Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

למה משתמשים בארץ שמן 5 30 ולא 5 40?

אנדרי1986
שימו לב! השרשור הזה בן 2231 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

נזק משימוש בשמן לא נכון במנוע אף פעם לא יקרה מיידי, זה בלאי שנצבר לאורך עשרות אלפי קילומטרים.

ואחדד את תשובתי, זה לא שיש בעייה אקוטית עם שמני 20, בטח ברכבים המאושרים לשימוש עם שמן כזה, הם אבסולוטית מגינים פחות טוב בפני שחיקה בשעת מאמץ.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 44
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

נראה כי אתה די-בטוח בכדאיות שמן מנוע 0W-20 למנוע.

(על-אף האזהרות שרושמים לך)

מאחר והנושא מעניין, אם תבצע זאת - חזור לדווח עוד כ 2-3 חודשים , ובהמשך השנה.

אולי אתה הצודק :wink: ובזכות הניסוי שלך, נלמד דברים נוספים.

אייל.

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי לסך השיקולים של היבואן בנוגע לצימיגיות השמן נוסף שיקול שפחות הובא כאן והוא הריווחיות שהוא גוזר על השמן.

כנראה שעל ה-5W40 הם מצליחים לגזור קופון שמן יותר ובנוסף הוא גם עומד בסטנדרטים שכתב היצרן.

(אם על 5W30 הריווחיות הייתה גדולה יותר - היו עוברים לזה)

מהבדיקות שלי בנושא -0W20 - פחות מומלץ לשימוש בארץ - בעיקר בשל הHTHS הנמוך שבשילוב עם טמפ' חמות הופך את זה לפחות מומלץ ואם כבר להשתמש באחד אז בשמן ברמה מאוד גבוהה -(מה שהופך אותו ליקר מאוד ומוריד מהכדאיות של שימוש בו בשביל לחסוך עלויות).

לגבי זה שמהמפעל הוא הגיע עם 0W20 -

היצרנים צריכים לעמוד בתקנים מחמירים של זיהום אוויר וחסכוניות בדלק ואחת מהדרכים היא שמן דק ביותר.

האם הבלאי יקרה ביום אחד, לא...אבל בהחלט יקרה אחרי כמה שנים ממושכות בשמן 0W20 שאינו טוב במיוחד.

וצריך לזכור ששמן 5W30 פשוט שיתן הגנה מספקת עולה 90-110 שח לעומת שמן 0W20 שעולה הרבה יותר.

אצטט ממגזין מעניין:

To determine if SAE 5W-20 oils provide the same level of protection as SAE 5W-30 oils, Dagenham Motors in England, one of the largest Ford dealers in Europe, was consulted. SAE 5W-30 is required for warranty purposes in England, and SAE 5W-20 is not even available. If SAE 5W-20 were better for both fuel economy and wear, why would Ford not recommend it for its same engines in Europe?

לכתבה כולה מי שמעוניין בנוגע ל-WEAR VS FUEL ECONOMY:

http://www.machinerylubrication.com/Read/518/motor-oils

(כתבה מעניינת בנושא של צריכת דלק לעומת בלאי בשמנים דקים )

עריכה אחרונה על ידי abl155

now: Honda Jazz 2011 1339 i-vtec 99 HP CVT

past: Honda Jazz 2009 1339 i-vtec 100 HP manual

opel corsa C 2001 EcoTec 75HP manual

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם שאלה לבעלי המקצוע פה, מה הסיבות שגורמים במנועים בארץ להיגמר?

1) האם שחיקה טבעית של הצילנדר והבוכנות - במהלך תקין שהם מקבלות שמן?

2) סתימת מעברים או משאבת שמן בבוצה ואז אי שימון ושחיקה מוגברת?

אם רוב המנועים נגמרים עקב סתימה ואז חוסר שימון אז דווקא עדיף שמן שיש לו פחות סיכויים לסתום מעברים.

אם מנועים פשוט מאבדים קומפרסיה תחת שימון תקין אז אולי יש הגיון להעדיף שמנים שמגנים יותר.

ניסוי של כמה חודשים על רכב אחד לא יתן לנו שום תשובה, וגם השוואה לארה"ב ששם הם משתמשים ב 0W-20 לא תעזור

מכיוון שהם נוסעים שם המון מחוץ לעיר ומגיעים לק"מ מטורף תוך שנים מעטות .. וגם מדובר במנוע שונה 1800 סמ"ק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הגודל הפיזי של המנועים ואיתם גודל מעברי השמן קטן במרוצת השנים ולכן שמנים איכותיים דלילים עדיפים ומולצים.

קחו לדוגמא מנוע 2.0/VAG 1.6 מתחילת שנות ה2000 שהומלץ למלא בו 5W40,

נראה לכם הגיוני שאת אותו השמן בדיוק כדאי למלא במנוע VAG 1.0 TSI מוגדש טורבו בשנת 2018(שאגב מגיע כבר עם 0W30 וחלק אפילו עם 0W20)

אז יש מכונאים שמבחינתם זה הגיוני ואף מומלץ, הבעיה היא שחלקם לא מבינים את הנזק שהדבר גורם או לחלופין מבינים כדי לייצר לעצמם עבודה בעתיד?...

:onfire:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הגודל הפיזי של המנועים ואיתם גודל מעברי השמן קטן במרוצת השנים ולכן שמנים איכותיים דלילים עדיפים ומולצים.

קחו לדוגמא מנוע 2.0/VAG 1.6 מתחילת שנות ה2000 שהומלץ למלא בו 5W40,

נראה לכם הגיוני שאת אותו השמן בדיוק כדאי למלא במנוע VAG 1.0 TSI מוגדש טורבו בשנת 2018(שאגב מגיע כבר עם 0W30 וחלק אפילו עם 0W20)

אני מבין את הטענות שלך אבל הייתי שמח מאוד לראות את ההבדל במידות של מעברי השמן בין שני המנועים תוצרת VAG משנת 2000 לזה של 2018 והאם באמת קיים הבדל משמעותי שלא מאפשר שימוש בשמן 0W30 או 0W20 במנועי VAG 1.6L.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הגודל הפיזי של המנועים ואיתם גודל מעברי השמן קטן במרוצת השנים

לפי הטענה הזו אפשר להבין שמנוע 800 סמ"ק של סוזוקי אלטו מודל 1985 היה צריך שמן סינטטי 0-30 מודרני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי הטענה הזו אפשר להבין שמנוע 800 סמ"ק של סוזוקי אלטו מודל 1985 היה צריך שמן סינטטי 0-30 מודרני.

נראה לי שמובלע בטענה שנפח המנוע הצטמק תוך שמירה או שיפור הנתונים​, ביחס למנועים מקבילים מדור קודם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמן בצמיגות נמוכה יותר יגרום לזרימת שמן גבוהה יותר ופיזור חום טוב יותר. ( צמיגות גבוהה, לחץ גבוהה וזרימה נמוכה גורמים לפחות פיזור חום )

שמן בצמיגות גובהה ממה שהיצרן ממליץ יפגע בביצועים ובצריכת הדלק.

כבר שנים שיש בארץ היתחכמויות לגבי השמן. יש עדיין ברשותי רכב שרכשתי בשנת 2002 . שהרכב טופל ע"י היבואן בזמן האחריות הישתמשו בשמן 10W40 . אחר 3 שנים שיתחלתי לטפל ברכב בעצמי עברתי לשמן 5W30 בדיוק לפי הוראות היצרן. הרכב היום עם 200K קילומטר ללא שום בעיה, אכילת שמן או ירידה בביצועים.

הייתי משנה את צמיגות השמן לצמיגות גבוהה יותר ממה שהיצרן ממליץ ( לא היבואן ) רק עם הייתי רואה ירידה בלחץ השמן או אכילת שמן מוגזמת.

המעבר היום לשמנים בצמיגות של 20 נובע מיכולת ייצור עם טולרנסים אחידים ונמוכים ומאיכות השמן שהשתפרה , השמן הסינטטי האיכותי שומר על צמיגות לאורך זמן. ( בעבר צמיגות השמן הייתה יורדת בתלות בזמן , נכון במיוחד לשמנים מינארלים )

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כאשר אתם רושמים, יעזור לציין את דגם הרכב, אשר מ 2002 אתה משתמש ב 5W-30

ובנוסף, האם יש בוצה או צריכת שמן בין הטיפולים.

במידה והכוונה ל דודג' ג'רני , הדוגמה לא דומה למנועים בשוק הישראלי בנפח 1.6

ובמיוחד מנועי הטורבו עם המאמצים.

בג'רני - תא המנוע גדול ולא צפוף, מערכת הקירור שונה וגדולה גם בכמות הנוזל קירור.

טמפרטורת המערכת נמוכה וכניסת המאווררים יותר מוקדמת.

וגם כמות שמן המנוע במנוע גדולה בכ 40% כ 4.5-6 ליטר.

המנוע עובד ביחס דחיסה רגיל, ואין טורבו.

אלו הרבה משתנים, היוצרים הבדל בדרישת העבודה מהשמן.

יש מנועים שונים ברכבים - ולקבל החלטה לכל המנועים לפי הצלחה בדגם מסוים

זה ללכת רחוק.

ראה רכבים של אלפא ו אאודי, אשר היצרן מבקש וגם יוצר להם, צמיגות ותקנים יותר מחמירים, לאחר גילוי בעיות של שחיקה ורעשים במאמצים.

או טויוטה , אשר מבקשת בישראל לרכבי הקורולה עם 5W-30 - לבצע פלאשינג כל שנתים.

עקב חשש להיווצרות בוצה וסתימות במעברי שמן במנוע.

ומאזדה, אשר דורשת 5W-30, ובחלק מהמנועים החדשים החלה בוצה.

ולכן גם מבצעת פלאשינג.. ובשקט המוסכים ממליצים גם 5W-40 .

אני נהנה לקרוא חוו"ד עם ניסיון, זה עוזר ומלמד אותנו.

אבל צריך להסתכל על כל התמונה.

אייל.

עריכה אחרונה על ידי ליין מן

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מבין את הטענות שלך אבל הייתי שמח מאוד לראות את ההבדל במידות של מעברי השמן בין שני המנועים תוצרת VAG משנת 2000 לזה של 2018 והאם באמת קיים הבדל משמעותי שלא מאפשר שימוש בשמן 0W30 או 0W20 במנועי VAG 1.6L.

אני מניח שלא אמורה להיות בעיה בשימוש בשמן 0W30 במנוע VAG ישן במצב טוב אבל לא הייתי ממליץ ההיפך - כלומר להשתמש בשמן "מיושן" במנוע חדש.

כאשר יש פיתוח של מנוע או גיר חדש, ישנו שיתוף פעולה בין יצרניות הרכב ליצרניות השמנים, כי הרי יצרניות רכב מייצרות רכבים ולא שמנים ולכן פונות למחלקות המחקר והפיתוח של חברות השמנים (אני יודע למשל על שיתופי הפעולה של SHELL עם VAG,HYUNDAI,BMW,MB,SCANIA ועוד. אגב, תקציב המחקר והפיתוח של חברת SHELL הוא כמיליארד דולר בשנה, בחישוב מהיר כ3 מליון דולר ביום)

לכן, המלצות היצרנים נובעות משילוב של הצורך לענות על התקנות והדרישות החדשות המתעדכנות מדי כמה שנים ולספק את האמינות והביצועים המירביים הניתנים מהמוצרים החדשים שהם מייצרים, בעיקר הפחתת זיהום, חיסכון בדלק, מרווחי טיפולים ארוכים יותר ועמידה בתנאים קשים יותר.

בסוזוקי סוויפט(K12C) החדשה כבר מומלץ על שמן בצמיגות 0W-16, כדי לקבל חיסכון מקסימלי בדלק. בספר הרכב זה מופיע כאופציה מומלצת ואני מקווה שבזה ישתמשו במוסכים אבל אני מניח שחלק יסתפקו ב5W30 שגם מאשר היצרן אך אינו מספק את צריכת הדלק האידאלית הניתנת.

וגם כבר יצא לי לשמוע מבעלים של טויוטה היברידית שהחליף בטיפול לXW20 ודיווח על שיפור קל בצריכת הדלק.

:onfire:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח שלא אמורה להיות בעיה בשימוש בשמן 0W30 במנוע VAG ישן במצב טוב אבל לא הייתי ממליץ ההיפך - כלומר להשתמש בשמן "מיושן" במנוע חדש.

כאשר יש פיתוח של מנוע או גיר חדש, ישנו שיתוף פעולה בין יצרניות הרכב ליצרניות השמנים, כי הרי יצרניות רכב מייצרות רכבים ולא שמנים ולכן פונות למחלקות המחקר והפיתוח של חברות השמנים (אני יודע למשל על שיתופי הפעולה של SHELL עם VAG,HYUNDAI,BMW,MB,SCANIA ועוד. אגב, תקציב המחקר והפיתוח של חברת SHELL הוא כמיליארד דולר בשנה, בחישוב מהיר כ3 מליון דולר ביום)

לכן, המלצות היצרנים נובעות משילוב של הצורך לענות על התקנות והדרישות החדשות המתעדכנות מדי כמה שנים ולספק את האמינות והביצועים המירביים הניתנים מהמוצרים החדשים שהם מייצרים, בעיקר הפחתת זיהום, חיסכון בדלק, מרווחי טיפולים ארוכים יותר ועמידה בתנאים קשים יותר.

בסוזוקי סוויפט(K12C) החדשה כבר מומלץ על שמן בצמיגות 0W-16, כדי לקבל חיסכון מקסימלי בדלק. בספר הרכב זה מופיע כאופציה מומלצת ואני מקווה שבזה ישתמשו במוסכים אבל אני מניח שחלק יסתפקו ב5W30 שגם מאשר היצרן אך אינו מספק את צריכת הדלק האידאלית הניתנת.

וגם כבר יצא לי לשמוע מבעלים של טויוטה היברידית שהחליף בטיפול לXW20 ודיווח על שיפור קל בצריכת הדלק.

שלום ישי, אפשר המלצות על חברות שמנים מומלצת, אני מעוניין בצמיגות 0W-20 סינטטי מלא API SN

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2231 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...