Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ייעוץ לגבי יונדאי טוסון 1.6 טורבו

SeazeR
שימו לב! השרשור הזה בן 2248 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אהלן,

לא מצאתי מספיק מידע בפורום, אז אני פונה אליכם לייעוץ.

בבעלותי מאזדה 3 , שנתון 2016 , נסועה שנתית 30,000 ק"מ .

לאחר שבחנתי את הקשקאי דיזל ולאחר שכבר שילמתי על החשבון את ההזמנה, גיליתי שיש נגד קרסו תביעה ייצוגית על פגם בקשקאי אך חמור מכך, גיליתי מספר מכרים שהלך להם הגיר תוך שנתיים ואפילו מכר נוסף שהלך לו הגיר בתוך 13 אלף ק"מ. בנוסף , גיליתי שהמנוע הוא של רנו על פי מידע מהאינטרנט שקראתי. האם זה נכון ?

ובכן, מאחר שאני לא מעוניין ברנו בתחפושת, ניגשתי לסוכנות מיצובישי וסוכנות יונדאי ועם כל הצער בדבר, נאלצתי לחזור שוב למנוע הבנזין, חרף הנסועה השנתית, האמינות חשובה לי יותר מהכול.

עליתי לסיבוב על ההאוטלנדר, אך גם על הטוסון 1.6 טורבו , שנאמר לי שצריכת הדלק שלה טובה יותר.

ואני שואל :

1. האם צריכת הדלק טובה יותר ?

2. מה לגבי הטורבו ? האם הוא פוגע באמינות הרכב ? ניכר שיש שיפור גדול מאוד לעומת ה 2.0

3. ירידת ערך צפויה בנסועה של 30 אלף ק"מ בשנה ?

4. כל מידע נוסף קונקרטי שיכול לעזור לי, אשמח שתציינו

בבקשה חברים, לא להציע לי רנו סיטרואן ופיג'ו

HU: Pioneer 4900IB Front Speakers: JBL GT06508C Rear Speakers : none

Amp: Infinity 475A Sub: JBL GT5-12

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 60
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המנוע דיזל בקשקאי הוא מפיתוח משותף של רנו וניסן. (לא שאני רואה איתו בעיה, מהניסיון שלי הדיזל שלהם דיי אמינים).

הטוסון טורבו מצויד בגיר רובוטי כפול מצמדים, בספורטג' החולק איתו מכלולים דווחו כמה מקרים של התחממות גיר שהצריכה עצירה בצד עד שיתקררו.

אין הרבה מבחנים שנעשו לו עד כה, אבל במבחן היחיד שמצאתי צריכת הדלק שלו צוינה לרעה (9.8 ליטר לק"מ משולב).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לרכוש ג'יפון בנזין שכזה לנסועה של 30,000 לא תהיה חכמה, הוא לא יתקרב להיות חסכוני כמו הקאשקאי - הבעיות גיר של הקשקאי לרוב היו במנועי הבנזין.

בזמנו על המאזדה הבנת כמה ירידת ערך חטפת על הנסועה הגבוהה שלך, למה לרכוש שוב רכב בנזין שיש המון בשוק היד שניה ולא נהוג לעשות עליו נסועה גבוהה? אתה מבין את הפוטנציאל הפסד השנתי שלך?(נכון, אי אפשר לנחש אותה אבל עדיין).

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לאחר שבחנתי את הקשקאי דיזל ולאחר שכבר שילמתי על החשבון את ההזמנה, גיליתי שיש נגד קרסו תביעה ייצוגית על פגם בקשקאי אך חמור מכך, גיליתי מספר מכרים שהלך להם הגיר תוך שנתיים ואפילו מכר נוסף שהלך לו הגיר בתוך 13 אלף ק"מ. בנוסף , גיליתי שהמנוע הוא של רנו על פי מידע מהאינטרנט שקראתי. האם זה נכון ?

ובכן, מאחר שאני לא מעוניין ברנו בתחפושת

רנו השתלטו על ניסן לפני כעשור בערך והניסן קשקאי היא אחותה התאומה של הרנו קדג'אר.

אין לי מניות ברנו-ניסאן וגם לא בפיג'ו-סיטרואן, אבל מה גורם לך לחשוב שהניסן תהיה יותר אמינה? בעיות בגיר הרציף של הניסן הופיעו גם בניסן ג'וק וגם בניסן מיקרה.

מנוע הדיזל של רנו הוא מנוע ותיק ומאד מוצלח שצבר מוניטין אמינות לאחר שירות במכוניות הרנו פלואנס ומגאן. יש לא מעט מוניות שמשתמשות במנוע הזה וגם מרצדס משתמשת במנוע הזה.

מציע לך לשים את הסטיגמות בצד ולבחון לגופו של עניין. הקשקאי דיזל צפוייה להגיע לצריכה ממוצעת של 16-17 ק"מ לליטר ואילו הטוסון 1.6 תגיע במקרה הטוב ל-11 ק"מ לליטר - הבדל של כ-45% לפחות. כאמור הרנו קדג'אר (זהה לקשקאי) זולה יותר ויש לה גיר מוצלח יותר (לפחות בהתנהגותו).

Subaru BRZ 2.4 | Toyota Avensis 2.0 | Citroen C4 SX Automatic 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רנו השתלטו על ניסן לפני כעשור בערך והניסן קשקאי היא אחותה התאומה של הרנו קדג'אר.

אין לי מניות ברנו-ניסאן וגם לא בפיג'ו-סיטרואן, אבל מה גורם לך לחשוב שהניסן תהיה יותר אמינה? בעיות בגיר הרציף של הניסן הופיעו גם בניסן ג'וק וגם בניסן מיקרה.

מנוע הדיזל של רנו הוא מנוע ותיק ומאד מוצלח שצבר מוניטין אמינות לאחר שירות במכוניות הרנו פלואנס ומגאן. יש לא מעט מוניות שמשתמשות במנוע הזה וגם מרצדס משתמשת במנוע הזה.

מציע לך לשים את הסטיגמות בצד ולבחון לגופו של עניין. הקשקאי דיזל צפוייה להגיע לצריכה ממוצעת של 16-17 ק"מ לליטר ואילו הטוסון 1.6 תגיע במקרה הטוב ל-11 ק"מ לליטר - הבדל של כ-45% לפחות. כאמור הרנו קדג'אר (זהה לקשקאי) זולה יותר ויש לה גיר מוצלח יותר (לפחות בהתנהגותו).

העניין המצחיק בכל מה שסיפרת כאן, הוא שהיום הייתי בסוכנות ומישהו יצא עם ניסאן קשקאי חדשה, לאחר שעשה טרייד על רנו קדג'אר וסיפר כמה צרות היא עשתה לו. אמר שעם רנו הוא סיים.

למעשה, הוא קיבל את אותו הרכב.

לגבי צריכת הדלק בטוסון - תשמע, מנוע 2.0 רגיל עושה 1:10 או 1:11 , אני מניח שמנוע טורבו 1.6 אמור לתת צריכה מעט טובה יותר , לא כך ?

עשיתי עליה היום נסיעת מבחן, אני מוכרח לציין שהתאוצה היא גבוהה מאוד, ההתנהגות מצויינת ויש שיפור אדיר במנוע לעומת גירסאת ה 2.0. היא יקרה יותר משמעותית מהניסאן קשקאי,אבל גם מאובזרת עם מושבי עור מה שאין בקשקאי .

לסיכומו של עניין : אני מבולבל לחלוטין !

מצד אחד, אני נוסע 30,000 ק"מ בשנה ואני חייב רכב דיזל .

מהצד השני, אני לא יכול להרשות לעצמי ירידת ערך גדולה מדי לאחר 3 שנות שימוש וכמובן לא רכב שקשה למכור אותו ובטח לא רכב עם בעיות בגיר .

ההתלבטות קשה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה ג׳יפון?

הטוסון טורבו סובל מבעיות גיר, נקודה.

אתה יכול להוריד אותו מהרשימה שלך, אפילו שהוא לא צרפתי...

הקשקאי אחלה רכב ולא הייתי פוסל אותו בגלל הגיר, יש אחריות ואני מניח שעם נסועה כמו שלך בכל מקרה תמכור אותו בתוך שנתיים-שלוש.

כנ״ל גם הרנו.

ה-3008 גם כן אחלה אופציה, חסכוני מאובזר נוח וזול יחסית, אבל אם כבר התקבעת על סטיגמה אז כנראה שאין מה לעשות.

שוב, האמינות במקרה שלך לדעתי פחות קריטית אלא אם כן אתה מתכוון להחזיק את הרכב למשך 5 שנים ו-150,000 ק״מ.

אם לדבוק ברצון שלך להתרחק מצרפתיות אז יש גם טיגואן שתהיה חסכונית יותר מהטוסון (וגם סחירה יותר בעתיד).

יש סובארו xv 2L שתהיה לא פחות ״חסכונית״ מהטוסון וזולה משמעותית (עם מוניטין טוב ויכולת שטח שזה צ׳ופר).

יש נירו שתהיה מאובזרת יותר מהטוסון וחסכונית הרבה יותר, וגם הרבה יותר זולה.

יש מיצובישי ASX שניתן לרכוש מיד-2 אפס ק״מ בכלום כסף (בהפרש כזה לא ממש משנה מה צריכת הדלק אבל אני מאמין שתהיה לא יותר מהטוסון).

יש מאזדה cx5 שתהיה חסכונית יותר מהטוסון.

יש טויוטה ראב-4 היברידי שיהיה חסכוני ואמין ובכל מוניטין סחירות טוב, הוא קצת יקר יותר מהטוסון טורבו אבל זה יחזור אליך בריבית בזמן המכירה.

בקיצור, לא חסר מבחר.

אם אתה מוכן לוותר על הג׳יפון אז יש סונטה היבריד שתהיה חסכונית מאוד ונוחה יותר מהטוסון.

יש מבצע חבר שם היא נמכרת בהנחה של 10,000₪ מהמחירון או שניתן לרכוש במסלול של יד-2 0 ק״מ בהנחה של 20,000₪ מהמחירון.

הדגם המאובזר מאוד מרשים לדעתי ולא יקר מידי בצורה זו.

מאחר והנסועה שלך דיי חריגה, אני הייתי נמנע מלרכוש רכבים שנפוצים על הכביש (ובליסינג בעיקר אך לא רק), מאחר וברגע שתנסה למכור יהיה המון אלטרנטיבות טובות יותר עם ק״מ נמוך ואתה תתקע עם הרכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה ג׳יפון?

הטוסון טורבו סובל מבעיות גיר, נקודה.

אתה יכול להוריד אותו מהרשימה שלך, אפילו שהוא לא צרפתי...

הקשקאי אחלה רכב ולא הייתי פוסל אותו בגלל הגיר, יש אחריות ואני מניח שעם נסועה כמו שלך בכל מקרה תמכור אותו בתוך שנתיים-שלוש.

כנ״ל גם הרנו.

ה-3008 גם כן אחלה אופציה, חסכוני מאובזר נוח וזול יחסית, אבל אם כבר התקבעת על סטיגמה אז כנראה שאין מה לעשות.

שוב, האמינות במקרה שלך לדעתי פחות קריטית אלא אם כן אתה מתכוון להחזיק את הרכב למשך 5 שנים ו-150,000 ק״מ.

אם לדבוק ברצון שלך להתרחק מצרפתיות אז יש גם טיגואן שתהיה חסכונית יותר מהטוסון (וגם סחירה יותר בעתיד).

יש סובארו xv 2L שתהיה לא פחות ״חסכונית״ מהטוסון וזולה משמעותית (עם מוניטין טוב ויכולת שטח שזה צ׳ופר).

יש נירו שתהיה מאובזרת יותר מהטוסון וחסכונית הרבה יותר, וגם הרבה יותר זולה.

יש מיצובישי ASX שניתן לרכוש מיד-2 אפס ק״מ בכלום כסף (בהפרש כזה לא ממש משנה מה צריכת הדלק אבל אני מאמין שתהיה לא יותר מהטוסון).

יש מאזדה cx5 שתהיה חסכונית יותר מהטוסון.

יש טויוטה ראב-4 היברידי שיהיה חסכוני ואמין ובכל מוניטין סחירות טוב, הוא קצת יקר יותר מהטוסון טורבו אבל זה יחזור אליך בריבית בזמן המכירה.

בקיצור, לא חסר מבחר.

אם אתה מוכן לוותר על הג׳יפון אז יש סונטה היבריד שתהיה חסכונית מאוד ונוחה יותר מהטוסון.

יש מבצע חבר שם היא נמכרת בהנחה של 10,000₪ מהמחירון או שניתן לרכוש במסלול של יד-2 0 ק״מ בהנחה של 20,000₪ מהמחירון.

הדגם המאובזר מאוד מרשים לדעתי ולא יקר מידי בצורה זו.

מאחר והנסועה שלך דיי חריגה, אני הייתי נמנע מלרכוש רכבים שנפוצים על הכביש (ובליסינג בעיקר אך לא רק), מאחר וברגע שתנסה למכור יהיה המון אלטרנטיבות טובות יותר עם ק״מ נמוך ואתה תתקע עם הרכב.

אתה מחדש לי. לא ידעתי שלטוסון יש בעיות גיר.

האמת היא, שאישתי עבדה בפריים ליס, שכידוע עובדת המון עם פיג'ו וסיטרואן והיא אומרת ש 3008 האומנם מוצלחת יותר מכולן, אבל הסחירות בעייתית. אין לי בעיה לבדוק את ה 3008, שכידוע היא מפנקת ונוחה, אך יש לי בעיה עם נושא הסחירות העתידית.

אמינות זה דבר חשוב, מאחר שיש לנו מחשבה לרכוש דווקא ל 5 שנים מבלי להחליף כל שלוש שנים, למרות שזו החלטה לא נכונה מאחר שהק"מ יהיה גבוה מדי .

אני מסכים איתך לגבי העובדה שאני צריך רכב שהוא מחוץ לתחום הליסינג, נדיר יותר במחוזותינו.

חשבתי על האיוניק וגם על הסונטה וגם על הפריוס פלוס, אך לכולן יש בעיה משותפת - אין אפשרות להתקין נגרר, גם אם ארצה בעתיד (אופי העסק שלי עלול לחייב אותי לעשות זאת בעתיד הנראה לעין).

בנוסף, ניגשתי לסוכנות טויוטה אך המחיר שהציעו לי לטרייד היה משמעותית נמוך יותר מבכל סוכנות אחרת. לראייה, יונדאי וגם ניסאן הציעו לי מחירון לוי יצחק או קרוב אליו (אולי פחות 1,000 שח) - הצעה נדיבה בהחלט בהתחשב בעובדה שזה טרייד אין .

לגבי 0 ק"מ - לא בא בחשבון, זאת עקב באשראי היקר מאוד מהבנק. אני מקבל תנאים מצויינים במימון. אל הלקח שלי למדתי בנושא המימון, שזה להשאיר כמה שפחות לסוף, טעות שלצערי אשלם עליה הפעם.

נתת לי המון כיוונים, טיגואן זה אחלה רכב אך גרמנית עם עלויות אחזקה בהתאם

אולי אישאר עם הקשקאי ו "אקח סיכון" . או שאישאר עם מאזדה ואתקדם ל CX5 .

איך שלא אסתכל על זה, עד היום אחרי שתי מאזדות, אפס תקלות, בלי ביקורים במוסך ובלי בעיות , עושה רושם שההתעקשות של מאזדה לא להכניס טורבו למנועים ולהישאר שמרנים ולפתח מנועים ללא טורבו, משתלמת להם מאוד ושומרת על האמינות שלהם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמע, לדעתי אל תבטל את ההזמנה הנוכחית. הבעיה בגיר של הקשקאי אם מגיעה אז בדרך כלל תוך 50-60K ק"מ. בנסועה שלך זה יקרה ממש מהר ובזמן אחריות. תהיה אי נוחות של יום יומיים במוסך ושלום על ישראל..כחבילה כוללת הרכב הזה עונה יפה על דרישותיך. דרך אגב תיקון מחשב הגיר מחוץ לאחריות עולה כ ₪6000 וניתן כיום ברנו לקנות חבילת הרחבה ל 5 שנות אחריות . מיותר לדעתי במקרה שלך. התיקון בגיר מחזיק המון זמן.

לגבי דרישת סחירות : תשתחרר מזה, אחרי 5-6 שנים לא נשאר הרבה ממחיר הרכב , גם אם הוא היה שומר מחירון מעולה.

לגבי מנוע בנזין : לך תנסה למכור טוסון על 150K קמ.

עריכה אחרונה על ידי save
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אני מחבר את הדרישות שלך מהשרשור הקודם אזי המטרות העיקריות בהחלפת הרכב הנוכחי שלך הן שהרכב יהיה חסכוני (נסוע של 30K בשנה), עם יכולת העמסה ושינוע ולא מתפשר כמוביל משפחתי. ושלא לא יהיה פראנץ׳.

להבנתי הטוסון לא יתן מענה בתחום החסכון וזה משהו שאתה תרגיש די מהר.

אם אתה רוצה להרגיש את החסכון בתחנת הדלק באופן משמעותי אתה צריך רכב דיזל.

אין לי מספיק אינפורמציה בנוגע לבעיות גיר בקשקאי אך כפי שכתבו לך, עם נסוע כמו שלך, באם תופיע בעיה, כנראה שזה יקרה עוד בתקופת האחריות.

אופציה נוספת הינה האקס טרייל 5 מושבים שהושק עכשיו ולהבנתי יש גם מבצע השקה.

יכולה להיות אופציה מאוד מעניינת.

אופציה נוספת מעניינת יכולה להיות הסקודה קארוק שבאם תגיע גם גרסת הדיזל, תוכל לענות לדרישותך.

מכיוון שבקשת לא להמליץ לך על צרפתיות, אני לא אמליץ לך על ה- 3008 דיזל ואפילו אולי לא אמליץ לך על אופציה מעניינת כמו C3 איירקרוס שתציע יכולות שינוע של משפחה ותכולה, 5 שנות אחריות וכנראה גם עודף של 30-40K.

נ.ב גם מאזדה הכניסו לאחרונה מנועי טורבו ב- CX9 וב- 6 .

עריכה אחרונה על ידי Ozb

קרדיט ל- misterb על התמונה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי הנסועה הצפויה של פותח השרשור, הוא צפוי לחוות את בעיית הגיר של הקשקאי 2-3 פעמים בתקופת אחזקה של 5 שנים....

בנסועה של פות״ש, רק דיזל.

אישית הייתי בודק את ה-3008.

פות"ש, אתה צפוי לגמוע כ-150,000 ק"מ ב-5 שנים - לא יהיה קל למכור אף מכונית ובטח לא דגמים נפוצים בציי רכב (אתה בטח לא הולך להציע לרוכש העתידי אשראי ואחריות).

עריכה אחרונה על ידי menir1

Subaru BRZ 2.4 | Toyota Avensis 2.0 | Citroen C4 SX Automatic 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה לכל העונים !

לא מעודד אותי לשמוע שיכול להיות שהגיר ילך פעמיים-שלוש ..

נתאר מצב סביר שיכול לקרות : רכשתי את הקשקאי, נסעתי 60 אלף ק"מ בשנתיים או אפילו 3 שנים , סך של 90,000 ק"מ ובאתי למכור.

כמה אפסיד על הרכב ? איך ניתן לאמוד את זה ?

בהנחה שגם הגיר ייפגם, זה יוריד אוטומטית את ערך הרכב, שגם ככה נפגע בגלל הק"מ, לא ?

שאלה נוספת : מה לגבי סיאט אטקה ? האם היא קיימת בגירסת דיזל ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה לכל העונים !

לא מעודד אותי לשמוע שיכול להיות שהגיר ילך פעמיים-שלוש ..

נתאר מצב סביר שיכול לקרות : רכשתי את הקשקאי, נסעתי 60 אלף ק"מ בשנתיים או אפילו 3 שנים , סך של 90,000 ק"מ ובאתי למכור.

כמה אפסיד על הרכב ? איך ניתן לאמוד את זה ?

בהנחה שגם הגיר ייפגם, זה יוריד אוטומטית את ערך הרכב, שגם ככה נפגע בגלל הק"מ, לא ?

שאלה נוספת : מה לגבי סיאט אטקה ? האם היא קיימת בגירסת דיזל ?

קודם כל אני חושב שקצת מגזימים פה עם התחזיות השחורות לגבי תקלות גיר.

אני ממש לא חושב שזה כל כך נפוץ בקשקאי כמו שמציגים זאת כאן (ואם כן אשמח למקור או הפניה לשרשורים רלוונטים).

זה רחוק שנות אור משכיחות התקלות שהייתה (ועדיין קיימת) עם ה-DSG7 (אגב לאטקה גיר DSG7).

אני בספק גדול שקשקאי בן שלוש עם 100K ק"מ יספיק לחוות שלוש תקלות גיר, אבל שוב אשמח לדוגמאות רלוונטיות מעבר ל"שמעתי/הכרתי/סיפרו לי ש..."

אם הגיר תוקן באחריות זה לא מוריד משווי הרכב, לפחות לא אמור להוריד (אם הרוכש יצליח אז סבבה לו).

לגבי סחירות או ירידת ערך, זה מאוד קשה לקבוע.

סביר להניח שתאלץ להוריד מחיר בצורה משמעותית מעבר לירידת הערך הרגילה של הקשקאי (בערך 40% לשלוש שנים), כמה זה כבר תלוי ביכולת שלך למכור ובשוק בעוד שלוש שנים.

אני הייתי לוקח בחשבון לפחות 50% ירידת ערך, ואולי אף יותר.

זה נכון לכל רכב כמעט (אלא אם כן יש רכבים עם ירידת ערך גבוהה יותר כמו ה-3008 הקודמת למשל).

ההבדל הוא שישנם רכבים שבכלל לא תצליח למכור עם ק"מ של 30K בשנה (אלו הנפוצים כמו פטריות אחרי הגשם) ויש כאלו שעדיין יהיה להם ביקוש רק במחיר הנכון.

לדוגמה דוד שלי רכש פורסטר בת שנתיים עם 120K ק"מ כי ידע מראש שהוא יסע אצלו מעט מאוד.

המחיר היה כמעט חצי מהמחירון!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2248 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...