Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלה/עזרה בהתאמת קולט שמש לדוד(אוגר מים)

kobic9
שימו לב! השרשור הזה בן 2231 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

וואו כמה זמן לא הייתי פה:shock:

אני חייב להחליף את הקולט שמש שלנו, גם ביום חם מאוד אין טיפת מים חמים אלא אם כן מדליקים את הדוד.

בדקתי על הקולט שלנו מצויין שהוא בעל יכולת חימום של 6500, רציתי להגדיל וחיפשתי באינטרנט אחר קולטים טובים ובעלי תפוקת חימום גדולה יותר.

הגעתי לטל סחר, קולט שמש מדגם TL13, עם יכולת חימום של 8500(מבחינת מחיר הוא הכי אטרקטיבי, אבל מה דעתכם על החברה? או ללכת על כרומגן דגם CR12 EX או אמקור, שניהם בעל תפוקת חימום זהה אבל במחיר יקר יותר)

המוכר אמר לי שאסור לי להרכיב את הקולט הזה על אוגר מים של 150 ליטר כמו שיש לי, משום שזה יגרום לפיצוץ במערכת.

אני לא מבין, למה שזה יגרום לפיצוץ? הרי הלחץ עבודה הוא זהה(השוואתי בין דוד של 200 ליטר לדוד של 150 לטר כמו שיש לי) אז מה יגרום לפיצוץ?

המים יתחממו יותר מהר ובעצם זמן ההמתנה בין המקלחות אמור להתקצר עקב שימוש בקולט גדול יותר.

אשמח לתובנות מהמומחים שכאן.

תודה

קובי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

CR12 של כרומגן הוא בעל יכולת חימום נקובה של 7005 קק"ל ליממה ולא מה שציינת.

לשאלתך לגבי פיצוץ - לדעתי הסיבה היא חשש מטמפרטורה גבוהה מדי של המים בקולט ולכן גם בדוד, במיוחד ביום חמסין כשאין צריכת מים של יממות אחדות (נופש וכדומה). כבר ראיתי דוד שבו החיבור העליון של הקולטים לדוד התפוצץ בגלל חימום מוגזם, להערכתי החיבור של הצינור הפלסטי, אבל שם זה קרה כי הדוד חומם חשמלית בהגזמה פראית. מבחינת לחץ, כל מה שצריך כדי שזה לא יקרה הוא להתקין שסתום פורק חדש (יש להם נטייה להיתפס מאבנית עם הזמן).

לי יש ניסיון מעולה של עשרות שנים עם דוד וקולטים של נמרוד, דוד מצופה אמייל וקולטי צנרת ברזל.

במקומות בהם יש הרבה אבנית אני חושב שעדיף לא לקנות קולטי צנרת נחושת (ולדעתי הקולט לגביו אתה שואל הוא כזה).

ולגבי ההספקים, לדוד 200 ליטר שיש לי מזווגים 3 קולטי 6500 קק"ל ואין שום בעיות.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

CR12 של כרומגן הוא בעל יכולת חימום נקובה של 7005 קק"ל ליממה ולא מה שציינת.

לשאלתך לגבי פיצוץ - לדעתי הסיבה היא חשש מטמפרטורה גבוהה מדי של המים בקולט ולכן גם בדוד, במיוחד ביום חמסין כשאין צריכת מים של יממות אחדות (נופש וכדומה). כבר ראיתי דוד שבו החיבור העליון של הקולטים לדוד התפוצץ בגלל חימום מוגזם, להערכתי החיבור של הצינור הפלסטי, אבל שם זה קרה כי הדוד חומם חשמלית בהגזמה פראית. מבחינת לחץ, כל מה שצריך כדי שזה לא יקרה הוא להתקין שסתום פורק חדש (יש להם נטייה להיתפס מאבנית עם הזמן).

לי יש ניסיון מעולה של עשרות שנים עם דוד וקולטים של נמרוד, דוד מצופה אמייל וקולטי צנרת ברזל.

במקומות בהם יש הרבה אבנית אני חושב שעדיף לא לקנות קולטי צנרת נחושת (ולדעתי הקולט לגביו אתה שואל הוא כזה).

ולגבי ההספקים, לדוד 200 ליטר שיש לי מזווגים 3 קולטי 6500 קק"ל ואין שום בעיות.

יוסי

דיברתי על הקולט CR12 EX

https://www.chromagen.co.il/%D7%A7%D7%98%D7%9C%D7%95%D7%92-%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%98%D7%99-%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%AA/cr12-extra

יכולת חימום של 8500.

לגביהפיצוץ, זה לא נגרם כתוצאה מצנרת ישנה יחסית?

הרי הצנרת עומדת בטמ' האלו ולא משנה לה כמה נפח הדוד,

אני באמת מנסה להבין למה הם אומרים לי תחליף את הדוד ל200 ליטר, האם זה נחוץ או סתם יותר כלכלי להם למכור גם דוד.

אני יותא בכיון לקנות מטל סחר, אבדוק את נמרוד וראיתי גם על אמקור, אני צריך צנרת סקדיול כי האיזור שלי הוא עם אבנית גבוהה.

לך יש דוד של 200 ליטר ו3 קולטים 6500 כל אחד?

זה אובר קיל יותר גדול ממה שאני אשים עם קולט 8500 על דוד 150.

קובי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה הגעת למסקנה שיש להחליף את הקולט? אולי הוא רק סתום ושטיפה בלחץ תחזיר אותו לחיים?

כל שנה, מבצע פעמיים בשנה ניקוי, מעביר חוטר בקו עליון ותחתון

האמת, אף פעם לא הייתי מרוצה מהחימום שלו, הוא כבר בן 10, והוא עשה את שלו, במבול האחרון הוא נפל מהמתקן וכמובן שהזכוכית נשברה לחלוטין, והמסגרת שלו שבורה, הצנרת לעומת זאת שלמה אבל גם אחריי ניקוי הוא בקושי מתפקד(שבוע שעבר היו כמה ימים חמים ולא הייתה טיפת מים חמים)

קובי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל שנה, מבצע פעמיים בשנה ניקוי, מעביר חוטר בקו עליון ותחתון

האמת, אף פעם לא הייתי מרוצה מהחימום שלו, הוא כבר בן 10, והוא עשה את שלו, במבול האחרון הוא נפל מהמתקן וכמובן שהזכוכית נשברה לחלוטין, והמסגרת שלו שבורה, הצנרת לעומת זאת שלמה אבל גם אחריי ניקוי הוא בקושי מתפקד(שבוע שעבר היו כמה ימים חמים ולא הייתה טיפת מים חמים)

קובי, זכוכית שבורה בקולט = קולט לא עובד.

כל הרעיון בקולט הוא אפקט החממה שמתקיים בזכות העבודה שהזכוכית אוטמת את הרוח מבחוץ ומאפשרת לצינורות בקולט להנות מהשמש "נטו".

איציק

Peugeot 3008 MY18 1.6HDi 120Hp Automatic
   Citroen Berlingo XTR MY17
 1.6
HDi 100Hp Automatic
Citroen C4 MY07 2.0 143Hp Automatic

eפ.מצולמים אחרונים: הח' שסתום ספיקה למדחס מזגן, טיימינג למנוע 2.0 EW10J4 ב 307, הח' COM2000 ברכבי PSA , הח' שמן AL4, הח' שסתומים AL4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איציק, כמובן שקיים אפקט חממה אבל קודם כל ולפני הכל, המרת אנרגיה האור לחום בפני המשטח העוטף את צנרת הקולט אחראית לייצור החום במים.

גודל הדוד אחראי לכמות המים החמים שתוכל להפיק ממנו. אם מניסיון העבר 150 ליטר מספיקים לך, אל תחליף דוד אבל דאג לנקות את פנים הדוד ולהחליף אלקטרודת מגנזיום שבטח כבר התכלתה. אין כל צורך להחליף פלנג' - מספיק בהחלט לנקות את משקעי האבנית מתחתית הדוד, מהמאיץ ומגוף החימום עצמו. אם מתאים לך ליבש היטב את הפלנג' ואת גוף החימום האבנית תתפורר די בקלות. פלייר משאבה או סתם פלייר סביב גוף החימום, סיבוב בלחץ קל ולהתקדם לאורך גוף החימום והוא מתנקה.

הקולט של כרומגן שציינת הוא בעל צינורות נחושת ולדעתי (לי אין כאלה) הם נוטים להיסתם יותר כי הקוטר הבסיסי של הצנרת קטן יותר מאשר בצנרת ברזל.

בהתייחסות הקודמת הייתי עדין, עזוב שטויות והתקן מה שההגיון שלך מכתיב, לא יקרה לצנרת כלום. אם היא מתפוררת אז החלף אותה ללא קשר לעוצמת הקולט - כולה מטרים ספורים בין הדוד לקולט. כפי שהזכרתי החלף את השסתום הפורק ותהנה.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכוונה אני מתייחס בנפרד לבעיה המתוארת להלן, שרוב האנשים ובטח גם המתקינים לא מודעים לה.

טמפרטורת המים בקולטים ובדוד מכתיבה בצורה מסוימת את הקורוזיביות של המים. סביב משהו כמו 60 מעלות (לא זוכר בדיוק) יש קפיצת מדרגה ביכולת המים לתקוף את המתכת ולכן חימום חשמלי לא מבוקר הוא מתכונת להרס הדוד ושכבת המגן הפנימית שלו, אבל אצלי ה'אובר קיל' של 3 קולטי 6500 קק"ל על 200 ליטר כבר עובד 28 שנים (כמעט) - אותו דוד ואחד משלושת הקולטים לא הוחלפו מעולם. 2 קולטים הוחלפו לא כי כשלו אלא כי חדירת מים דרך אטמים לקויים סביב הזכוכית גרמה להרס של פח החיפוי. כשנחה עלי הרוח אני מודד את טמפרטורת המים של כל קולט בעזרת מד טמפרטורה עם מצביע לייזר וכל הקולטים מתפקדים היטב.

הכי חשוב לאריכות החיים של הדוד הם 2 דברים - לדאוג לאלקטרודת מגנזיום ולמנוע חימום מים מופרז בעזרת גוף החימום.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הצנרת אצלי חדשה יחסית בכל הבית, של הקולט גם, מזין את הקולט עם 1 מ"מ ועולה מהקולט לאוגר מים עם 20 מ"מ פקס.

היום המשכתי לחפש, אמרו לי ש"אף אחד לא שם קולט של 8500+- על דוד של 150 ליטר"

אחד אמר לי שזה יגרום לי לסתימה עקב אבנית מוגברת(ובכפר סבא זה גם ככה איזור מוגבר באבנית)

דעתכם?

כמובן שאני אתקין קולט עם צנרת סקדיול, מה הקולט המומלץ?

קובי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קובי, זכוכית שבורה בקולט = קולט לא עובד.

כל הרעיון בקולט הוא אפקט החממה שמתקיים בזכות העבודה שהזכוכית אוטמת את הרוח מבחוץ ומאפשרת לצינורות בקולט להנות מהשמש "נטו".

איציק

לצערי, כבר אחריי חודשיים שלושה עם הקולט הזה לא הייתי מרוצה מתפקידו.

לא חושב שיש לי טעם להשקיע בזכוכית כרגע כשהוא לא מנפק לי כלום מהשמש.

קובי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכי חשוב לאריכות החיים של הדוד הם 2 דברים - לדאוג לאלקטרודת מגנזיום ולמנוע חימום מים מופרז בעזרת גוף החימום.

יוסי

איכ מחדשים אלקטרודת מגנזיום ?

לפני 3 חודשים החלפתי פלאנג' וגוף חימום עקב נזילה - על הישן היו עקבות של אלקטרודה, החדש הגיע, כמובן, ללא אלקטרודה.

אפשר להוסיף? שווה להוסיף?

הדוד בן 6.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבר אמרו בעבר "אנחנו חוסכים ולא חשוב כמה זה עולה לנו".

היה על זה שרשור ארוך בפורום אבל אנסה להשיב בקיצור (יחסי, כן?).

אלקטרודת המגנזיום נועדה להגן על הדופן המתכתית של הדוד לאחר שציפוי המגן הפנימי בדוד נפגע/נסדק/התקלף. במצב זה המתכת נחשפת למים ומתחילה להחליד עד שהיא עוברת חירור, הדוד נוזל וזה סופו.

האלקטרודה - כאמור ממגנזיום - מורכבת על ליבת פלדה דקה. חושפים חלק מהליבה ע"י ניסור קטע קצר מהמגנזיום והסרתו, ואת הליבה מרתכים לאוגן מחוץ לשרוול המאיץ, בדרך כלל על שרוול התרמוסטט.

לשאלתך לגבי דוד בן 6 - כשתפרק את האוגן הצטייד בפנס והאר את פנים הדוד. די בקלות תראה אם הציפוי הרוס, אם יש סימני חלודה נרחבים וכדומה.

כשזהו המצב התמוססות המגנזיום מזרימה זרם חשמלי אל תוך דופן הדוד ומאטה עד מונעת את המשך הנזק לדופן.

אם הציפוי נשאר מושלם או קרוב לכך האלקטרודה כמעט ולא מתמוססת ונעלמת, גם אחרי כמה שנים של שימוש.

אלקטרודה ניתן לקנות אצל יצרני דוודים.

יוסי

עריכה אחרונה על ידי yosi05
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא חושב שיש לי טעם להשקיע בזכוכית כרגע כשהוא לא מנפק לי כלום מהשמש.

קח קולט חדש ופרק לו את הזכוכית. הוא לא יחמם. אם טמנפרטורת הסביבה נמוכה מ-20 מעלות, לכמה מעלות אתה מצפה שצינור הקולט יתחמם בשמש מלאה?

:turn-l:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...