Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תשלומי ארנונה על שטחים משותפים - אופן חלוקת נטל התשלום בין הדירות

avargel
שימו לב! השרשור הזה בן 1913 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום חברים

בקצרה

בעיר מגורי משלמים ארנונה גם על שטחים משותפים [מקורים]

מדובר בבנין בן כ-3 שנים, בשכונה חדשה.

עד כה העיריה הסתמכה על המידות שמסרו לה הקבלנים, ובחודשים האחרונים בוצעו מדידות מטעם העיריה.

בהודעת השומה העדכנית נתבשרתי כי השטח עליו אני מחויב בארנונה עלה בכ-6 מ"ר

בתשריט שצורף להודעת השומה לא גיליתי פערים משמעותיים בין המידות של הקבלן לבין המדידה החדשה

מלבד שורה אחת שהקפיצה אותי - "השטח המשותף חולק חלוקה שווה בין 4 דירות".

מדובר בבנין בו 2 דירות דופלק כ - 160 מ"ר כל אחת, ו23 דירות קטנות כ - 80 מ"ר כל אחת.

למיטב הבנתי הדלה מהסעיפים הרלוונטיים לחוק המקרקעין אותם אצטט בסוף הודעה זו, עלות הארנונה צריכה להתחלק באופן יחסי בין הדירות עפ"י גודלן.

כך גם היה ב3 השנים האחרונות.

פניתי לעיריה, והנציג במח' גביה אמר לי במילים הכי פשוטות בעולם: "תתבע אותנו. אנחנו נתבע בחזרה רטרואקטיבית על 3 שנים אחורה".

בלשב זה שלחתי מייל למח' גביה וכן למח' המשפטית בעיריה בבקשה לבטל את הודעת השומה האחרונה ולבצע חישוב חדש.

בהכירי את ההתנהלות של המקום הזה - הם כנראה יתעלמו, ופשוט יגבו בהו"ק את הסכום המוגדל [וינסו לעקל את החשבון הבנק עבוד הסכום אותו לא גבו בחודשיים האחרונים].

מה האפשרויות העומדות בפני?

להלן לשון החוק. בתקנון בית משותף אימצנו אותו כלשונו:

החלק ברכוש המשותף

57. (א) שיעורו של החלק ברכוש המשותף הצמוד לכל דירה יהיה לפי יחס שטח רצפתה אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור אחר; בחישוב שיעורו של חלק כאמור לא יעברו את תחום חלקי המאה. (ב) בחישוב שטח הרצפה לענין סעיף קטן (א) לא יובאו בחשבון שטחם של גזוזטראות ושל קירות חיצוניים, אלא אם נקבעה בתקנון הוראה אחרת. (ג) הוצמד חלק מסויים של הרכוש המשותף לדירה פלונית, יובא שטחו בחשבון לענין סעיף קטן (א) בשיעור שנקבע לכך בתקנון, ובאין קביעה כזאת - בשיעור שקבע המפקח לפי הנסיבות.

נשיאת הוצאות (תיקון מס' 9) תשמ"ד-1983 (תיקון מס' 26) תשס"ה-2005

58. (א) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על פי דין או המקובלים על פי הנוהג, לפי יחס שטח רצפת דירתו אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר. לענין זה, "החזקה תקינה" – שמירה על מצבו של הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבניה, לרבות שיפורים שבוצעו בו לאחר מכן בהסכמת בעלי הדירות.

לא מדובר בסכום גבוה כלל [400 ש"ח לשנה], אבל זה עקרוני אצלי.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח כי מדובר ב 2 דירות קטנות ולא 23 דירות.

חכה לתשובתם.

יתנו תשובה שלילית תגיש תביעה ייצוגית אם כך נוהגת אותה רשות גם בבתים אחרים.

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהקלדה מהפון יש יותר מדי טעויות שאני מגלה באיחור

אכן

4 דירות בבניין

2 קטנות ו2 גדולות

כך אכן הרשות נוהגת בכל הבתים המשותפים (עיר של 100,000 תושבים)

אני ממתין לתשובתם, אבל ממש לא בא לי בשביל אי-אלו מאות זוזים להתחיל להסביר לפקיד הבנק מדוע עוקל חשבוני.

שלחתי מייל מסודר בעניין גם למבקר העיריה.

השאלה שלי האם אין איזשהו סעיף בחוק שנותן להם סמכות להטיל את תש' הארנונה שווה בשווה.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש תקנון שהקבלן אימץ

מילה במילה לשון החוק, בלי להתאמץ יותר מדי

אבדוק שם את החלק המדוייק, אבל מפורשות נאמר שם עניין החלוקה עפ''י שטח רצפה של כל דירה.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם יקבלו את טענתך, יחייבו אותך בתוספת של 4 מ"ר במקום 6 מ"ר, מה ההפרש הכספי?

האם שווה להעלות על הבריקדות בגללו? (למרות שדין פרוטה כדין מאה)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא

אם יקבלו את טענתי, יחייבו אותי ב8 במקום 14

זה 6 מ''ר

אבל זה ממש לא העניין

מדובר בהחלטה שרירותית ופלילית, שמחייבת עשרות אלפי בתי אב בארנונה שלא עפ''י חוק

לא מעניין אותי המקרה האישי שלי, כמו העניין העקרוני והכללי

אני חושב שיש פה עניין לתקשורת (יהיה בסדר וכד'), זה יכול להתפתח לכיוונים מעניינים.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

58. (א) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על פי דין או המקובלים על פי הנוהג,

ארנונה זה לא "שירותים המחויבים על פי דין"?

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מציע לך לבדוק את צו הארנונה העדכני של עיר מגוריך - יכול להיות שהעניין מצויין שם בפירוש.

למשל, בצו הארנונה העדכני של עיריית תל-אביב-יפו, סעיף 1.3.1 (ח):

שטח משותף בבניין או בקומה שרובו אינו משמש למגורים, לא יחויב, למעט בניין או קומה אשר לפחות 80% מהשטח הלא משותף מוחזק על ידי מחזיק אחד.

שטחים משותפים אלו יחולקו ויחויבו באופן יחסי בין המחזיקים.

בתל אביב אמנם ברוב המקרים אין חיוב על שטח משותף, אבל במקרים שיש - נראה שהחיוב הוא באופן יחסי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

א. צודק. עברתי עליו באופן שטחי ולא מצאתי התייחסות. אבדוק שוב בהמשך.

ב. ניקח את זה צעד אחד קדימה. בהנחה ובצו הארנונה של עיר מגורי מופיע מפורשות שהשטחים המשותפים מחולקים שווה בשווה. האם זה חוקי?

הרי העיריה איננה מעל החוק. אם ארנונה זה חלק מהוצאות על רכוש משותף, ובחוק + בתקנון הבית המשותף מופיע מפורשות שהחלוקה באופן יחסי ולא שיוויוני, מהיכן הסמכות של עיריה באשר היא לקבוע אחרת בצו הארנונה שלה?

עיריה יכולה להחליט בשאלה איזה שטחים חייבים בארנונה ואיזה לא (אני יודע שיש מקומות שלא משלמים על קירות למשל, או שטחים משותפים. אצלנו מחייבים על הכל), אבל השאלה *מי* אמור לשאת בנטל התשלום היא שאלה אחרת, ואיני חושב שזה בסמכותה של העיריה.

בהקצנה, רק לשם המחשה, זה כמו שיבקשו ממני לשלם ארנונה על ביתו של מהנדס העיר. ויכניסו את זה לצו. אז מה, חוקי? ממש לא.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

^^^

אופן יחסי יכול להיות מחושב על פי מטרג' יכול להיות מחושב על מספר יחידות. כפי שעשתה הרשות לפות"ש.

ההגיון אומר שאם מחלקים, מחלקים על פי מטרג', כך בעל דירה גדולה ישלם יותר מאשר בעל דירה קטנה.

אבל הגיון וחוק לא תמיד הולכים יד ביד.

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי היה ברור כוונתך

תשובתי ניתנה למעשה למלכישוע שהדגיש לך בהודעה את באופן יחסי.

אין מצב שבית משפט יקבל כי החלוקה היא לפי מספר יחידות דיור ולא על פי שטחן.

​נמתין בסקרנות לתשובת הרשות.

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...