחלטה הסובייקטיבית של הפקח הספציפי ברגע נתון. מכיוון שזו בין כה וכה עבירה, אין לאף אחד בסיס חוקי אמיתי כנגד החלטה לבצע אכיפה.

זה פחות נתון להחלטה ממה שנדמה לך. לפחות בירושלים, יש קריטריונים ברורים לכמה מרווח צריך להשאיר באילו מקרים (חד/דו סטרי, חניה על מדרכה וכו׳). אני יכול לומר את זה בבטחון מכיוון שבשנה שעברה קיבלתי דוח כזה והלכתי אתו למשפט.

גם אי-אכיפה נגד דו-גלגלי בשול זו החלטה רחוקה מגורפת. היא נכונה רק כשיש עומס (ולשוטר נתונה הסמכות להחליט מה זה "עומס") ורק כשהרכב הדו-גלגלי נע בשול בזהירות (ושוב, לשוטר יש סמכות להחליט מה זו "זהירות"). או בקיצור, בפעם הבאה שתבוא לעקוף ניידת על השול ב-150 קמ"ש בכביש פנוי על ה-CBR1000 שלך, צפה לדו"ח.

עד כמה שידוע לי (אני מסייג), אופנוע לא יעצר על נסיעה בשול, גם כשאין עומס (ובינינו, למה שיעשה את זה במקרה כזה?). במקרה שציינת, כנראה שיעצר על נהיגה מסוכנת בשל המהירות. בכל מקרה, שוטר זה לא פקח עירוני, ונסיעה בשול היא לא חניה בכחול לבן...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...