Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הבדלי התנהגות - סקסו ספורטיבית מול 106 ספורטיבית

sronis
שימו לב! השרשור הזה בן 6965 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ביום שישי נהגתי מעט על 106 ראלי מונמכת עם סעפת 4-2-1 כולל אגזוז פתוח וראם איר. (וקוויקשיפט). אז קודם כל תודה ליואב על הסיבוב הקצרצר. נהגתי בה באזור מוכר לי היטב שאותו עשיתי עשרות פעמים עם הרכב שלי, ושמתי לב לכמה הבדלי התנהגות וניהוג מעניינים בין שתי המכוניות. הבדלים אשר שמתי לב אליהם גם בעבר עם 106 ראלי אחרת שנהגתי עליה.

נתחיל בכך שב-106 תא הנוסעים מרגיש מעט צפוף יותר ממושב הנהג. ההגה לא מרגיש כבד או טוב משמעותית אבל אולי זה בגלל מסרק ההגה החדש שברכבי. הדוושות - הקלאץ קשה משמעותית (היה כך בכל 106 שישבתי בה, ד"א). דוושת הבלמים רכה משמעותית ומגיבה מהר יותר מבסקסו (שזה טוב ורע. טוב כי היא מגיבה מהר ורע כי הרכות פוגעת ברגש, לטעמי). דוושת הגז גם היא רכה ומגיבה מהר יותר משמעותית (וכאן זה טוב וטוב, מכיוון שתגובה מהירה היא טובה, כמובן, ורכות בדוושת הגז איננה חסרון בניגוד לדוושת הבלם).

עוד לא נהגתי בסקסו ספורטיבית אחרת בשביל לראות האם עניין הדוושות אצלי הוא נורמלי או לא.

עוד משהו קטן - ה-106 לא הרגישה מהירה יותר. אולי בעקבות הסעפת המשופרת, מורגש חוסר במומנט בטורים נמוכים, אפילו לעומת הסקסו (שלה מנוע חסר מומנט בטורים נמוכים), בטורים גבוהים ה-106 הרגישה חזקה למדי, כך שאני מניח שמבחינת תאוצות שתיהן דומות.

ד"א, הקוויקשיפט מאוד מרשים מבחינת דיוק ומהירות, אבל לפעמים אתה מרגיש שאינך בטוח שהשלישי בכלל נכנס, ובנוסף אולי בגלל המהלך הקצר, הידית קשיחה יותר והכנסת ההילוך מלווה בנקישה לא נעימה.

ונעבור להתנהגות: ישנם הבדלים מוחשיים ביותר בהתנהגות הבסיסית של שני הרכבים, באופן מפתיע (מכיוון שהבסיס שלהם דומה עד זהה). תמיד נאמר כי הסקסו "מופרעת" יותר מה-106, ולפי תחושתי, זה אכן נכון.

בבדיקה עשיתי את אותם 4 סיבובים (כולם 90 מעלות, אספלט באיכות בינונית, שני סיבובים במהירות של 50-60, אחד במהירות של 70-80 ואחד במהירות של 90-100). כולם נעשו תוך יצירת פרובוקציה ספציפית בכדי לבדוק תת היגוי והיגוי יתר.

תוצאות:

ה-106 נכנסת לפניות האיטיות תוך כדי תת היגוי קל עד בינוני, ועם יצירת הפרובוקציה (עזיבת גז והפניית הגה חריפה) מתבטל תת ההיגוי, כמו שצריך, והזנב יוצא בעדינות החוצה (נניח חצי מטר) ונשאר שם במשך רוב הפנייה. בפניות המהירות הרוטינה חוזרת על עצמה, אבל הפעם תת ההיגוי בהתחלה פחות מורגש. בשום מצב המכונית לא נכנסה להיגוי יתר חזק שדורש היגוי הפוך, מלבד בכניסה "אלימה" במיוחד לפנייה האיטית. גם אז היגוי היתר החזק הגיע לקראת סוף הפנייה ונוצר רק בגלל איחור ביישור ההגה.

הסקסו לעומת זאת נכנסת לפניות האיטיות תוך כדי תת היגוי קליל מאוד, ולפעמים אפילו תוך כדי היגוי יתר קליל שמתחיל בדיוק עם הפניית ההגה הראשונית. ברגע שמתבצעת הפרובוקציה תת ההיגוי נעלם ומופיע היגוי יתר מהיר וחזק אשר דורש היגוי הפוך מיידי. זה לא זנב שיוצא בעדינות החוצה - זה "בום עשית ספין" אם נרדמת לעשירית שניה. היגוי היתר קורה ממש בתחילת הפנייה וקשה לשמור עליו לאורך כולה, בגלל שהוא כ"כ מהיר. בפניות המהירות יותר כמעט ולא מורגש תת היגוי, וכאן היגוי היתר קל יותר לשמירה לאורך רוב הפנייה, אבל הוא עדיין חזק ומיידי ולא "זורם".

מסקנות:

עד שלא אנהג בסקסו ו-106 אחרות, אני נאלץ לסייג את דבריי ולהגיד שזוהי התרשמותי מהרכבים שנהגתי עליהם עד כה. יכול להיות שיתרון האחיזה של הסקסו נובע מצמיגים עדיפים (גודל או איכות?), ויכול להיות שהבדלי משקל על הציר האחורי או הקדמי משפיעים גם הם (שלא לדבר על כיוון פרונט וכן הלאה).

אבל המסקנה הברורה ביותר שניתן להגיד היא שה-106 מרגישה יותר "זורמת" לאורך הפנייה, בעוד הסקסו "בועטת" ואגרסיבית יותר. זה משהו שבנהיגה ללא פרובוקציות בוודאי לא ניתן להרגיש, אבל עם שימוש בפרובוקציה (או יותר חשוב - תחת עומס כבד), ההבדלים מורגשים ביותר. אני מעריך שהסקסו מסוכנת יותר לנהג הלא מנוסה, מכיוון שיש לה נטייה גבוהה יותר לעקוץ. ה-106 מרגישה מאוזנת יותר ודואגת לנהג, שלא יעשה יותר מדי שטויות (הכל באופן יחסי, כמובן, היא עדיין לא ממש בטוחה לנהג המתלהב חסר הניסיון).

אני מקווה שבקרוב אוכל לקחת סיבוב התרשמות על סקסו או 106 אחרת, בכדי לקבל עוד ביסוס לדבריי. כמובן שאעדכן... וכמובן שאתם מוזמנים לתרום מניסיונכם.

אה, ותגובות מטופשות/מיותרות תימחקנה, חד וחלק.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 54
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

השוואה מעניינת, אבל מאוד מאוד בעייתית.

צריך לקחת בחשבון את מצב הצמיגים, בולמים, מצמד, מערכת הגה וכל דבר אחר שבחנת.

מדובר במכוניות משומשות וישנות, עם הבדלי גיל ונסועה (אני מניח...), וגם אם לא - רמת התיישנות שונה.

ההשפעה שיש להתנהגות הכביש ולתחושה כשהרכב מתיישן היא עצומה, והיא גודלת כתוצאה מחלקים מתבלים

שאת חלקם ניתן לשחזר (צמיגים, בלמים, בולמים, למשל), ואחרים הרבה יותר קשה או נדיר שנוגעים בהם

(גומיות למיניהן, הגה, וכדומה).

מה שאני מנסה להגיד הוא, בלי קשר לתוצאות ומשמעותן - שהשוואה בין שתי מכוניות משומשות בגיל כ"כ

מתקדם היא בעייתית. במיוחד אם שתיהן לא בדיוק במצב המכני המקורי שהגיעו מהמפעל (בלאי או שיפורים, לא משנה).

אה, וברור שה-106 הרבה יותר טובה :razz:

רועי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שמעניין בהשוואה היא שהמסקנות דומות מאוד להשוואה בין וולקן ל-306XSI, מה שגורם לחשוב שהשונות הזו היתה מכוונת.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שמעניין בהשוואה היא שהמסקנות דומות מאוד להשוואה בין וולקן ל-306XSI, מה שגורם לחשוב שהשונות הזו היתה מכוונת.
השונות הזו קיימת גם בין 306GTI לקסארה VTS (על השנייה - לפי מבחנים מחו"ל כמובן),

ובין 306 רגילה לקסארה רגילה. בסיטרואן כנראה אוהבים אותן מקשקשות במיוחד :wink:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רועי, מצד אחד אתה טוען שלא ניתן להתייחס להבדלים כאל משהו עקבי שחוזר על עצמו ברוב האקזמפלרים, בגלל הבדלי התחזוקה וההתיישנות, ומצד שני אתה מסכים שזה משהו שחוזר על עצמו גם ב-306 מול הקסארה וה-306 מול הוולקן...

אני בכלל לא בטוח שההתיישנות משנה את ההתנהגות הבסיסית של הרכב. היא בוודאי משנה דברים נקודתיים ומינוריים, אבל את התגובות הבסיסיות של הרכב אין סיבה שהיא תשנה, אני מרשה לעצמי להניח.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיזה שנה הראלי?

דור 1/2?

התחלתי מאוד להילחץ, יש לי גם וילונות שחורים באוטו והראייה עוד יותר נמוכה, גם אורות דמוי קסנון של פיליפס שלא מאירים שום דבר בגשם כמעט) והיה די מפחיד. סעו בזהירות !
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שההבדלים הדקים שציינת, סביר יותר להניח שהם תוצאה של העובדה שבמכונית אחת "טופלו" המתלים (הנמכה) ובאחרת לא.

אפילו אם הייתה לוקח שתי מכוניות מונמכות, ההבדלים האלו מאוד תלויים בצורה שהדברים נעשים, לדוגמה: מספיקה הקשחה יחסית של 10% בסרן אחד ביחס לשני כתוצאה מההנמכה, במכונית אחת מהשתיים, כדי שזו תפגין נטייה משמעותית לעודף אחיזה בסרן ההשני.

(add lightness' (Colin Chapman'

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שההבדלים הדקים שציינת, סביר יותר להניח שהם תוצאה של העובדה שבמכונית אחת "טופלו" המתלים (הנמכה) ובאחרת לא.

אפילו אם הייתה לוקח שתי מכוניות מונמכות, ההבדלים האלו מאוד תלויים בצורה שהדברים נעשים, לדוגמה: מספיקה הקשחה יחסית של 10% בסרן אחד ביחס לשני כתוצאה מההנמכה, במכונית אחת מהשתיים, כדי שזו תפגין נטייה משמעותית לעודף אחיזה בסרן ההשני.

זאת אפשרות שחשבתי עליה, אבל לא הצלחתי להגיע לסיבה שבגללה יהיו הבדלים כאלו. כלומר - נניח ויש הבדלים בעקבות ההנמכה - מדוע הם מתבטאים בצורה הזאת? האם מישהו אחר מכיר מניסיון שינוי בהתנהגות 106 ראלי בעקבות הנמכה בלבד? (הכוונה שינוי בצורת ההתנהגות, לא ברמת האחיזה או דיוק ההיגוי וכולי).

יש לציין גם שההנמכה היא על בולמים מקוריים וכן שבתנאי השטח היא לא ממש הורגשה. יש גם לציין שנהגתי בעבר על ראלי אחרת עם בולמי קוני (גם אצלי יש קוני) אבל ללא הנמכה, והיא התנהגה דומה מאוד.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקריאה הראשונה לא קלטתי את זה, רק עכשיו נפל לי האסימון.

הראלי הייתה מונמכת, ובכל זאת הסקסו הייתה קיצונית יותר?!

מהניסיון שלי על ראלי דור שני מונמכת ולא מונמכת, ראלי מונמכת מתנהגת הרבה יותר קיצוני מאשר ראלי לא מונמכת. ראלי עם כיול סטנדרטי מהמפעל תזרק הרבה פחות בסיבובים ותושפע הרבה פחות מעזיבת גז מאשר ראלי מונמכת (וזה לא שאני מגלה פה את אמריקה... אני פשוט אומר שזה מאוד מורגש!).

אז מילא להגיד שסקסו VTS עם כיול סטנדרטי מתנהגת יותר קיצוני מראלי עם כיול סנטנדרטי - ניחא.

אבל יותר קיצוני מאשר ראלי מונמכת? זה אומר שהסקסו הרבה יותר קיצונית מראלי סטנדרטית.

אני לא חולק על הדיעות שלך רוני, אין לי שום ניסיון נהיגה על סקסו VTS\VTR (אבל על דיזל כן...:-P:roll: ) ככה שאני לא אומר שאתה טועה - אני פשוט אומר שזה מוזר.

Back to the original - NC again.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רועי, מצד אחד אתה טוען שלא ניתן להתייחס להבדלים כאל משהו עקבי שחוזר על עצמו ברוב האקזמפלרים, בגלל הבדלי התחזוקה וההתיישנות, ומצד שני אתה מסכים שזה משהו שחוזר על עצמו גם ב-306 מול הקסארה וה-306 מול הוולקן...

לא אמרתי שאי אפשר, אמרתי רק שזה מאוד בעייתי. במיוחד עכשיו שאני רואה שאחת היתה מונמכת (ובולמים מקוריים ישנים?), השנייה עם קוני חדשים.

אח"כ falou הזכיר לי שההבדלים חוזרים על עצמם בדגמים נוספים של קונצרן הפאר, אז ציינתי את זה ;-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני המבחן הזה מעניין אותי מאד דווקא השבוע חשבתי על זה,אני רוצה לעשות בדיקה בין האוטו שלי לGTI ולראות את ההבדלים מבחינת התנהגות וכח.

מבחינת מתלים אני רק על קוני ובגובה המקורי של האוטו כמו אצלך.

אני ישמח אם תנהג על האוטו שלי ונראה מה ההבדלים בין הסקסו 16V לראלי 16V

צריך להיות מעניין לדעתי,במיוחד שיש לנו בדיוק אותו SETUP גם קוני ללא הנמכה,גם אותם צמיגים יוקו A539 וגם אותו מנוע.

אם אתה מעוניין צור איתי קשר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני כידוע או לא בעל 106 ראלי ונסעתי לא ב1 ולא ב2 כאלה...

נסעתי גם בסקסו של רוני ונהגתי בלפחות עוד שתי סקסו VTS אחרות.

רוני, הסקסו שלך מוזרה. מוזרה ומפחידה אני חייב לציין.

אני לא יודע למה היא מתנהגת כמו שהיא מתנהגת אבל עוד לפני הקוני היא הייתה זורקת כמו בהמה ואחרי היא עדיין ממשיכה לזרוק כמו נבלה.

לסקסו שלך יש נטיה מוגזמת להיגוי יתר. ואם אני אומר את זה אז כנראה שזה באמת מוגזם.

גם אני נהנה מפניות על הצד אבל יש כיף ויש לעבור את הגבול...

פרובוקציה הכי קטנה והסקסו הזאת מקבלת יציבות דומה לשל פורפרה.

זה לא היה ככה בVTS האחרות שנהגתי בהן. וגם לא באף אחת מה106ים.

"הדבר זר לרוחנו. המשיכה לתיירות לארצנו היא בכותל המערבי, בקברי אבותינו, במערת המכפלה ובקבר רחל. לא מסלול מירוצים!"

-1970, ח"כ מנחם פורוש אל שר התיירות, בנוגע לקיום גרנד פרי ישראלי ראשון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקשר לראלי מונמכת אני יכול לומר שההתנהגות הפכה למאוד קיצונית ומסוכנת

אך בעלת הנאה מוכפלת!

היא נהייתה מאוד מאוד מדוייקת

בכל הטייה של ההגה הרכב מגיב בחדות

והתחת נוטה לצאת מקדם מהרגיל

ויותר מהר מהרגיל!

אבל---- הרבה יותר נשלט מהרגיל

לפי דעתי....

למי שלא יודע

הראלי שלי היא דור שני

מונמכת 30 מ"מ

קפיצי אייבך

בולמי גז בילשטיין B8

וההשוואה שלי הייתה על בולמים מקוריים לאחר 100K

וגובה מקורי.

ואני מעדיף את ה- SETUP המקורי.

לצערי לא נהגתי על VTS לצורך השוואה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יורד לסוף דעתך.......

"הנמכתי 30 מ"מ על בילשטיין ואייבך והאוטו "זורק" יותר מוקדם.......

או שאין לך ולא היה לך מושג בהנהיגה או שמכל הסלט שעשית דפקתה את ה- SETUP של הרכב ככה שכל ההשקעה בהנמכות וכו לא מקבלת ביטוי ואתה אפילו לא מצליח להבין שזה המצב.

אני יכול לתת דוגמא מ - 172 דור ראשון שכל "השיפורים" שלו זה קוני מתכווננים ו - EXALTO PE2 ואני חייב לומר שמגבלות האחיזה של הרכב השתפרו באופן מאד מוחשי והרכב נשאר מאוזן כבמקור.

רונאלדו, הסקסו כמו אין ספור רכבי הנעה קידמית מכויילת לתת היגוי בסיסי (אני משוכנע שאני לא מחדש לך דבר) לדעתי ההבדלים בין ה- VTS לבין 106 GTI (זה הרכב שאליו אתה צריך להתייחס) אמורים להיות לא גדולים במיוחד.

דבר עם אייל רונן הוא יושב על יוקוהמה, קוני ב- SETUP זהה לשלך ללא הנמכות וללא נורות פלורוסנטיות באגזוז.

בהצלחה.

Never drive faster than your guardian angel can fly

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6965 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...