Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

טופס 161, כספי פנסיה שלא הגיעו לקרן וכל מה שמסביב

Alkash
שימו לב! השרשור הזה בן 2164 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אני אנסה לקצר כי כבר כתבתי את זה פעם אחת היה ארוך מידי אז מחקתי.

חרשתי את האינטרנט, התייעצתי עם כל מי שיכלתי ועכשיו אני נאלץ לפנות אליכם כי אני באמת בדר"כ טוב עם בירוקרטיה אבל הפעם אני תובע בה ולא מוצא את הרגליים או הידיים.

עבדתי כל חיי בחברות הייטק והכל שם היה מסודר עד הפיפס האחרון בנוגע לתשלומים ופנסיות ככה שהכל היה עם 0 תקלות ובכל פעם שעזבתי מקום עבודה קיבלתי את כל הכספים המגיעים לי ביחד עם כל הניירת שנשלחה אוטומטית לחברת הביטוח.

לאחרונה עבדתי 6 חודשים בחברה קטנה מאוד. פוטרתי לפני כחודש. מהיום הראשון בחברה הופרשו לי כספים בתלוש המשכורת לקרן ההשתלמות ולקרן הפנסיה.

בחברה הזאת יש סוכן פנסיה שמבטח את כולם והשתכנעתי לעבור אליו ולחברת פנסיה אחרת. נפתח לי קרן פניסה וקרן השתלמות חדשות.

היחס של סוכן הפנסיה מזעזע לא ניתן להשיג אותו לא בטלפון ולא במייל. הוא קורא מיילים והודעות אבל פשוט לא עונה בצורה גורפת. לפעמים פעם בכמה שבועות הוא עונה אבל אומר שהוא יחזור אלי וכמובן שלא חוזר.

עם פיטורי מהעבודה החלטתי שאני לא מעוניין למזג את הקרן פנסיה הקטנה עם הישנה אלה לפדות אותה בתשלום 35% מס. מדובר בסכום כולל של הקרן פנסיה + קרן השתלמות של כ12-14 אלף ש"ח.

פניתי ישירות לחברת הפניסה. אכן נפתח קרן פנסיה וקרן השתלמות על שמי אבל לא הופקדו כלל כספים במשך כל זמן העבודה שלי שם.

פניתי לבעל העסק והוא טען שהוא הפקיד הכל וזאת טעות של רואה החשבון. אני מאמין לו, אני מכיר את הבן אדם כ20 שנה בסך הכל והוא ידוע כבן אדם אמין במיוחד בעניינים כלכליים.

אני נמצא בפינג פונג בין חברת הביטוח, סוכן הביטוח ומנהל החשבונות של החברה.

כל אחד מאשים את השני ולא ברור מה קורה עם זה.

כבר עבר חודש וראה החשבון וסוכן הפנסיה פשוט לא עונים לי, לא לטלפון ולא למיילים.

בעל הבית מבטיח לסדר את זה ואומר לי לא לדאוג ושזה יסודר בזמן הקרוב.

כמו כן נאמר לי בחברת הפנסיה שאני חייב להם טופס 161 ואישור עזיבת עבודה אחרת אני לא יכול למשוך את הכספים. הדבר היחיד שקיבלתי זה מכתב פיטורים מהחברה. רואה החשבון טוען שהוא לא יודע מה זה. אחרי בירור נוסף עם רואה החשבון כשהוא עוד ענה לי, בשביל לשחרר את הכספים (אחרי שהם יופקדו כמובן) חברת הביטוח צריכה לתת לי "טופס הכנה ל161".

חברת הביטוח טוענת שהיא לא יודעת מה זה טופס הכנה ל161 ושהרואה חשבון צריך לתת לי 161 ואמור לדעת מה זה. הרואה חשבון מצידו אומר שהוא לא יכול לתת 161 בלי טופס הכנה ל161.

אני מבוי סתום בעניין הזה. מה עושים במצב כזה? ומה עם האישור עזיבת עבודה? טרם ביקשתי מהמעסיק לחתום עליו. אבל מה יקרה במידה והוא לא יסכים לחתום עליו?

לסיכום:

1. איך אני משיג טופס 161? אם הרואה חשבון מסרב לתת לי אותו כי הוא דורש טופס הכנה ל161 מחברת הביטוח מה אני אמור לעשות עכשיו? האם נגזר עליי לא להיות מסוגל למשוך את כספי שחסכתי בגלל שהרואה חשבון לא נותן לי טופס כזה?

2. מה אם הבעל בית לא יהיה מוכן לחתום על "אישור עזיבת עבודה"? האם גם בלי האישור הזה אני לא אראה את כספי?

3. מה עליי לעשות אם לא יופקדו לקרנות הכספים שהם חייבים לי? למי פונים? עורך דין לענייני עבודה? זה בטח יעלה לי יותר ממה שהם חייבים לי.

תודה מראש!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי עניין הפקדת כספים לקרן -> עולות בדעתי 2 סיבות אפשריות:

1. הכסף הופקד, אך לא בוצע שיוך לחשבון שלך -> צריך לפנות לחברה ולבקש את אישורי הפקדת הכסף לקרן פנסיה. את האישורים לשלוח לקרן פנסיה, שיבצעו שיוך.

2. אי הפקדת הכסף לקרן הפנסיה -> זאת עבירה פלילית. אחת מדרכי הפעולה האפשריות - לפנות לגבי כך למינהל הסדרה ואכיפת חוקי עבודה במשרד הכלכלה ( https://bit.ly/2JlEZeo ).

בהתחלה חשבתי לעשות הפרדה באחריות בין רו"ח למעסיק, אך במחשבה שניה - מבחינתך, האחריות היא של המעסיק.

ההצעה שלי היא לשלוח למעסיק בדואר רשום מכתב התראה לפני הגש תביעה -> תקצה לו זמן סביר מיום קבלת המכתב לתיקון כל הבעיות שרשמת (כמובן שבמכתב תצטרך לפרט...) אחרת תוגש נגדו תביעה לבית דין לעבודה בגין הלנת שכר וכו' וכו'.

אין מניעה לפנות במקביל גם לגורמי אכיפה נוספים.

במידה ותחליט לפעול בדרך זאת - צריך לעשות את זה בצורה זריזה ולא למרוח את הזמן, מאחר ויש הבדל בריבית שאתה יכול לבקש אם התביעה הוגשה בסמוך לפרישה או כעבור זמן מה (כמדומני שזה צריך להיות מוגש תוך 90 יום מהפיטורים כדי להיות זכאי לריבית הגבוהה יותר - אך אינני בטוח לגבי הזמנים).

הגשת תביעה לבית דין לעבודה - אין חובה בעו"ד. אתה יכול לייצג את עצמך (בית המשפט ערוך לכך).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אתה רוצה, יש לחברות הביטוח שירות טיפול VIP, קוראים לו המפקחת על הביטוח...

תכתוב תלונה, תבחר את שם החברה ושם הסוכן המרשימה. תציין את כל הדברים שציינת פה וגם תצרף העתקי מיילים, תאריכים וכו, ותן להם להתרוצץ אחרי הפיקוח על הביטוח עם תשובות.

http://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx

מניסיון, זה מאוד עוזר ותוך 30 יום העניינים מסתדרים.

ואיך יודעים שהמפקחת על הביטוח מעולה (בלי ציניות) ? מקשיבים למה שיש לאפי נווה להגיד עליה בוידאו המצורף:

https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3736616,00.html?dcRef=ynetCube

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...